PDA

View Full Version : Харесваме ли нърдовете?



NomNomNom
02-07-2012, 17:18
Малко бележки:
- нърд не е обида, в моята среда е кк/комплимент.
- изпозвам тази дума, а не зубър, защото смятам, че тенденцията идва от всякъде, но не и от нашето просто племе.


В последните години, с напредването на науката и технологиите, умственото човешко развитие /тук нека да не спорим, приемете, че е така/, май мачовците- сърцеразбивачи ще останат на заден план.

Какви качества притежава стереотипният нърд //на млада възраст :
- Мил, добродушен
- срамежлив, притеснителен
- не излиза много, а се занимава с някакви компютърни игри, или просто чете.
- не ходи на фитнес, ако тренира - то е някакъв рандом спорт, различен от футбол.
- малко инфантилен
- интелигентен
- ученолюбив
- асоциален, говори си само с хората като него

Мързи ме да изброявам повече.

Важни бележки:
- описанието не е конкретно и освен допълнения, всички други корекции са излишни.

Та, според мен този тип сладури ще са по-популярни, защото:
- кротки, спокойни и верни са - жените в днешно време могат да се пазят и сами.
- умни са и изкарват пари - това я интересува всяка златотърсачка.
- крайно толерантни са - търпят те колкото и да им се качваш на главата.
- всеки от тях все пак е мъж и има мъжки черти, които могат да накарат една жена да го желае.

На инстинктивно ниво всяка жена търси мъж, който може да се грижи за поколението. Ако до сега това са били здравеняците, с много тестостерон, но по-малко съобразителност и по-ниска интелигентност ( сила за сметка на мозък ) - вече не би трябвало да са те, защото един здравеняк с физическа работа не е толкова способен да издържа семейство, колкото другата крайност.

И да, говорим си за крайности, поляризирам нещата. Всичко останало е или близо до едното, или близо до другото, и да се причислява директно към категорията, към която се доближава.
Говоря предимно генерално, дори и да не ви се струва правилно, но ако усетите на къде бия - ще разберете защо пиша всичко това.

Така, нахвърлях някакви бегли бележки.
Написах тази тема, защото съм си в такава сфера, а напоследък виждам как много повече хора имат интерес към субкултурата й и "членовете" й .

Няма как да не споменем и сериала The Big Bang Theory , а новият сезон на двама мъже и половина се върти около сладур- програмист.

Ако някой иска да сподели нещо - да пише.






Нека да съм първа - имах си едно време, като бях по-дребна, някакви гаджета, които имаха коли, ходеха по дискотеки, биеха се там, нещо учеха уж, ама не баш, беше сад.
После започнах да си имам гаджета от другата крайност - общо взето си гледат ученето, асоциални като мен, цъкат игрички, но въпреки това много интелигентни.
И за разлика от първите, които не схващаха концепцията "хубав секс", вторият вид се учеха много бързо и успешно, от което бях лол.

anonymous708973
02-07-2012, 17:39
Съжалявам, но не. Вероятно имам неправилна представа в главата си, но дори и след като прочетох написаното...
Не си падам по срамежливи и крайно толерантни момчета. Не ми харесва партньорът ми е да е асоциален, тъй като аз понякога съм такава спрямо определени и имам нужда някой да ме ръчне и да ми напомни, че не трябва да ми пука какво ще кажат те и че "риск печели, риск губи". Изобщо, търся определени качества, защото ако човекът до мен ги няма, ще му се кача на главата, а това няма да е полезно нито за него, нито за мен, нито за връзката ни.
Миличките и кротичките не са за мен.

Номном, нали не разделяш момчетата на два типа - нърдове и мачовци с повече тестостерон отколкото мозък? Ще съм много разочарована, ако е така.
Не си падам и по другата крайност - напомпаните, биещи се по баровете батки с бицепси, по-големи от обиколката на кръста ми.

Златната среда - стабилен, да излъчва груба мъжка сила (далеч не само физически!!), но и интелигентен, ученолюбив и загрижен за бъдещето си. Нищо не ми пречи да си играем игрички, стига да ме зариби по някоя. Харесват ми хора с разнообразни интереси и умеещи да са контрастни в поведението си. В единия момент да ги избива на простотия, в следващия - да си сядат на гъза и да учат с часове; в единия момент да са супер сериозни, в следващия - да ме млатят по главата с възглавница. Примерно :)

SisiStrange
02-07-2012, 17:40
Винаги съм обичала момчета от типа, който ти описа. :) Мили, кротки, верни, умни и запалени в някаква определена сфера. Сегашното ми човече е такова като изключим, че обича футбола и да излиза навън.

Може би единственото, което би ме подразнило е това с компютърните игри, но и там зависи в какви граници. Първия ми приятел беше вманиачен на тема игри и не говореше за нищо друго, човек не можеше да го накара да излезе малко сред природата. Това ме дразнеше неимоверно много.

Манията с "лошите момчета" така и не я разбрах. Противно на всякакви стереотипи, точно с тях не е интересно, защото имат тесен кръгозор, малко продуктивни хобита и ограничени теми за разговор.

ПП. И с Пантерката съм съгласна за някои неща.

flawless_
02-07-2012, 17:52
Така харесвам аз когато
запозная се с момче богато
имащо диамантена усмивка
и сапфирени очи със очила.
Аман от недодялани глупци
само мислят за гъза си
а не гледат себе си.
С тела на Аполон и Афродита
а са всъщност плява.
Чоплят телефони и коли
я нещо ги засърби
Някой в ред трябва да слага таз Омирска драма
и да им връзва усмирителните ризи
на тез красиви аполонски чада.
Объркани, зли, с очите празни
на всички посредствени - омразни.

marilyn
02-07-2012, 17:59
Не си падам по тоя тип момчета. Не си падам и по типа мачо. Като цяло за мен е важен баланса, търся умен, интелигентен човек, който да си гледа учението и кариерата, нооо тая асоциалност у тези хора, които описа номном ме убива. И тая срамежливост... не мерси...

TheBeliever
02-07-2012, 18:10
Мисля, че до сега не съм имала контакт с "чистокръвен" нърд. Все са имали по някакво допълнително/липсващо качество/черта от изброените.

Например, момчетата от старата ми компания (с малки изключение) бяха предимно добри, ученолюбиви, интелигентни, зарибени по игри/компютри/фентъзи романчета, инфантилни, анти-фитнес и футбол (но с изяви в баскетбола и волейбола). И същевременно бяха доста социални (макар, че контактуваха предимно със себеподобни), обичат да си пийват и да се забавляват, предимно по домашни купончета, и определено не бяха срамежливи. Ей колко много ми липсват...
И гаджето е като тях.

Та ако описаното от мен попада в категорията "нърд" значи, да. Харесвам ги. Даже повече от харесвам, аз предпочитам да контактувам с точно този тип хора.

LeprikonA
02-07-2012, 18:27
за мен са за предпочитане със сигурност. както се каза - те са тихи, надеждни, спокойни, че даже и мислещи, за разлика от другата заформяща се крайност "ходя на фитнес, а мозъкът ми се смалява и смалява". обикновено всеки един си има някакъв си негов специален ефект, тъй че трудно ще се спазят всички горе изброени характеристики на типичния "нърд". крайни историй от типа нон-стоп игрици - не мерси. бившият ми беше луд на тая тема, след като се "образовах" за може би всяка възможна игра и единствената тема, която той умееше да развива свободно, беше това издивявах.


като цяло самият факт, че по-голямата част от тях са образовани, възпитани и мили ги прави предпочитани. поне според мен де.

AliceSw
02-07-2012, 19:43
Занимавам се с порастналия им вариант...в гимназията най-близкият ми приятел си беше нърдче...вече поотрасна и е по-нормален, но не поддържаме особено връзка...той заряза компютърните игри в полза на правото, което сега го е обсебило по същия начин.

Един от бившите ми приятели също е тип нърд. Интересното е, че при него и приятелчетата му покрай безсънните нощи имаше винаги и алкохол/ някакви наркотици и се излизаше по от време на време. Обаче тва е, до него ми беше само интереса, останалите му приятели ми действаха/ т обратно на секс.

ICanSeeTheFireBurning
02-07-2012, 21:09
Мм, донякъде. Изключително много държа човекът до мен да е интелигентен. Но не толкова като да се спуква от учене, колкото от погледа му да личи, че е дълбокомислещ, че има голям умствен потенциал (дори и невинаги да го използва по предназначение). А на такива хора от много мислене им избива на простотия - пантерката хубаво описа контрастното поведение - това ме привлича и мен. 8-) Държа също човекът до мен да е чувствителен, но бих предпочела да е преодолял срамежливостта. Няма лошо да е по-затворен, но не понеже не може да общува с хора, а просто защото често пъти не иска - това придава някаква загадъчност, а и когато такъв човек те заговори, си сигурен, че е защото наистина иска да си говори с теб, а не просто защото те е видял в трамвая. А твърде мили същества от мъжки пол не са ми по вкуса - един мъж трябва да умее да е и мил, но и груб - трябва да се усеща мъжествеността в поведението му... Относно фитнеса - като цяло идеята не ми харесва - мисля, че да тренираш спорт, който ти харесва, е много по приятно и разтоварващо занимание, но все пак всеки си решава сам.

П.П: НомНомНом, с теб сме от едно даскало помежду другото. :)

ShadyStyle
02-07-2012, 21:14
http://images.paraorkut.com/img/pics/images/n/nerd_alert-13809.gif

SisiStrange
02-08-2012, 04:21
Мм, донякъде. Изключително много държа човекът до мен да е интелигентен. Но не толкова като да се спуква от учене, колкото от погледа му да личи, че е дълбокомислещ, че има голям умствен потенциал (дори и невинаги да го използва по предназначение). А на такива хора от много мислене им избива на простотия - пантерката хубаво описа контрастното поведение - това ме привлича и мен. 8-) Държа също човекът до мен да е чувствителен, но бих предпочела да е преодолял срамежливостта. Няма лошо да е по-затворен, но не понеже не може да общува с хора, а просто защото често пъти не иска - това придава някаква загадъчност, а и когато такъв човек те заговори, си сигурен, че е защото наистина иска да си говори с теб, а не просто защото те е видял в трамвая. А твърде мили същества от мъжки пол не са ми по вкуса - един мъж трябва да умее да е и мил, но и груб - трябва да се усеща мъжествеността в поведението му... Относно фитнеса - като цяло идеята не ми харесва - мисля, че да тренираш спорт, който ти харесва, е много по приятно и разтоварващо занимание, но все пак всеки си решава сам.

П.П: НомНомНом, с теб сме от едно даскало помежду другото. :)
Значи аз съм била с тебе в едно даскало миналата година. :D

GregoryHouse
02-08-2012, 05:20
Абе то какво казваме и какво правим cа две много различни неща. Пък какво иcкаме нещо напълно отделно ...cад, бът факт.

Irti
02-08-2012, 06:36
Манията с "лошите момчета" така и не я разбрах. Противно на всякакви стереотипи, точно с тях не е интересно, защото имат тесен кръгозор, малко продуктивни хобита и ограничени теми за разговор.



Доооооообре...

Защо си мислите, че всички здравеняци са тъпи?

