PDA

View Full Version : Гръбначен стълб . Изкривявания - деформации .



Your.Passion
02-04-2012, 19:35
Здравейте !! : ))) Както разбрахте от заглавието темата се отнася за Гръбначния стълб ,за изкривяването му - т.е деформациите му . Тази информация сме е изготвили аз и потребителя crazy_Smile ..Информацията е събрана от много сайтове , от книги ( за които благодаря на crazy_Smile ) .Надявам се да съм ви била полезна. : ))

Гръбначния стълб е е сложна система, която свързва много
кости – череп, кръстцова кост, ребра, гръбначни прешлени.
Гръбначния стълб е изграден от 33 прешлена, разделени в отдели по този начин:

- шиен отдел – 7 прешлена
- гръден отдел – 12 прешлена
- поясен отдел - 5 прешлена
- опашен – 4 прешлена


Формата му и начина по който е устроен позволяват извършването на три основни движения:

- огъване напред и назад
- наклоняване всрани
- завъртане

Гръбначния стълб има специфични извивки при възрастния човек –
лордози (изпъкнали напред) и кифози (изпъкнали назад):


- шийна лордоза
- гръдна кифоза
- поясна лордоза
- кръстцова кифоза

Тези извивки имат важно значение, когато тялото ни е изправено, играят много
важна роля, като омекотяват натоварванията върху костите във вертикална посока.
Формата на гръбначния стълб търпи промени по време на живота. При раждането е
налице само гръдната кифоза, когато си изправим главата, се формира шийната лордоза,
а поясната лордоза се развива след прохождане на детето. С напредване на годините и
остаряването лордозите намаляват и изчезват - старческа кифоза.

Любопитен факт:
При човека гръбначния стълб е с форма на S, а при бозайниците – във формата на кобилица.
Тази форма се определя от позицията на организма и посоката на
основните натоварвания по отношение на скелета.

ТРИТЕ ДЕФОРМАЦИИ - СКОЛИОЗА , КИФОЗА,ЛОРДОЗА.


Какво представлява "Сколиоза " ?

Сколиозата е вид деформация на гръбначния стълб.Като
при този вид деформация той се изкривява на ляво или надясно.
Това е едно от най - сериозните изкривявания .
Когато гръбначния стълб е изкревен надясно се нарича
декстроколиоза,а когато е на ляво следователно -
левосколиоза.Сколиозата може да се намира във различни
чаасти на гръбнака. Зависи от деформацията може да се получат
промени - намаление на дължината ми , което води до
скъсяване на ръста.

По-често срещаната форма на сколиозата е т.нар. функционална,
при която няма изменение на форматаа на гръбнаккаа и е
лечима чрез упражнения (Бедренп сгъване и
разгъване ( незнам , но мисля че може да помогнат ) )
или пък спортове като плуване .

Другата форма на гръбнака ( степен на заболяване )
при която има структурни изменения и води до усуквания на
гърба. ( За този вид заболяване , не успях да намеря
лечение , но съм чувала че има , някой който знае ,ако
иска да ме допълни в коментарите ) ..

Какво представлява "Кифоза" ?

Кифозата е друг вид деформация.При тази деформация
гръбнака се изкривява в горната му част
( като се появява гърбица и се скъсява дължината на гръбнака )
Човек мооже да добие ( така да се изкажа ) Кифозата
от самото раждане или да я придобие в последствие в
годините .Вродената е по-тежката форма на заболяване
и придружена със структурни изменения на гръбнака ,
а лечението е чрез поставяне на корсет до края на пубертета
или оперативно .

Понякога придобитата форма също води до структурни изменения
на гръбнака ,но в по-леките и форми е лечима чрез физиотерапия
, плуване и правилна стойка.

Какво представлява "Лордоза" ?

