PDA

View Full Version : Давате ли пари на



loveca777
01-30-2012, 12:01
На бедни и всякакви непознати хора, ако ви поискат на улицата?
На мен лично ми става жално и почти винаги давам,за което много се ядосвам :X

gandalfepi4
01-30-2012, 12:29
Па зависи, ако е някаква стогодишна баба много ясно, ако е някой мангал който мрънка жално, ама вчера съм го видял да цъка на гесемето не.

Но аз имам опит от работа с такива хора та имам основания да си вярвам на преценката

mileycyrus1992
01-30-2012, 12:37
ами .. много рядко
ако е на дете-да
баба на мноого години-да
но някой които е на 30 и може да работи-НЕ

loveca777
01-30-2012, 13:51
Днес един млад ,че и българин ми искаше и аз къв то съм заблуден му дадох , а тоя взе се оказа някъв нахален,че почна да мрънка и да иска още, дори ме пита колко съм имал (бил гладен , искал да си купи блалал трънки ;D )
Аве тай де взе ,че ми стана смешно и му викам ,че и на мен ми трябват пари
Ама ,ако знаех ,че е такъв още от начало щях да му тегля една майна
Като ги знам тез майни ходят само на ученици или деца да просят , пък като видят някво лапе малко почват да го изнудват
Тегля му един стриит фитнес другия път :D

daq96
01-30-2012, 13:59
Майка ми е продавачка и онзи ден някаква жена отишла да си купи цигари, но нямала пари. Майка ми й казала че не може да й даде щом не може да си ги плати. Седяла тя пред павилиона и от всеки, който си купи нещо искала. За 20 минути събрала пари и си купила цигари за 4.50лв.
Смятайте за цял ден колко пари събират...

loveca777
01-30-2012, 14:06
Майка ми е продавачка и онзи ден някаква жена отишла да си купи цигари, но нямала пари. Майка ми й казала че не може да й даде щом не може да си ги плати. Седяла тя пред павилиона и от всеки, който си купи нещо искала. За 20 минути събрала пари и си купила цигари за 4.50лв.
Смятайте за цял ден колко пари събират...
едни за бира пияниците разбирам, но за цигари да проси 20 минути е бас тъпата изперкала жена
Смятай 100% съм сигурен ,че е излъгала всички , че иска да си купи хляб

Concussion
01-30-2012, 16:56
Не, само веднъж съм дала, но доколкото си спомням човекът нямаше крака, отвътре ми дойде. Давали сме храна и дрехи само. Ако забогатея искам да дам пари на някоя асоциация за деца с изгаряния, и всякакви лицеви или увреждания изобщо, като „С лице към света“ на Мария Бонева. Това още отпреди си го мисля, искам да помагам на такива хора.

gandalfepi4
01-30-2012, 16:59
Не, само веднъж съм дала, но доколкото си спомням човекът нямаше крака, отвътре ми дойде. Давали сме храна и дрехи само. Ако забогатея искам да дам пари на някоя асоциация за деца с изгаряния, и всякакви лицеви или увреждания изобщо, като „С лице към света“ на Мария Бонева. Това още отпреди си го мисля, искам да помагам на такива хора.

Moже да отидеш в дом за деца или болница. Готино е да им четеш примерно.

awerw
01-30-2012, 17:02
почти всички които просят са мангали, не им давам, те са си виновни за това положение....

loveca777
01-30-2012, 17:09
почти всички които просят са мангали, не им давам, те са си виновни за това положение....
За съжаление просещите българи приближават броя на мангите
ЦИганитата поне са седнали на земята и всички ги знаем ,но когато видиш българин пенсонер отчайно да те моли , кат се има предввид,че е по-образован от теб .. (демек може и висше да има)

Concussion
01-30-2012, 17:37
Moже да отидеш в дом за деца или болница. Готино е да им четеш примерно.


Това е така, ходила съм в старчески дом, но аз говоря за хора със сериозни увреждания, които се нуждаят от спешна операция.

gandalfepi4
01-30-2012, 17:57
Брей, с дядковци как е?

Di
01-30-2012, 18:00
ewwww
no.
..................

cveti_petrova2
01-30-2012, 18:09
Бих дала само да не е на някой пияница. В нашия си имаме един Бай Васо, който не изтрезнява, иска ти пари и ако му дадеш ти предлага цигара. :D

Concussion
01-30-2012, 18:24
Брей, с дядковци как е?

