PDA

View Full Version : Малко помощ по История...



Chovecheca
02-04-2012, 16:56
Добър вечер ! Трябва ми малко помощ по история, имам време до сряда. Трябва с няколко изречение да обясня как Франция помага на САЩ при създаването на САЩ и борбата им за независимост...... 9-ти клас съм и точно този ни е урока, но тази задача е поставена само на мене, тъй като госпожата ми даде малко при оформянето за срока ^^ Ако някой знае нека да сподели моля, защото търсих доста, но намерих нищо конкретно, благодаря Ви предварително !!!

breathless
02-04-2012, 20:51
Колониални войни с Великобритания
В средата на 18 век Франция започва серия от войни с Великобритания, които в крайна сметка ограничават нейното колониално владичество. По-важните от тези войни са:
Седемгодишна война (1756-1763 г.), която от европейски конфликт се пренася в Северна Америка (война, с участие на индианците, английските и френските колонизатори), Индийското крайбрежие и Карибските острови. От гледна точка на глобалния ѝ характер Седемгодишната война се счита реално за първата световна война. В тази война Франция губи редица територии.
Война за независимост на САЩ (1775-1783 г.), която довежда до признаването на независимостта на САЩ от страна на Франция (както и от страна на Англия) и загуба на колонизирани територии в Северна Америка.
Във войните на Наполеон Бонапарт (1803-1815 г.) Франция първоначално възвръща някои свои колонии (Гваделупа, Мартиника, Френска Гвиана), но в крайна сметка губи своите позиции на свръхсила в Европа и такива колонии като Сейнт Лусия, Тобаго, Сейшелски острови и Мавриций.

Войната за независимостта на Америка се води в периода от 1775 г. до 1783 г. между заселниците на 13те колонии и английските колонизатори. На практика военните действия приключват след битката при Йорктаун през октомври 1781 г., когато американските и френските войски под командването на Джордж Вашингтон принуждават 7000-та английска армия на Чарлз Корнуолис да капитулира.

През август същата година британците превземат Ню Йорк. След поредица от загуби, едва през декември 1776 г. войските под командването на Джордж Вашингтон печелят битката при Трентън, с което стабилизират положението на бунтовниците. Краят на 1777г. пък е успешен за британците. Отговорът на противниците не закъснява. Победа в битката при Саратога дава на американците шанса да обърнат изхода на войната. В лагера на британците настава смут. Отношенията с техните съюзниците охладняват и проблемите нарастват. Към всичко това се прибавя и падналият боен дух на англичаните, за което спомага присъединяването на Франция (през 1778 г.), на Испания (през 1779 г.) и на Холандия една година по-късно, на страната на американците. Военните действия все повече се разрастват в край-океанските райони. От съюзниците Франция стоварва най-много войски на бреговете на Новия свят. (http://socialninauki.com/2011/02/506/)
о.о

Chovecheca
02-05-2012, 06:07
Благодаря много !!!!! Не знам защо не намерих нищо, явно не съм търсил на правилното място....... отново благодаря, ако прибавиш и някакви цифри към това например " франция изпраща N артилерийски оръдия и M души войска в помощ на САЩ" ще ти бъда благодарен цял живот !

breathless
02-05-2012, 07:55
Не намирам нищо, само това:
Франция стигна до помощта на новосформираната независима нация чрез предоставяне на бунтовниците с боеприпаси и оръжия от 1776. Франция официално влезе във войната в началото на 1778, което означава, американците са равномерно съвпадащи с военната мощ на Великобритания.

Chovecheca
02-06-2012, 12:00
Няма проблем, отново едно голямо благодаря !:)