PDA

View Full Version : ФРЕНСКИ ИЛИ ИСПАНСКИ ???



shaunaa
01-20-2012, 10:25
В момента съм 7-ми клас и след това ще кандидаствам. Насочила съм се към четвърта езикова във Варна. Но проблема ми е, че не мога даа избера какъв език да уча. Двуомя се между испански и френски. Предпочитам испански, но пък френския не е ли по-важен?? Френския се говори в Канада, а пък и в Европа също трябва и е много хубав език. Но пък от друга страна испанския ми е любим, още от както почнах да гледам испанските сапунени сериали, говори се и Северна Америка. И се надявам да ме насочите кой език е по-добре, защото немога да реша сама, когата избера един от езиците, все му намирам недостатъци !!!

DisappointedDreamer
01-20-2012, 10:44
В Канада се говори френски, да, но за какво ти е при положение, че говориш английски?

Испанският е по-лесен. Бих избрала него.

shaunaa
01-20-2012, 10:48
Е да ама в Квабек се говори френски

DarkTemplar
01-20-2012, 10:55
Испанският е по-лесен и по-практичен, ако (в бъдеще) си се насочила към Испания или някоя от двете Америки. Френският е по-труден, но е един от двата най-важни езика в Европа (повечето документи на Европейския съюз са на френски или английски). Да не говорим колко ще ти е полезен, ако (пак в бъдеще) имаш контакти (било то бизнес или други) с африканци.

Лично аз харесвам и двата езика и все се каня да започна испанския (френски вече знам).

daq96
01-20-2012, 10:57
Според мен Испанския е много по-лесен и наистина в Канада се говори английски.
По-добре избери този който ще ти бъде по-лесен, и все пак си пресметни и какво ще ти трябва един ден.

shaunaa
01-20-2012, 11:02
Няма значение кой език по-лесен, все ми е едно, ако съм се хванала да го уча, все някога ще го науча, но просто незнам, кой език ще ми трябва повече, чстно казана и аз незнам с какво ще се занимавам после !!

DarkTemplar
01-20-2012, 11:14
В Канада се говори и френски, и английски. И двата езика са официални.

Към авторката - който и да избереш, все ще ти е от полза (независимо с какво ще се занимаваш). Обаче го учи съвестно и редовно, че когато не се "обръщат", езиците лесно се забравят.

Ние няма как да знаем кой език ще ти е по-полезен, при положение, че самата ти не си сигурна. Нормално е все още да не си се ориентирала, все пак си едва 7 клас. Допитай се и до мнението на вашите, те биха ти дали добър съвет.

ivcheto0o
01-20-2012, 11:15
Аз бих си избрала испански,много харесвам този език :) .Говори се на доста места,така че ще ти е от полза.

RedArmy
01-20-2012, 11:22
Вместо да учиш езика на цигани и меки китки, по-добре хвани се запиши на някой курс по български. Като гледам имаш нужда.

xXFlameXx
01-20-2012, 11:31
Испанският е втория по говорене в света език след английския. Препоръчвам ти испански, по-лесен и по-приятен е от френския. ;)

shaunaa
01-20-2012, 11:46
Вместо да учиш езика на цигани и меки китки, по-добре хвани се запиши на някой курс по български. Като гледам имаш нужда.

Ех, значи все ще се намери един такъв, който да ме ми каже, че не съм можела да пиша на родния си език. Ами сигурно има гешки та аз съм едва 7-ми клас. Пък и споредмен си пиша доста грамотно и ще те помоля да ми посочиш грешките, друг път да не се повтарят !!!

Colouring
01-20-2012, 14:04
Това кой клас си въобще не е извинение,но както и да е..
Ох,хубаво,че не съм на твое място,защото и аз няма да знам какво да правя.Толкова много искам да науча и двата езика,че просто не мога да избера.Испанският е очевидно по-лесен и сигурно ще се справяш по-добре с него.Но френския.. оооох,като го чуя и се разтапям. :D

shaunaa
01-20-2012, 14:38
Това кой клас си въобще не е извинение,но както и да е..
:D
Е аз не го използвам като извинение, просто казвам, има да уча още много правила за правописа !!!!

