PDA

View Full Version : МАТЕМАТИКА..



Allex
01-14-2012, 06:12
Хора помогнете ми..МРАЗЯ математиката, просто това е най-скапания час.. абсолютно нищо не разбирам, трудно ми е, имам само слаби оценки. Госпожата е някаква хипер забутана, нито може да обяснява, нито ни оценя кой за колкото заслужава, а по симпатии. От началото на година имах 2 3, но после тръгнах на уроци и оценките ми вече са: 2 3 3 4 4 5; но просто не мога да издържам в тези часове.. Като разбера някоя задача и отида да я попитам и тя започва да крещи..
Какво да правя за да ми стане интересно.. :( :( :( :( :(

Nakadah
01-14-2012, 06:29
Не мога да разбера защо на повечето хора математиката им е трудна и противна...

irrationalDecision
01-14-2012, 07:32
Щото са натрупали пропуски, а нещата са свързани там.Не е като при другите предмети.Може цяла година да не си мръднеш пръста и примерно нищо да не учиш по география. На следващата нищо не ти пречат тия пропуски за Африка при ученето на уроците за Азия. А пропуските по математика ти пречат постоянно. Не си научил дробите в 5-ти, няма да се справиш с намирането на НОК, после със степенуването им в шести,по-нататък с решаването на дробни уравнения и т.н.Така е с целия материал по математика.Учени в 5,6,7 клас неща непрекъснато се прилагат и нагоре.И в един по-късен момент, като му дойде на човек акълът и реши все пак да учи по предмета, му е наистина трудно.Хем се мъчи да напредва, хем не става съвсем както му се иска.И явно намразва математиката, просто щото не се справя.Не знам някой, който се справя отлично по математика, да казва,че я мрази. Може верно да не му е любима, ама часовете по нея поне не са мъчение.

Allex
01-14-2012, 09:25
До 4 клас по математика нямах различна оценка от 6.. в пети клас имах само 5 и 6 като повече бяха шестиците от петиците, в 6 клас имах само 4,5,6 но повече бяха петиците.., в 7 клас имах само 3,4,5 но повече бяха четворките, в осми клас имах само 2,3 и повече бяха двойки.. идвам вързах 3 и имах 3 за годината.. тая година започнах уж да уча.. но математика и мразя като предмет от 5 клас..
нямам никакъв интерес към нея, все едно някой ми говори на китайски.. днес бях на урок по математика - едвам изкарах 2 часа.. жената ми обяснява аз нищо не разбирам, само викам - да, да, да.. :(
не знам вече..

vesito13
01-14-2012, 10:23
Така и така си плащаш за този урок, когато не разбираш нещо, си кажи, че не разбираш, а не викай само да, да, да. Така няма никакъв смисъл от тези уроци, на които ходиш. Съсредоточи се, работи повече, решавай много задачи, дори отначало да са от най-лесните. При математиката е въпрос на повече упражнения, отколкото на тъпо и механично зубрене.

Chacho
01-14-2012, 13:10
Ако искаш си дай скайпа на ЛС, може да го обсъдим.

ccdesigns
01-14-2012, 13:23
Едно от най-важните неща в математиката е не само да внимаваш в час и да решиш некоя и др задача... От супер голяма важност е най-малкото - да си решаваш домашните... Освен това ако продължава да ти е трудно - сборници, а у... Нали ги гледам ония путки от моя клас, дет имат само 2,2,2 - едно домашно не са решили... Още по-малко внимават в час де, ама все тая. Казвам ти го, щото е много важно... В началото на тая година не си писах домашните и имах 5 със зор, а сега почнах да си пиша всичко, да внимавам супер много в клас, точно 1 път си преговорих всичко от учебника и всичко ми е ток и жица... Колкото и смешно да звучи, домашните са едно от най-важните неща по математика...

HolyShit
01-14-2012, 13:25
За тва вземаш няколко хиляди сборника с няколко милиона задачи и почваш да решаваш.Докато не ги решиш не ставаш дори и да пикаеш :D

mlakniwe2
01-14-2012, 13:26
И аз съм мноо зле с математиката от 8 до 10 клас имах 3 за годината и то с 300 зора, в 11 имам 4 и тая го нищо не разбирам с тая стереометрия и имам 3 двойки, но пък по ЗИП-а ми са много лесни тия изследвания на функции, там граници, производни и разни такива поне там тряя да имам 4-но пък хич не ми пука тъй или инъче по всичко друго имам 5 и 6 освен по математика

Chacho
01-14-2012, 13:34
Стереометрията има 3 теореми на кръст и всичко се решава с тях.. Пък думата "не разбирам" ми е доста странна. Просто трябва да си намери човек пропуските и да ги запълни, материала в училище няма почти нищо за разбиране.

thegreenzombie
01-14-2012, 13:42
Не мога да разбера защо на повечето хора математиката им е трудна и противна...