Ами как да е, става ми мъчно, защото живеят в някакъв ад там, къпят ги с маркучи с ледена вода и е някаква страхотна мизерия. Опитвам се освен всичко да им дам някаква морална подкрепа, чета им, развличам ги някак си да "избягат", щото иначе те не излизат навън, като приковани са. Мъка.

HolyShit
01-30-2012, 18:46
За к'во да им давам пари,да ходят да пушат и пият ли ?

npp
01-30-2012, 19:35
да, добре е да се помага, разбира се кой както и с каквото му е възможно, Исус никъде не е казал да се дава точно определен процент, идеята е да се помага така че нуждаещите се да получават и имат достатъчно за своя дом

"Ако даруваш на гладния желаното от душата ти, И насищаш наскърбената душа, Тогава светлината ти ще изгрява в тъмнината, И мракът ти ще бъде като пладне; Господ ще те води всякога, Ще насища душата ти в бездъждие, И ще дава сила на костите ти; И ти ще бъдеш като напоявана градина, И като воден извор, чиито води не пресъхват." Исая 58: 10-11,

"ако върша това доброволно, имам награда, но ако с принуждение, то само изпълнявам повереното ми настойничество:" 1 Коринтяни 9: 17

gandalfepi4
01-30-2012, 19:59
да, добре е да се помага, разбира се кой както и с каквото му е възможно, Исус никъде не е казал да се дава точно определен процент, идеята е да се помага така че нуждаещите се да получават и имат достатъчно за своя дом

Maрк 10:21 motherfucker

21 Исус го погледна с обич и му каза: „Има още едно нещо, което трябва да направиш – иди и продай всичко, което притежаваш, раздай парите на бедните и ще имаш съкровище в небето. След това ела и ме последвай.“

Kaзва процент. 100% за да бъда по-точен.

HolyShit
01-30-2012, 20:33
да, добре е да се помага, разбира се кой както и с каквото му е възможно, Исус никъде не е казал да се дава точно определен процент, идеята е да се помага така че нуждаещите се да получават и имат достатъчно за своя дом

"Ако даруваш на гладния желаното от душата ти, И насищаш наскърбената душа, Тогава светлината ти ще изгрява в тъмнината, И мракът ти ще бъде като пладне; Господ ще те води всякога, Ще насища душата ти в бездъждие, И ще дава сила на костите ти; И ти ще бъдеш като напоявана градина, И като воден извор, чиито води не пресъхват." Исая 58: 10-11,

"ако върша това доброволно, имам награда, но ако с принуждение, то само изпълнявам повереното ми настойничество:" 1 Коринтяни 9: 17

А кво казва Бог,като аз давам парите на бедните,а те си купуват да пушат,вместо да вземаш 2 хляба?? А?? .. В крайна сметка обаче,тогава трябва ли да им давам ? :) ... А?? ..

Не стига ще им давам пари с данъците,а парите отпускани/ако биват давани/ ги харчат за цигари и алкохол(рядко да се намери някой свестен да вземе 1 хляб) ,ами сега ще им давам и на пътя?? И наистина за какви хора говорим??

npp
01-30-2012, 20:48
Maрк 10:21 motherfucker

21 Исус го погледна с обич и му каза: „Има още едно нещо, което трябва да направиш – иди и продай всичко, което притежаваш, раздай парите на бедните и ще имаш съкровище в небето. След това ела и ме последвай.“

Kaзва процент. 100% за да бъда по-точен.



изкарал си цитата от най-изопачена версия на Библията, ето го от много по-стандартната ревизия от 1940г., "иди, продай имота си" означава изостави неправедната вяра/религия, а "дай на сиромасите" означава спри да съдиш/осъждаш човеците и започни да показваш съвършена милост към тях в вярата, "и ще имаш съкровище на небето" означава че така вярата никак няма да бъде неправилна, "и дойди и Ме следвай." означава че така вярата с сигурност ще бъде съвсем съвършено правилна, в Марк 10: 21 се говори за вярата, понеже както пише там, онзи, който Го попитал как да наследи вечен живот бил някакъв духовник от тогавашната юдейска/фарисейска религия, и затова Исус му казал: "Знаеш заповедите:"Не убивай; Не прелюбодействувай; Не кради; Не лъжесвидетелствувай; Не увреждай; Почитай баща си и майка си"."(Марк 10: 19), понеже той е бил обучаван още от дете в систематичната вяра, както и той самият разкрил: "всичко това съм опазил от младостта си."(Марк 10: 20), библейските писания са книги за вярата, не за езически дейности

npp
01-30-2012, 21:00
А кво казва Бог,като аз давам парите на бедните,а те си купуват да пушат,вместо да вземаш 2 хляба?? А?? .. В крайна сметка обаче,тогава трябва ли да им давам ? :) ... А?? ..

