PDA

View Full Version : Нужда от малко помощ



Slobbery
01-29-2012, 20:37
Здравейте .. Четох и други теми ,но не ми помогнаха,та направих нова..

От 5 годишна имам ЮХА (ювенилен хроничен артрит) и много често ми се проявява отново и отново.. Ако някои от вас знаят той не се лекува , а само "затихва" от кортикостероиди.. след тях много напълнявам и после адски рязко отслабвам ( след 4-5месеца)..в момента имам много гадни стрии ,но въпроса ми не е свързан точно с това.

Много съм слаба - на 15 години съм , 160 висока,а тежа 42 кг , почти нямам мускулна маса по бедрата.
Много съм капризна като стане въпрос за ядене , в момента имам тежка желязодефицитна анемия.
Моля ви,кажете ми храни съдържащи желязо и храни помагащи за анемията общо взето.. аз знам за месо,но не съм му голям фен, и цвекло ме караха да ям - не мога просто.

А и не мога да напълнея - качвам само в корем .. Вече ми е грозно с такива крака,моля вии.. помощ! : ))

P.S. ако не можете или не искате да ми помогнете...моля просто си спестете коментара : ))

Noja
01-29-2012, 21:01
Копривата, Лапад, Спанак са все богати на желязо. Добре приготвени са доста вкусни според мен, могата да са на супа, гъти с ориз на салата варянтите са доста разнообразни което според мен ги прави и доста лесни за приемане и употреба. Чай от Живовляк или Коприва добъри са на вкус като цяло, чаят от рестениета се прави чрез запарка в стъклен съд като с вряща вода се заливат 3-4 средни листенца от Живовляка и околко 3 връхчета от Копривата зависимост от големината им. Отварата се приготвя по този начин с цел да не се окислява при допира с желязо. Добре е да се пие сутрин на гладно. Не смятам, че е добре да се подслажда със захар, но лъжица захаросан мед става. Общо взето това е което се сещам за момента. При добра и правилна употреба би трябвало да имаш добри резултати скоро след започване на терапията въпроса е да се отнесеш сериозно.

П.С. Мисля, че има доста още неща кото биха помогнали, но не се сещам в момента, но ще проверя и ще ти ги напиша и тях. И все пак предполагам си ходила на лекар там не ти ли казаха нещо. Описаните от мен билки на твоята възраст може да не изглеждат много привлекателни в началото, за това те съветвам ако е нужно да проявиш малко търпение и позитивизам ако разбирасе искаш да опиташ с тях.

Slobbery
01-30-2012, 14:27
Такаа .. опитах с коприва .. понася се. Днес ще накарам някой да ми направи със спанак и с лапад... Общо взето от всичко,което каза само това понасям - имам алергия от гъби (ако под гъти си имала това предвид )

Аз съм толкова зле с това ядене ,че и сама не знам какво да правя, опитвала съм да ям " на сила" - не става ,повдига ми се ..

npp
01-30-2012, 15:24
не е въпроса да се ядат само най-богати на желязо храни, но естественото хранене като цяло, в такива случаи като твоя, човек е добре да следва естественият усет за глад на организма, природосъобразното хранене в комбинация с повече движение/спорт може да ти помогне да преодолееш напълно ювениления хроничен артрит и слабост, това означава хранене с чиста от продуктите на съвремената химия храна, такива: готвени зеленчуци, зеленчукови салати, плодове, ядки, варива, натурален хляб, натурални растителни масла(напр. зехтин екстра върджин), риба, яйца, пилешко, и т.н., а относно желязото, от ядките на-много желязо съдържат (в реда от най-богатите - така е и до края на текста): слънчогледа, бадемите, лешниците и орехите, от плодовете това са: ябълките, кайсиите, вишните(забележка: киселите храни като вишните и киселите ябълки не са препоръчителни в големи количества), прасковите, и бялото френско грозде, от варивата, всички варива съдържат над 6 мг желязо на 100гр, като най-много има в зрелия боб и лещата, от зеленчуците най-много желязо има в листата и корените на кореноплодните: листата от магданоза, копривата, листата на кервиза, марулята/салатата, киселец, главите на лука, скилидките чесън, спанак, черна ряпа, листата на джоджена, не се лишавай от храната, но и спортувай повече, защото интензивните движения не само че засилват всички положителни процеси на организма, но и засилват апетита към храната

bloodyF
01-30-2012, 16:50
http://www.bb-team.org/hrani/ingredient/iron
виж това..

Slobbery
01-30-2012, 20:46
Благодаря ви : ))

Noja
01-30-2012, 23:18
Под гъти съм имал предбид гъсти, извинявам се моя грешка. Подкрепям мнението и на npp.

П.С. Момче съм.