PDA

View Full Version : " За безгръбначните-със сърказъм и презрение"



desinko11
01-27-2012, 09:31
Имам да пиша по български език и литература есе на тази тема " За безгръбначните-със сърказъм и презрение" .. моля Ви,помогнете ми

Blab
01-27-2012, 09:44
хаха:Д
преподавателят ти ме кефи:Д

какво точно те затруднява? не разбираш темата или нямаш мнение по нея?

//сарказъм;

desinko11
01-27-2012, 09:48
ами не знам какво да пишаа,а ми е много важно :(

Blab
01-27-2012, 10:09
за безхарактерните, сервилни или, по друг начин, гъвкави хора.
езикът и изразните средства са подсказани от заглавието. в зависимост от нагласата към дадения тип същества, имаш 2 посоки на разсъждение - за и против, плюсове/минуси и т.н.

можеш да тръгнеш от факта, че "Безгръбначните видове животни представляват 97% от всички видове животни" и да стигнеш до охлюва - хермафродит, своеобразен андрогин - цялостен, самостоен, завършен, идеален образ на човека.

Chacho
01-27-2012, 10:38
Blab дава добра идея за подхода, някои хора му викат цедка/пясъчен часовник. Започваш възможно най-общо да си развиваш темата, след това засилваш конкретиката, в точката на кулминация текстът го очистваш от обобщенията и удряш с ключовия си аргумент, след това можеш директно да завършиш или да си формулираш заключение, като отново разширяваш тематиката.

Също така можеш да подходиш в стил "пирон". Всичко да го въртиш около една основна идея, един пирон, от който теглиш нишки (аргументи) във всички посоки. Тоест, можеш да пишеш за това как преминава деня на октопода Генчо, едно обикновено безгръбначно; същевременно да подхвърлиш за октоподът, който познаваше мачовете на световното, които между другото се купуват и продават постоянно; за това как Генчо не разбира проблемите на собственика си, който е 15 годишен тинейджър, депресиран от любовно-сексуалната смет, която препълва главата му; и така да осмиваш и черниш каквото се сетиш.

desinko11
01-27-2012, 10:43
Вие хубаво ми давате идеи,ама аз съм мн зле в писането на есета ... но ще се опитам да се справя :) Благодаря ви все пак :)

Chacho
01-27-2012, 10:50
Да пишеш есе е като да се изкажеш пред някого. Имаш гледна точка и я защитаваш. Никой не те кара да назоваваш епитети, да откриваш епифори, ефимизми и други щуротии. Есето не случайно е дадено в учебната програма, с каквото и да се захванеш, ще ти се наложи да си защитаваш позицията. Дори и с нищо да не се занимаваш :D

Не си мисли толкова за структурата на текста, колко ще ти е дълго или пък дали си обхванала всичко в заключението. Понякога може да изпуснеш дори тезата (имам в предвид да не я отделяш в друг абзац и да "нахвърляш с няколко думи гледната си точка"), а да я изграждаш през цялото време - да предадеш основният смисъл на писанието си в края и читателя до последно да се опитва да го отгатне. Тоест, този жанр ти дава достатъчно свобода да се шлияеш из фантазията си и трябва да се възползваш от това. Макар че не е задължително и не оценяват оригиналността/креативността в писането, това е най-важното нещо, над което трябва да работиш. След това можеш да си я украсиш с правопис, структура, стил, пр.

fenasf
01-28-2012, 18:48
Очевидно и ти си безгръбначно

Concussion
01-28-2012, 19:22
Пиши за охлюви и всякакви там гнусни напасти, ше ти пишат ШЕСТ!!!