Не стига ще им давам пари с данъците,а парите отпускани/ако биват давани/ ги харчат за цигари и алкохол(рядко да се намери някой свестен да вземе 1 хляб) ,ами сега ще им давам и на пътя?? И наистина за какви хора говорим??

да, всеки е добре да си внимава за нещата, аз също няма как да ви насочвам с уоки токи за това на кой да давате повече отколкото на друг и пр., лично аз предпочитам да давам повече на най-крайно нуждаещите се отколкото на онези, които имат примерно в пъти повече, разбира се не защото ги презирам, а защото най-крайно нуждаещите се са в по-голяма нужда

toad
01-30-2012, 21:12
В София избягвам , но пак давам избирателно . Като знам и , че особено тези по централните места са използвани и малтретирани от мафиотски мрежи ... да се чудиш дали да спонсорираш дебеловратите и евентуално мизерника да отърве боя или да не се занимаваш изобщо . В по-малките градове като цяло този вид организирана престъпност липсва и там давам по-често ,но на цигани никога.

defender
01-30-2012, 21:35
изкарал си цитата от най-изопачена версия на Библията, ето го от много по-стандартната ревизия от 1940г., "иди, продай имота си" означава изостави неправедната вяра/религия, а "дай на сиромасите" означава спри да съдиш/осъждаш човеците и започни да показваш съвършена милост към тях в вярата, "и ще имаш съкровище на небето" означава че така вярата никак няма да бъде неправилна, "и дойди и Ме следвай." означава че така вярата с сигурност ще бъде съвсем съвършено правилна, в Марк 10: 21 се говори за вярата, понеже както пише там, онзи, който Го попитал как да наследи вечен живот бил някакъв духовник от тогавашната юдейска/фарисейска религия, и затова Исус му казал: "Знаеш заповедите:"Не убивай; Не прелюбодействувай; Не кради; Не лъжесвидетелствувай; Не увреждай; Почитай баща си и майка си"."(Марк 10: 19), понеже той е бил обучаван още от дете в систематичната вяра, както и той самият разкрил: "всичко това съм опазил от младостта си."(Марк 10: 20), библейските писания са книги за вярата, не за езически дейности
npp на тебе май какъвто и цитат да ти се даде от Библията и ти си го тълкуваш по подобен на гореописания ти начин. Като ти говорех за кръщението и ти давам цитати ти пак си ги тълкуваше по подобен начин; като ти говорех за вярата и ти давах цитати ти пак си ги тълкуваше по подобен начин. Христос ти говори в прав текст със супер ясни думи и ти пак си ги тълкуваш и интерпретираш по подобен на гореописания ти начин. Имам чувство, че дори ако ти кажа "отивам до магазина да си взема хляб и кашкавал, ама сирене и боза няма да взема, защото са развалени" и ти пак ще намериш чалъм да си го изтълкуваш по вече споменатия или подобен начин.

Не мислиш ли, че нещо не е наред, а!!!

npp
01-30-2012, 21:56
npp на тебе май какъвто и цитат да ти се даде от Библията и ти си го тълкуваш по подобен на гореописания ти начин. Като ти говорех за кръщението и ти давам цитати ти пак си ги тълкуваше по подобен начин; като ти говорех за вярата и ти давах цитати ти пак си ги тълкуваше по подобен начин. Христос ти говори в прав текст със супер ясни думи и ти пак си ги тълкуваш и интерпретираш по подобен на гореописания ти начин. Имам чувство, че дори ако ти кажа "отивам до магазина да си взема хляб и кашкавал, ама сирене и боза няма да взема, защото са развалени" и ти пак ще намериш чалъм да си го изтълкуваш по вече споменатия или подобен начин.

Не мислиш ли, че нещо не е наред, а!!!

а нима ако продадеш всичко, което имаш и се оттървеш от парите ставайки клошар по този начин ще прокопсаш (много) повече отколкото иначе?!, защо си мислиш че Исус иска да натовари своите последователи и въобще човеците като цяло с тежки бремена?!