Аз работя с такива. Да кажем.. улични мъже или малко по-различни хора. Тези хора са много точни и много умни. Един колега знае няколко езика. Работата е много добра, много добре заплатена и с изглед за чужбина. Трудна е, защото се работи само нощна смяна в повечето пъти, но както и да е. В тези среди има много умни и стойностни мъже и се опитвам да подражавам на тях. Макар и някой да са от тежко семейство и така нататък. Аз също не съм ходил много на училище, защото работех от ранни години, но имам завършено средно образование и не се смятам за тъп и с тесен кръгозор. Не всички говеда са безмозъчни идиоти. Доста колеги учат висше. С колко ли такива "гардероби" сте говорили, че вадите такива глупости.. с нула, нали? Един, двама? Едно и свиня не праси. Хората в армията също са тъпи, а? :)

Има доста малки гниди, които са много по-тъпи макар и да ходят редовно на даскало и да учат. Обикновено такива хора не са работили никога и са се осланяли на техните. Имах съученик, който ходеше с джобни над 50 лв. всеки ден. То са и много такива..

Зубрачите успяват (повечето) в това, което са захванали. Много ги бият, много им се подиграват, но накрая всеки ги гледа завистливо, когато усети, че някаква си наглед мижатурка - печели повече от него. Да си зубър не означава да си с криви зъби и очила и да бозиш чекии пред компа. Още един пример за един съученик: Зубър, само шестици и т.н, но боксьор. Тренира и учи, учи и тренира. Това момче въобще не беше тъпо, въобще не беше хилаво и можеш да разговаряш на доста теми с него. И накрая за капак.. беше циганин. Много кораво копеле стана и много умно. Арнолд Шварценегер също е практикувал културизъм, но е страшен човек със страшни амбиции и до ден днешен. Учил е много от малък и е тренирал яко и е бил актьор, режисьор, предприемач, инвеститор и политик и губернатор на щата Калифорния. Няма по амбициран от него и е бил наистина много умен. Страшно мускулест, НО грам не е тъп.

Аз се възхищавам на хората, които учат и са такива. Макар и аз да не съм учил много-както казах вече. Може би и съжалявам донякъде, но времената бяха такива. Предпочетох бачкането пред всичко друго, а и нямах много, много избор. Този пример за зубъра - боксьор показва, че има такива хора, които са изпълнени с амбиции и макар и мили не дават на някаква дрисла да ги разиграва. Евала и поклон на всички, които тренират, учат и работят. Кур за мрънкащото племе, което чака всичко наготово.

Искаш ли да учиш и имаш ли желание всичко става. Мускулите въобще нямат връзка с ученето и акъла.

Нека живеят така наречените зубъри и нека успяват. Тези, които учат и имат и други хобита и те нека са живи и здрави.

Дали ще четете между редовете или пък въобще няма да го прочетете това.. то си е за вас, но не смятайте онези мъжаги, които работят повече от волове, че са едни тъпанари и прости чукове. В повечето пъти много повече са видели от който и да е.

Бъдете щастливи. :)

Sh@d0w
02-08-2012, 07:10
^Как успя да съпоставиш "лоши момчета" със "здравеняци"? Щото аз знам така описаните тук "нърдове здравеняци".

Мисля, че не успя да вникнеш в темата.

Irti
02-08-2012, 07:24
Ти под лошо момче какво разбираш? Някаква малка непълнолетна мутричка с китните на тате? И по цял ден в дискотеката ли? Не ти разбрах коментара - извини ме. Защото такива с кожени якета и слънчеви очила посред зима.. смехория.

За мен лоши момчета са това, което описах и споменах, че не са тъпи. Даже и това не са лоши момчета - може би или ако са лоши то е в доста друг смисъл - корави. Просто изстрадали хора и видели доста и гледащи с различни очи. Лошо момче може да кажеш на някой убиец.. примерно. Цялата ми мисъл беше провокирана в това, че няколко човека стабилно наблягат на това, че мускулестите хора са тъпи.

Всъщност да кажеш на някой, че е лошо момче е доста тъпо. Въпросните момчета са клиентела на полицията. И не знам какво за пример има в това да продаваш наркотици - примерно и да го даваш гъзар навсякъде. Такива хора вървят за лоши по ТВ-то.

Аз я разбрах, че под лошо момче искаше да каже мускулесто.. може би. Може и да съм допуснал грешка, но и следващата част в изречението "Противно на всякакви стереотипи, точно с тях не е интересно, защото имат тесен кръгозор, малко продуктивни хобита и ограничени теми за разговор." съвпада с другите коментари и така.

Това е според мен. Според теб какво е "лошо момче" ?

:)

Sh@d0w
02-08-2012, 07:32
Или аз съм кьорав или ти грешиш, защото никъде в цялата тема не видях да се споменава това.

Говорим за "нърдовете", не в класическия смисъл, а смисъла който номномном е дала. В такъв случай под лошо момче разбирам напълно обратното на описаното.

Незнам откъде реши да говориш за мутри и кожени якета, здравеняци и прочие. В краткия смисъл лошо момче - прави се един вид на мъжкар, безчувствен, сваляч, не го интересува толкова ученето, а дискотеките и прочие.

YoUcANNOtiMaGiNe
02-08-2012, 07:32
Тъй като средата около мен е разнообразна, познавам хора и от двата типа. Не ми харесва това, че ги описвате само като такива и такива. Има си нърдове и нърдове; мъжкари и мъжкари. От първия тип нърдове ги има такива, които много учат, доста социални са, излизат и си имат свои занимания като например следят сериали. Имала съм работа и с втория тип: изключително мил, маниак на тема компютърни игри, некомуникативен, не тренира/гледа спорт/ни предавания и не ходи на фитнес, не изявява никакво желание за учене и т.н. мога да изброявам и още и още. Въпросът е, че съществените разлики се виждат и никак не са малко. Същото е и за мъжкарите: има такива, които ги интересуват само дискотечките, гледат с кого да се сбият, търсят "яки" мацки от типа "тъпо парче", живота за тях е купон и пр. Има и друг тип: учат, работят, тренират спорт/фитнес, интелигентни са и се интересуват от различни сфери на общуване, знаят как да се забавляват.. Всичко е до човека - хора всякакви, дори и от една категория пак могат да са съвсем различни.

Златната среда - стабилен, да излъчва груба мъжка сила (далеч не само физически!!), но и интелигентен, ученолюбив и загрижен за бъдещето си. Харесват ми хора с разнообразни интереси и умеещи да са контрастни в поведението си. В единия момент да ги избива на простотия, в следващия - да си сядат на гъза и да учат с часове;
След като съм добила представа от съвкупност на характери, съм категорична, че това е, което съответства на моята същност. Определено нърдовете не ми съответстват във всичките си форми и изключения, нито пък тези от типа безмозъчни мъжкари. Мда, горното описание беше най-точно.

bloodyF
02-08-2012, 07:38
- не излиза много, а се занимава с някакви компютърни игри, или просто чете.

- малко инфантилен

- асоциален, говори си само с хората като него



Златотърсачки или не, не мисля че освен момичета от тоя тип други биха си паднали по такива..

anonymous708973
02-08-2012, 07:39
Много моля, имаме си тема за лошите момчета, коментирайте си там, не осирайте темата на момичето.

Irti
02-08-2012, 07:41
Или аз съм кьорав или ти грешиш, защото никъде в цялата тема не видях да се споменава това.

Говорим за "нърдовете", не в класическия смисъл, а смисъла който номномном е дала. В такъв случай под лошо момче разбирам напълно обратното на описаното.

Незнам откъде реши да говориш за мутри и кожени якета, здравеняци и прочие. В краткия смисъл лошо момче - прави се един вид на мъжкар, безчувствен, сваляч, не го интересува толкова ученето, а дискотеките и прочие.

С теб нещо не се разбираме. Да прием, че грешката е в мен. :)

"Ако до сега това са били здравеняците, с много тестостерон, но по-малко съобразителност и по-ниска интелигентност ( сила за сметка на мозък ) - вече не би трябвало да са те, защото един здравеняк с физическа работа не е толкова способен да издържа семейство, колкото другата крайност."

Мисълта ми беше, че този "здравеняк с много тестостерон и по-малко ум" може да изкара много повече от другите хора. Исках да обясня, че тези "здравите" без мозък.. всъщност имат мозък и всъщност повечето от тях учат сериозно. И това, че си здрав не означава, че работиш като хамал и изкарваш по 15 лв.

Може да си як бик и да изкарваш пари и да отгледаш семейство.

Може да си хилав зубър и мирен човек и пак да изкарваш пари и пак да имаш семейство.

Но не може да кажеш, че едната крайност е по-добра от другата.

"вече не би трябвало да са те"

Сещаш ли се сега, защо се закачих затова и защо може би измених темата?

anonymous708973
02-08-2012, 07:44
Колега, момчетата, които описваш са изключения :) Масово здравите селски батки са без грам мозък.
За останалото си прав.

flawless_
02-08-2012, 08:20
Абе мислят се за господари на вселената
Като ходят на училище с пенсията на баба си
и се правят с големите пачки от по 10 лв.
Удрят всичко живо по гъзовете и се мислят
за върховни гурута.
Да си гледат работата.
Тез' аполонски тела не са им дадени та да
ги оскверняват с глупост и нехайство към живота.
Защо наричате бедните хора гниди.

bloodyF
02-08-2012, 08:51
пантерке, я дай линк? 8-)

fenasf
02-08-2012, 09:12
Абе то какво казваме и какво правим cа две много различни неща. Пък какво иcкаме нещо напълно отделно ...cад, бът факт.

С това темата се изчерпва. Също така да поляризираш хората е доста тъпо.

SisiStrange
02-08-2012, 09:35
Irti, в това, което написах аз визирах точно льольовците с колата на тате, кинтите на мама, каруцарските псувни, честите изневери и прочие. Забелязала съм, че в последно време дечковците много започнаха да се лепят по тях и да ги възприемат за богове, защото не се обаждат втори път и били изглеждали "загадъчни". Те обикновено са безмозъчни в смисъл, че имат малко интереси в страни от имиджа си.

Това, което ти описваш не са лоши момчета, а зрели хора с различни амбиции.

Не исках да кажа мускулесто. 8-) Не знам много момичета, които да не си падат по мускулест мъжага. 8-) В темата съм говорила само за вътрешни качества.

Под нърд лично аз не разбирам разплут червей пред компа, до който лежи "Ядрена физика" и "Висша математика". :D

Sydneyx
02-08-2012, 09:36
втория тип: изключително мил, маниак на тема компютърни игри, некомуникативен, не тренира/гледа спорт/ни предавания и не ходи на фитнес, не изявява никакво желание за учене и т.н. мога да изброявам и още и още.

Това ме описа из основи ... Само ще добавя няколко неща.
Чувствителен, и не всички не обичат да спортуват...лично аз какво ли не съм тренирал,но се отказвам доста лесно :D.Хората лесно си създават мнение..."Тоя е смазан от живота" "No lifer" и т.н.Искам да не е по този начин но...
"Момичетата харесвали нърдове" Ох ще ме убиете :D Нз дали имате представа колко е трудно да си намериш момиче айде да не кажа и невъзможно ако си от тоя "вид".
It's just the way it is.

Irti
02-08-2012, 09:57
Това ме описа из основи ... Само ще добавя няколко неща.
Чувствителен, и не всички не обичат да спортуват...лично аз какво ли не съм тренирал,но се отказвам доста лесно :D.Хората лесно си създават мнение..."Тоя е смазан от живота" "No lifer" и т.н.Искам да не е по този начин но...
"Момичетата харесвали нърдове" Ох ще ме убиете :D Нз дали имате представа колко е трудно да си намериш момиче айде да не кажа и невъзможно ако си от тоя "вид".
It's just the way it is.


