PDA

View Full Version : Контролно по Химия 7 клас



zalenoooo
01-09-2012, 17:44
Здравейте утре ще правим контролно по Химия а проблемът е, че аз нищо не разбирам. Помогнете ми :(

annie2
01-09-2012, 17:48
А ние как можем да ти помогнем? От теб се иска да учиш урок за урок и да слушаш в час

zalenoooo
01-09-2012, 17:56
Внимавам и уча. Химията ми е единствения предмет, който ми създава "проблеми" :D а за уроците никак не ги разбирам..

SmilezZz
01-09-2012, 18:17
Пиши ни кои уроци не ги разбираш - да се опитаме да ти ги обясним ;dd

annie2
01-09-2012, 18:47
Нямате ли допълнителни часове по химия нещо подобно? Дори и да ти обясним едва ли ще разбереш,кажи какво не ти е ясно целият материал,който сте взели или дадени уроци

blackdiamondd98
01-09-2012, 18:52
Еми конкретизирай малко и може да се опитаме да помогнем ..^^

likelikelike
01-09-2012, 19:18
Здрастии,ако искаш ми пиши на лс дай си скайпа или аз ще ти дам моя и аз ще ти обясна каквото не ти е ясно ,аз по химия сам доста добра :)

Fiction7577
01-09-2012, 19:42
Здрастии,ако искаш ми пиши на лс дай си скайпа или аз ще ти дам моя и аз ще ти обясна каквото не ти е ясно ,аз по химия сам доста добра :)


Ама по български едва ли.

zalenoooo
01-10-2012, 04:14
Валентностите и изравняването не са ми ясни :(

Fiction7577
01-10-2012, 13:55
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%BD%D0%BE%D 1%81%D1%82 - Валентност.
Изравняването е лесно. Долният десен индекс важи само за елементът, до (зад) който е написан. Коефициентът е за цялото съединение. Чрез умножение за всеки елемент (умножаваш индексът с коефициентът) изравняваш уравненията, и от двете страни трябва да е едно и също. Дано ме разбра.

likelikelike
01-10-2012, 14:33
Ама по български едва ли.

Какъв ти е проблема?

Leticcia
01-10-2012, 17:52
1во трябва да знаеш постоянните валентности на простите вещества, след това ако веществото е S2O ти знаеш, че валентността на кислорода O е 2ра умножаваш по индекса на кислорода(липсва, затова приемаме, че е 1) и се получава 2, делиш на индекса на сярата, който е 2 и получаваш, че сярата е с първа променлива валентност..не е чак толкова сложно...

mimsSss96
01-10-2012, 17:56
^или за по-просто ---> индекса на единия, става валентност на другия (на мен така ми го обясниха и нямам никакъв проблем с валентностите)

Пример:Н2О - индекса 2 на водорода става валентност на кислорода, а индекса на кислорода (няма - така че приемаме че е 1) и се получава валентността на водорода е 1, а на кислорода 2 (кислорода е с постоянна втора валентност)

Fiction7577
01-10-2012, 18:39
Какъв ти е проблема?

Аз нямам проблем, ти имаш. Провери си пак първият пост, там се вижда.

emsi98
01-11-2012, 14:38
Може ли да ви попитам когато имаме примерно Rb+H2O --> RbOH + H2 ^
как се изравнява този Н го има 2 пъти и съм объркан ...

elenka3
01-22-2012, 11:40
не трябва ли да има коефициент 2
смисъл.. 2RbOH + H2 ^

mariqanastasova
01-22-2012, 16:03
Примери:

1. P + O2 ---> P2O3
2. Ca + O2 ---> CaO
3. Al + O2 ---> Al2O3
4. P + Cl2 ---> PCL3
5. Ca + Cl2 ---> CaCl2
6. Na + O2 ---> Na2O
7. Al + Cl2 --->AlCl3
8. CO + O2 ---> CO2
9. KClO3 ---> KCl + O2
10. K + Br2 ---> KBr
11. C + O2 ---> CO
12. Mg + HCl ---> MgCl2 + H2
13. Al + Fe2O3 ---> Al2O3 + Fe
14. HgO ---> Hg + O2
15. S + O2 ---> SO3

