PDA

View Full Version : Не си харесвам името



frocho
02-05-2012, 23:00
Казвам се Здравко ! Не харесвам името си.Приятелите ми казват ,че е хубаво,но аз от малък каточели имам проблем с него ,а и бях известно време в чужбина -9 клас и там разбрах,че за западните народи е почти невъзможно да ми произнесът името.Имаше хора,които се опиваха,но неможеха ! И така стигнах до там,че реших да си го смяня,но пък немога да взема краино решение ....наистина ми пречи и ми е неприятно когато трябва да се запознавам с някого ,но пък от друга страна така се казвам вече 20 години. Направо не знам какво да правя..името не е интернационално ,от друга срана ми казват че не е добре да го сменям ,че не е лошо и грозно ..ама пък на мен ми се струва,че е остаряло и не отива на млад човек ...въобще много съм раздвоен .Моля даите мнение и съвет !

Nakadah
02-06-2012, 05:58
Според мене Здравко е име точно за млад човек. Ако искаш да го променяш само защото некой не може да го произнесе не го прави! Недей да позволяваш това че някой си чишит не може да ти произнесе името да ти става комплекс!

NomNomNom
02-06-2012, 06:45
Как искаш да се прекръстиш?

frocho
02-06-2012, 13:09
Проблемът е ,че никои западноевропеец не може или ако успее ще е много трудно ! Мислил съм за Даниел !

DisappointedDreamer
02-06-2012, 14:23
Ти шегуваш ли се? Името ти е красиво и на мен лично много ми харесва. Ти си българин, за какво по дяволите ще го заменяш с "Daniel"? Какво от това, че не могат да го произнесат? И мойто не го произнясат като хората, нищо че е интернационално.

Избери някое интернационално, като толкова много искаш да го смениш - Виктор, Александър. Откъде да знам.

missg79
02-06-2012, 14:29
Името ти си е много хубаво!! Друго не мисля да казвам, явно си решил. Само да знаеш, че не е толкова лесно да го смениш.

granger
02-08-2012, 09:25
Даниел?! Кажи ми ,че се шегуваш! Името ти си е супер. Що не се прекръстиш на Пешо...чужденците лесно ще го казват?! Мойто име също не го произнасят лесно,ама хич колко пъти са ме наричали Памела , Помела и не знам ти още какво... Да не ти пука. Не си сменяй името. А ако вече си го решил- не е лесна работа,бюрокрацията е голяма!

frocho
02-08-2012, 14:58
Проблем е това ,че в наи-скоро време мисля да замина за чужбина и да остана там за не малко време...Все пак е нормално да се запознаваш с хора и не мога да измисля начин по които да се представям пред тях ... Вашите имена може и да ги изговарят неправилно ,но при мен (имам опит) дори и да искат не могат да произнесът звук близък до моето име ! Наи-близко са били опоти като '' Здрако'' и ''Драко'' . Има и нещо друго чужденците рядко биха правили усилия да произнесът име на Българин ...има дискримация и расизъм дори и днес ,а моето име е такова ,че подсеща ,4е съм чужденец постоянно :)

granger
02-09-2012, 19:37
Ми аз пък да ти кажа , била съм в чужбина и хората са си направили труда да ми научат името. Не им се стори лесно,ама успяха,защото имах да върша работа там - свърших я и някакси не върви да ходиш и да работиш по някакви проекти и да не ти знаят името ,ако ще и от Тимибкту да си! Пък щом си си решил - направи го , на мен ми е все тая, работата е там,че аз никога не бих си сменила името заради някой друг , за да могат да ми го произнасят. Все едно е да изтрия някоя част от живота си и българската идентичност,но това съм аз,не ти!
ПС Все пак Пешо ми звучи по-добре от Даниел или Дейниъл...все тая!

gersinkaa
02-09-2012, 21:18
Защо ще си сменяш името? И аз когато бях в Чужбина не можеха да произнесат Гергана.. Каква ли не станах... Георгия, Джорджия, Георгица, Герасима.... Омръзна ми от всичките версии на моето име, но защо да го сменям.. Някои пък даже не се опитваха да го произнесат.. Луда работа.. Как да се прекръстя, Дженифър ли? И аз не си харесвам особено името, но пък уважавам избора на родителите ми :)

flawless_
02-10-2012, 07:26
ПС Все пак Пешо ми звучи по-добре от Даниел или Дейниъл...все тая!

Ми много си умна.
Точно пък Дàниел, когато сложим ударение на първата сричка си е много красиво име, особено за Запада. Александър и Виктор, които бяха споменати по-горе също са много хубави.

anonymous708973
02-10-2012, 08:07
Проблем е това ,че в наи-скоро време мисля да замина за чужбина и да остана там за не малко време...Все пак е нормално да се запознаваш с хора и не мога да измисля начин по които да се представям пред тях ... Вашите имена може и да ги изговарят неправилно ,но при мен (имам опит) дори и да искат не могат да произнесът звук близък до моето име ! Наи-близко са били опоти като '' Здрако'' и ''Драко'' . Има и нещо друго чужденците рядко биха правили усилия да произнесът име на Българин ...има дискримация и расизъм дори и днес ,а моето име е такова ,че подсеща ,4е съм чужденец постоянно :)

Драко е готино, бе :)

Смени си го, ако държиш. Въпросът е да се възприемаш с новото си име. Ако имаш някакъв прякор... ох, не прякор, ами някакво съкратено име или изобщо име, с което те отъждествяват хората, давай с него. Не си измисляй някакво просто така, за да не се гледаш в огледалото после и да си мислиш колко е странно да се казваш Даниел.

ledenakrasota
02-10-2012, 12:35
За един западен европеец е доста по-трудно да произнесе китайско, индийско и прочие име, въпреки, че улиците им са пълни с хора представители точно на тези източни култури и всеки ден се сблъскват с какви ли не чудни имена.
"Здравко" е едно красиво и звучно име. Нищо не ти пречи да си говориш с някого на галено , а пълното да използваш само при формалности или при юридически въпроси и т.н.

