PDA

View Full Version : Психология - заслужава ли си наистина? ПОМОЩ! (ОБРАЗОВАНИЕ)



ivanov9406
12-29-2011, 01:23
Здравейте на всички, това ми е първата тема, надявам се че съм уцелил раздела но не съм много сигурен.. да минем към въпроса ми по конкретно но преди това малко описание >>> Живея в Пловдив и съм на 17 години тоест 11 клас и другата година ще завърша... та тези дни си мислех за това какво ще уча след дипломирането ми.. Мислих, мислих, но каквото и да измъдря нещото което ми доставя удоволствие да разнищвам и разучавам си остава психологията.. Ето въпросите ми:

1. Къде мога да изучавам психология и в кои предмети трябва да се старя сега за да мога да влезна в такова висше учебно заведение?
2. Има ли поле за изява психологията в България, моля за по-компетентно мнение на някой който е изучавал или учи, и Какви професий всъщност обхваща психологията???
3. Ако има някой психолог да даде съвет струва ли си тази професия и ще внесе ли позитиви в живота ми (емоционални и финансови) защото наистина това искам да правя, но като си помисля че целият свят плаче от тази финансова криза, се колебая наистина как да устроя живота си, така че после да не съжалявам за труда си. Наистина това е моята страст и го усещам! Бакалавър, магистратура, сигурен съм че всичко ще постигна с желание, стига да имах информацията която да ме подсигури! :( Просто гледах, слушах в интернет рових, но не намерих отговор (точен, ясен и конкретен) на тези въпроси..

Благодаря предварително на всеки отзовал се! Моля всеки който разбира да се включи, споделете, не бъдете егоисти, тази информация ще бъде ценна на много хора! БЛАГОДАРЯ!

inverno
12-30-2011, 08:55
Първо да се извиня,че не отговарям на въпросите ти,но исках да ти дам 2 съвета,научени от живота.
1.Учи това,което наистина те прави щастлив,остави парите на 2ро място (или поне не на първо).Няма по-голяма благословия за човек да прави това,което обича и да го нарича своя професия.Ако не ме разбираш сега..ще ме разбереш по-късно.
2.Задал си конкретни отговори и очакваш конкретни и пълни отговори - дано ти ги дадат , но такива отговори се срещат прекалено рядко в реалният живот (и най-често в наказателния кодекс ;д). Събери информация от възможно най-много източници,както сега се опитваш и реши за себе си сам какво да правиш.
Успех :)

splendour
01-07-2012, 21:11
да и на мен ми е интересно... но само за държавни университети... във Варна май няма такъв (държавен с психология)

Chacho
01-08-2012, 01:47
Ето малко инфо от СУ:

http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/fakulteti/filosofski_fakultet/specialnosti/bakalav_rski_programi/filosofski_fakultet/psihologiya/kvalifikacionna_harakteristika

Ето малко от ВТУ (не е само за психологията, затова подбирайте инфото)

http://www.uni-vt.bg/1/?page=3081

Ето и разни неща от ВСУ

http://mpc.vfu.bg/postgraduate.html


Много фирми напоследък имат отдел Human Resources, работата там е точно за психолози, според мен е интересна и носи прилични доходи. Така че за "организатор човешки ресурси" има места и вероятно ще си докарвате 4-цифрена сума.

Понеже всеки, който чуе психология, си представя консултантство, то това е много малък дял от проф. квалификация, която получават обучените в тая сфера.

YoUcANNOtiMaGiNe
01-08-2012, 16:27
В абсолютно същата ситуация съм. И аз открай време съм заинтригувана от психологията и наистина искам да уча това, но единственото, което ме кара да се колебая, е реализацията след като завърша. За кандидатстване предполагам, че в София ще е най-добре, а колкото до предметите-изпита за СУ е по език доколкото знам. Така, че нищо по специално, просто да се готвиш за матурите и да наблягаш на чуждия език, който си изучаваш. За професиите не мога да ти дам точен отговор, тъй като и аз не съм много наясно и също искам да знам какъв е шансът да работя като психолог в страната. И на мен много ми се учи това, бих работила всичко друго в тази сфера, но не и учителка, а и номера е да печелиш високи доходи заради което и се чудя. Хубаво ще е някой по-компетентен по този въпрос да даде мнение..