Отговори:

1. 4P + 3O2 --->2P2O3
2. 2Ca + O2 ---> 2CaO
3. 4Al + 3O2 ---> 2Al2O3
4. 2P + 3Cl2 ---> 2PCL3
5. Ca + Cl2 ---> CaCl2
6. 4Na + O2 -----> 2Na2O
7. 2Al + 3Cl2 --->2AlCl3
8. 2CO + O2 ---> 2CO2
9. 2KClO3 ---> 2KCl + 3O2
10. 2K + Br2 ---> 2KBr
11. 2C + O2 ---> 2CO
12. Mg + 2HCl ---> MgCl2 + H2
13. 2Al + Fe2O3 ---> Al2O3 + 2Fe
14. 2HgO ---> 2Hg + O2
15. 2S + 3O2 ---> 2SO3
ЕТО НЯКОЙ ПРИМЕРЧЕТА С ИЗРАВНЯВАНЕ...А ВАЛЕНТНОСТИТЕ ПРОСТО СЕ УЧАТ НА ИЗУСТ ,ТОВА Е ЦЯЛАТА РАБОТА....И АЗ СЪМ 7 КЛАС И НИЕ ТОВА УЧИМ.......

BloodyDreamer
01-22-2012, 16:26
2Rb + 2H2O --> 2RbOH + H2
А по темата: Това не е нещо, което можеш да научиш по интернет. Трябва на живо някой да ги каже тези неща, но все пак ще се опитам да обясня доколкото мога.
За валентностите: Алкалните елементи от 1А група приемат първа постоянна валентност. Елементите от 2А група проявяват втора постоянна. Халогените от 7А група пък проявяват променлива валентност - нисша 1ва и висша 7ма. Има някой изключения от правилата: кислородът проявява втора постоянна валентност, а флуорът - първа постоянна. Има правила за определяне на нисша и висша валентност, ама в 7-ми клас ти трябват само тези, които съм написала.
Как се определя валентността в дадено съединение?
В 7-ми клас се определя валентност само на съединения от два ХЕ. Като знаеш това, което написах по-горе става лесно.
Примери:
NH3(амоняк) ---> Водородът не е нито алкален елемент, нито халоген, но е от 1А група, следователно проявява първа постоянна валентност. Оттук нататък умножаваш валентността на водорода по долния му десен индекс. Получава се 3. Делиш на долния десен индекс на азота, който в случая е 1. Получава се 3. Валентността на азота е 3. Готово!
СН4 (метан) ---> Водородът е от първа валентност. Умножаваме по долния десен индекс. Получава се 4. Делиш на долния десен индекс на въглерода. Получава се 4. Готово!
СО2 (въглероден диоксид) ---> Валентността на кислорода е винаги втора. Умножаваш по долния десен индекс. Получава се 4. Делиш на долния десен индекс на въглерода. Получава се 4. Готово!
И така. Ето ти алгоритъм за намиране на валентност в съединение от два ХЕ:
1. Започваш като пишеш валентността на ХЕ, който със сигурност знаеш. (Щом си 7ми клас, значи това е или кислород, или водород, или алкален метал (литий, натрий, калий, рубидий, цезий))
Пример: NaCl ---> Натрият е алкален метал от 1А група, следователно има постоянна първа валентност.

2. Умножаваш валентността на дадения ХЕ по долния му десен индекс.
Пример: NaCl ---> 1х1=1

3. Делиш полученото число по долния десен индекс на втория ХЕ.
Пример: NaCl ---> 1:1=1

4. Voila! Полученото число е валентността на втория ХЕ.

ВАЖНО!! При основи хидроксидният йон се счита за една цяла група от първа валентност!
Пример: Са(ОН)2 --> Хидроксидния йон е от първа валентност. Умножаваш по долния му десен индекс. Получава се 2. Делиш на долния десен индекс на калция, който е едно. Получава се 2. В случая калцият и от 2А група и проявява постоянна втора валентност, така че може да се тръгне и по обратния път.