точно!! ... математиката си е като всички други предмети.. само че по другите предмети трябва да учиш скапани ненужни уроци, а в математиката имаш да запомниш 2-3 правила и това е.. имам 2 теории за хората, които не понасят математиката: 1во: твърде са тъпи за да схванат за какво иде реч и решават, че да се оплакват, било то от учители, трудността на задачите, или нещо от сорта, е варианта, който ги измъква от ситуацията и така не се чувстват толкова тъпи!! ;д ... и 2ро: дори не си правят труда да научат нещо и решават, че ще минат, заради природния си ум, който при тях очевидно липсва, за да не могат да схванат от първия път.. и нямам предвид, че са тъпи, а че не искат да се потрудят за да не си мислят останалите, че те са тъпи, а те не са!! .... get it? 8-)

FuCKkK13
01-14-2012, 14:24
^ +1 .... математиката е много малко правила + достатъчно умствен багаж,за да ги приложиш ... ходи на уроци,занимавай се,има в интернет пробни тестове и после са ти дадени отговорите.. така с повечко решени задачки ще станеш по-добър и следователно ще ти е по-интересно.. кой клас си да те питам че чак толкова се оплакваш ? о не намирай кусур в учителите ;) ...

DisappointedDreamer
01-14-2012, 14:44
Математиката е лесна, но когато не ти е интересно, е и по-трудно да я разбереш. В действителност, трябва само да запомниш начина на решване, и оттам да го приложиш.

Хвани се с приятели, учете заедно, запиши се на курсове, купи си повече учебници, но се иска воля и желание, за да ги разбереш и решиш.

Fiction7577
01-14-2012, 16:26
Е хайде по-леко де. Веднага изкарахте човека умствено изостанал, щото разбираш ли не му вървяла математиката, все едно е единствения човек в света, който не я разбира добре.... а тук всичките станахте ядрени физици.
Относно проблема ти - няма никакъв смисъл от тия уроци ако не питаш това, което не ти е ясно. Родителите ти дават пари за да ги разбереш тия работи, ако трябва искай 200 пъти обяснение за едно и също, щом си плащаш, ще ти обясняват, затова са уроците.

lisi4ety
01-14-2012, 19:52
Щото са натрупали пропуски, а нещата са свързани там.Не е като при другите предмети.Може цяла година да не си мръднеш пръста и примерно нищо да не учиш по география. На следващата нищо не ти пречат тия пропуски за Африка при ученето на уроците за Азия. А пропуските по математика ти пречат постоянно. Не си научил дробите в 5-ти, няма да се справиш с намирането на НОК, после със степенуването им в шести,по-нататък с решаването на дробни уравнения и т.н.Така е с целия материал по математика.Учени в 5,6,7 клас неща непрекъснато се прилагат и нагоре.И в един по-късен момент, като му дойде на човек акълът и реши все пак да учи по предмета, му е наистина трудно.Хем се мъчи да напредва, хем не става съвсем както му се иска.И явно намразва математиката, просто щото не се справя.Не знам някой, който се справя отлично по математика, да казва,че я мрази. Може верно да не му е любима, ама часовете по нея поне не са мъчение.

това, + ги мързи да мислят.

Allex
01-14-2012, 20:58
9 клас съм..
случва се понякога да разбера нещо.. но единствено математиката ми трови живота .. най-грубо казано..

lisi4ety не ме мързи да мисля.. но за да схвана нещо и да му разбера цаката как се прави ми трябва доста време..

а и за тоя срок се оформям за 4.. другия срок ще се постарая за повече.. но като гледам какви уроци следват.. на дали :|

irrationalDecision
01-14-2012, 21:22
Написаното от теб показва точно това, което писах по-горе,а именно, че имаш пропуски. В 9клас материалът е лесен - уравнения, разлагане, формули на Виет.Колко нови неща има в това, което сте взели първия срок? Квадратните уравнения са учени в 8-ми, корените също, допустимите стойности на променливата с изследване на подкоренната величина - пак в осми, разните методи на разлагане на полиноми - в седми.Излиза, че съвсем нов материал са едва ли не само формулите на Виет. И не се стряскай толкова, втория срок се учи готина геометрия - подобни триъгълници, теорема на Питагор и съвсем малко тригонометрия.Но тези неща пак се опират на стари познания.Ако последните пак ти липсват, отново ще ти куца математиката.Питай тук, ще ти отговорят.Може пък да ти е от полза темата за математика при запълване на пропуски.Аз лично никъде не съм казала, че те мързи да мислиш.Но и само с едното мислене не става, трябва ти някаква основа.Нея трябва да си изградиш.