vde
01-09-2012, 11:05
Психологията може да ви е интересна и в това няма нищо лошо, пазете си го като хоби, завършете курсове или второ висше психилогия (задочно ако можете), но като първо си изберете друго, защото в България няма особенно почва за това, освен ако не ти се става даскал.
Ако си върл фен и ще се бориш със зъби и нокти, няма лошо, завърши я (линкове са ти дали къде какво се иска). Препоръчвам ти все пак в СУ. Виж по сайтовете на университетите има дни на отворените врати, виж кога са и отиди да разузнаеш.
И все пак, ако ще се занимаваш сериозно с психология бягай от България.

oTPoBHa
01-13-2012, 18:23
Почва конкретно за психолози тепърва започва да се развива, като се започне от търсенето на психолози в полицията и се стигне до клиничната психология и психоанализата в клиниките и болничните заведения! От друга страна психологията е широкоспектърна специалност и ти дава възможност да работиш в държавни учреждения от всякакъв тип, като психолог в училища, детски градини, на частна практика или пък в разни центрове за семейно планиране и консултиране, можеш да водиш психологична рубрика в публицистиката и всякакъв род медии, ако избереш след бакалавъра да специализираш клинична психология, това ще ти даде възможност да станеш психотерапевт и да практикуваш по-конкретно професията си в някое здравно заведение, можеш да работиш като психолог в полицията и в отдел криминалистика (вече се набират кадри, защото до този момент не е имало психолози - криминалисти в България или ако е имало, те са били твърде малко!), напоследък много фирми, занимаващи се с подбор на кадри за работа (всякаква!) търсят психолози за подборния екип (както някой спомена по-горе т.н. human resources) и т.н. и т.н.! Психологията е широкоспектърна специалност и ти предоставя голям избор от различни професии! Ненапразно е най-желаната специалност през последните години! :)

lubovvv
02-03-2012, 13:46
Психологията я има доколкото знам навсякъде. Но аз мисля че няма да можеш да работиш нищо с нея след като завършиш и ползата ще е единствено за теб- ще си с по богати знания относно хората и характерите им. И мен ме влече философския цикъл като цяло и мисля да запиша социални дейности, понеже там е включена и философската наука

Chacho
02-03-2012, 15:34
Според мен е добре да не избираш обобщаваща специалност, в която има малко от това, малко от онова, щото накрая имаш по малко от всичко, което е равно на нищо. И има реализация с психология, стига да си добър. Както написа отровна, тя е доста широкоспектърна специалност и има приложение в куп области.

Между другото, в сайта на СУ бяха пуснали видео, в което интервюираха хора, завършили философия, които разказваха за перспективите след това. Там много добре обясняват, каква е ползата да учиш нещо подобно, което на пръв поглед е безполезно.

oTPoBHa
02-08-2012, 16:31
То не че със социалните дейности ще работиш нещо престижно :D :D :D Най-много в някоя община или друга държавна институция за 300-400 лв заплата на някое бюро от 8 до 5 ще редиш папки :D Не бързай да осъждаш толкова бързо психологията като не си наясно много-много, а това си пролича с горното изказване, че по този начин обиждаш и хората, които учат психология. ;) :D

ledenakrasota
02-10-2012, 12:38
Всеки днес иска психология. Не знам за какво им е на хората. Винаги ми е правило впечатление, че тези, които уж искат да я учат, не пипат нищо свързано с нея като литература. Чакат да ги приемат в някой университет и тогава започват да четат и да се интересуват. Повечето на които им се отдава, просто я прилагат и се образоват с нея. :)

lubovvv
02-10-2012, 18:27
oTPoBHа, а със психологията и това няма да могат да правят. Иначе успех в търсенето на работа със тая специалност :)

oTPoBHa
02-11-2012, 19:15
oTPoBHа, а със психологията и това няма да могат да правят. Иначе успех в търсенето на работа със тая специалност :)

Сигурна ли си? :D
Защото мои приятели, които вече си карат магистратурата се радват на чудесна работа по специалността и за никак малко пари. Хайде стига наизуст!
В България и с висше да си, пак има големи шансове да не си намериш работа. Спорът е приключен. И не ми обиждай специалността, както и специалността на доста хора, които са я избрали, защото се изказваш крайно неподготвена и не се знае колко хора ще ти се изсмеят на поста ти, като го прочетат. ;) !!

lubovvv
02-13-2012, 12:08
Сигурна ли си? :D
Защото мои приятели, които вече си карат магистратурата се радват на чудесна работа по специалността и за никак малко пари. Хайде стига наизуст!
В България и с висше да си, пак има големи шансове да не си намериш работа. Спорът е приключен. И не ми обиждай специалността, както и специалността на доста хора, които са я избрали, защото се изказваш крайно неподготвена и не се знае колко хора ще ти се изсмеят на поста ти, като го прочетат. ;) !!