Лордозата е изкривяване на гръбнака в неговата лумбална
област (кръста), като прешлените са извити към корема.
При тази деформация се усещат болки в областта на кръста
и дискомфорт при седене в правилна позиция, чисто визуално
се получава изпъкване на корема. Най-честа причина за
лордозата е неправилна позиция на тялото и слаба абдоминална
мускулатура или твърде скъсена мускулатура на кръста, а
заболяването може да бъде и вродено. Структурни
изменения на прешлените не се наблюдават толкова често,
колкото при сколиозата и кифозата. Лечението е
предимно чрез физиотерапия, плуване и стречинг.

ImmortalSportFreak
02-05-2012, 18:40
Хубава тема за доста срещащ се за съжаление при подрастващите проблем.Направете я важна. ;)

Your.Passion
02-06-2012, 10:42
Благодаря .. : ))) ..

dessbe98
02-09-2012, 14:01
Мисля че мога да си споделя проблема тук. Аз съм тийн ( много ясно ). Много се страхувам да не си изкривя гръбначния стълб. Проченох статията - поздравления. Проблема е, че през повечето време се прегърбвам. Случвало се е да си казвам сутринта - днеска ще седя изправена цял ден, но когато забравя, че съм си казала такова нещо, аз невсъзнателно си седя прегърбена. Незнам защо и как се е получило това нещо, но като си пипна врата усещам нещо като изкривяване в началото на врата отдолу на горе.. Може ли някакъв съвет. Какво да направя. Аз не искам да съм прегърбена! ;хх

Your.Passion
02-09-2012, 14:49
Моя проблем е същия и аз като теб несъзнателно си стоя изгърбена .. Майка ми мисли да ме води на терапия или нещо подобно .. и аз мн се ядосвам ;xx ..Викам ии просто се измарям като стоя изгърбена ( защото просто не съм свикнала ) и маййка ми вика защото не си тренирала мускулите .. Ох незнам какъв съвет да ти дам .. ;хх .. Терапия или нещо от рода ..Може да пробваш и с плуване

dessbe98
02-10-2012, 12:37
Да, но плуването спира разтежа на гърдите, а за каква терапия говориш?

SunnyWinter
02-10-2012, 13:22
Браво за темата!
@dessbe98, кой ти каза? Тренирала съм плуване и смятам да подновя тренировките, но досега не съм забелязала спиране на растежа им.
Съжалявам за офтопика.
По темата - имам гръбначно изкривяване от 8 годишна и постоянно седя изгърбена. Когато се опитам да седя изправена, усещам някаква непоносима болка по протежение на целия гръбнак, слава богу, че съм инатесто същество и продължавам да седя така. Ако съдя по първия пост, имам лордоза.
Правя упражнения с точилка :D и мисля, че има ефект, но не съм ходила на ортопед от почти 5 години. Намерих и други упражнения за укрепване:
http://bebona.wordpress.com/2010/04/09/lfk-2/

Your.Passion
02-10-2012, 14:11
Не мисля че спира растежа на гърдите .. Къде си го чела това dessbe98 ?? SunnyWinter много ти благодаря за упражненията .. Допълваш темата изцяло : )) ..

пAteNцЕ
02-10-2012, 14:28
като цяло вкъщи съм изгърбена и пред компа съм изгърбена(лоша стойка кво да се прави) и като рисувам много време също почва да ме боли от време на време и затва на няколко минути си правя почивка и леки упражнения че иначе ще ме заболи дупето кръста и сичко останало :D иначе непоследък почнах да си ходя изправена нз що :/

Your.Passion
02-10-2012, 14:48
Явно си тренирала мускулите да стоиш изправена : )) .. Нещо плуване тренирала ли си .. или да си ходила на терапия ? :) Според мен трябва да има причина изведнъж ей така да стоиш изправена , ако имаш метод сподели :) ..

dessbe98
02-10-2012, 17:54
И аз искам да го разбера! .. От много време седя прегърбена .. Благодаря за хубавите упражнения - ще ги пробвам ! ;)

пAteNцЕ
02-10-2012, 18:15
Явно си тренирала мускулите да стоиш изправена : )) .. Нещо плуване тренирала ли си .. или да си ходила на терапия ? :) Според мен трябва да има причина изведнъж ей така да стоиш изправена , ако имаш метод сподели :) ..