Еми ти как искаш да те харесват, като бозиш пред компа по цял ден и сам си го каза, че си едно към едно с написаното? Това за по една седмица трениране НЕ е тренировка. Искаш да не е по този начин - пък сам си буташ пишката в гъза?

Жените не идват на вратата ти и не звънят на звънеца с думите "еби ме". Няма как да стане. Сам си призна какъв си и не знам защо пишеш в темата?

Ares
02-08-2012, 11:09
Златната среда - стабилен, да излъчва груба мъжка сила (далеч не само физически!!), но и интелигентен, ученолюбив и загрижен за бъдещето си. Нищо не ми пречи да си играем игрички, стига да ме зариби по някоя. Харесват ми хора с разнообразни интереси и умеещи да са контрастни в поведението си. В единия момент да ги избива на простотия, в следващия - да си сядат на гъза и да учат с часове; в единия момент да са супер сериозни, в следващия - да ме млатят по главата с възглавница. Примерно :)

Супер добре ме описа ! Радвам се, че и за моя влак има пътници :) . По принцип както се харесвам на някои, така други не могат да ме понасят, но това е рискът да бъдеш себе си :D .

againstyou
02-08-2012, 13:51
Предпочитам такива момчета от колкото тип "плейбой".

djipsito
02-08-2012, 14:02
Аз ли не можах да разбера или за някои от вас интелигентен = отличник ??

Точно пък тези "зубъри", които се борят само за 6-цата са много зле. Включвам и момичетата. Не е важно ква оценка ще изкараш в даскало, дали си пълен отличник и седиш забит у вас пред компа или над учебниците без да имаш грам социален живот.. Много по-важно е каква е общата ти култура. Може в училище да си слаб по всички предмети, да не ти се учи, да не си взимаш изпитите, ама пък да гледаш документали, новини, да си пътувал, да си работил и т.н.

Веднага давам пример с едно момиче, което е пълна отличничка, така наречената зубърка, любимката на учителите, а като я питаш къде се намира Айфеловата кула ти казва - във Виена..
Друг пример, на някакъв му пишат 5 по История и изпада в криза и се моли на даскалката да го изпита за 6. Казват му темите, идва деня в който ще го изпитват и даскалката понеже не е малоумна, почва да пита не за това, което пише в учебника, а за нещата, които се случват в днешно време. Оня - блокаж, понеже не знае нищо, знае единствено тва, което пише в учебника и което ще забрави след изпита... Така де, да не знаеш кой е президента на България, а в бележника да нямаш по-различна оценка от 6, на мен не ми се вижда много... умно?

От учене до зубрене има разлика. Хубаво е човек да е интелигентен, НО на мен не ми се иска да съм с някой, който блика от мозък. Ако е човек, който си знае цената, следователно ще е човек с добро самочувствие и има вероятност често при спорове и недоразумения да е предубеден, понеже такива хора са свикнали винаги да са прави, не могат да приемат, че не са и става една каша. Просто се приемат твърде насериозно, имат се за нещо повече от другите. Така че за мен интелигентноста не е всичко, по-важно е дали е земен, дали знае какво иска, как да го получи и как се държи.

Аз не подценявам хората преди да ги опозная, само заради начина им на живот. Познавам много странни комбинации и все пак и аз държа на златната среда. Не обичам да говоря с крайни типове, като му кажа бяло, веднага да скача в черното. Изнервят ме...

umri
02-08-2012, 14:08
Познавам нърдове в тоя смисъл и рядко имат приятелки, а дори и да имат, най-често са грозни. Ясно е, че една напатила се жена ще тръгне да се занимава в един момент с безобидните нърдчета. Фактът, че е асоциален и контактува основно със себеподобни означава, че е скучен и с ограничени интереси. Познавам доста такива. Това не е типът мъж, който една жена търси. Дори женските нърдки, обсебени от фентъзи, компютърни игри и отличнички си падат повече по лоши момчета. Едно интелигентно лошо момче може да влезе под кожата на всяка, без изключения от типа момиче. По нърдове си падат основно изпадналите. Трябва да има набор от чисто мъжки качества съответният нърд, за да привлече поне малко някоя жена от средната статистика нагоре.

Това, което аз съм видял, ми е доказало, че тезата на авторката е само практически несъществуваща теория, която е захранена от няколко изключения.

SisiStrange
02-08-2012, 14:45
Четете ли? Мисля, че доста хора тук отговарят спрямо техните представи за "нърд", а не спрямо описанието дадено в темата.

Нърд и на мен ми звучи обидно в общоприетия смисъл на думата.

В поста на НомНомНом не виждам точно този смисъл.

Там иде реч за умни човечета, които са верни, мили и ценят момичето до себе си (общо взето). Не мисля, че под асоциален е имала в предвид индивид с ужас от външния свят, който не знае как да се държи сред хора. По-скоро си го представям като човек, който не обича шумни компании. Не мисля, че всички такива са задръстеняци с шкембе, които не са виждали момиче на живо.

А всичко вече зависи кой как вижда "лошите" и "добрите" момчета. Попринцип лошо момче все викат на разни пикльовци, които се наливат с всеки възможен вид алкохол и забиват всяка мацка, защото уж са адски чаровни и мистериозни. Има две страни на нещата, обаче, нали? Момчето от поста на Irti, например, няма нищо общо. Тогава защо "добро" момче трябва задължително да значи мекотело, което позволява да му се качват на главата и се търси от изпаднали момичета или твърде сериозно наранявани? В моите представи, това, че ме мята понякога на кревата без да пита или може да ме троли с пълна сила, не прави едно момче "лошо" момче.

Бтв, поста на djipsito беше много верен. Оценките не са мерител за това дали си умен.

NomNomNom
02-08-2012, 16:50
Благодаря за отговорите в темата.
Пантерке - спокойно, не ги деля на тези два типа, просто си избрах два типа и се опитах да ги съпоставя, изключила съм средните варианти.

Иначе, от хора до хора - така е, има огромна разлика.

Джипси, съгласни сме, че да си отличник не означава, че си умен, но
"Веднага давам пример с едно момиче, което е пълна отличничка, така наречената зубърка, любимката на учителите, а като я питаш къде се намира Айфеловата кула ти казва - във Виена.. "

-- Това не означава, че е тъпа, явно не е заинтересована от тематиката.

Питай ме коя е столицата на Румъния и няма да мога да ти кажа, докато за протоколи/технологии на 2ри, 3ти и 4ти оси слой мога да ти говоря повече.
Както Сиси сигурно това не го знае, но за сметка на това знае някакви хиляди други неща.

Умри - както винаги съм казвала, проблемът ми е в училището, при нас малко стоят нещата по различен начин. Мъжкари нямаме никак /май, нямам никаква идея, не се оглеждам/, голяма част от момчетата са като тези, които описах.
Сиси и другото момиче, което каза, че е от нашето училище - нека да помислят и те.
Вярно, в долните випуски са се навъдили чалгарчета-секси-пичове уонна би, но не са много.
Явно заради това съм останала с грешно впечатление.

П.П: Като се замисля би трябвало в Техническия и ФМИ да се усеща такова нещо, хората от там да споделят, по някое време ще питам и приятеля ми.

SisiStrange
02-08-2012, 17:01
И на нашия етаж нямаше кой знае какви мъже. Имаше 2-3ма въобще из випуска, които си стояха на краката и по ирония на съдбата не мисля, че се радваха на голяма популярност.

За Техническия и аз ще бъзикна Ради, но доколкото ми е описвал, колегите му са свястни хора.

Впрочем в БФ, един от най-големите ни чалгари, който знае всички чалги и обикаля по купони и дискотеки, всъщност е много умно момче и е един от малкото въобще в курса, които имат идея от математика. Всяко нещо си има изключения явно.

Ares
02-08-2012, 17:48
Благодаря за отговорите в темата.
Пантерке - спокойно, не ги деля на тези два типа, просто си избрах два типа и се опитах да ги съпоставя, изключила съм средните варианти.

Иначе, от хора до хора - така е, има огромна разлика.

Джипси, съгласни сме, че да си отличник не означава, че си умен, но
"Веднага давам пример с едно момиче, което е пълна отличничка, така наречената зубърка, любимката на учителите, а като я питаш къде се намира Айфеловата кула ти казва - във Виена.. "

-- Това не означава, че е тъпа, явно не е заинтересована от тематиката.

Питай ме коя е столицата на Румъния и няма да мога да ти кажа, докато за протоколи/технологии на 2ри, 3ти и 4ти оси слой мога да ти говоря повече.
Както Сиси сигурно това не го знае, но за сметка на това знае някакви хиляди други неща.

Умри - както винаги съм казвала, проблемът ми е в училището, при нас малко стоят нещата по различен начин. Мъжкари нямаме никак /май, нямам никаква идея, не се оглеждам/, голяма част от момчетата са като тези, които описах.
Сиси и другото момиче, което каза, че е от нашето училище - нека да помислят и те.
Вярно, в долните випуски са се навъдили чалгарчета-секси-пичове уонна би, но не са много.
Явно заради това съм останала с грешно впечатление.

П.П: Като се замисля би трябвало в Техническия и ФМИ да се усеща такова нещо, хората от там да споделят, по някое време ще питам и приятеля ми.

Тук става на въпрос за обща култура. Всеки си има малко или много някаква област на специализация, но говорим за неща, които е недопустимо да не знаеш и които трябва да знае всеки човек, претендиращ за поне средно ниво на интелигентност. В смисъл, никой няма да ти се смее, ако не разбираш от протоколи, но фактът, че не знаеш столицата на наша държава съседка сам по себе си е смехотворен и показва, че не се интересуваш от много основни неща, свързани със заобикалящия те свят. Тук не говорим за някакви тесни познания все пак... Например не е никак нормално човек да живее в дадена държава и да не знае основни неща за нея, като кой е на власт, кой е президентът, какви отличителни белези има дадената държава и т.н. Ето това е обща култура ! Смешно е някой да има много тесни познания в дадена област, пък да не знае толкова основни неща, свързани със света около него. Самият факт, че не е заинтересован от такива неща сам по себе си говори лошо за дадения човек.

NomNomNom
02-08-2012, 18:31
Защо да говори лошо, за какво ти е обща култура? И според мен може да не е нормално някой да не знае какви хормони се секретират по кое време у жената, какво става по време на овулацията, какво става със жълтото тяло, или да не знае процеса сперматогенезис, но не ми дреме.
И виж, силно се надявам да не визираш по някакъв начин мен в мнението си, защото това ще е много груба грешка от твоя страна.
Бъди така добър или да пишеш по темата, или да си биеш шута от нея, защото не толерирам намесвания по средата на нищото от хора, които и идея си нямат за какво става въпрос.

Лека вечер.

ICanSeeTheFireBurning
02-08-2012, 22:04
Умри - както винаги съм казвала, проблемът ми е в училището, при нас малко стоят нещата по различен начин. Мъжкари нямаме никак /май, нямам никаква идея, не се оглеждам/, голяма част от момчетата са като тези, които описах.
Сиси и другото момиче, което каза, че е от нашето училище - нека да помислят и те.


Като цяло истинската мъжественост (не изродената - там мачовци, бройкаджии и прочее) не е нещо толкова често срещано качество, най-малкото защото не е нещо лесно. Но мисля, че и при нас ги има, не смятам, че училището ни е толкова изключителен случай.

NambyPamby
02-08-2012, 22:26
И виж, силно се надявам да не визираш по някакъв начин мен в мнението си, защото това ще е много груба грешка от твоя страна.
Лека вечер.