Moга да пиша КАКВОТО СИ ИСКАМ, защото тук се изказват мнения, така че по добре си трай и престани да хвърляш отровата си

Chacho
02-13-2012, 12:21
Всеки има свободата да се изложи.

NomNomNom
02-13-2012, 14:00
То не че със социалните дейности ще работиш нещо престижно :D :D :D Най-много в някоя община или друга държавна институция за 300-400 лв заплата на някое бюро от 8 до 5 ще редиш папки :D Не бързай да осъждаш толкова бързо психологията като не си наясно много-много, а това си пролича с горното изказване, че по този начин обиждаш и хората, които учат психология. ;) :D
Леля ми е завършила социални дейности ( някъде на майната си , примерно в Габрово/Свищов) и взима около 1200 чиста /на държавна позиция в нои/.
Дам, никак не е престижно да си пенсионен експерт. И да редиш папки. Друга жена, която пак е със социални дейности - стана директор на едно сиропиталище и пак взима хубави пари.
Ти недей да пишеш глупости - с коя специалност какво престижно можеш да работиш.

Като те гледам колко ти е мозъка - дано не учиш психология, защото освен като ЕйчАр-ка в някой паткарски отдел, като друго не те виждам.
И сладурките като теб са причината да не желая да се занимавам основно с това, защото се обезценяват дипломите, или се напълва с некадърни кадри на хубави позиции.

oTPoBHa
02-13-2012, 16:29
Абе много са ми интересни някои хора - по форумите се пънат за най-малкото нещо, за което си казал или намекнал, обаче ми е много интересно същия този човек в реална житейска ситуация дали е толкова отворен без да познава хората да им разправя колко им е мозъка? Очевидно не. Май ясно се вижда кой колко мозък има.. :D Някои изказвания от горните две мнения направо ме шокираха... ххахаха, чудя се как все още е възможно да съществуват такива индивиди.
За всеобщо сведение аз уча психология в момента и честно да ти кажа много се радвам за избора си, защото вече имам прекрасна възможност да се реализирам успешно в тази сфера. :D
Знаеш ли, не всичко е до образованието, права си. Преди всичко зависи колко акъл имаш в главата, 'щото ако си куха лейка, квото и да завършиш, няма оправия за тебе. :D :D :D

ledenakrasota
02-13-2012, 16:48
Всеки има свободата да се изложи.

"Коя съм, все още не знам. Но подозирам защо съм тук. Тук съм, за да се изложа. Тази задача я решавам цял живот и едва ли окончателно ще я реша, но излагането е урок по себепознание, достойнство и любов, чрез който, струва ми се, човек стига до останалите отговори.
В писането, както и в живеенето, е важно човек да се осмели да бъде глупав.

Казва го Чехов, казва го и Ерика Джонг, казват го много други светли умове, които обичам да чета. Да изглеждаш глупаво, тоест да се изложиш, изисква кураж. А куражът е смелост със сърце (cor - от лат.). Страшно и срамно изглежда да се изложиш на показ - да видят всички, че си несъвършен, че имаш слабости, рани и язви, че си уязвим. Само че, както е установила изследователката на човешките взаимоотношения Брен Браун, именно уязвимостта прави човека красив. Срамуващи се и засрамени - голи, без брони и маски – сме най-красиви, чувате ли? Всички сме подвластни на срама – оня страх, че ще загубим близостта си с останалите, ако нещо за нас бъде видяно или разбрано. Чувството “Не съм ДОСТАТЪЧНО добър/богат/слаб/красив/издигнал се” е до болка познато на всички – оперираните от него не са способни на елементарна човешка съпричастност."

Това е от блога на Мира Баджева. Много й харесах едно есе. Просто ме провокира.

