PDA

View Full Version : Висше образование в Дания



monini4ka
12-28-2011, 12:31
Е? Има ли някой, който учи там?
Искам мнения за образованието и като цяло за страната, защото обмислям варианта и аз да уча там.

1n5ub0rd1na73
01-01-2012, 10:14
Висшето в Дания е добро. Методите на преподаване са малко по-различни (по-практично насочени с повече дискусии). Повечето програми често те карат да работиш с проблеми на реални компании.
Копенхаген и Орхус са най-известните дестинации (за бизнес), но навсякъде е добре (Одензе, Хернинг, Вайле и т.н.) и (почти) всичко може да се учи.

Квартира не е особено трудно да си намериш, но трябва да започнеш отрано. Най-ниските заплати тук са от порядъка на 25-30 лв./час преди облагане. Като студентка имаш право на 8% преди облагане, иначе нормалните граждани плащат невероятно високи данъци (37%+).
Работа без език трудно става. Датският език не е от най-лесните (откъм произношение). Ако натук си се насочила, по-добре започни отрано да се подготвяш. Има безплатни курсове за студенти.
Над 90% от хората знаят обаче английски на завидно ниво. С това няма да имаш проблеми.

Времето е най-големият проблем на страната: няма слънце, но пък зимите са меки (зависи какво харесваш обаче).

Ако има още нещо, питай.

Поздрави

DisappointedDreamer
01-01-2012, 13:22
Тъй като уча в Швеция, а двете страни са близки, реших и аз да напиша нещо.

Както споменаха горе, наистина няма слънце - 6 месеца вали, а през другите 6 месеца става тъмно от много рано - 15.00

Наистина 90% от хората там знаят английски, но друго е ако можеш да владееш и техният език. Така че най-добре е от рано да започнеш да го учиш.

monini4ka
01-04-2012, 11:05
За езика знам, че е близък до немския, а сега го уча в училище - ще имам ли поне малко полза?

Да, за времето знам, че е кофти, ама това да ми е проблема..

Аз принципно съм се насочила към Орхус, защото там имам един познат. Мисля за архитектура ии гледах за там - устройва ме.

А работа лесно ли се намира? В смисъл първите месеци нашите ще ме издъжат нали, ама нямам намерение цял живот да лежа на техен гръб.

Ии за приемането исках да питам. Чух нещо, че ще ми трябва само TOEFL. Вярно ли е и друг сертификат ще ми свърши ли работа?

Благодаря много, че се отзовахте! :)

1n5ub0rd1na73
01-04-2012, 12:59
За езика знам, че е близък до немския, а сега го уча в училище - ще имам ли поне малко полза?

Немският ще ти е от полза донякъде. След това ще трябва да си потрошиш езика, за да усвоиш произношението.


А работа лесно ли се намира?

Не. Най-лесният начин е с връзки. Инициативността също е важна. Със седене вкъщи и пращане на CV-та трудно става. Дори споменаването, че учиш датски, е плюс.


Чух нещо, че ще ми трябва само TOEFL. Вярно ли е и друг сертификат ще ми свърши ли работа?

Това трябва да го провериш в сайта на институцията, към която си се насочила. TOEFL обаче е най-широко разпространеният критерий за прием.

http://www.iha.dk/Default.aspx?ID=6650#13761

FAQ-ът на университета. Ако има нещо неясно, можеш да им пишеш. Ще ти отговорят.

monini4ka
01-04-2012, 13:20
Благодаря много още веднъж! :)

Само още един въпрос - дипломите световно признати ли са? Предполагам, че е така, но да си питам.. ;д

DisappointedDreamer
01-04-2012, 17:56
Да, за времето знам, че е кофти, ама това да ми е проблема..

Абе ти така си мислиш, обаче времето може да се превърне в най-големият ти проблем. Липсата на слънце води до депресия и т.н. Защо мислиш, че скандинавските страни са номер 1 по брой на самоубиства? В Швеция, когато спрат метрото най-честата причина за това е факта, че някои се е хвърлил на релсите. :lol:

И да, мисля че са световно признати. Все пак това е Дания.

monini4ka
01-05-2012, 09:16
Абе ти така си мислиш, обаче времето може да се превърне в най-големият ти проблем. Липсата на слънце води до депресия и т.н. Защо мислиш, че скандинавските страни са номер 1 по брой на самоубиства? В Швеция, когато спрат метрото най-честата причина за това е факта, че някои се е хвърлил на релсите. :lol:

И да, мисля че са световно признати. Все пак това е Дания.