Ахахахахах, т'ва беше добро.

Инак, имам познат, дето съвпада с описанието с известни разлики: не е някакъв асоциал, а е вежлив и контактен с всички, общува с най-различни типажи хора; не играе компютърни игри по цял ден, но пък през свободното си време нон-стоп драска някакви скици, понеже се занимава с графичен дизайн и всъщност това е нещото, което най-много го вълнува и в което се е специализирал сам-самичък, и изкарва доста добри пари. Хъсът и въображението, които притежава, страшно много ме впечатляват, просто обичам такива хора, които си харесват нещо и се занимават с него до такава степен, че знаят от А до Я нещата по специалността си. Другото - толерантно и безкрайно търпеливо същество е, за което искрено му симпатизирам, 'щото е една такава душица... Аз не съм такава, груба съм и съм крайна, пък от него лъха едно спокойствие и увереност, дето чак и мен ме успокояват. Всъщност, май не се вписва изцяло в нърд-щината, 'щото не беше притеснителен и като по-малък, даже бая гаджета навъртя, та не е като да е бил някакъв неразбран гений, изцяло отдаден на заниманията и учението си.

В интерес на истината, малко такива познати имам в обкръжението си, досега ги преброих трима, за повече не се сещам. Малко, ама качествени, както се казва. Другите са... по-посредствени. И не са за дълъг път, хахаха.

Ares
02-09-2012, 02:42
Защо да говори лошо, за какво ти е обща култура? И според мен може да не е нормално някой да не знае какви хормони се секретират по кое време у жената, какво става по време на овулацията, какво става със жълтото тяло, или да не знае процеса сперматогенезис, но не ми дреме.
И виж, силно се надявам да не визираш по някакъв начин мен в мнението си, защото това ще е много груба грешка от твоя страна.
Бъди така добър или да пишеш по темата, или да си биеш шута от нея, защото не толерирам намесвания по средата на нищото от хора, които и идея си нямат за какво става въпрос.

Лека вечер.

Не така грубо де, просто се опитах да обясня нещо важно, да не вземе човек отношение... Не го приемай като нападка ! Не те познавам, за да отправям каквито и да е нападки конкретно към теб, просто използвах пример, който даде. Но ти все пак поставяш въпроса "За какво ти е обща култура?"-е убеден съм, че след време сама ще узнаеш точно за какво говоря. Няма да се впускам в повече обяснения, защото, както сама констатира, е отклонение от темата, но НЕ аз подхванах въпроса за общата култура, и ако в теб в момента се секретират определени хормони, не се опитвай да си го изкараш върху мен !
Все пак за да не е спам ще кажа мнението си по въпроса за "нърдовете" (впрочем, има и по-български думи, но така и така сме започнали с тази...) - Абсолютният "нърд" е интроверт, т.е. затворен сам в себе си човек, за когото е много трудно да завързва каквито и да е социални контакти, освен със себеподобни. На тях не им върви с приятелите, пък камо ли с момичетата... Но това важи за "радикалния" вариант на такъв тип хора. Има "нърдове" в много по-малка степен, които са всъщност супер свестни, нормални, умерени типове- на тях вече може да им върви с момичетата, като даже влизат в доста сериозни връзки, съдейки по някои хора от обкръжението ми. Всъщност, тези хора вече не бива да се причисляват към "нърд" категорията, въпреки някои сходства. "Нърд" е типичният задръстеняк, отрасъл вкъщи пред компа, който се спича в социални ситуации и тотално си гълта речника при всеки разговор с непознат, или, недай си боже, момиче. По мое наблюдение обаче повечето такива типове до към 20-годишна възраст се социализират в някаква степен. Но със сигурност никое момиче не иска "нърд" в най-чистия му вид :) . Толкова по темата, че "идея си нямам за какво става на въпрос" !

NomNomNom
02-09-2012, 02:55
Прочетох ти мнението до "има и по-български думи" и спрях.

Така, като за начало чети темата и тогава пиши. Споменала съм изрично защо използвам точно тази дума.
Когато си вземеш бележка и си пренапишеш мнението - може и да го прочета.

Chacho
02-09-2012, 03:14
@NomNomNom, не знам чия е заслугата - твоя, на родителите ли, на приятелите ли, но рядко се среща човек с проникновеност като твоята. В повечето случаи аргументите ти са като добре написана теорема, ако човек се зачуди, дали не си пропуснала нещо, го открива там, където дори не е подозирал. Според мен ще мине повечко време да избягаме от животинските си инстинкти, докато ситуацията, която описваш, вземе превес. Към момента смятам, че човек трябва да е достатъчно изолиран от нормалните социални условия и да е известно време в подходяща среда, за да му се промени вкуса в посоката, която описваш. Наистина като влезеш във ФМИ и разбираш за какво иде реч, и е точно така, както го описваш. Според мен е до точните науки и, ако не се лъжа, в целия Бермудски триъгълник е така (ФМИ-ХФ-ФЗФ на СУ), както и в ТУ, както и в MIT примерно, нищо че на майната си.

Ще видим след години как ще е, според мен всички ще са прекалено въвлечени в новите технологии, ще сме превключили на съвсем друга скорост и естественият подбор ще се е изменил.



PS: Повечето ми колежки играят игри, харесват Star Wars, смеят се на Blue scree of death шегите и т.н., и търсят хора със сходни интереси. Поне доколкото ги познавам. А и все още ни отсяват гилотините (сесиите).

Ares
02-09-2012, 03:16
Прочетох ти мнението до "има и по-български думи" и спрях.

Така, като за начало чети темата и тогава пиши. Споменала съм изрично защо използвам точно тази дума.
Когато си вземеш бележка и си пренапишеш мнението - може и да го прочета.
И тук за да ти отговоря, ще трябва да се отклоним от темата, така че ще се въздържа. Само ще кажа, че мнението ми не е писано специално за теб (втората част) и дори да не го прочетеш, за мен няма да е особена загуба, твоя си работа ! Лек ден на всички !

anonymous708973
02-09-2012, 07:40
пантерке, я дай линк? 8-)

Към кое, извинявай, че пак не съм в час? :)

LeprikonA
02-09-2012, 08:52
номномном не искаше дефиниция на "нърд". тя в първия пост си е описала много точно на какво набляга и какво се изисква от темата, тъй че е права, Ares.

SisiStrange
02-09-2012, 08:54
Към човека с общата култура:

Забелязала съм, че за всеки обща култура е това, което той знае. Поне така го възприема.
Ти можеш да обясняваш, че не е редно да не знаеш какво става в държавата ни сега.
Аз пък мисля, че не е редно ТИ да не знаеш какво се случва в тялото ти сега.
В моята среда е смешно да не знаеш защо ти се пишка, защо виждаш цветно или на какъв принцип работи метаболизмът ти.
В твоята сигурно е странно да не знаеш коя година е станал еди кой си конгрес, на който е решено еди какво си или кой ни е министъра на религиите. Шанс.
Аз един ден ще се занимавам с биологични експерименти или в най-лошия случай с ДНК-анализи. В това поприще няма да ми трябва да знам кой е въпросният министър и каква да е дата освен тази, в която съм си взела пробите. В твоята работа вероятно никога няма да ти трябва да знаеш с кое флуоресцентно багрило можеш да различиш ДНК от РНК. Това прави ли те тъп/а? Не. Мен прави ли ме тъпа? Не.
NomNomNom сигурно е на светлинни години от мен с компютрите. Това прави ли ме тъпа? Не. Тя вероятно, гледайки един паяк си мисли: "Я, паяк!", а не "Я, Tegenaria!" Това прави ли я тъпа? Не.
Въпрос на хобита и интереси.

Blab
02-09-2012, 09:29
мода е, да. от сериалите до хипстърските очила. от фейсбук до съвсем естествената реплика на чалгата/попа. определено алтернатива, която ми допада. щом ще се пускаме по течения, нека поне водят нанякъде.

по темата, лично:
не си падам по маси, по никакви групи от хора, субкултури и изобщо обезличаващи изоморфни струпвания. харесвам индивидуалности, на подсъзнателно ниво винаги избирам различното, не като самоцел, просто така се случва. при мен всичко зависи от средата, за да се отличи някой в очите ми, той не трябва да мимикрира, т.е. "вписва" в дадената картинка. да запазиш същността си(с минимални притъпявания) в социални условия е много трудно. това е умение/сила, които ценя.

//8 години съм прекарала в нърдска среда. дори мога да се определя, като нърд по твоята и други дефиниции. но не виждам смисъл. в момента, в който личности започват да се идентифицират с маси, за мен се ражда проблем.

що се отнася до качества, разбира се, че е един адекватен (не на средата!:Д) човек, проектира до себе си друг самостоен индивид. подчертавам индивид. всичко друго са глупости на търкалета и теории за алфа-мъжкари.

//за общата култура съм по-склонна да се съглася с Ares, като основа за комуникация, конвенционален език, на който да общуваш с останалите/другите. нещо съществено важно, ако не искаш да вирееш единствено в група.

jghgh
02-09-2012, 13:07
включвам се неконструктивно в темата като просто кажа, че много харесвам такива момчета :д
и момчето, което ме е пленило и впечатлило до най-голяма степен е точно като описания тип в 1вия ти пост. и е...... програмист. оО
жалко само, че чувствам, че не го заслужавам. но тва са комплекси някакви

*добре, трябваше да си го излея*

MusicalCherry
02-09-2012, 17:07
Предпочитам такива момчета от колкото тип "плейбой".
Съгласна съм. :) Пък и не виждам какво е обидното в това да си 'нърд'. Какво по-хубаво от това човек да има цел и желание да успее? Това е много по-добре от колкото да си вее задника само и само да се прави на пич пред мацките и обратното. ;)

anonymous708973
02-09-2012, 17:17
Към човека с общата култура:

Забелязала съм, че за всеки обща култура е това, което той знае. Поне така го възприема.
Ти можеш да обясняваш, че не е редно да не знаеш какво става в държавата ни сега.
Аз пък мисля, че не е редно ТИ да не знаеш какво се случва в тялото ти сега.
В моята среда е смешно да не знаеш защо ти се пишка, защо виждаш цветно или на какъв принцип работи метаболизмът ти.
В твоята сигурно е странно да не знаеш коя година е станал еди кой си конгрес, на който е решено еди какво си или кой ни е министъра на религиите. Шанс.
Аз един ден ще се занимавам с биологични експерименти или в най-лошия случай с ДНК-анализи. В това поприще няма да ми трябва да знам кой е въпросният министър и каква да е дата освен тази, в която съм си взела пробите. В твоята работа вероятно никога няма да ти трябва да знаеш с кое флуоресцентно багрило можеш да различиш ДНК от РНК. Това прави ли те тъп/а? Не. Мен прави ли ме тъпа? Не.
NomNomNom сигурно е на светлинни години от мен с компютрите. Това прави ли ме тъпа? Не. Тя вероятно, гледайки един паяк си мисли: "Я, паяк!", а не "Я, Tegenaria!" Това прави ли я тъпа? Не.
Въпрос на хобита и интереси.

О, Сиси, тук имам забележки. Ти не даваш примери за обща култура, а за специфични неща, характерни за дадена среда. Не е обща култура да знаеш защо точно виждаш цветно, с кое багрило различаваш ДНК от РНК, какъв цвят става лакмуса в киселина (примерно) и какъв вид е въпросният паяк. Това са много тесни познания.
Докато това със столицата... е, трябва да се знаят столиците. Поне на основните европейски държави. Никой не пита за Малта или за Финландия, но все пак е важно. Това е като да не знаеш кой е президентът на Америка. Може да не ти потрябва (както е в твоя пример с министъра), но е нелепо да не се знае.