9gag
01-20-2012, 15:49
Аз бих избрала френски.Хубаво звучи и сигурно да го учиш е голямо предизвикателство. :)

mariqanastasova
01-20-2012, 18:12
Бих избрала френски.......

marilyn
01-21-2012, 08:50
В днешно време е много важно човек да владее поне няколко езика. Явно, че не си ориентирана кой от двата посочени ще ти е по-полезен, затова бих те посъветвала да избереш, този, който ти харесва повече. Аз, когато бях 7ми клас родителите ми настояваха да уча немски, аз се заинатих и казах испански ще е, просто защото много ми харесва и искам да ходя на училище с удоволствие. Така и стана, записах испански и съм много щастлива, че послушах вътрешния си глас. Това те съветвам да направиш и ти, помисли си кой от 2та езика ти харесва наистина повече и запиши него. :))) Успех.

zlatit0o
01-21-2012, 09:27
И аз бях така миналата година, но се чудех м/у немски и испански.
И така, избрах испански и вече направо нямам търпение да го започвам. Казваш, че испанския ти е любим => ще ти е по-интересно да учиш. Френския да ти кажа не е кой знае колко по-важен от испанския.
Съветвам те да учиш испански, аз :) .

kilers
01-21-2012, 09:31
Испанският е втория по говорене в света език след английския. Препоръчвам ти испански, по-лесен и по-приятен е от френския. ;)

Нито Английския не е най-говорим , нито испанският е на второ място.

qkakukla2
01-21-2012, 12:30
Най-добре френски. Щом испанския е лесен значи ще го научиш бързо.

Hayashi
01-21-2012, 18:22
Испанският и френският са много много близки. Колкото е труден единият, толкова и другият. Френският се котира повече в Европа - във Франция, в Белгия, в Швейцария, в Люксембург и в Монако се говори. Също и в Канада. А това, което другите казаха, във Квебек се говори изцяло френски, английският им е слабичък там. А Квебек е една от най-хубавите области в Канада.

Аз избрах френски и никога не съм съжалявала, но планирам в близките няколко години да започна и испански.

silviau66
01-21-2012, 20:22
Някой ви е излъгал, че испанския е лесен език. Но като човек, учещ във въпросното даскало ще ти кажа, че имам много приятели от френските, които се чудят защо, по дяволите, не са влезли с испански. Испански говори половината свят и е много приятен и добре звучащ език. И четвърта е много добър избор, между другото. Хората са пекани, не са като в другите училища някви зубъри или спечени.. :) Някой от даскалите са с доста психични отклонения.. и директорките са много зле.. ама пък иначе нямаше да е интересно.. Разбира се, това е мое мнение, а и съм доста пристрастна, понеже уча там.. ;p Но мисля че няма да сгрешиш ако влезеш там.

bebzgirl
01-22-2012, 08:02
Ех значи[,]все ще се намери един такъв, който да ме ми каже, че не съм можела да пиша на родния си език. Ами сигурно има гешки[,]та аз съм едва 7-ми клас. Пък и според////мен си пиша доста грамотно и ще те помоля да ми посочиш грешките, друг път да не се повтарят[.]

По темата - френски.

Mimzsii
02-13-2012, 12:29
Няма лесен език. Френският наистина не е лесен, за испанския нищо не мога да кажа. Но ти си избери, в 9-ти клас няма начин да няма 2-ри език. Ако примерно запишеш да речем френски, може другата година да запишеш испански и ето двата езика. Който и да започнеш да учиш френски или испански, ще ти е от ползва и все някъде ще се намери да го практикуваш. :)

UnkNoWn12
02-14-2012, 19:26
Френският,както и по-напред са казали е изключително важен в Европа. В Европейския парламент се говори колкото и на английски,толкова и на френски. Освен това ако някога ти се наложи да общуваш с някой от Африка имай в предвид, че в 3/4 от страните в Африка Френския е официален,както и в Канада и някои острови в Карибско море.
Испанският-в Европа не е на такава почит като френския, но за сметка на това се говори в цяла Латинска Америка без Бразилия,а също става все по-популярен в САЩ.
Лично аз бих те посъветвал испански,просто защото съм пристрастен. Иначе,който ти харесва повече на теб,него избери-и двата са изключително разпространени. :)

PainMonopoly
02-16-2012, 08:13
Испанският ми звучи много по-добре, но има редица фактори, които правят френския по-важен, а испанския сравнително маловажен.