Моля ти се не ме плаши, че ще взема да се откажа много бързо.. :D

DisappointedDreamer
01-05-2012, 10:16
Съжалявам. :lol:

Hinati4kb
01-23-2012, 17:10
Здравейте!
След 1 година и аз имам планове да заминавам за Дания.
Вече се подготвям за TOEFL и ще се явя сигурно Април месец.
Интересува ме колко долу-горе излизат месечните разходи на един студент през първите няколко месеца, защото както вече казахте,няма да е толкова лесно да си намеря работа и надали ще мога да се издържам сама в началото.Мога да разчитам на родителите си,но не съм човек,който би се успокоил с това.

1n5ub0rd1na73
01-23-2012, 20:45
На мен месечните ми разходи са около 600-700 лв. (наем + храна /и понякога учебници, но само веднъж на семестър и не винаги всички/). Ако пушиш, пиеш и/или излизаш, можеш да закръглиш сумата на 1000.

Тези цифри са специфични за моята сутиация и не трябва да ги вземаш за даденост.

_InSaNe_
01-27-2012, 09:42
1n5ub0rd1na73 ти къде учиш? :)
аз след около седмица две ще си подавам документите за Дания и искрено се надявам да ме приемат,щото в тая държава ситуацията е просто под всякаква критика...

BrainlessROCKBABY
02-01-2012, 17:42
1n5ub0rd1na73 ти къде учиш? :)
аз след около седмица две ще си подавам документите за Дания и искрено се надявам да ме приемат,щото в тая държава ситуацията е просто под всякаква критика...
за България - ясно е ;д тук няма бъдеще

mimoslav4eto
08-18-2012, 11:29
Здравейте!
Знам, че отдавна не писано в темата, но в момента се интересувам живо от това и имам няколко въпроса на тази тематика.
Сега ще бъда 12 клас и съм се насочил към Дания. Харесал съм си разни специалности из по-големите градове - Копенхаген, Орхус, Олборг, главно с компютърни науки или нещо от сходна сфера. Тойфела ще си го вземам сега през септември и мисля да позлвам Интеграл, че както съм неориентиран и заблуден като нищо да объркам нещо...
Някой може ли да сподели как вървят нещата из Дания? Още ли можеш да тикаш месеца с около хиледарка? За колко горе-долу може да си намериш работа(разбирам, че е въпрос и на късмет, упоритост и възможности, но ако може да сподели конкретно за него)? Наистина ли трудно се приспособяваш към времето? Разбирам, че е доста мрачно и неприветливо дълго време във година и уж нямам кой знае какви проблеми с това, но...
Ако имате някакви съвети(било то положителни или отрицателни), моля споделете и съжалявам за многото въпроси, но уж съм я избрал като дестинация, пък не съм много добре запознат и не мога да намеря прясна информация за цялостното развитие там... Едва ли е толкова розово колкото е в брошурите на унивеситетите - отиваш, дават ти общежитие или си наемаш апартамент, учиш и всичко върви лесно, изниква работа, бачкаш си и току-виж вече си завършил и направо всичко е розово... Бях чул, че особено в Орхус част от общежитията са под всякаква критика и има голяма вероятност особено нас и студенти от държави съседки да настаняват в квартали пълни с турци и араби. Вярно ли е?
Благодаря предварително!

1n5ub0rd1na73
08-19-2012, 07:19
Здравейте!

Някой може ли да сподели как вървят нещата из Дания? Криза е навсякъде, но тук не толкова сякаш. Проблем е обаче безработицата сред младите. Още ли можеш да тикаш месеца с около хиледарка? Наемът ти е около 1 500-2 000 крони на месец (ако живееш с друг/и). Ако си разточителен с храната -- 500 крони на седмица (но ме съмнява чак толкова). Цени на обикновени стоки (приблизително): 15 яйца -- 20 кр.; хляб (много зависи) -- 10 кр.; ½ макарони/спагети (пак зависи) -- 5-30 кр.; ½ месо 25-40 кр.; 5 кг. картофи -- 25 кр.; литър мляко -- 5-10 кр.; ½ сирене/кашкавал -- 25 кр. Делиш на четири, за да получиш сумата в български левове. Ако пиеш, пушиш и се мотаеш насам-натам, няма да ти е толкова широко около врата. За колко горе-долу може да си намериш работа? Време -- едва след като си получил необходимите документи от общината, което е около месец-два. След това зависи от теб. Надник -- ~80-130 кр. Квалифицирана работа трудно. Ако се занимаваш с разработка/уеб дизайн, ще ти е по-лесно. Независимо за каква работа се целиш обаче, винаги проявявай инициатива. Най-добрият вариант е да отидеш на крака и да се представиш. След това е телефонно обаждане и най-накрая CV от вкъщи. С връзки най-лесно става, така че гледай да си намираш приятели. И на датски курсове се запиши веднага след като пристигнеш (безплатно е). Дори да не си на високо ниво, самият факт, че учиш, говори. И, естествено, трябва да лъха позитивизъм от тебе, за да знаят хората, че няма да си вееш краката. Наистина ли трудно се приспособяваш към времето? С времето се свиква, но на слънце е по-добре. Ако имате някакви съвети (било то положителни или отрицателни), моля споделете. Учебниците винаги струват много, когато са нови (над 2 000 крони е много възможно). Затова поразучавай разликите с по-старите издания от Амазон и ако няма съществени, можеш да избираш тях. Бях чул, че особено в Орхус част от общежитията са под всякаква критика и има голяма вероятност особено нас и студенти от държави съседки да настаняват в квартали пълни с турци и араби. Вярно ли е? За там не знам. Където аз пребивавам, общежитията са на добро ниво.

