PDA

View Full Version : Без вина виновен



wayne666
02-02-2012, 18:28
Здравейте, спешно ми трябва до края на вечерта есе на тема "Без вина виновен" или "Пътят на цамопознанието". Свързани са с Едип цар. Много моля ако някой може, нека помогне :)

wayne666
02-02-2012, 18:33
самопознанието*

mariqanastasova
02-02-2012, 19:00
Без вина виновен
(есе)

Вина… Виновен… Лесно обявяваме някого за виновен, а колко често ние самите се признаваме за такива? Трудно е да понесеш на плещите си последствията от постъпките си, колкото и благородно това да изглежда в очите на другите. И все пак… Бих могла да разделя виновните на два вида - виновникът непукист, който знае, че се е провинил, но не си признава. Другият е страдащият виновник, който признава грешката си и се опитва по всевъзможни начини да я изкупи, който се покайва и иска да си възвърне доверието и уважението…
Ами онези, които са обвинени, без да има причина? Да, онези, виновните, но без вина. Не е ли тяхната участ най-зла? Борят се да докажат невинността си на хора, които така или иначе ги смятат за прегрешили. Та това си е живо наказание! Наказание, но за какво ги наказват? За неизвършено престъпление, грешка в нечии чужди сметки? Или чисто и просто стават жертва на комплексите на други хора!
Кое е най-лошото в този случай? Че някой си там е решил да те обвинява за нещо, което не си извършил и ти подронва авторитета…? Всъщност за мен другаде е трагедията на осъдените без вина. Има и такива, които няма да се впечатлят особено от чуждите хули. Ала всеки уважаващ себе си човек би се засегнал… би страдал… заради някой друг. Голямо наказание е да измъчваш себе си заради нечии изблици. Изблици на завист, ярост, егоцентризъм.
За съжаление, днес много хора са набедени да бъдат лошите, "виновниците". Заслужават ли те своята участ или са жертва на нечии чужди интереси? Нима животът им ще бъде осеян с непрестанно изкупуване на неизвършени грехове? - Да. Тези осъдени човешки съдби ще вървят бавно и мъчително към своя край. Край, който може би ще се окаже тяхното спасение, дългоочаквано и жадувано.
Лесно е да бъдеш от другата страна на барикадата. Там, където сипеш обвинения и безкористно раздаваш фалшиви присъди на невинните. Да, лесно е. Но справедливо ли е? Нима си спокоен, ти, палач на човешки животи, стоварвайки гузната си съвест върху плещите на обикновения и често доста наивен човек? Очевидно да, щом векове наред ти сееш поквара в битието ни и опустошаваш добротата и справедливостта. Ще дойде и твоят час. Ще бъдеш наказан и ти, но кога ли?
Не ми се иска да вярвам, че човешката природа е изначално зла, но трябва да внимаваме, когато избираме обкръжението си. Защото да плащаме за чужди грешки може да се окаже пагубно за иначе красивата ни същност…

WaterpoloGirl
03-15-2012, 11:58
Woooooooww... Това аз съм го писала. Надявам се, да ти е помогнало :) И искам да помоля Мария Анастасова да си изтрие коментара, защото това есе сега го дадох на приятели, а учителите се научиха да ги търсят в интернет. Бях го качила отдавна и тогава не мислих за това.