1. Френският е един от най-важните езици в Европа.
2. Франция е атрактивно място за следване, обмен, работа и живот.
3. Както във Франция, така и в Квебек и във френскоговоряща Белгия не можеш да се оправиш без да знаеш френски, хората много се гордеят с езика си, държат на него и считат тези, които не го говорят за ретарди.

Испанския:
1. Се говори от много хора, но в икономически изостанали държави (Испания е една от бедните страни на ЕС, а в Аржентина заплатите са горе-долу като в БГ).
2. В испаноговорящите държави има по-голяма вероятност да можеш да се оправиш с английски.
3. Ако се озовеш в такава, ще научиш езика за 2-3 месеца, защото е лесен, докато френския не е.

-meGusta-
02-16-2012, 09:25
Аз уча френски....и ти препоръчвам испански :D

bloodyF
02-16-2012, 18:04
френски, по-разпространен е откъм умни хора и пр.
и на повечето места /за бг/ искат френски,немски, руски, но не и испански
но пък който и да избереш печелиш ако го научиш като хората, така че..

v1k7or_mLadenoww
02-17-2012, 16:28
Определено испански... доста по-лесен е, мисля... Друг е въпроса, че ненавиждам френския, защото ми звучи някак... как да го кажа ?! Гейски... :X

Gerry905
02-19-2012, 11:56
Френски! Звучи много хубаво. На мен лично испанския не ми харесва, като език, как звучи и т.н., въпреки че уча италиански нямат много общо в произношението. Та щом се двуомиш между френски и испански ти препоръчвам френския!

Jazzy_smile1997
02-21-2012, 20:40
Прочетох някой от отговорите и съм съгласна, че испанският е по-лесен, но ето какво мисля аз:Испанският език е найстина много хубав, но освен в Испания другаде не го ползват.Лесен е и е много екзотичен винаги съм го харесвала.Френският е много по-труден, но пък след като вече можеш да говориш с лекота звучи толкова нежно и мелодично и същност е много красив език.В момента аз съм в италиански паралелка, но ако имам шанс ще науча и испанският защото много ме привлича.Искам да ти кажа, че каквото и да избереш няма да съжаляваш.Езиците са важно нещо и испански да научиш и френски това ще е чудесно.

letroa
02-21-2012, 23:36
произношението на френски е много трудно , а испанското произношение е по близко до английското , но иначе наистина френския в европа е по използван.

smilelady
02-22-2012, 07:57
Аз уча испански и да ти кажа не е толкова труден...е, разбира се, времената са ми леко мъка, но е поносимо положението :D Френския го почвам догодина .. нямам представа какъв е

UnkNoWn12
02-22-2012, 19:15
Jazzy_smile1997, как реши, че Испанския се използва само в Испания? :?

kiss_98
06-13-2012, 19:49
испански с английски или испански с френски ? :)

commonsense
06-14-2012, 12:57
Испански в последно време е много модерно да се учи, но не би ти бил толкова полезен. Ако се замислиш стратегически какво е най-разумно да учиш, френския наистина ще е по-правилният избор. Няма значение, че испанския го говорели повече хора, то ако става въпрос най-много на земята е говорен китайският ама.. Франция е много по-развита (както и Белгия, Швейцария, Люксембург, Монако, в които френския е официален). После ако решиш да учиш в чужбина- в тези държави обучението е по-качествено, университетите са по-престижни, климатът е по-поносим, стандартът на живот е по-висок, безработицата по-ниска.
Учила съм испански- хубав е, но не толкова, колкото си мислех- много се съска, фъфли, плюе :D . Но го почнах след като бях научила на достатъчно добро ниво немски и английски. Никой език не е излишен, разбира се, но е по-хубаво да се подсигуриш преди това с някой основен, важен език, без който в днешно време не може и после еветуално някой лек и приятен език какъвто каза, че е за теб испанския. Използвай, че още паметта ти е силна и си научи френския, пък после може и испански. Това е моето мнение- дано съм ти помогнала в избора.

ioanna3
06-16-2012, 15:56
Spanish - est!

ohmygody
06-19-2012, 11:37
За мене френския е - едно пишеш,друго четеш,трето тва,четвърто онова.Препоръчвам ти Испанския по мек език е :)

Xriis..
06-19-2012, 11:40
Испански :)