Ще дам пример със себе си. Интересувам се доста от езикознание и знам доста неща покрай майка ми (филолог е) или от четенето на една граматика, която попринцип се използва от студенти с филология, понеже е доста трудно написана. И въпреки това не смятам, че е необходимо да се знае кои са проходните съгласни, трите случая на ятовия преглас (казано на прост език - когато "я" минава в "е") или какво е сказуемно определение. Тези неща не са обща култура. Достатъчно е човек да пише грамотно.

fenkaaa
02-09-2012, 17:19
Не си падам особено по такива момчета.

Chacho
02-09-2012, 17:24
@Blab, колкото и да се старае човек да избяга от стереотипите, винаги може да бъде категоризиран по някакъв начин. Друг е въпроса, дали се стараеш да се набуташ в определена субкултура, организация или нещо в този дух. Пък и може да принадлежиш на такава, а да не се социализираш със себеподобни.

За общата култура. Напълно е възможно да си в такава среда, в която конвенционалния език да се ограничава до определени клонове от знания. В конкретния пример с нърдовете, общата ти култура в сферата на модата най-вероятно ще ти е излишна. В това "племе" няма да се намери място за такива теми, просто защото другите запълват времето. А и можеш много да изостанеш на техническата тематика, защото на никой не му е зор, дали си разбрал как да си направиш автоматична смяна на wallpaper-ите. Ако не можеш да вземеш отношение на тема cloud computing, просто ще изпаднеш от разговора.

Според мен темата за нърдовете е интересна, защото те наистина си обособяват съвсем спонтанно миниобщества, в които правилата не са същите, като в по-стандартната социална динамика, а някои черти са на пръв поглед нелогични. Защо точно фентъзита например?

Chacho
02-09-2012, 17:26
О, Сиси, тук имам забележки. Ти не даваш примери за обща култура, а за специфични неща, характерни за дадена среда. Не е обща култура да знаеш защо точно виждаш цветно, с кое багрило различаваш ДНК от РНК, какъв цвят става лакмуса в киселина (примерно) и какъв вид е въпросният паяк. Това са много тесни познания.
Докато това със столицата... е, трябва да се знаят столиците. Поне на основните европейски държави. Никой не пита за Малта или за Финландия, но все пак е важно. Това е като да не знаеш кой е президентът на Америка. Може да не ти потрябва (както е в твоя пример с министъра), но е нелепо да не се знае.

Ще дам пример със себе си. Интересувам се доста от езикознание и знам доста неща покрай майка ми (филолог е) или от четенето на една граматика, която попринцип се използва от студенти с филология, понеже е доста трудно написана. И въпреки това не смятам, че е необходимо да се знае кои са проходните съгласни, трите случая на ятовия преглас (казано на прост език - когато "я" минава в "е") или какво е сказуемно определение. Тези неща не са обща култура. Достатъчно е човек да пише грамотно.

Пак ще кажа това, което написах в последното си мнение. Ако контактуваш само с такива хора като Сиси, вероятно нейното ще е разбирането за обща култура. Нърдовете предимно комуникират със себеподобни. Поне тези, които НомНомНом се опитва да опише, стига да съм разпознал стереотипа.

anonymous708973
02-09-2012, 17:39
Да де, но моята идея е да се опитам да съм максимално обективна, затова додах и примера със себе си.

Chacho
02-09-2012, 17:50
Аз също ценя общата култура, в смисъла, в който ти я тълкуваш. Макар че спадам към точно тая категория нърдове, която НомНомНом описва (просто е епидемия във факултета ми) все пак се старая да разнообразявам интересите си. За мен е важно, тъй като обичам да си обяснявам и разбирам нещата. Но колегите, които са много по-добри от мен в моята специалност/професия/наука, нямат много време за странични дейности и са много по-еднопосочни. Всеки си избира кое да жертва. Но в тази среда съм забелязал, че не е особено важно един ден да си подготвен за какви да е ситуации. Хората искат да са безкрайно добри в едно нещо и това е.

PS: Евала за езикознанието, супер интересна наука. Чакам с нетърпение да почна след две седмици и аз (макар и на английски).

SisiStrange
02-09-2012, 17:57
^^ Да, ама защо точно столиците? Защо не знаеш как се развива еди какво си в тази държава или просто някой интересен факт за нея? Неща, които си чел за кеф някъде? Общата култура не се набира с учене, а с четене на отделни неща, които са ти интересни. Като цяло това е едно много субективно понятие.

Много, ама много зависи какво ти е интересно и какви книги четеш. Дори романите. От тях помежду фабулата редовно научаваш един милион неща. Те също влизат в обща култура.
Само, че не съм съгласна някой да каже, че еди какво си от географията/историята/биологията и въобще, каквото се сетиш ТРЯБВА задължително да го знам иначе нямам обща култура. Нещата са едни. Всеки, обаче, има различен поглед над тях спрямо това, което го влече.

flawless_
02-09-2012, 18:11
SisiStrange, много добре го каза!

anonymous708973
02-09-2012, 18:22
Общата култура не се набира с учене, а с четене на отделни неща, които са ти интересни. Като цяло това е едно много субективно понятие.


Точно.

Напълно е ненужно да знаеш, че южната граница на Дунавската равнина като географска област минава през някъв си рид на гъза на географията, наречеш Връшка чука, но си е доста странно
да не знаеш столиците
да гледаш като идиот, когато чуеш името Ангела Меркел
да не знаеш, че съществува вестник New York Times (отново - знам доста немски издания, но не броя тях към обща култура)
да не знаеш какво аджеба е овулация
да не си чувал за Guns n Roses/Queen/Aerosmith и т.н. - никой не говори за цялата им биография все пак.
да не знаеш какво става в родната ти държава, камо ли в света около теб.

Постарах се да подбера различни примери.

SisiStrange
02-09-2012, 18:39
Все си мисля, че примерите са по-скоро свързани с това да си социален. Да слушаш музика, да слушаш какво си говорят хората около теб и тн. Това, разбира се, е много хубаво качество.
За мен общата култура е по-скоро да имаш какво да кажеш по всеки въпрос, да можеш да подхващаш всякакви теми. Не да знаеш определени факти. Целият човешки живот е като да си гъба, потопена в кофа с обща култура. Тя е абсолютно всичко около нас. Ти все попиваш нещо, но кое точно и колко зависи от това колко ти е интересно. Аз, примерно съм супер скарана с географията. С историята не чак толкова, благодарение на "Страховитото в историята" - много готина поредица книжки. Не е като да не чувам разни неща около себе си или да не съм учила в училище. Просто не ме влече и съответно ми влиза през едното ухо и излиза през другото. Тъй че все си мисля, че за всеки е различно.

ПП. Човекът, който спамеше в началото изкара хората с малка обща култура (според неговите представи) тъпи. А двете неща въобще нямат връзка.

flawless_
02-09-2012, 18:50
Все си мисля, че примерите са по-скоро свързани с това да си социален. Да слушаш музика, да слушаш какво си говорят хората около теб и тн. Това, разбира се, е много хубаво качество.
За мен общата култура е по-скоро да имаш какво да кажеш по всеки въпрос, да можеш да подхващаш всякакви теми. Не да знаеш определени факти. Целият човешки живот е като да си гъба, потопена в кофа с обща култура. Тя е абсолютно всичко около нас. Ти все попиваш нещо, но кое точно и колко зависи от това колко ти е интересно. Аз, примерно съм супер скарана с географията. С историята не чак толкова, благодарение на "Страховитото в историята" - много готина поредица книжки. Не е като да не чувам разни неща около себе си или да не съм учила в училище. Просто не ме влече и съответно ми влиза през едното ухо и излиза през другото. Тъй че все си мисля, че за всеки е различно.

ПП. Човекът, който спамеше в началото изкара хората с малка обща култура (според неговите представи) тъпи. А двете неща въобще нямат връзка.

И да гледаш хубави филми от старата генерация.

NomNomNom
02-09-2012, 18:51
Според мен темата за нърдовете е интересна, защото те наистина си обособяват съвсем спонтанно миниобщества, в които правилата не са същите, като в по-стандартната социална динамика, а някои черти са на пръв поглед нелогични. Защо точно фентъзита например?
Имам няколко предположения за последното, но не мога да се базирам само на личните ми усещания, ще взема да се поогледам другата седмица в училище, но предполагам, че е комбинация от:

- У всеки е останало нещо малко детско, инфантилно, което се свързва с някакви приказки, или приключенски филми, които е имало в детството ни.
- Ако в обществото не може да изпъкне като супер герой, силен и мощен, то в РС играта може.
- Увлекателни са историите, всичко, пренасят те в друг, различен свят, можеш да мечтаеш и да си въобразяваш, да се кефиш, без някой да те спойлва.
- За хората с по-ниски социални умения е по-лесно да се вкарат в някоя фентъзи история, от колкото да гледат и да се опитват да разберат по-сериозна драма/трийлър. //това са частни случаи, да речем.

Най-общо казано - приказният свят, който си създаваш чрез фентъзито /книги, игри, филми, комикси/ те развлича, утешава те, като всичко друго в нормалният свят фейлне.

То всеки си има такова убежище де, примерно братовчедка ми като е в депресия, или като хоби - гледа по цял ден рокли, чанти, блузи, абе, всякакви онлайн магазини за такива парцалчета, и си прави списък какво иска да си купи.

Ако имаш някакви идеи - сподели в темата :> !

anql4etyyy11
02-09-2012, 18:57
"тренират фитнес, интелигентни са"

^ е сега с оксиморони ли ще се занимаваме? :)

Cold_Tearsss
02-09-2012, 19:02
"тренират фитнес, интелигентни са"

^ е сега с оксиморони ли ще се занимаваме? :)

Има такива и то много.

anql4etyyy11
02-09-2012, 19:13
ами то си зависи от спорта.. не и ако тренират футбол ;)
а фитнеса не е спорт.. повечето във фитнеса на спортове не ги бива и там избиват комплекси.
казвам повечето а не всички

SisiStrange
02-09-2012, 19:14
Приятеля ми обожава футбола, а хич не е глупав. Забавни сте с тези умозаключения. Айде сега и всяко момиче с цици да е кифла, а всяка руса - тъпа.

djipsito
02-09-2012, 19:27
...

Ако си социален обогатяваш общатата си култура, но не е задължително да си социален, за да имаш такава. За мен общата култура (за това е и ОБЩА) обхваща някакви най-минимални знания в най-различни области, т.е не е задължително да си експерт в някоя конкретна област. Ти не разбираш от география и не те влече, но знаеш, че България се намира в Европа. Не те влече историята, но пък знаеш, че през втората световна Хитлер трепе евреи на поразия.. Аз не разбирам от биология, ама знам как и откъде идват бебетата и т.н.

Тва, че някой е решил да се развие конкретно в една област (география), означава, че е КОМПЕТЕНТЕН конкретно по тази област. И тва не означава, че е е тъп или смотан понеже не знае нищо за РНК, но пък ще е доста странно да не знае как се прави бебе. Ти как би нарекла такъв човек ?

Cold_Tearsss
02-09-2012, 19:29
през втората световна Хитлер трепе евреи на поразия..

:D :D :D :D Направо утепа рибата.

djipsito
02-09-2012, 19:32
Мисля, че всеки разбира какво имам предвид, без да издребнявам в конкретни и допълнителни точни и прецизни обяснения....