"книжниците и фарисеите..... свързват тежки и непоносими бремена, и ги налагат върху плещите на хората, а самите те не искат нито с пръста си да ги помръднат(т.е. а в същото време те в качеството си на духовни служители не искат да разтоварват човеците от бремената, а дълг за всички духовни служители е да разтоварват човечеството от бремената)." Матей 23: 4,

защо мислиш че те казвайки Му това: "Ето, ние оставихме всичко и Те последвахме."(Марк 10: 28 ), Той им отговорил:

"Истина ви казвам: Няма човек, който да е оставил къща, или братя, или сестри, или майка, или баща, или чада, или ниви, заради Мене и заради благовестието, и да не получи стократно сега, в настоящето време, къщи и братя, и сестри, и майки, и чада, и ниви, заедно с гонения, а в идещия свят вечен живот. Обаче мнозина първи ще бъдат последни, а последните първи." Марк 10: 29-31, при положение че Той е казал:

"Хубаво! вие осуетявате Божията заповед за да спазите своето предание! Защото Моисей рече: "Почитай баща си и майка си" и: "Който злослови баща или майка, непременно да се умъртви". Но вие казвате: Ако рече човек на баща си или на майка си: Това мое имане, с което би могъл да си помогнеш, е курбан сиреч, подарено Богу, това прави разлика; вие не го оставяте вече да стори нищо за баща си или за майка си. И тъй, осуетявате Божието слово заради вашето предание, което сте предали и вършите много такива неща подобни на това."(Марк 7: 9-13), а относно жененето и разводното писмо е казал:

"Поради вашето коравосърдечие ви е написал тая заповед; обаче, в началото на създанието, Бог ги е направил мъж и жена. Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се привърже към жена си, и двамата ще бъдат, една плът; така че не са вече двама, а една плът. И тъй, онова, което Бог е съчетал, човек да го не разлъчва." Марк 10: 5-9

възможно ли е Исус да си противоречи?!, къде е противоречието?!, можеш ли да посочиш разликите между Марк 10:29-31 и Марк 7:9-13+Марк 10:5-9 ?!

defender
01-30-2012, 22:02
а нима ако продадеш всичко, което имаш и се оттървеш от парите ставайки клошар по този начин ще прокопсаш повече отколкото иначе?!, защо си мислиш че Исус иска да натовари своите последователи с тежки бремена
Чааакай бе npp, още нищо не съм казал по този въпрос и ти ми сложи думи в устата.
И между другото, аскети и отшелници са били точно такива!

gandalfepi4
01-30-2012, 22:14
Съдейки по времето когато гейски избра да се обади в темата виждам че ако някой запроси от добрият християнин пара той си изпълва пилешките гърди с въздух и изкрещява с пречупен глас "Mολὼν λαβέ!" :D

defender
01-30-2012, 22:19
добре бе, кажи го по-ясно какво искаш да кажеш.

npp
01-30-2012, 22:25
Чааакай бе npp, още нищо не съм казал по този въпрос и ти ми сложи думи в устата.
И между другото, аскети и отшелници са били точно такива!

защо аскети и отшелници след като са живеели и действували сред хората?!, нали са благовестявали/проповядвали редовно, спасявали са хора от бесовете и проблемите, изцелявали са от болестите, възкресявали са мъртъвци, и пр., не са живеели изолирани от хората

npp
01-30-2012, 22:39
Не говоря за свещеници, а за отшелници аскети, те са се отказвали от всичко материално и са последвали Христос, имали само толкова колкото за насъщния хляб, дори са яли само по веднъж на ден и то само най-проста храна, която сами са си отглеждали.

да но в Новият Завет никой от учениците на Христос не е посочван за аскет/отшелник, всеки един от последователите на Исус там е посочван за човек, който живее сред хората, а не като изолиран от тях, плюс това за да може да си като Апостолите (тогава) трябва да имаш специално помазание и водителство от Св. Дух - никак не е Добро нещо мизерията, а и как да е правилно човек да изостави сами жена си и децата си без любов, средства и препитание?!, и как да остави старите си родители ако няма кой да се грижи за тях?!

gandalfepi4
01-30-2012, 23:17
ами ти мислиш ли, че в душата си тези хора изобщо са чувствали някаква материална мизерия. Но тази тема е дълга и широка.