Angel^^
06-22-2012, 13:20
Не е важно дали езика е лесен, ако ти харесва ще го научиш. Ако ще продължиш образованието си след 12ти клас в ЕС мн полезен ще ти е френския, защото е много говорим в Европа, но иначе и испанския е готин. Зависи кой ти харесва повече и дали има за теб значение говоримостта на дадения език. Късмет!
Аз също дълго се чудих за тия два езика, ама избрах френския!

anJin
06-22-2012, 14:22
Като завършила езикова гимназия с чуждоезиков профил френски ,ти препоръчвам френски.Да,труден е ,но лесни неща няма.А и се свиква с трудността относно произношението и това,че едно чуваш,а по съвсем различен начин се пише чутото.Да не говорим,че човек,знаещ френски може да намери по-голяма реализация,отколкото с испански.Все пак френският език е един от основните езици на ЕС.

kiss_98
07-16-2012, 22:12
Да, вярно е испанския се води, като по-лесен, но аз не бих го избрала, заради това. Той е много красив език, както и френския, но се говори на много повече места Северна, Южна Америка, Испания и още много.....Пък, ако и ти харесва повече идеално и аз кандидатствах там и ме приеха с испански. Надявам се, че си направила правилния избор ! :)

sashko705
07-16-2012, 22:17
Испанския е отвратителен език... и аз си виках, че е лесен преди да почна да го изучавам... не знам къде видяхте красотата на тоя отвратителен език... Френския е в хиляди по-красив и по-звучен от испанския.. Така, че ако имах възможност бих избрал френски..

lalalala123
07-16-2012, 22:31
Е къде другаде се използва? В Южна Америка? Страните там са бедни (е има някои по-богати, но като цяло региона е беден, а и емиграцията е трудна). Испания става като Гърция, тоест и тя ще е бедна държава до десет години, тъй че за нея най-добър вариант е френския език.

Amore-Mio*
07-17-2012, 16:52
Аз бих избрала испанския.

Ти седни и помисли кой от двата езика ти се учи.
Всеки език е полезен, така че това да не те притеснява.

stelly12
07-17-2012, 18:14
испански по-добре

perry_the_platypus
07-17-2012, 19:54
Всеки си има лично мнение, но не упреквайте другите, наистина френския има по-голяма реализация от испанския. Ако ИМАХ възможността да избирам, щях да се запиша в паралелка с ФЕ;ИЕ, т.е. с френски първи език, а втори испански. Няма да загубиш нищо ако го научиш, но трябва и да знаеш добре английския, защото на доста работни места искат английски и ВТОРИ чужд/западен език.
Впрочем, темата е леко старичка, минаха седмокласните класирания, така че вече момичето сигурно е избрало. :)

scrooper
07-17-2012, 21:33
Франция е по- елитна.

ledenakrasota
07-17-2012, 21:58
ИСПАНСКИЯТ ЕЗИК

Той е четвъртият най-говорим език в света, след китайски, английски и хинди, като за ок. 340 млн души той е роден език.
Испанският език е първи в света като официален език на най-много страни. (И аз си формулирах тъпо изречението, но се разбира. :lol:)


Аз обожавам и двата, но, ако гледаш в перспектива, пиши испанският. Френски ще ти върши работа в Канада и тамошните острови, както и в колониите от онуй време. :D Испанският се говори повече от английския в САЩ в някои щати.

Всичко зависи от това къде искаш да се реализираш и с какво искаш да се занимаваш, за да ти влезе в употреба даденият език. :)

rusoto_baby_f
07-17-2012, 23:29
Аз бих си избрала испански,много харесвам този език :) .
и азззззззз............

mirki4a
07-18-2012, 00:17
Ако имах право на този избор щях да се запиша френски без дори да се замисля!

perry_the_platypus
07-18-2012, 07:01
ИСПАНСКИЯТ ЕЗИК

Той е четвъртият най-говорим език в света, след китайски, английски и хинди, като за ок. 340 млн души той е роден език.
Испанският език е първи в света като официален език на най-много страни. (И аз си формулирах тъпо изречението, но се разбира. :lol:)


Аз обожавам и двата, но, ако гледаш в перспектива, пиши испанският. Френски ще ти върши работа в Канада и тамошните острови, както и в колониите от онуй време. :D Испанският се говори повече от английския в САЩ в някои щати.