Cold_Tearsss
02-09-2012, 19:35
Напълно те разбрах, но начина по който го сервира беше уникален. :D

SisiStrange
02-09-2012, 19:36
Откъде идват бебетата знае абсолютно всеки над първи клас. Говорим за неща, с които не се сблъскваме абсолютно всеки ден и не ни блъскат от всички страни, нали? Конкретно за тези примери съм съгласна, че няма как да живееш в днешно време и да не ги знаеш, освен ако не си бил затворен в ракла досега. Пак казвам, че понятието обща култура е различно за всеки. За мен, лично, то не се изчерпва с очеизвадни неща, които ти се набиват на очи или са свързани с живота ти. То е по-скоро сбор от всевъзможни познания над различни неща, които не си бил длъжен да знаеш, но си попаднал на тях и си ги запомнил. Да, откъде идват бебетата също влиза в тях, но не си го представям като твърд пример за обща култура.
Както и да е, темата е за нещо съвсем друго пък и точно тук не мисля, че ще постигнем консенсус в спор, защото имаме различни представи за самото понятие.

Chacho
02-09-2012, 20:52
Точно.

Напълно е ненужно да знаеш, че южната граница на Дунавската равнина като географска област минава през някъв си рид на гъза на географията, наречеш Връшка чука, но си е доста странно
да не знаеш столиците
да гледаш като идиот, когато чуеш името Ангела Меркел
да не знаеш, че съществува вестник New York Times (отново - знам доста немски издания, но не броя тях към обща култура)
да не знаеш какво аджеба е овулация
да не си чувал за Guns n Roses/Queen/Aerosmith и т.н. - никой не говори за цялата им биография все пак.
да не знаеш какво става в родната ти държава, камо ли в света около теб.

Постарах се да подбера различни примери.

Винаги могат да те хванат такива въпроси в крачка, колкото и прости да изглеждат.

Коя е Нона Караджова?
The Doors рок или поп група са?
Какво е ларинкс?
Кой е генералния секретар на ООН? Или пък коя е Хеле Торнинг-Шмит?
Коя е столицата на Зимбабве?
Коя е шестата планета в Слънчевата система?
Кои са Standard & Poor's?

По какво се определя нужната обща култура? Аз не знам столиците, знам 5-10 на кръст. Нито пък знам футболни отбори или играчи. Нито художници. Нито новите филми. Нито географското разположение на Щатите. Не е лошо да се знаят, ако ми притрябва - ще разуча.

x9xgxn
02-09-2012, 21:48
Така и така говорим за нърдски работи- награда за открилия грешката във възвратно местоимение в съобщението на SisiStrange за общата култура и езикознанието.

Chacho
02-09-2012, 22:14
"Не е като да не чувам разни неща около себе си"

Не е като да не чувам разни неща около мен?

asp1r1n94
02-10-2012, 00:09
Ще следя темата,стана горещо :)

djipsito
02-10-2012, 01:01
Сиси, тва са просто някакви примери, не казваме, че изброеното трябва да го знае абсолютно всеки човек и ако не го знае, значи е тъп. На кой ква ще му е общата култура зависи от средата му и от начина му на живот. Няма правила кво включва общата култура. Просто е обща и може да е от А до Я. Мисля, че го разбираме по еднакъв начин, просто се доуточняваше, че не е нужно да си КОМПЕТЕНТЕН по всички въпроси, а да има бегла идея за кво става въпрос, когато някой говори за Европа, примерно.

SisiStrange
02-10-2012, 06:01
Сиси, тва са просто някакви примери, не казваме, че изброеното трябва да го знае абсолютно всеки човек и ако не го знае, значи е тъп. На кой ква ще му е общата култура зависи от средата му и от начина му на живот. Няма правила кво включва общата култура. Просто е обща и може да е от А до Я. Мисля, че го разбираме по еднакъв начин, просто се доуточняваше, че не е нужно да си КОМПЕТЕНТЕН по всички въпроси, а да има бегла идея за кво става въпрос, когато някой говори за Европа, примерно.
Дам, така съм съгласна. :) Аз не спорех с теб първоначално, а с първият човек, който се обади. Забравих му ника вече, а не ми се търси. Неговите доводи бяха точно относно това дали си интелигентен и това дали имаш обща култура, дали знаеш столиците и прочие.

Уоу, бива ви, аз нямаше да обърна внимание на тази грешка и след 5 препрочитания. :D Дори не знам правилото, според което не е правилно да се каже "около себе си" вместо "около мен".

Chacho
02-10-2012, 06:53
Уоу, бива ви, аз нямаше да обърна внимание на тази грешка и след 5 препрочитания. :D Дори не знам правилото, според което не е правилно да се каже "около себе си" вместо "около мен".

Прерових ти всички възвратни глаголи, та да видя дали някъде ще се зачудя и тва беше единственото място, дето не знам кое трябва да се употреби

anonymous708973
02-10-2012, 07:30
Коя е Нона Караджова?
The Doors рок или поп група са?
Какво е ларинкс?
Кой е генералния секретар на ООН? Или пък коя е Хеле Торнинг-Шмит?
Коя е столицата на Зимбабве?
Коя е шестата планета в Слънчевата система?
Кои са Standard & Poor's?


Издребняваш :) Сравни твоите въпроси с моите.

В този случай се казва "около себе си".

flawless_
02-10-2012, 07:35
Общата култура е много субективно понятие!
Така че стига!!!

Blab
02-10-2012, 11:20
Общата култура е много субективно понятие!
Така че стига!!!
хич не е общо, викаш:Д
//я драсни един сонет по този повод;

x9xgxn
02-10-2012, 18:12
Точно "около себе си" е правилно.
Грешката е в: "Интересувам се доста от езикознание и знам доста неща покрай майка ми (филолог е)..."- трябда да е "майка си". Ето това ви малко бонус обща култура. ;Д
Иначе нърдолюбящи девойки къде във Варна има, да ходя? Таман тази тема ме реши да забавя завладяването на света от нас, грозните и тъпите.

SisiStrange
02-10-2012, 18:16
Еее, подаваш грешна информация! Това не беше в мое мнение, а в мнение на Пантерката. А аз си загубих над 3 минути да си препочитам мненията...

x9xgxn
02-10-2012, 18:20
:D Съжалявам, другарке! Ще ти купя поощрителна бира. Поне си човек, когото го е грижа за граматиката.

Cold_Tearsss
02-10-2012, 18:20
Общата култура е много субективно понятие!
Така че стига!!! Десет букви за форума.

Chacho
02-10-2012, 18:21
Еее, подаваш грешна информация! Това не беше в мое мнение, а в мнение на Пантерката. А аз си загубих над 3 минути да си препочитам мненията...

Малко си изгубила, аз и в уикипедията се рових.


@Пантерката, кое прави твоите въпроси подходящи, а моите не. Съгласен съм, че е по-вероятно и пожелателно да знаят отговорите на твоите, просто ми е интересно да разнищим критерия.

@Cold_Tearsss и flawless_ според мен е по средата между субективното и обективното, ще е интересно да начертаем границата. Според мен има знания, които са по-практични и по-прости от други и затова можем да ги причисляваме към общата култура. От друга страна всеки има различна практика и така определя общата култура за собствените си нужди.

Ще ми е интересно да чуя още коментари.

Cold_Tearsss
02-10-2012, 18:30
Chacho, няма такова положение между субективното и обективното. Или е едното, или е другото. Както в математиката 5,4 е 5, а 5,7 е 6.

Chacho
02-10-2012, 18:35
Когато работиш с приближения винаги се получават отклонения. И най-малката доза субективизъм в обективното, определя цялостта като субективна, но е интересно да се уточнят нещата. Поне за мен де.

flawless_
02-10-2012, 18:42
хич не е общо, викаш:Д
//я драсни един сонет по този повод;

Виж в темата за държава/град на нашите мечти!!!

SisiStrange
02-10-2012, 18:50
Според мен е прекалено тънка границата. Примерно искрено се очудвам, когато попитам някого: "Какво взимаш за гърло?" и отговорът е: "Ми някво хапче." И после се оказва хексоралетен. Вътрешно съм убедена, че такива неща трябва да се знаят и че един път попаднеш ли на лекарство, би следвало да го помниш. Защото при мен е така. А със супер малко хора е същото. Тъпо е да включа най-често срещаните лекарства в "обща култура", само защото аз ги чувствам така.

DisappointedDreamer
02-10-2012, 18:55
^Така е, и понятието "обща култура" варира от човек на човек, но мисля, че всички сме съгласни, че даден човек би трябвало поне да знае кои страни в кой континент се намират. Не като Американците, където
сложили България на мястото на Сърбия, а пък Сърбия, Унгария и 5 още страни въобще нямаха място на карата - не съществуваха. Ама после, биите се в гърдите колко сте знаещи, могъщи и можешти. За Американците говоря. Аз, ако примерно чуя, че даден човек не знае къде се намира айде не България или Македония, ами Германия или пък Норвегия, бих се хванала за главата.

Cold_Tearsss
02-10-2012, 19:12
Та кой харесва "нърдове"?

x7aZzy
02-10-2012, 21:16
По темата: не си падам по нърдове в смисъла, който НомНом е вложила. Цялото това категоризиране е напълно безсмислено - ако един мъж ме привлече с някакво качество, няма особено да ми пука, дали е нърд или плейбой. И не смятам, че дадена личност може да се ограничи с определенията, описани в темата. Както казаха по-горе - това, че ходи на фитнес, не означава, че е тъп, или пък ако играе футбол, значи е повърхностен.
Относно общата култура - ДА, признак на интелигентност е! И ако не знаеш столицата на Румъния - ДА, смешно е! Който каквото иска да говори, един индивид, като част от социума, не може да се затвори в някаква си малка "общност" и същевременно да е пълноценен. Не може да си стоиш изолиран със "себеподобните", или пред компа, да говориш със специфични термини и да твърдиш как не е важно кой е президентът, или кога са паднали кулите близнаци. Не може човек да се дистанцира от събитията, ставащи в света около него, и да забравя, че е част от по-голяма общност. Просто не е правилно.

SisiStrange
02-10-2012, 21:27
Интелигентността е мерител на умствения ти капацитет. Ти можеш да си мега интелигентен и пак да си живееш в своя си свят и да се интересуваш от твоите си интереси. Пример с мой близък приятел, който е просто гениален що се отнася до ботаника. Не съм сигурна дали въобще съществува цвете/растение/бурен, което да не може да определи с латинско име, място на живеене и как се гледа. Но на голяма част от примерните въпроси за обща култура в тази тема, не би могъл да отговори. Това не го прави глупав. Прави го затворен и увлечен в негови си интереси.
Голяма част от гениите, направили изключителни открития са били двойкари и хич не им е пукало коя столица в коя държава е. Много от тях не са били социални личности, които всеки ден следят новините. Това не пречи интелектът им да е нива над средното.

Cold_Tearsss
02-10-2012, 21:35
Не бъркайте интелигентността със знанието.

SisiStrange
02-10-2012, 21:37
Не бъркайте интелигентността със знанието.