Гейски какво се пъчиш. Всеки който ти гледа тъпия реторичен въпрос, който трябва да минава за драматичен го вижда по същия начин, по който вижда КОЙТО и да е от аргументите и идеите ти, които се опитваш войнствено да набуташ на четящите и по-точно така:

http://i.imgur.com/VEdSj.gif

И бебе може да те контрира без усилия, колкото и нахъсано да шибаш постове. И шише кетчуп съдържа повече мистика и дълбочина от думите ти.


По тази причина никой не те харесва тука (посети пак темата дето я направих по този въпрос). Просто това дето ти е в кратуната е боклук, а това което ти излиза като мисли е лайно.

defender
01-30-2012, 23:22
ами добре...,

Concussion
01-31-2012, 06:08
Откога да "оставиш имота и богатството си" означава да "оставиш неправилната вяра"?

npp
01-31-2012, 07:00
ами ти мислиш ли, че в душата си тези хора изобщо са чувствали някаква материална мизерия. Но тази тема е дълга и широка.



аскетите не се женят, ако си женен и имаш семейство, за което трябва да се грижиш естествено, че тогава е лошо да станеш монах или отшелник и да ги изоставиш.

Отшелническия живот не е задължителен, а е само за тези, които могат да го възприемат.

И както казах тази тема и обширна, ако толкова се интересуваш, ще намериш.

Библията също потвърждава аскетизма:

виж, че Иоан Кръстител също е водил подобен аскетичен живот:
"А сам Иоан носеше дреха от камилска вълна и кожен пояс на кръста си; а храната му беше акриди и див мед."

„Никой воин се не заплита в житейски работи; и това прави, за да угоди
на военачалника”

"Казват Му Неговите ученици: ако е такова задължението на човека към жената, няма полза да се жени.
А Той им рече: не всички възприемат тая дума, но ония, на които е дадено;
защото има скопци, родени тъй от майчина утроба; има и скопци, скопени от човеци; и има скопци, които сами са се скопили заради царството небесно. Който може възприе, нека възприеме."

и каква толкова полза ще има от отшелничество/аскетизъм или физическо запустение, след като полезното е нуждаещите се човеци да бъдат спасявани, изцелявани, осигурявани и възкресявани?!, това е все едно лекарите и социалните служители да лишат себе си от всичко материално и да станат клошари-отшелници, вместо да лекуват и осигуряват хората?!, не виждаш ли че Йоан Кръстител, както и името му Кръстител подсказва, редовно е служил на хора като им е проповядвал и ги е кръщавал, а не че е живял изолиран от хората като отшелник/аскет, плюс това как така който е женен да изостави жена си, след като е писано че духовника/вярващия не бива да ощетява жена си?! - "мъж да не напуща(т.е. да не ощетява) жена си."(1 Коринтяни 7: 11), а колкото до мизерията, поразходи се из улиците на софия и виж дали клошарите, които ще срещнеш, от онези, които ровят по кофите, им е Добре така?!, някои от тях са мръсни и вонят, защото няма дори къде да се изкъпят, и ядат само каквото намерят в кофите, и дори си личи че никак не им е хубаво да съществуват/живеят така

npp
01-31-2012, 07:05
Откога да "оставиш имота и богатството си" означава да "оставиш неправилната вяра"?

ако имаш помазанието/водителството от Св. Дух, което Св. Апостоли са имали, тогава може и да успееш да се отървеш успешно от всички материални притежания, иначе защо да ставаш клошар, каква полза ще има за теб или за друг ако няма с какво да си полезен на другите и дори и на себе си като клошар?!, ако си заможен, поне ще можеш да помагаш на нуждаещите се с материални помощи, но ако си клошар, тогава дори и с материални помощи няма да можеш да бъдеш така полезен на другите, например, какво ще стане ако всички човеци станат клошари, и не остане нито един, който да препитава/издържа/осигурява другите?!

loveca777
01-31-2012, 07:25
Оф за кво извъртяхте темата отново!?

Concussion
01-31-2012, 08:39
ако имаш помазанието/водителството от Св. Дух, което Св. Апостоли са имали, тогава може и да успееш да се отървеш успешно от всички материални притежания, иначе защо да ставаш клошар, каква полза ще има за теб или за друг ако няма с какво да си полезен на другите и дори и на себе си като клошар?!, ако си заможен, поне ще можеш да помагаш на нуждаещите се с материални помощи, но ако си клошар, тогава дори и с материални помощи няма да можеш да бъдеш така полезен на другите, например, какво ще стане ако всички човеци станат клошари, и не остане нито един, който да препитава/издържа/осигурява другите?!

