PDA

View Full Version : Информация за Генерал Черняев?



Yligyfrena
01-27-2012, 21:15
Здравейте!
Някой може ли да ми помогне с намирането на информация за " Генерал Черняев "? Търсих из гугъл , насам натам , но нищо.Имам в предвид просто като биографично нещо свързано с него да ми дадете линкче от нета , да го препиша , че преподавателката го изка.

Yligyfrena
01-29-2012, 08:54
xaaxax..маи няма много желаещи :D

granger
01-29-2012, 08:57
Споменаването на руския генерал Черняев не е случайно. Под неговото командване се създава българска доброволска бригада включваща и Никола Живков — учител и поборник в гр. Плоещ. Той съчинява песен — призив за борба срещу поробителите. В нея се рисува картината на кърваво потушеното Априлско въстание: "Шуми Марица окървавена, плаче вдовица, люто ранена...". Генералът, за който се пее в песента е именно руският генерал Михаил Черняев.
Първоначалният текст на "Шуми Марица" е написан от Никола Живков, главен учител във Велес (днешна Македония) по време на турското иго. Последна редакция върху него е извършена от Иван Вазов (1912 г.). Така през 1886 г. военният български химн "Шуми Марица", водил войската ни в героични победи, бива приет за национален химн. Споменатият в текста руски генерал Михаил Черняев е командващият доброволската бригада в която участва Никола Живков, създателя на текста-призив за борба срещу поробителите.

granger
01-29-2012, 08:58
При изострянето на Източния въпрос през 1876 г. постъпва доброволец в корпуса на генерал-майор Михаил Черняев. Участва в Сръбско-турската война (1876). Награден е с Медал „За Храброст“ (Черна гора) и Орден „Таковски кръст“ (Сърбия).
Малко хора знаят, че Генерал Черняев е „генерала наш”, за който се пее в българския боен химн „Шуми Марица”. Командва българските доброволчески отряди в боевете при Кревет-Гредетин, където се бият много от бъдещите първи офицери на българската армия, проявили се в Опълчението, Сръбско-българската и Балканската война. Българския доброволчески корпус е първата българска бойна част.

Михаил Черняев е от дворянски род. Служи в дворянския полк, а после в лейб-гвардията. След генерал-щабната академия е зачислен в Дунавската армия, с която участва в потушаването на унгарското възтание. Участва в Кримската война. За защитата на Свеастопол е награден със златна сабя „За храброст”. След това служи в азия. Начело на 2000 души превзема 100-хилядния град Ташкент, защитаван от 30-хилядна армия. Назначен е за военен губернатор на Туркестанска област.

По време на Сръбско-турската война от 1876г. е командващ армията на княз Милан.

След войната се връща в Русия и е назначен за генерал-губернатор на Туркестан, член на Военния съвет на императора. Погребан е в родовото си имение.

granger
01-29-2012, 08:59
Дано съм ти помогнала :)

Yligyfrena
01-29-2012, 15:33
Да , Благодаря ти ! Ако може да ми кажеш сайтчето от което си го извадила или там каквото е :) ?

granger
01-29-2012, 18:24
От много сайтове,най-вече уикипедия. Не помня вече.

Yligyfrena
01-29-2012, 18:40
Ахам , все пак ти благодаря много ! :)