Точно .

x7aZzy
02-10-2012, 22:05
Степента на интелигентност НЕ зависи от количеството информация натрупана от индивида. Общата култура не значи, че си интелигентен, но един интелигентен човек ИМА обща култура. Интелигентност = културност. Понятието има широко значение, от моя гледна точка (психологична) интелигентността е способността на индивида да разбира, да умее да се абстрахира, да решава проблеми, прилагайки познанията си, както и да си служи с речта.
Примерът с твоя приятел е добър, ако става дума за умствен капацитет. Той се е съсредоточил в дадена област, това е страхотно, и не, не е глупав. А корелацията оценки - интелект въобще няма да я коментирам, по-горе е изяснена тази тема. Та, приятелят ти не е социален, затворен е, знае наименованието на всеки бурен и т.н. - дотук много хубаво. Аз обаче имах предвид чувството за пълноценност у индивида - моето мнение е, че личност, отделена от общността, не е пълноценна личност. А това пряко или непряко е свързано с общата култура, а общата култура е признак на интелигентност, но не и интелигентност сама по себе си.
За да не е спам, ето и нещо по темата: Типът "нърд" ми е интересен, но до едно време. Познавам такива момчета - изключително точни, нищо лошо не съм видяла от тях, не се оплакват, правят всичко, което поискам, умни, забавни, ала бала, но я няма тръпката. Може би проблемът е в мен, просто не съм "програмирана" да се вълнувам от този тип мъже.

Cold_Tearsss
02-10-2012, 22:16
На 99% съм съгласен с теб. Не излъгах 95% ;)

anonymous708973
02-11-2012, 07:44
Голяма част от гениите, направили изключителни открития са били двойкари и хич не им е пукало коя столица в коя държава е. Много от тях не са били социални личности, които всеки ден следят новините. Това не пречи интелектът им да е нива над средното.

Напълно нормално е да си страхотен в една област, ако си пренебрегнал останалите напълно. Това не са интелигентни хора, това са коне с капаци. Има една теория за множествената интелигентност, намирам я за доста вярна. Затова и се кефя на учени, които имат постижения в повече от една област, а не цял живот да се е занимавал с математика, ама да не знае един чужд език или да е умрял девствен. Примерно.

Chacho
02-11-2012, 10:38
Ако искаш да постигнеш нещо значимо, обикновено е нужно да станеш "кон с капаци". Понякога дори "само" с математика да се оказва прекалено общо, затова придобиваш общи познания и специализираш в някой клон. В академиката нещата са много по-сложни, отколкото хората си мислят. В момента имам около 2-3 пъти повече видове математики, отколкото има предмети в училище. За да стигнеш до съвременните значими трудове по някоя от тях ти отнема години, камо ли да напишеш собствен и да се оцени като постижение.

Повечето от професорите ми владеят по 2-3 чужди езика, но едва ли някой от тях може да постигне нещо значимо в сферата на филологията. Напълно е възможно да се изявиш в 2 или 3 области, независими една от друга, но според мен няма как да стане, без да се отдадеш на тези начинания, което винаги е свързано със зарязването на други.

Човек се изправя пред избора, дали да знае много от нещо или от всичко по малко (или да не отбира от нищо, но това не го коментираме). Според мен второто е като да зарежеш работата недовършена и за мен не е сериозен подход.


Оff: Абе, тия дни нещо много интелектуално сме взели да го раздаваме в тоя раздел :D

mMemories
02-11-2012, 11:45
Кефят ме като приятели и нищо повече...
Има някои пичове сред тях ама другитее......

DisappointedDreamer
02-11-2012, 11:51
Абе, всеки се специализира в нещо - кой в езици, кой в биология, кой в политика, кой в психологията. Напълно нормално е - никoй не очаква от теб да знаеш всичко за абсолютно всяка тема. Но, хубаво, специализирал си се в психологията, няма нищо лошо, но да не знаеш кой Albert Einstein, или пък кой е президента на САЩ, си е жалко.

Chacho
02-11-2012, 12:18
Не са ли прекалено много нещата, които е жалко да не знаеш? Всеки от нас има такива пропуски. Възрастните хора, които не знаят какво е Фейсбук, можеш ли да кажеш, че имат бедна обща култура?

DisappointedDreamer
02-11-2012, 12:25
Това са неща, които трябва да знаеш, независимо от това, в което си се специализирал, или в кое поколение си роден. Човек, който не знае къде се намира Германия или коя година избухва втората световна война, би ми направил много негативно и лошо впечатление.

Ще бъде ебати пропуска, ако не знаеш кой е Барак Обама. Това са общи неща, не те карам да знаеш какво е меиоза, или пък сложни термини от сферата на икономиката. И междудругото, възрастните хора знаят какво е facebook - социална интернет мрежа. Но не знаят как да я използват.

Chacho
02-11-2012, 12:42
Ми не всички, някои дори ме питат какво е сайт. Не ме разбирай погрешно, на мен също ми прави лошо впечатление, но се опитвам да се абстрахирам от моята позиция. Иначе съм за богатата обща култура, която да е подкрепена с много знания в профилирана област.

Интересното е, че хем се съгласяваме, че общата култура е нещо субективно, хем твърдим, че има неща, които просто трябва да знаеш, независимо кой си и с какво се занимаваш. Въпроса ми е, какво е естеството на тези неща? Кое ги прави важни, имат ли някаква отличителна черта?


Идеята на Блаб беше интересна, за създаването на конвенционален език за комуникирането в обществото. Нърдовете обаче са интересен пример, които оборва обективността на това определение, защото тези хора сформират мини общество и там конвенционалния език е различен от този на другите хора. За един нърд ще е също толкова разочароващо, ако не знаеш нищо за слоевете на TCP/IP, колкото за теб ще е отчайващо, ако не знае столицата на Сърбия. И докато сме на темата със столиците, наистина е странно да не знаеш на Сърбия от българска гледна точка, защото ни е съседка, но на Иран и Ирак е по-друга картинка вече. За един Иранчанин или Иракчанин ситуацията ще е обратната, няма да го учудва, ако негов сънародник не знае столицата на Сърбия.

DisappointedDreamer
02-11-2012, 12:54
Споко, харесва ми, че спорим и разбирам напълно гледната ти точка и какво се опитваш да направиш.

"Кое ги прави важни, имат ли някаква отличителна черта?" За съжаление, не мога да отговоря на този въпрос. Може би опира до това откъде си, къде си израстнал.

Харесва ми примера със столицата на Сърбия и IT примера. Може би варира от среда на среда. Може би, общество от nerds да са изградили представа, за това какво всеки nerd трябва да знае. Както примерно общество от математици или биолози са си изградили представа за това какво всеки един от тях трябва да знае. Ако недай си боже, не се вписваш в тази категория, те отписват като интелигентен и те вкарват в групата на тъпите.

Glamour92
02-11-2012, 13:00
Идеята на Блаб беше интересна, за създаването на конвенционален език за комуникирането в обществото. Нърдовете обаче са интересен пример, които оборва обективността на това определение, защото тези хора сформират мини общество и там конвенционалния език е различен от този на другите хора. За един нърд ще е също толкова разочароващо, ако не знаеш нищо за слоевете на TCP/IP, колкото за теб ще е отчайващо, ако не знае столицата на Сърбия. .
Групировката на историците не били била втрещена,ако не знаеш нищо за пуническите войни,а генетиците няма ли да бъдат отвратени от недоумението,което предизвиква у теб терминът "локус" или "интеркалация" ..? Мисълта ми е,че "интересния пример" би могъл да вАжи и за всички останали групи от хора,посветили се на дадена наука или каквото и да било до степен,която да прави микросветът им доминиращ над реалния...

SisiStrange
02-11-2012, 13:21
О, никой никъде не е отписан. На мен ми е приятно да си комуникирам с хора, които си нямат бъкел идея от биология. Приятелят ми си е програмист, не знае кой знае какво по биология освен нещата, които се полепят по него от мен (което впрочем, ще рече, че за едно отделно програмистко общество, той е страшен биолог, тъй като там няма кой да цепи от време на време по нещо дори да е дребно и за тях зрънцето познание биология се равнява на доста повече). Не определям хората, които не разбират от моите любими неща като тъпи и никога не бих ги отписала като приятели.

Нърдовете не са само IT-специалисти, обичащи комп. игри. Нърд е човек, който е мега запален в коя да е област до степен, в която се завира плътно в нея, не си пада по дискотеки, шумотевици и се възприема за асоциален, защото му е по-интересно да си чете нещо, отколкото да следи популярните сериали, да гледа новите филми, да знае новите парчета и тн. Има различни степени на това, разбира се.

За много от примерите за обща култура въобще не съм съгласна, че ако не ги знаеш, си мега идиота с нулеви познания. Много мои познати възприемат за култура да знаеш забавните реклами по телевизията. Аз телевизия отдавна не гледам и съответно си нямам бегла идея. 100% съм изпуснала някое и друго събитие.

Да ме бутнеш някъде навън с въпроса: "Абе коя година е започнала Втората световна война?" ще свия вежди и няма да мога да дам точна година. Мога да се ориентирам приблизително хронологически. Хич не мисля, че всеки трябва да знае коя година и дата какво е станало дори да не е било някоя дреболия. Може да знае нещо друго интересно за него, свързано с тези събития. За втората световна съм писала доклад, чела съм дори една книжка, но популярна, свързана с определен аспект, в случая концлагери, научни експерименти, провеждани в тях и прочие. И все пак годината не я знам. Това ще рече ли, че съм с ниска обща култура? Аз лично не мисля така.

До теб могат да стигат какви ли не факти от толкова много места. Въпросът е, че обикновено помниш тези, които чуваш или много често, или ти хващат интереса. Не бих съдила някого за ниска обща култура, ако в неговия свят не се говори кой знае колко за президенти, министри, години. Същото важи за даден жанр филми/музика. Пак мога да дам и пример. Като любител на хорър книги, знам супер много известни автори на този жанр. За това пък сигурно знам 1-2 писателки на любовни книги на кръст. Колко ли хора биха се шашнали, че не съм чувала някоя супер нашумяла авторка на такива романи? Ем, не ме е интересувало, не съм я запомнила.

DisappointedDreamer
02-11-2012, 13:29
^Сега кажи, че обичаш Steven King 8-)

Би трябвало тогава напълно да отпишем израза "обща култура" от света ни.

NomNomNom
02-11-2012, 13:33
Това са неща, които трябва да знаеш, независимо от това, в което си се специализирал, или в кое поколение си роден. Човек, който не знае къде се намира Германия или коя година избухва втората световна война, би ми направил много негативно и лошо впечатление.

Ще бъде ебати пропуска, ако не знаеш кой е Барак Обама.

Никога не съм дискриминирала по този признак. Искаме, не искаме - все нещо от някъде ни влиза в главата.
Задължително е да имаш обща култура, защото другите те изолират и ти правят живота по-труден.
Започват да се възмущават, или решават, че няма какво да си говорят с теб.
Съответно се дават разнообразни доводи: За какво да си говоря с този човек, не може да не може да се ориентира в еди какво си в днешно време, Левски е много важна личност от нашата история, не може да не се знае кога е роден.

И трябва да съществува този тип контрол - хората между себе си да се съдят и да регулират спазването на моралните закони, за да може обществото да функционира една идея по-хармонично.

Но, общата култура не е нищо повече от това. ( Говоря за информацията различна от случаите, когато ти е интересно)

SisiStrange
02-11-2012, 14:08
^Сега кажи, че обичаш Steven King 8-)

Би трябвало тогава напълно да отпишем израза "обща култура" от света ни.

Естествено. :P Чела съм му абсолютно всичко по няколко пъти без последните 3-4 романа. :P

Не чак да го изключим, просто да не се съди твърде строго и в твърде ограничени области.