Донякъде съм съгласна с теб, защото за християнската вяра нали е важно повече какво ти е сърцето, и ако си по-заможен можеш да помагаш на другите...

HolyShit
01-31-2012, 08:45
Всяка тема почва от това какво е казах ТОЙ...

npp
01-31-2012, 08:56
Донякъде съм съгласна с теб, защото за християнската вяра нали е важно повече какво ти е сърцето, и ако си по-заможен можеш да помагаш на другите...

истинският Бог има съвършена система за осигуряване на всички човеци, но докато все още не е я установил напълно, няма да си заслужава да се пропуска възможността за възможно най-добро икономическо положение за всички, понеже по-добре да има за повече хора отколкото за по-малко

loveca777
01-31-2012, 10:34
defender няма да пишеш в темата ми ,защото ще извикам модераторите и ще ви баннат за спам
Направете си друга тема за религии

ScarlettS
01-31-2012, 20:38
И при мен зависи... става ми мъчно за старите хора и им давам. Спомням си веднъж навън беше сигурно -25 градуса или поне така се усещаше и имаше някакъв дядо, който седеше на студа и най-вероятно щеше да преспи на улицата и му дадох там някакви стотинки, обаче цяла вечер се сещах за това, и до днес го помня. Не знам защо толкова ми повлия това, както и да е. На някакви млади хора - безделници обаче не виждам смисъл да давам пари, наистина нямам представа какъв е бил живота им и тн, обаче ако чисто физически са способни сами да си изкарват парите, не виждам защо трябва да просят.

dimitar_ak
02-03-2012, 08:38
Я се опитайте на някой просещ вместо стотинки да му предложите кифла или нещо друго за хапване. Ще се изненадате от реакцията.

Difteen16
03-01-2012, 20:37
ами .. много рядко
ако е на дете-да
баба на мноого години-да
но някой които е на 30 и може да работи-НЕ
Най-голямата грешка е да даваш на тях, защото 99.9% от тях са изпратени от хора, които ги събират и изпращат по улиците за да просят.Но все пак те са добри психоаналитици и знаят, че нормалните хора биха ги съжалили.

Himeralea
03-01-2012, 20:41
Честно казано-да. Винаги, когато имам, пускам по някоя стотинка : D въпреки че осъзнавам мнооого добре за какво са и т.н..

nnn1993
03-02-2012, 16:02
Не давам.Както са казали по-горе в повечето случаи парите не отиват за помощ на просещите,които сигурно в 95 процента от случаите не са нуждаещи се.От подобни хора опитващи се да използват и манипулират чуждото съчувствие ми се гади.Това,което е казал dimitar_ak е много правилно.

Тарикатче
03-02-2012, 16:23
Абе не вадят чак толкова бе.. Преди 3,4 години с 2-ма приятели в Пловдив на главната скучаем си и праим лаф.. Мислим как да искaраме пари.. И некои даде идея да просиме :D Да искаме от всеки човек по 1 лев с некви реплики като - Чичо, чичо дай 1 левче, че не съм от тук нямам с кво да се прибера.. За автобуса :D и некви подобни.. Направихме си следната сметка.. Ако за цял ден искаме от всеки по 1 лев 100 човека ако дадът по 1 лев са 100 кинта.. 10 дни всеки ден по 100 кинта 1 хилядарка.. Звучеше добре като идея обаче на практика хич не прозвуча добре :D На нас не ни пука, че се излагаме тъй като никoй не ни познаваше.. И започнахме.. за 1 час общо 3-мата бяхме събрали 7 лева :D смятайте една циганка "сама" колко ше искaра на ден като и пускат хората по 10-20 стотинки . .

Lucho
03-02-2012, 19:09
НЕ.

Никога не съм давал и не мисля да дам. Защото нещата просто не стават с просия. Правил съм и следният експеримент - лице от ромски произход проси "левче за баничка" - казва му се - ок, сега ще ида да ти купя баничка и ще ти я дам - но ромът нагло заявява: "Ама аз искам левче"!

Принципно нищо даром няма. Просията не прави изключение.