Аз също не си харесвах името като по-малка, но днес свикнах и не бих го сменила. Когато навършиш 18 г., ако все още ти е неприятно да се казваш така, имаш правото да го смениш. :)

granger
02-10-2012, 12:37
Абе да си прави каквото иска човекът... Здравко , Драко,Пешо,Даниел ...къвто е!
ПС: И да,умна съм!

Savage14
02-11-2012, 09:53
Прекръсти се на Гендаий или Омуртаг така ще им е по-лесно

tonique
02-14-2012, 20:35
Абе давай на Кубрат или на брат му Тервел - Пулеви тъкмо и фамилията .. :D

flawless_
02-15-2012, 11:16
Абе давай на Кубрат или на брат му Тервел - Пулеви тъкмо и фамилията .. :D

Кубрат и Тервел са СТРАХОТНИ имена, жалко че правиш асоциация първо с братята Пулеви.

Uriell
02-17-2012, 22:16
Аз бих те подкрепил да го сменяш. Прекалено много причини имаш, за да го направиш. Само това, че те дразни вътрешно от години, е напълно достатъчно.

"Здравко" ми звучи инфантилно, посредствено, и простодушно. Даниел ако ти харесва е ок, аз харесвам уни секс имена, мисля че Даниел е такова, но виж и други.

Ако можеш да избираш къде да до смениш, избери в друга страна, не в България, тук още не са се отърсили от тоталитарния контрол върху гражданския субект, и ще те накарат да се обосноваваш като техен крепостен селянин, за да ти кажат накрая, че намират мотиви те ти за неоснователни. Не се отказвай, търси начин да упражниш правото си сам да определяш как ще те наричат, никой не може да е над теб в този случай. Успех!

lubovvv
02-20-2012, 14:14
На мен пък името ти ми харесва

TePuKaTpoDuShA
03-02-2012, 23:34
Дори да го смениш, старите ти приятели, познати и всякакви други хора ще си те знаят като Здравко, така, че не виждам никакъв смисъл да го сменяш, имам един приятел, който си смени името, но в квартала продължаваме да си му викаме по-старому...

MaGuSs
03-11-2012, 01:03
Не го сменяй. Няма никакъв смисъл пък и според мене това е някакъв вид на неуважение към родителите си. Те са взели това решение и ти трябва да го оцениш.

Аз се казвам Атилла и повечето хора се чудят първите 10 секунди дали не се ташакам и ме питат пак как се казвам, адски ме дразни ама така си се казвам, защо не? Харесвам си името, което баща ми е избрал..

Успех :)

Lilly777
03-13-2012, 13:36
Ми аз се казвам Лиляна.. Много пъти, като си кажа името хората чуват или Диляна или Илияна,ама какво заради тях да си променям името ли?

PR0
03-23-2012, 09:28
Не може да си смениш името, трябва ти сериозно основание за това - да е обществено неприемливо, осмиващо, оронващо авторитета и т.н. Чл.19 ал.1 от Закона за гражданската регистрация.

mimsssssss
04-06-2012, 01:40
Α като се запознаваш с някой чужденец, защо просто не му кажеш някакво съкращение на твоето име, с което да се обръща - Заро, Зиро, Зизо, Здрав, Зар... Ти си се казвай Здравко пак...
Мойто име е супер лесно и както повечето казвате интернационално - Марина. Ама нито в училище, нито в университета, нито на работа, нито приятели ми казват Марина. Всеки си измисля някакви съкращения или изчанчени негови си словосъчетания започващи с М...

Исхак
04-06-2012, 06:20
Аз ще те посъветвам да си го смениш.Не се вслушвай в съветите на н.т. националисти. Тук няма място за етническа принадлежност. "DisappointedDreamer: ...Ти си българин, за какво по дяволите ще го заменяш с Daniel?"

Пък и не е кой знае колко сложно. Ако те инт. подробности, пиши на ЛС

ForzaFelipe
04-06-2012, 09:15
Абе нали може да си кажеш името,аз се казвам Красен и не мога да казвам "р" и познай дали някъде вообще са ме разбирали как се казвам.Аз също съм се насочил към чужбина и на чужденци казвам Крис,по ми е лесно да го казвам и чужденците нямат проблем да ме разберат,защотот все пак това е по интернационално име.Моя съвет към теб е същия,не си сменяй името,измисли си нещо по кратко и разбираемо за чужденците и нямаш проблем ;)

pafch0
04-09-2012, 14:41
Не се комплексирай. Трябва да се гордееш със славянското си име. Ония катили като не може да говорят въобще да не ти пука. И най-важното не го сменяй заради родителите ти. Това е знак за огромно неуважение към тях. И ти някой ден ще имаш деца и ти ще го обичаш много и един ден да ти каже "Ама тате не ме кефи как си ме кръстил." Надали ще ти стане гот.

То и мойто не е от най-често срещаните и моето се произнася грешно , но това си е просто от западния стил на говорене.

И мен ме дразни като наблягат на Л-то в името, факта си е факт.

П.п. Името ми е Павел.