Allex
01-15-2012, 04:57
Малко ме надъхахте и май втория срок ще се постарая :))

Nakadah
01-15-2012, 08:13
Математиката в даскало е толкова лесна че няма какво точно да е трудно... Да не говориме че е единствения предмет в който не трябва да четеш 20 страници с блабла на ден което я прави пъти по интересна от всичко друго...

Allex
01-15-2012, 12:14
Математиката в даскало е толкова лесна че няма какво точно да е трудно... Да не говориме че е единствения предмет в който не трябва да четеш 20 страници с блабла на ден което я прави пъти по интересна от всичко друго...



Не знам човек за теб.. но на мен ми е адски лесно днес да науча пет урока отколкото задачи..:(

evilgirl95
01-15-2012, 18:58
Лол 9-ти клас .. най-лесната година.. математиката тогава е супер лесна.. честно казано и аз не я разбрах в девети клас докато не ми я обясни някой, който не е учител, който се занимава само с мене.. не с още 27 ученика.. потърси някой приятел който я разбира, който ще ти отдели нужното внимание, колкото и време да отнеме и колкото и повтаряне.. и си сядай на задника да се опитваш да решаваш, защото ако в девети клас ти е трудно другата година простоооо не те виждам.. а да и не се плаши за това какви уроци идват.. по-лесни са от първия срок, дори са приятни..

Chacho
01-16-2012, 09:19
Математиката има проблема, че теорията в училище е много лесна, но задачите понякога са много трудни. Не знам колко пъти съм го повтарял, но според мен най-добрия начин е Теория->Лесни задачи->По-трудни задачи->Най-трудни задачи. Учителите са най-полезни, когато не можеш да се досетиш методите на решаване, а не да ти обясняват теорията.

irrationalDecision
01-16-2012, 10:24
Математиката има проблема, че теорията в училище е много лесна, но задачите понякога са много трудни. Не знам колко пъти съм го повтарял, но според мен най-добрия начин е Теория->Лесни задачи->По-трудни задачи->Най-трудни задачи. Учителите са най-полезни, когато не можеш да се досетиш методите на решаване, а не да ти обясняват теорията.
Точно това е работещата схема. Самите задачи в учебниците и сборниците са структурирани така.Почва се с елементарните, в които директно се прилага научената теория, минава се на малко по-труднички и се стига до тези със звездичка, при които има и елемент на досещане, някаква хитринка.
Затова прочиташ урока, но не само оградените правила, а и решените примерни задачи и чак след това опитваш с другите, от лесните към трудните.На уроците, на които ходиш, карай учителя да решавате задачи от отделните видове на даден раздел, а не да повтаряте теоритичните неща. Казваш, че си 9 клас. Значи този срок сте учили формули на Виет. Искай от учителя не просто да ти каже формулите, а да ти покаже как се прилагат. Като реши пред теб и обясни различните типове с по-прости примерчета, гаранция ще ти светне.Примерно:
1.Задачи за намиране на сбора и произведението на корените на едно квадратно уравнение, без то да се решава.
2.Задачи за определяне знака на корените на едно квадратно уравнение, без да се налага то да се решава.
3.Съставяне на квадратно уравнение по дадени негови корени.
4. Приложение на Виет при параметричните уравнения и т.н.
Като ти покаже по 4-5 примера от всеки тип, няма как вече да не добиеш представа за начина на решаване.После грабвай някой сборник, понеже в учебника няма много примери, и се залавяй със задачи от дяла от група А.Например сборниците на Коларов - жълтия по геометрия и оранжевия по алгебра.Имат отговори.Пробвай по показания от учителя начин и ако не стане - питай.Тренингът ще ти реши проблема.

Allex
01-16-2012, 18:48
Да ще опитам.. но на училище като вземем нов урок, ние вземаме по 2 на седмица.. и тук там разбирам нещо.. но като отида на урок долу горе ми светват нещата и ми става пълна каша в главата.. и край.. до тук каквото беше беше.. :( в сряда сега ще правим контролна уж си мисля че поне 4 ще изкарам..

Chacho
01-16-2012, 23:18
Ами не е хубаво да се сещаш точно преди контролно да учиш. Може да ти се струва, че ще ти е пресно, но точно пресният материал става на каша в главата. А като прочетеш няколко урока и не разбереш нищо, но ги оставиш да отлежат 1 седмица, следващият път когато отвориш учебника "магически" ще ти се е изяснило почти всичко. Може да звучи налудничаво, но е така. Плюс това материалът е малко, ако си напънеш гъза за 2 седмици можеш да научиш математиката от цялата година. Дали ще го направиш - ти си решаваш. Но не можеш да се оплакваш, без да си се потрудил достатъчно.