UNITED2
03-03-2012, 09:07
Винаги,когато имам в джоба.. дори да са ми последните стотинки си ги давам,много жал ми става за такива хора!Особено пък такива дето са без ръка,крак или нещо такова.
Дори на циганета давам,аз съм направил добро и им ги давам от сърце с цел да им помогна,а те какво правят си е тяхна работа.Няма да обеднея ако дам 1 лев или 50 стотинки просто :)

Rebirthing
03-04-2012, 21:57
Абе не вадят чак толкова бе.. Преди 3,4 години с 2-ма приятели в Пловдив на главната скучаем си и праим лаф.. Мислим как да искaраме пари.. И некои даде идея да просиме :D Да искаме от всеки човек по 1 лев с некви реплики като - Чичо, чичо дай 1 левче, че не съм от тук нямам с кво да се прибера.. За автобуса :D и некви подобни.. Направихме си следната сметка.. Ако за цял ден искаме от всеки по 1 лев 100 човека ако дадът по 1 лев са 100 кинта.. 10 дни всеки ден по 100 кинта 1 хилядарка.. Звучеше добре като идея обаче на практика хич не прозвуча добре :D На нас не ни пука, че се излагаме тъй като никoй не ни познаваше.. И започнахме.. за 1 час общо 3-мата бяхме събрали 7 лева :D смятайте една циганка "сама" колко ше искaра на ден като и пускат хората по 10-20 стотинки . .

Я погледни сметките отново. За един час сте събрали 7 лева. Кой в България ти плаща по 7 лева на час ? Ако ти плаща по толкова на час, то за 8 часов работен ден ще получиш 56 лв. , а за цял месец 1000 лв. не ти мърдат. Ето ти хилядарката. Вярно, че сте били двама, ама дори да делите по 500 лв., това са си пари. В България минималната работна заплата е 270 лв., една медицинска сестра получава толкова, особено ако е в отделение, цял ден работи на крак, върши половината работа на лекарите, а вие само зарибявате хората с лафчета и пак печелите повече. То е по-изгодно да си просяк в тази държава.

Иначе по темата - не, не давам или поне не винаги. Много злоупотребяват с това. Помолят те да им купиш един продукт, а като го направиш ти изреждат цял списък. Най-често давам пари на музиканти и инвалиди, ако навън е много студено давам и на очевидно бездомни хора.

montana6
03-06-2012, 05:36
По принцип не давам, защото не обичам просията и не я поощрявам, но се е случвало бездомници да ме помолят адски учтиво, за което ги поздравявам и награждавам.

MonnyMonsterr
03-10-2012, 17:18
Рядко давам, тъй като знам, че повечето ги харчат за цигари и алкохол. И аз нямам представа защо. Вместо да си купят храна за семейството, те ги харчат за цигари и алкохол, глупава работа.

Gerry905
03-19-2012, 18:36
Зависи. Ако е някоя циганка, която уж иска пари да си нахрани детето или за хляб, а всъщност си купува цигари НЕ. Иначе има и на такива, за които ми става жал, по принцип като ги погледна и мога да разбера дали са искрени. А също и на уличните певци и тези, които свирят на китара. Все пускам по нещичко. :)

dude99
04-16-2012, 17:33
Ако са цигани не давам , но ако си личи че са българи , просто пропаднали бих дал . Иначе по темата да , давал съм .

kytabix
05-05-2012, 17:07
Принципно много ги съжалявам, а майка ми ми забранява да им давам. На 2 пъти съм го правил, но и двата пъти съжалих.
Първия път, дадох 1 лв. на едно малко циганче - след 2 минути се върна да ми иска още....
Втория път, дадох 50 стотинки на една баба - тя пък започна да се оплаква, че съм й дал толкова малко..

iwwo_
05-10-2012, 14:44
Не давам :)

scrooper
05-10-2012, 18:32
За съжаление си е грях човек да даде на повечето пари. Храна, а-у е ок, но пари? Откъде- накъде?! Така само поощряваме трафика на хора или мързела и безхаберието на самите просещи.

tonique
05-10-2012, 20:17
1 път в The Mall мина едно малко момче и ни каза ще може ли да ми дадете някакви пари. за да си купя сандвич..
и ние викаме ела ще ти вземем 2 сандвича там коя верига храна беше не мога да си спомня...
И той каза: Не, не на мене пари ми трябват ... така, че сметнете за какво говорим..

И мина през почти всички маси...