Всичко зависи от това къде искаш да се реализираш и с какво искаш да се занимаваш, за да ти влезе в употреба даденият език. :)

Да, испанският е по-говорим, говори се в Америка (Централна и Южна) и Куба, както и в Испания. :D
Да, френският пада чак на десето място в класацията "Top 10 Most Spoken Languages In The World". Неговата говоримост е едва 127 милиона, докато при испанския са 392 милиона. Вярно, че Франция е по-елитна (както каза scrooper) от Испания, затова има по-голяма реализация. Все пак френския се говори в Белгия, Канада, Руанда, Камерун, Хаити и Франция (:D).

Всеки да учи това, което му харесва, тук просто изразяваме мнение. А и shaunaa, всеки ще ти каже различно, според неговите интереси. Ти сама трябва да прецениш за себе си. :)

daq96
07-18-2012, 07:21
Колкото и труден да е един език, когато отидеш в държавата се научава. Но това няма значение сега. Имай предвид, че понякога един език е по-важен и от висше (в някои случаи, не винаги). Избери си това, което ти искаш. Все пак ти ще го учиш! Успех! :)

ledenakrasota
07-18-2012, 08:25
Да, испанският е по-говорим, говори се в Америка (Централна и Южна) и Куба, както и в Испания. :D
Да, френският пада чак на десето място в класацията "Top 10 Most Spoken Languages In The World". Неговата говоримост е едва 127 милиона, докато при испанския са 392 милиона. Вярно, че Франция е по-елитна (както каза scrooper) от Испания, затова има по-голяма реализация. Все пак френския се говори в Белгия, Канада, Руанда, Камерун, Хаити и Франция (:D).

Всеки да учи това, което му харесва, тук просто изразяваме мнение. А и shaunaa, всеки ще ти каже различно, според неговите интереси. Ти сама трябва да прецениш за себе си. :)

++++

И в някои Арабски страни се говори френски. :)

rarbitch
08-15-2012, 22:41
Аз бих избрала испански, но и френския е хубав :)

zombolovesu
08-16-2012, 16:52
Мм.. в 4та с френски - не! (макар и да е късно мнението ми) По френски ще имаш здраво учене! По-добре испански и в 9ти клас си избери френски и ако искаш повече да знаеш по френски, слушай френска музика, гледай френски филми, чати си с французи :)

zlatko98
08-18-2012, 11:15
Френски с две ръце. Много ми е интересно всичките, които искате да учите испански, какво ще правите после с него - нито Испания, нито Южна Америка са цвете за мирисане. Френския от друга страна е един от най-полезните езици в света. Във Франция и Белгия има много по-хубави университети от тези в Испания. Освен това там стандарта на живот е много по висок от този в испаноговорящите страни. Пък да не говорим, че ако се насочиш към евроинституциите френския ще ти помогне страшно много. Освен тези страни обаче има и други френскоговорящи държави с много добро образование и бъдещо развитие(Монако, Люксембург..)

elito0o0o0
08-19-2012, 23:10
Китайски. Учи това, което ти се учи, ЗА БОГА! Аман от теми като твоята. Отвориш ли тоя раздел, поне 2 такива ще има на първа страница. -.- Ние ли да знаем предпочитанията ти и кой език би го усвоила по-бързо и по-добре?
Иначе испанският се говори на повече места от френския, а и е по-лесен. От друга страна в страните, в които се говори френски има по-голяма реализация. :)

dude99
08-20-2012, 19:05
Сега ми предстои да стана 7-ми клас. И аз също мисля да влизам в 4-та езикова (Варна) с испански или френски. До преди малко бях повече за испански , но като прочетох коментарите се замислих , дали да не избера френския. Първо наистина във Европа е доста важен език + това дори и да отидеш в друга държава като Аржентина (на пример) , там ще се справиш и с английски и също знам че испанския е доста лесен . Четох книгата с творби на Христо Ботев на български и от другата страна на листа беше писано на испански (баща ми я купи от мексико) , та доста лесен е самия език. Без гугъл преводач разбрах за какво се говори. Така че и аз бих избрал френския , а и къде ще ходя за в бъдеще - в Мексико . Хаха егати циганията отсякъде , мразя тази държава !!!

Vasil_Nikolov
09-20-2015, 18:19
Ако научиш Френски език много лесно ще можеш да научиш италиански,испански,португ алски,румънски.А и 50% от думите в Английския език са именно от Френски език.Например

Английски::
Adventure--приключение

Френски::
Aventure--приключения

А и Френският и Българския имат доста общи думи.Но все пак вие си решавате