-

mimoslav4eto
08-20-2012, 19:47
Леле, много благодаря за отговора!
Мотивирахте ме повече от преди. Отивам да пестя пари, че като за начало ще ми трябват повечко сигурно :D (разбрах, че май искат и като предплата доста наеми или нещо подобно и щом пособията са доста като финансови средства... ще се търсят алтернативни варианти :))
Благодаря още веднъж. И лека вечер!

1n5ub0rd1na73
08-20-2012, 20:04
Да, депозит се плаща. Мисля, че е от два до три пъти стойността на наема. В моя случай е два пъти (6 000 крони). Обикновено си го разделяте със съквартиранта.

За нищо и подобно.

ladybird94
09-04-2012, 13:09
Здравейте. Аз също ще съм 12 клас и се ориентирам към Business Academy Aarhus със специалност компютърни науки. Изчетох почти всичко,което намерих в интернет за Дания,образованието там и прочие. И все още мисля,че не съм достатъчно запозната с всичко. Другата седмица ще ходя до Интеграл за да ме консултират и евентуално да ми кажат нещо повече. Тази година ще изкарам CAE, намерих в сайта на университета,че приемат и с него,но резултатите от изпита излизат началото на октомври месец - а това мисля,че е прекалено късно. Може да кандидатствам за февруарския прием,там крайния срок е 15 октомври,но пък точно в последния момент да чакам да ми пратят сертификата и да го пращам.. Започвам да уча датски вкъщи наред с ученето за матури и сертификата.Ако изпусна срока за другата година,то ще кандидатствам по другата явно,дано има някакъв начин да ми дадат по-рано от октомври месец някаква бележка,с която да докажа,че съм взела сертификата(ако го взема.. :D) Желая успех на всички,които ще кандидатстват и пишете,ще се радвам да се запознаем,за да не сме напълно сами първите месеци в Дания :) хихи

ladybird94
09-04-2012, 18:05
А откога трябва да започна да си търся квартира за приема август месец - някъде февруари,март?

usein0304
09-29-2012, 15:15
влезте в http://allin.alle.bg/

sima_dima
10-28-2012, 20:09
Здравейте,

Искам и аз моят опит да споделя, тъй като преди да дойда в Дания всеки съвет ми беше от полза. Уча в Одензе. Образованието е на много по-високо ниво от това в България и сега хвърлям много повече усили отколкото там. Повечето учители са истински професионалисти. Задачите са доста практични и в повечето случаи наистина трябва да мислиш, а не просто да зубриш.

Относно работата в момента е повече от трудно да намериш нещо, особено без датски език. Да наистина тук всички говорят английски, но това няма никакво значение, тай като дори за чистач в почистваща фирма изискването е писмено и говоримо владеене на датски език. В ресторанти и магазини дума да не става. По принцип има фабрики, които работят с чужденци, но в повечето случаи за доста отдалечени и е необходимо да имаш кол, което съответно правителството се е погрижило да е невъзможно за чужденци.

Квартирите за студенти варират от 2000 до 2500 кр. на месец. А около 1000 кр. е месечно за храна, ако се храниш само в къщи. Не са блокчета със стаи за всеки студент, а са къщи и около 5 човека ползват обща баня и кухня.

Датчаните са винаги усмихнати и доста възпитани. Лично от опит обаче разбрах, че доста мразят чужденците.

sima_dima
10-28-2012, 20:13
Искам само да допълня за търсенето на квартира- много е трудно. Аз лично търсих повече от 3 месеца и в крайна сметка не успях да се уредя. Сайта, който знам е boligportal.dk. Този сайт и университета са двата по-сигурни начини за намиране на квартира в Одензе.

Успех на всички!