За изравняването в другия пост ;D

BloodyDreamer
01-22-2012, 16:58
Алгоритъм за изравняване на химично уравнение трудно ще ти направя, но винаги се започва от един ХЕ - този, който е най-лесно да се изравни. След това гледаш какво още има да се изравни и така, докато не изравниш всичко...
Примери:
1.
Н2 + О2 -> Н2О ---- Водородът е изравнен, затова изравняваме кислорода. Отляво имаме два кислородни атома, а отдясно - 1. Слагаме коефициент 2 пред водата.
Н2 + О2 -> 2Н2О --- Сега отляво имаме два атома водород, а отдясно - 4. За да ги изравним, слагаме коефициент две пред водорода.
2Н2 + О2 -> 2Н2О --- Правим задължителна проверка! Всичко е изравнено.

2.
Rb + H2O --> RbOH + H2 ---- Започваме като изравняваме водородните атоми, понеже рубидиевите и кислородните са равни. Отляво имаме 2 водородни атома, а отдясно - 3. Слагаме коефициент 2 там, където броят на водородните атоми е нечетен, т.е. при рубидиевата основа, защото каквото и да сложиш пред водата, водородните атоми отляво винаги ще са четен брой, а тези отдясно - нечетен.
Rb + H2O --> 2RbOH + H2 ---- Водородните атоми все още не са изравнени - отляво са 2, а отдясно - 4. Слагаме коефициент 2 пред водата.
Rb + 2H2O --> 2RbOH + H2 ---- Правим проверка. Рубидиевите атоми не са равни - отдясно са 2, а отляво има само един. Слагаме коефициент 2 пред рубидия.
2Rb + 2H2O --> 2RbOH + H2 ---- Отново правим проверка. Всичко е изравнено.

3.
NaOH + СО2 --> Na2СО3 + Н2О ----- Започваме като изравняваме натриевите атоми, защото е най-лесно. Отляво е един, отдясно са 2. Слагаме коефициент 2 пред натриевата основа.
2NaOH + СО2 --> Na2СО3 + Н2О ---- Правим проверка. Атомите на всички ХЕ са равни.

4.
Fe + Cl2 ---> FeCl3 ---- Започваме като изравняваме хлорните атоми, защото железните са изравнени. Отляво са 2, а отдясно 3. Слагаме коефициент пред железния хлорид, защото там хлорните атоми са нечетен брой.
Fe + Cl2 ---> 2FeCl3 ---- Сега отляво са 2, а отдясно - 6. Слагаме коефициент 3 пред хлора.
Fe + 3Cl2 ---> 2FeCl3 ---- Правим проверка. Железните атоми не са изравнени - отляво е един, а отдясно са 2. Слагаме коефициент 2 пред желязото.
2Fe + Cl2 ---> FeCl3 ----- Правим проверка. Всичко е равно.

И така... Това далеч не са всички случаи, но се надявам, че поне донякъде помогнах. Ако нещо не разбираш, пак пиши.

BloodyDreamer
01-22-2012, 17:06
ЕТО НЯКОЙ ПРИМЕРЧЕТА С ИЗРАВНЯВАНЕ...А ВАЛЕНТНОСТИТЕ ПРОСТО СЕ УЧАТ НА ИЗУСТ ,ТОВА Е ЦЯЛАТА РАБОТА....И АЗ СЪМ 7 КЛАС И НИЕ ТОВА УЧИМ.......
Химията не е за зубрене! Трябва да се мисли! За валентностите си има правила, а примерите е абсурдно да се научат наизуст. Ако учиш всичко ще изпушиш в някой момент. И аз съм 7ми клас, по химия веднъж не съм отворила учебника да уча, нито пък тетрадката. Въпреки това на последните две контролни имам пълен брой точки!!
ПП: Химията я обичам точно защото повечето неща, които трябва да се назубрят са основни и елементарни за запомняне. Другите или се подразбират, или ги има в периодичната система ;D

