PDA

View Full Version : Сложно и неприятно...



crazydivane
01-29-2012, 11:19
Здравейте хора :)! Надявам се да ми помогнете и да ме разберете.
Родителите ми се разделиха преди 6-7 години и мама от 5 години има приятел.Изобщо не мога да се оплача,грижи се за мен като 2-ри баща,всичко е наред.В момента не мога да виждам истинския си баща често,понеже живеем в чужбина от около 2 години.Един ден,когато бях малка (в рамките на тези 5 години)мама ми каза че би било добре да казвам татко на приятеля й.И аз понеже бях малка,барзо свикнах с това,не съобразих че мога да нараня други хора с тази моя постъпка.И до ден днешен му викам тати.Не мога да си изкореня този навик, според мама и не трябва.Обаче един ден истинския ми баща узна.И това го разочарова.Каза ми че мама не е трябвало да ми казва да наричам приятеля й тате и т.н.Каза ми още:#Ти си вече на 13 години,по-трудна за манипулиране и трябва да си решиш сама на кой да викаш тате..#Това ме натъжи много,защото нямаше да е справедливо да спра да казвам на приятеля на мама ТАТЕ,при условие че той ми помага изключително много,съветва ме, и всичко останало което трябва да прави един родител.Няма да е справедливо и да спра да казвам ТАТЕ на истинския си баща,защото това е абсурдно :/.Не знам какво да правя, единия ми казва едно,другия друго...Не знам кое е правилното решение..Моля за съвети,много ще съм ви благодарна :)

nIkEnCeTy_bE
01-29-2012, 12:06
Честно казано, не е постъпила правилно майка ти. Била си малка да, няма как да вземеш решение и да застанеш зад него. И мойта майка сега си има приятел, но аз съм и казала, че никога няма да му кажа "татко", но при мене е по-различно. Твоя баща е жив, може да се виждаш с него и т.н. По принцип децата като са на разведени родителите, и когато идва нов човек, свикват да му викат "татко". Просто си била малка, не мисля, че сега би му викала така, каквото и да е направил за теб. Ако се отучиш от навика да му викаш "татко", ще има проблеми с майка ти, все пак той живее с вас. Но не е пък хубаво да се караш с истинският си баща, при положение, че и рядко го виждаш и така нататък. Според мен говори с истинският си баща, колкото и да не го приема, просто преди време е настъпил един нов период в живота си, и той трябва да го приеме. пък и ти не се отричаш от него. :)

bloodyF
01-29-2012, 14:59
майка ти те е манипулирала долно
в своя защита пред баща си може да кажеш, че всеки си прави своите избори и това,че ти му казваш на другия тати, не значи че обичаш биологичния си баща по-малко..
иначе и аз съм в подобна ситуация откъм родители, но на 2рия си му викам по име, никога не съм му казвала батко, татко или нещо подобно; това е тъпо според мен, защото си имаш 1 баща.,..друго е,когато те манипулират и свикнеш еди как си

BrokenInnocence
01-29-2012, 19:14
Чак пък "долно манипулиране"... Да, може би не е постъпила по най-добрия начин, но жената е искала детето и да има най-близкото възможно да истинско семейство и двама души, които се грижат за нея и и които да нарича "мамо" и "тате". Голяма работа. Разбираемо е, че на биологичния ти баща му е неприятно, но пък той е голям човек и би трябвало да знае, че едното обръщение не означава, че обичаш втория си баща повече от него. Любов се печели с правилно отношение от страна на родителя към детето, а не с титлата "татко". Обясни му, че това, че наричаш и втория си баща така в никакъв случай не значи, че той го замества в сърцето ти, обясни му, че осъзнаваш, че той е единствения ти баща и го обичаш и няма нужда да се чувства зле. Няма смисъл да спираш да наричаш и втория си баща "татко", все пак този мъж се е оженил за жена с дете от друг и го е приел и гледал като свое, грижи се за теб и не заслужава лошо отношение. Ако сега спреш да му викаш така ще си помислил, че е сбъркал с нещо, а и на теб самата ще ти е странно след като си вече свикнала. Ти си в такава ситуация - имаш двама "бащи", няма нищо лошо да наричаш и двамата "татко". Това не е съревнование, те не са хлапета, че да се мусят и сърдят.

bloodyF
01-29-2012, 20:31
да, извинявай, ама ти да кажеш на дете на 8 години "маме, сега на този батко ще му викаш тати и ще ти купи еди кво си" (примерно) изобщо не е манипулация , неее..
аз си имам нормално семейство и без да му викам тате..нищо не пречи..
а на баща й-нормално да му е кофти, че дъщеря му нарича някого така, както би трябвало да нарича само него..

SisiStrange
01-30-2012, 07:33
На мен не ми се струва от голямо значение как го наричаш. Нито единия, нито другия. Не знам защо баща ти го е взел за такова разочарование. В крайна сметка от значение е, че искаш да се виждате, че се отнасяш добре с него и тн. Мисля, че в случая проблемът не си ти и това към кого как се обръщаш. Проблемът по-скоро идва от факта, че явно майка ти и баща ти не са се разбрали като хората след като са се разделили.

crazydivane
01-30-2012, 10:05
Много ви благодаря за бързите отзиви,а по въпроса с разбирането между двамата ми родители,те ИЗОБЩО не се разбират,за жалост.

teddybearMV
02-01-2012, 15:14
Майка ти не е постъпила правилно тогава. Просто си им викай и на двамата така, вече сте свикнали. Ако все пак решиш, че не искаш повече да му викаш тате, го наричай по име или избягвай обръщенията.

crazydivane
02-08-2012, 09:00
Благодаря ви!

scrooper
02-09-2012, 09:52
[QUOTE=teddybearMV;10016484]Майка ти не е постъпила правилно тогава. Просто си им викай и на двамата така, вече сте свикнали./QUOTE] Ами да, а и нали си достатъчно голяма- значи имаш право сама да решиш кого как да наричаш :)

Hayashi
02-09-2012, 15:29
Една от най-добрите ми приятелки има втори баща и си му казва татко.
Не виждам проблема да им казваш и на двата така.

Esperanza
02-09-2012, 16:40
И аз не виждам проблема и на двамата да викаш ТАТЕ.Освен това си достатъчно голяма да избереш,но мисля,че ако си преценила,че можеш да разчиташ на приятеля на майка си и той е направил много за теб,заслужава да го наричащ така.Баща ти не бива да се засяга толкова,била си малка,но все пак вече си свикнала :))