PDA

View Full Version : Кажете ми



distance
01-29-2012, 10:50
Какво е предимството на човек, завършил икономически техникум, пред такъв, който е завършил обикновена гимназия?

pifiella
01-29-2012, 11:35
ЗДРАСТИ!
Така аз уча в икономически техникум и сбърках с избора си и то много!
Плюсове са - учиш повече математика,икономика,счетв одство,което при продължаване на образованието ти в икономически университет,например УНСС, ще ти бъде от голяма полза.Почти всички,които завършват икономически техникуми продължават в такива университети и им е много по-лесно,защото поне през първата година се учат неща,които вече си преминал през 9-12 клас.
Сега идват минусите - в 9 и 10 клас учиш много по-малко общообразователни предмети и изоставаш от връстниците си в това отношение,а в 11 и 12 клас вече не учиш химия,биология,физика,геог афия,което ще ти попречи АДСКИ много,ако не кандидатстваш икономика или нещо подобно.Имам предвид,че от 2 години не уча химия и биология, а искам да следвам медицина и съм много изостанала,а другите ми не леки предмети като мениджмънт и счетоводство ми отнемат цялото време и сила за ученe.

pifiella
01-29-2012, 11:40
Успех е избора!

nIkEnCeTy_bE
01-29-2012, 12:19
Е зависи какво искаш да учиш занапред.

distance
01-29-2012, 12:32
Да, по отношение на предметите и образованието. Обаче въпросът ми беше повече насочен към това, дали завършването на икономически техникум, вместо гимназия, би предразположило към по-лесно намиране на работно място. Чувала съм, че тези с професии могат навсякъде да си намерят работа.

slicky
01-29-2012, 13:42
Прекалено много станаха икономистите и правистите. Според мен бъдещето няма да бъде там.

Chacho
01-29-2012, 13:48
Да, по отношение на предметите и образованието. Обаче въпросът ми беше повече насочен към това, дали завършването на икономически техникум, вместо гимназия, би предразположило към по-лесно намиране на работно място. Чувала съм, че тези с професии могат навсякъде да си намерят работа.

Да, ще излезеш с по-висока квалификация, просто защото след гимназията нямаш такава. Но като влезеш да учиш висше образование, там вече ще е без значение. Дори и да си учил(а) повече математика, икономика, от гимназията ще наваксат с частни уроци и с учене във ВУЗа (евентуално). От друга страна, ти ще трябва да наваксаш общата култура на останалите.

И при избора си трябва да вземеш в предвид престижа на училището, защото дори да се води икономически техникум, може да не научиш грам икономика от слаби преподаватели и лоша среда.

distance
01-29-2012, 16:09
В момента се двоумя, да уча психология или икономика. Имайки в предвид, че в момента уча в икономическа гимназия. Хмм...

Chacho
01-29-2012, 16:45
За психологията има хляб в момента и тепърва ще се откриват позиции (не говоря за консултантство). Науката е изключително интересна и стига да имаш желание да го учиш, може да се реализираш с това. Имам познати в СУ, НБУ, Благоевград, Варна, които са с психология и всички са много доволни. Моето лично мнение е, че СУ и НБУ са по-добрите университети за тази специалност (всъщност СУ, но тук има много субективизъм).

distance
01-29-2012, 17:22
Аз мисля да следвам във Велико Търново. Доколкото знам, има добри отзиви.

Chacho
01-29-2012, 17:41
Може, не съм запознат. Забравих да вметна, че и в ПУ е силна психологията (или поне имат добри преподаватели).