PDA

View Full Version : Етническата принадлежност и религията променят ли ви мнението за човека?



Zundap
01-31-2012, 18:56
До сега почти винаги ми се е случвало, хората с които се запознавам и общувам да проявят някаква странна реакция, когато стане на дума, че съм мюсюлманин, въпреки че ако не им кажа, никога няма да си проличи, и едва ли биха се досетили. Какво се променя, като не съм от определена религия или етническа група, нали хората се определят по държанието, начина на мислене и т.н. Вие бихте ли си променили мнението за човек, който познавате от отдавна, и разбирате че той не е християнин?
Задавам този въпрос, за да споделите вашите разбирания по тази тема.

scar.ss
01-31-2012, 20:50
Аз мисля, че ние българите сме доста консервативни. Всички сме бели (изк. са ромите) и не сме свикнали на по-различното. Някои мои близки казват, че българите сме били расисти, именно заради това, че нямало цветнокожи, които да виждаме по улиците и с които да общуваме. Това отново ни отвежда на мисълта, че не сме свикнали със по-различното. Това е за външния вид. На въпроса за религията не мога да изкажа сякаш някакво по-специално мнение, тъй като аз не съм много-много от вярващите, но за мен не е проблем човекът отсреща да изповядва различна от моята религия. Даже това ще събуди голям интерес у мен по простата причина, че аз не познавам такива хора. Общо взето за мен няма значение какъв си и какво изповядваш, стига само да не правиш на проблем моята религия например.

scrooper
01-31-2012, 21:15
Напълно естествена реакция, защото хората сме расисти. Вече дали сме научени на толерантност е друг въпрос. Но като цяло толерантните се преструват, че расата/ възгледите не са от значение. Жалко, но е така.

nIkEnCeTy_bE
02-01-2012, 05:57
Аз лично не бих си променила мнението и отношението към човека, още повече като се има впредвид, че го познавам отдавна.

ivyy
02-01-2012, 14:44
И какво като някой е от друга религия? Това не ми пречи да общувам с даден човек. Щом ми е приятно с него въобще не обръщам внимание каква религия изповядва. Но и на мен ми е направило впечатление, че българите като цяло са доста консервативни. Или по-скоро мисленето на младите се е повлияло от това на родителите им. Често по-възрастните гледат с пренебрежение към хората с различна религия. На мен това не ми прави впечатление все пак всички сме хора.

pifiella
02-01-2012, 20:20
Е как искате да гледат децата на различните хора-с разбиране или с толерантност? Глупости! Та нали те са възпитавани от родители, израстнали по времето на Живков,когато са принуждавали мюсюлманите да си сменят имената и са ги третирали като хора от друга планета.......Всичко идва от семейството и от липсата на добро възпитание. Каквито са родителите,такива са и децата.Ако те сами не се променят и не проумеят,че всички сме еднакви няма оправия...
И въпреки, че баща ми е заклет расист - аз съм изключително толерантна и не ми прави впечатление дали човека отсреща се казва Али или Иван.Дори съм забелязала,че хората с различна религия са много по-възпитани от нас.
За мен Господ е един - без значение какъв си и от къде си,важно е да си културен,умен и приемащ "различните" хора!

reperw
02-01-2012, 22:30
да 10bukvi

psychopath
02-01-2012, 22:52
Да.

К'ур за (псевдо)толерантността, за гражданското общество и обществените норми!!!

ronyrony
02-02-2012, 20:55
НЕ..........

TheBeliever
02-02-2012, 21:28
Промяна ще има, да. Не е задължително мнението ми да се измени към лошо или към добро, но промяна ще има.

Най-малкото защото възприемам хората на базата на това, което знам за тях като поведение, ценности и т.н. Когато науча нещо ново, било то каква религия изповядва, каква музика слуша или дори нещо тривиално като кой е предпочитания от него шоколад (например), към вече изградения в съзнанието ми образ се прибавя нов щрих. И тази нова подробност, колкото и нищожна да е, неминуемо ще измени образа на дадения човек в съзнанието ми. Колко голямо ще е изменението и в каква посока, обаче зависи изцяло от личността и поведението на въпросния индивид.

watergirlblue
02-04-2012, 06:22
имам приятели мюсюлмани и такива от ЮАР които са чернокожи...и трябва да кажа че с хората от ЮАР се забавлявам както с никой друг...правя същите глупости и се държа по същия начин както и с приятелите ми от България....при тези от друга религия е малко по-различно не от гледна точка на друго ами от това че трябва да се съобразявам с техните норми докато съм с тях...например помня как веднъж с Шерин (моя приятелка мюсюлманка) бяхме заедно по време на техния Рамадан...беше ми неудобно да ям докато тя седи и ме гледа защото трябва да изчака залеза и тогава да сложи нещо в устата...и се съобразих...когато тези хора са ти приятели нямам никакъв проблем да пазя техните традиции, а дори да са непознати пак ще ги уважавам...не ми е проблем...даже напротив-забавно е докато съм с тях! :) а от личен опит мога да кажа че чернокожите имат неизмеримо чуство за хумор! :)