Chacho
02-13-2012, 23:49
@ledenakrasota

lubovvv се затвори в черупката си като и казаха на въпреки. Едно е да си изложиш със собствено мнение, друго е да се изложиш с половин мнение. Жената, която цитираш, има съвсем друго виждане на нещата и може да си извади поука от ситуацията.

@NomNomNom
Няма специалност, в която да не се тюхкаш, колко са й съсипали реномето учащите. С малко късмет и достатъчно знания винаги ще те оценят, без значение откъде и каква ти е дипломата. Ето малко за философията, но разсъжденията могат спокойно да се пренесат и върху психологията:

http://diploma.bg/index.php?p=view&aid=883

Има две съкращения, в които се наместват психолози - HR и PR. Според мен е достатъчно добър вариант. Пък, ако си Алгафари, можеш и консултант да станеш.

lubovvv
02-14-2012, 09:06
"Коя съм, все още не знам. Но подозирам защо съм тук. Тук съм, за да се изложа. Тази задача я решавам цял живот и едва ли окончателно ще я реша, но излагането е урок по себепознание, достойнство и любов, чрез който, струва ми се, човек стига до останалите отговори.
В писането, както и в живеенето, е важно човек да се осмели да бъде глупав.

Казва го Чехов, казва го и Ерика Джонг, казват го много други светли умове, които обичам да чета. Да изглеждаш глупаво, тоест да се изложиш, изисква кураж. А куражът е смелост със сърце (cor - от лат.). Страшно и срамно изглежда да се изложиш на показ - да видят всички, че си несъвършен, че имаш слабости, рани и язви, че си уязвим. Само че, както е установила изследователката на човешките взаимоотношения Брен Браун, именно уязвимостта прави човека красив. Срамуващи се и засрамени - голи, без брони и маски – сме най-красиви, чувате ли? Всички сме подвластни на срама – оня страх, че ще загубим близостта си с останалите, ако нещо за нас бъде видяно или разбрано. Чувството “Не съм ДОСТАТЪЧНО добър/богат/слаб/красив/издигнал се” е до болка познато на всички – оперираните от него не са способни на елементарна човешка съпричастност."

Това е от блога на Мира Баджева. Много й харесах едно есе. Просто ме провокира.
Много правилно, но както виждаш някои хора са толкова комплексирани и летящи във въздуха, че ги е срам да изкажат собственото си мнение, с риск да прозвучат смешно в очите на другите. И все пак от това губят само те.
А отровната, доколкото разбрах беше казала в началото, че вече СИ психолог, а сега изведнъж се оказа че още учиш, НО си убедена, че ще се реализираш със заплата като на онези психолози от телевизията. Лошо няма да фантазираш, но когато наистина СТАНЕШ психоложка, тогава може да говорим пак. И не обиждам тая професия изобщо- ако си чела по горе какво съм писала, аз също се интересувам от тая наука, но просто бързаш да нападаш преди да разсъждаваш.
И да ти кажа честно, тежко им горко на тези хора които отидат на консултация при теб. Все пак работата на психолозите е да открият силните страни на човека, да му дадат кураж, а ти гледаш само да снишиш другите. Нищо лично- УСПЕХ!

ledenakrasota
02-14-2012, 09:20
Един от най-големите минуси на нета е, че не си разбран.

Аз просто публикувах цитата, защото е страшно поучителен и те кара да се замислиш. Вместо да се караме и т.н. Тъжното е, че всеки го тълкува различно. :D

BUGCHO
02-16-2012, 15:03
Зависи дали човек желае да се занимава наистина с това. Щом е така - няма лошо да се изучава. Но бакалавърската степен в университетите дава основните познания над психологията, съответно реализацията само с нея е по-ограничена. Магистърската за специалисти дава някакви познания в определен клон на науката, където вече се придобива и правоспособност за работа според типа й (например в клиники, социални заведения и т.н.). А например в областта на клиничната психология може да се кара и специализация в медицински университет. Но не може да се учи магистратура за специалисти (социална, юридическа, клинична и консултативна психология, психология на личността и т.н.), ако не си бакалавър психолог. За това всеки трябва да си прецени какво желае да работи. Иначе не може да се надяваш само на придобитите знания от университета, трябва много четене и самоподготовка.

oTPoBHa
02-19-2012, 09:10
В момента уча психология и работя като помощник-консултант в един център за хора в нужда по една програма. Никога не съм казвала, че съм психолог. Ако някой така ме е разбрал, нямам вина за това. ;)