PDA

View Full Version : ХИМИЯ



Wikzinka
01-10-2012, 20:35
Утре имам контролно по химия и с класа успяхме да видим няколко от задачите ... ще съм много благодарна , ако някой помогне , защото целия клас нищо не разбира и се молим за тройки :D Благодаря ви предварително !!!

1.Посочете начини за превръщането на един наситен разтвор в ненаситен разтвор и в преситен.
2.Как може да се обясни фактът,че оцетната киселина има неограничена разтворимост във вода,а олиото е практически неразтворимо във вода?
3.Определете от кривите на разтворимост с какъв топлинен ефект е съпроводен процесът на разтваряне на KCIO3
4.Оставете на масата вкъщи чаша с чешмяна вода.Какво наблюдавате по стените на чашата след един час?Как се обяснява това явление?

Wikzinka
01-10-2012, 20:38
Забравих да кажа , че въпросите са от урока за Истински разтвори ... ако има някакво значение въобще :)

Debila
05-25-2012, 01:58
Утре имам контролно по химия и с класа успяхме да видим няколко от задачите ... ще съм много благодарна , ако някой помогне , защото целия клас нищо не разбира и се молим за тройки :D Благодаря ви предварително !!!

1.Посочете начини за превръщането на един наситен разтвор в ненаситен разтвор и в преситен.
2.Как може да се обясни фактът,че оцетната киселина има неограничена разтворимост във вода,а олиото е практически неразтворимо във вода?
3.Определете от кривите на разтворимост с какъв топлинен ефект е съпроводен процесът на разтваряне на KCIO3
4.Оставете на масата вкъщи чаша с чешмяна вода.Какво наблюдавате по стените на чашата след един час?Как се обяснява това явление?
1. За ненаситен от наситен просто му сипваш от разтворителя, за да направиш от наситен преситен разтвор или изпаряваш от разтворителя или загряваш наситения разтвор и му прибавяш от веществото.
2.Полярност на двете вещества. В химията и живота попринцип има едно правило подобни се разтварят в подобни, олиото не се смесва с водата(остава на повърхността, а при разбъркване е емулсия). Оцетната киселина е полярна и за това се смесва във всички отношения с водата, докато олиото е неполярно и затова я няма магията ;)
3. Трябват кривите :P
4. Никаква идея какво става, в нас чешмяната вода е чиста няма какво да стане и след 3 семици. Мисля че искат да кажете "Твърдостта на водата може да доведе до образуването на отлагания по повърхностите"