mariqanastasova
01-22-2012, 17:11
Химията не е за зубрене! Трябва да се мисли! За валентностите си има правила, а примерите е абсурдно да се научат наизуст. Ако учиш всичко ще изпушиш в някой момент. И аз съм 7ми клас, по химия веднъж не съм отворила учебника да уча, нито пък тетрадката. Въпреки това на последните две контролни имам пълен брой точки!!
ПП: Химията я обичам точно защото повечето неща, които трябва да се назубрят са основни и елементарни за запомняне. Другите или се подразбират, или ги има в периодичната система ;D



НАПРОТИВ ТЕЗИ ВАЛЕНТНОСТИ ГОСПОЖАТА НИ КАЗА ДА ГИ УЧИМ НАИЗУСТ-ДРУГ НАЧИН НЯМА.....КАТО ГИ НАУЧИШ ЩЕ СИ РЕШИШ ЗАДАЧИТЕ......А ПЪК ЩО СЕ ОТНАСЯ ДО ИЗРАВНЯВАНЕТО НА ХИМИЧНИТЕ УРАВНЕНИЯ СИ ИМА АЛГОРИТЪМ ,КОЙТО СЕ УЧИ ОТ УЧЕБНИКА .......И ТАКА СИ РЕШАВАШ ЗАДАЧАТА,НЕ СЪМ КАЗАЛА ,ЧЕ Е ЗУБРЕНЕ ,НО ВСЕ ПАК ТРЯБВА ДА СЕ УЧИ!!!!!!!!!!

BloodyDreamer
01-22-2012, 17:19
НАПРОТИВ ТЕЗИ ВАЛЕНТНОСТИ ГОСПОЖАТА НИ КАЗА ДА ГИ УЧИМ НАИЗУСТ-ДРУГ НАЧИН НЯМА.....КАТО ГИ НАУЧИШ ЩЕ СИ РЕШИШ ЗАДАЧИТЕ......А ПЪК ЩО СЕ ОТНАСЯ ДО ИЗРАВНЯВАНЕТО НА ХИМИЧНИТЕ УРАВНЕНИЯ СИ ИМА АЛГОРИТЪМ ,КОЙТО СЕ УЧИ ОТ УЧЕБНИКА .......И ТАКА СИ РЕШАВАШ ЗАДАЧАТА,НЕ СЪМ КАЗАЛА ,ЧЕ Е ЗУБРЕНЕ ,НО ВСЕ ПАК ТРЯБВА ДА СЕ УЧИ!!!!!!!!!!
Добре, не ми крещи! ;D На нас госпожата ни каза нещата, които по-горе съм ги написала, като за променливите валентности ни каза правилото. Иначе посмъртно нямаше да ги запомня. А за изравняването - да, има си алгоритъм, но аз не съм го учила и пак успявам да си ги изравня. Просто всеки има различен начина за усвояване на даден материал. Аз лично никога не съм свързвала химията с много учене, но при всеки е различно.

puahaaaa
01-22-2012, 17:47
ако може да ми помогнете за тези задачи
KCL+I2 ->
NAF+CL2 ->
KCL+F2 ->
KBR + CL2 ->
KI+BR2 ->
благодаря предварително!

mariqanastasova
01-25-2012, 08:27
Добре, не ми крещи! ;D На нас госпожата ни каза нещата, които по-горе съм ги написала, като за променливите валентности ни каза правилото. Иначе посмъртно нямаше да ги запомня. А за изравняването - да, има си алгоритъм, но аз не съм го учила и пак успявам да си ги изравня. Просто всеки има различен начина за усвояване на даден материал. Аз лично никога не съм свързвала химията с много учене, но при всеки е различно.



ТАКА Е.....