ооо и аз не знам как преди като малка ходех на плуване а после продължих с баскет но не съм през цялото време изправена смис в дас и навън изобщо съм що-годе изправена нз що некак си поне се чувствам ниска и за самочувствие се изправям :D знам че тъпо звучи но осъзнах че ми е като ви се вдигне и самочувствието ходя изправена

Your.Passion
02-10-2012, 19:49
Еми ти се нагласяш с психика : )) .. Жалко че аз не мога защото не съм чак пък толкова ниска .. ;x

lubovvv
02-10-2012, 19:53
Какви глупости говорите?- не вярвайте в тия митове

anonymous708973
02-10-2012, 20:36
Йогата и масажите помагат за тоя вид проблеми.

dessbe98
02-11-2012, 09:38
О аз съм 175 см., просто няма как да се чувствам ниска. Аз харесвам йогата и правя упражнения за гръбначен стълб, които са от йога естествено .. Просто няма голям ефект ;дд

пAteNцЕ
02-11-2012, 10:10
е аз съм 165 и не се чувствам ниска но аз просто почнах от време на време да ходя изправена и това време почнах да го удължавам и така сега мога доста да вися изправена но не през цялото време нали - смис малко по малко да се ходи изправено и накрая....ще има резултат ;)

dessbe98
02-11-2012, 11:01
Аха .. Ще опитам твоя метод ;) .. Мерси <3

DisappointedDreamer
02-11-2012, 11:35
Абе, плуване трябва да се тренира. Също така, май имаше някаква гимнастика или йога, както споменаха по-горе. За терапия не знам. Иначе трябва да си упорит - като усетиш, че се изгърбваш, да се изправиш. Брат ми е висок и като го видя да се гърби го удрям и бързо бързо се изправя. 8-)

пAteNцЕ
02-11-2012, 16:08
^ ей тва не е лошо :cool: ама смис трее малко по малко (и между другото имам чевството че като се изправя заприличвам на онези пауни когато се дуят сещате се) и си казвам обикновено " стой изправена ве кокошко така си по-секси дръж фронта повече време " :cool:

dessbe98
02-11-2012, 18:04
Ами, това е доста срещан проблем в нашето поколение. Много жалко. ;хх

пAteNцЕ
02-12-2012, 09:42
прочетох обаче тва отгоре първото темата е за гръбначни изкривявания а не за неправилна стойка има разлика :cool:
виждала съм кво представляват и трите типа по телевизията но тва с гърбицата е нещо ужасно на живо особено за момиче ептем кофти няма да изпадам в подробности.....то тия изкривявания са от тежката чанта за училище които носят първокласниците - ами че то малко детето а чантата 10 кила дори по голяма от самото дете ве о.О и лошото хранене и още мнооого фактори които ме мързи да изброявам :cool:

dessbe98
02-12-2012, 11:49
Ами и аз това казвам, жалко е за нашето поколение! .. Та, камо ли за момиче ;хх .. Много е трудно да си направиш този навик, да седиш изправена .. :D .. А с тези учебници в чантите е още по трудно .. ;дд

DisappointedDreamer
02-12-2012, 12:14
Космодиск ни трябва 8-) спряха да го рекламират.

пAteNцЕ
02-12-2012, 12:20
^нищо ще вземем на старо от някоя добра баба :D

Horrificus
02-22-2012, 17:45
има един от моя клас, дето е мега крив и много го гаврим
по темата - аз преди бях гърбав, но откакто натрупах много мускулна маса в гърба, всичко се оправи
според мен решението е спорт - плуване, фитнес (да се правят тежки упражнения за развиване на еректорите на гърба, мускулите на кръста и тн.)
преди ме болеше кръста - натрупах мускулна маса там и сега нямам никакви проблеми
ако някой иска по специално да му обесня за упражнения и др. да се чувства свободен да пише на лично