GregoryHouse
02-11-2012, 14:21
Ми не всички, някои дори ме питат какво е сайт. Не ме разбирай погрешно, на мен също ми прави лошо впечатление, но се опитвам да се абстрахирам от моята позиция. Иначе съм за богатата обща култура, която да е подкрепена с много знания в профилирана област.

Интересното е, че хем се съгласяваме, че общата култура е нещо субективно, хем твърдим, че има неща, които просто трябва да знаеш, независимо кой си и с какво се занимаваш. Въпроса ми е, какво е естеството на тези неща? Кое ги прави важни, имат ли някаква отличителна черта?


Идеята на Блаб беше интересна, за създаването на конвенционален език за комуникирането в обществото. Нърдовете обаче са интересен пример, които оборва обективността на това определение, защото тези хора сформират мини общество и там конвенционалния език е различен от този на другите хора. За един нърд ще е също толкова разочароващо, ако не знаеш нищо за слоевете на TCP/IP, колкото за теб ще е отчайващо, ако не знае столицата на Сърбия. И докато сме на темата със столиците, наистина е странно да не знаеш на Сърбия от българска гледна точка, защото ни е съседка, но на Иран и Ирак е по-друга картинка вече. За един Иранчанин или Иракчанин ситуацията ще е обратната, няма да го учудва, ако негов сънародник не знае столицата на Сърбия.

Иранец :) ...

DisappointedDreamer
02-11-2012, 14:25
Естествено. :P Чела съм му абсолютно всичко по няколко пъти без последните 3-4 романа. :P

Не чак да го изключим, просто да не се съди твърде строго и в твърде ограничени области.
Имам всички негови книги и ми е любимец 8-)

SisiStrange
02-11-2012, 14:59
Имам всички негови книги и ми е любимец 8-)
Toй е най-добрия абсолютно и непобедимо. Дийн Кунц също е много приятен за четене, но не е същото. 8-)

DisappointedDreamer
02-11-2012, 15:04
^Така е. В момента чета "What the night knows" by Dean Koontz. Пък и "Seize the Night", пак от него, ме чака. 8-)

Cold_Tearsss
02-11-2012, 15:43
Това са неща, които трябва да знаеш, независимо от това, в което си се специализирал, или в кое поколение си роден. Човек, който не знае къде се намира Германия или коя година избухва втората световна война, би ми направил много негативно и лошо впечатление.

Ще бъде ебати пропуска, ако не знаеш кой е Барак Обама. Това са общи неща, не те карам да знаеш какво е меиоза, или пък сложни термини от сферата на икономиката. И междудругото, възрастните хора знаят какво е facebook - социална интернет мрежа. Но не знаят как да я използват.

Ама въобще не се усещаш какво пишеш....

Има хора в Африка, Азия, Америка, Австралия, пък дори може би и в Европа, който не знаят какво е компютър, пък да не споменавам "лицето книга". А речите на Обама се пишат от цял отдел, като в него влизат 300 човека. Сама можеш да си направиш изводите.

DisappointedDreamer
02-11-2012, 15:53
Не обсъждаме страните от третия свят.

+ Може 300 човека да пишат речите на Барак Обама, но не говорим въобще за речите му + не тези 300 човека заемат титлата президент на Съединените Американски Щати.

Cold_Tearsss
02-11-2012, 16:11
Душице, ти да си чувала за просяци? За сираци? За хора оставени на произвола? Те сигурно само в страните от третия свят живеят, нали? Тях ги няма в Америка, няма ги в Англия, нито пък ги има в Швеция, нали?

А за някаква марионетка дърпана от корпорациите и нечии интереси, наречена Президент на САЩ не ми споменавай. Ако си му следяла внимателно речите ще забележиш, че нищо не предлага, нито има и намерението да го прави.
Като му ги изслушах и после анализирах, знаеш ли на какво ми заприлича? Заприлича ми на това, което казвах на учителите ми като въобще не бях учил, нито пък внимавал в час, но толкова сладко говорех и общо, че всеки балък би се вързал, но нищо конкретно.

DisappointedDreamer
02-11-2012, 16:15
Няма значение дали на нас ни харесва какво говори и какво върши. Факт е, че заема тази позиция и колкото и да не го одобряваш, трябва да знаеш кой е.

И да чувала съм, но дори и те са чували за компютри и т.н. Откъде ли? Реклами, билбордове, дочуване от тук и от там. Начини много.

Cold_Tearsss
02-11-2012, 16:52
Няма значение дали на нас ни харесва какво говори и какво върши. Факт е, че заема тази позиция и колкото и да не го одобряваш, трябва да знаеш кой е.

И да чувала съм, но дори и те са чували за компютри и т.н. Откъде ли? Реклами, билбордове, дочуване от тук и от там. Начини много.

По твоята логика да взема да си кандидатирам кучето за Президент? Не, чакай трябва да е над 40 години, тогава ще си взема костенурка. Ето, идеално се получи. Само как да я кръстя?
Сетих се, като във филма "The Distinguished Gentleman", но вместо "Thomas Jefferson Johnson" нека да е "Cock Obama". С една отлична ПР кампания и костенурката ми става Президент. Представяш ли си?

Ей, тогава, който не знае Президента костенурка на САЩ ще му се подиграваме, че е без обща култура, тоест ограничен. Ти може дори да го наречеш "ебати пропуска".

А за хората в неравностойно положение едва ли ги вълнува какво е компютър или пък какво е "лице книга".

Между другото, свали си филма "The Distinguished Gentleman" и го гледай.

DisappointedDreamer
02-11-2012, 17:15
Не, благодаря.

И не знам защо въобще включи бедните хора в този спор. Предвид това, в какво състояние се намират, никога не бих ги нарекла ограничени, ако не знаят кой е този или онзи. Говорим за човек, който е финансово добре и живее в света, в които живеем и ние, човек, който е от нашата компания. Само с тези хора бихме могли да се сравняваме.

Cold_Tearsss
02-11-2012, 17:23
Ти сложи всички хора под общ знаменател, не аз.

DisappointedDreamer
02-11-2012, 17:25
Всички около мен. Не всички в света.

anonymous708973
02-11-2012, 18:34
Колд Тиърс, дрънкаш глупости. Момичето каза, че един интелигентен човек не може да не знае кой е Барак Обама. Това е безспорен факт. Ти тръгна да си кандидатираш кучето за президент. Егати.

bog4eto
02-11-2012, 19:20
Аз по въпроса- харесвам си НПМГ-ския човек. "Нърдове" приятели имам от типа: седи, коди и в това му минава цял ден или решаване задачи, но ...мне. Пък и като ги знам как само за това говорят, а общата култура на някои от тях е под стабилна критика. Та, Златната Среда и е идеално. :)
п.п. А да, откъм външност- харесвам поддържани момчета, чистички, спретнати. Дали ръката му има същата обиколка като талията ми не ме интересува.

Cold_Tearsss
02-11-2012, 20:33
Пантерче, на предишната страница стигнахме до ето това заключение.


Не бъркайте интелигентността със знанието.


Точно .

Пак заповядай.

А за кучето, в случая костенурката, дадох пример, че всеки може да е Президент марионетка, дори и животно може да се справи.

anonymous708973
02-11-2012, 21:16
О, никой никъде не е отписан. На мен ми е приятно да си комуникирам с хора, които си нямат бъкел идея от биология. Приятелят ми си е програмист, не знае кой знае какво по биология освен нещата, които се полепят по него от мен (което впрочем, ще рече, че за едно отделно програмистко общество, той е страшен биолог, тъй като там няма кой да цепи от време на време по нещо дори да е дребно и за тях зрънцето познание биология се равнява на доста повече). Не определям хората, които не разбират от моите любими неща като тъпи и никога не бих ги отписала като приятели.

Нърдовете не са само IT-специалисти, обичащи комп. игри. Нърд е човек, който е мега запален в коя да е област до степен, в която се завира плътно в нея, не си пада по дискотеки, шумотевици и се възприема за асоциален, защото му е по-интересно да си чете нещо, отколкото да следи популярните сериали, да гледа новите филми, да знае новите парчета и тн. Има различни степени на това, разбира се.

За много от примерите за обща култура въобще не съм съгласна, че ако не ги знаеш, си мега идиота с нулеви познания. Много мои познати възприемат за култура да знаеш забавните реклами по телевизията. Аз телевизия отдавна не гледам и съответно си нямам бегла идея. 100% съм изпуснала някое и друго събитие.

Да ме бутнеш някъде навън с въпроса: "Абе коя година е започнала Втората световна война?" ще свия вежди и няма да мога да дам точна година. Мога да се ориентирам приблизително хронологически. Хич не мисля, че всеки трябва да знае коя година и дата какво е станало дори да не е било някоя дреболия. Може да знае нещо друго интересно за него, свързано с тези събития. За втората световна съм писала доклад, чела съм дори една книжка, но популярна, свързана с определен аспект, в случая концлагери, научни експерименти, провеждани в тях и прочие. И все пак годината не я знам. Това ще рече ли, че съм с ниска обща култура? Аз лично не мисля така.

До теб могат да стигат какви ли не факти от толкова много места. Въпросът е, че обикновено помниш тези, които чуваш или много често, или ти хващат интереса. Не бих съдила някого за ниска обща култура, ако в неговия свят не се говори кой знае колко за президенти, министри, години. Същото важи за даден жанр филми/музика. Пак мога да дам и пример. Като любител на хорър книги, знам супер много известни автори на този жанр. За това пък сигурно знам 1-2 писателки на любовни книги на кръст. Колко ли хора биха се шашнали, че не съм чувала някоя супер нашумяла авторка на такива романи? Ем, не ме е интересувало, не съм я запомнила.

Ако не знаеш коя година е започнала Втората световна война, не виждам как би могла да имаш повече от 3 по История в 11 клас. Дори твоята специалност косвено е свързана с WW2. Биолози, химици, създаването и използването на ядрените оръжия, биологични оръжия, лекарства и тн. Доста неща са свързани с WW2. За мен, например, човек, който не знае поне основните стълбове на историята на страната си и по-известните факти от историята на света и г/д кога какво се е случило, не може да има претенции, че знае точно къде се намира и в какъв свят живее и защо е такъв светът, в който живее.

За мен темата е изчерпана. За всеки влак си има пътници, но на вагоните на поне едно 90% от нърдовете рядко се качват пътници и обикновено са грозни или отчаяни, като винаги има изключения. Пак казвам - Изключения! Ако съответният нърд не притежава редица качества и чар, които най-често такива от неговата категория не притежават - той няма да привлича момичета. Който каквото ще да ме убеждава и да ми говори, аз виждам с очите си и заключенията ми изхождат от опит.

Тезата на Номномката издиша. Да кажеш, че вече жените били привлечени от кротки асоциални и затворени заклети геймъри и хакери... аре моля ти се. Винаги жената ще бъде привлечена от силата и мъжествеността. Това твоето е, все едно аз да кажа, че мъжете някога ще бъдат привлечени от дебели грозотии. Много голяма част от мъжете ще предпочетат красива и тъпа, отколкото грозна и умна. А тези, които биха се задоволили с грозна и умна, го правят, само защото не могат да си намерат от другия тип. И не, не разделям жените на 2 типа, а просто давам примери.

Трябва жената да знаеш как да я хванеш, как да я изчукаш, как да я накараш да си го иска, как да я доминираш.

И обясненията тип " ама те са милички, грижовни, и тн." няма лошо един мъж да е такъв, но донякъде. Трябва да знаеш, че има и друга страна и я показва. Да знаеш, че на главата не можеш да му се качиш и да го командваш както си искаш. Да си знаеш границите и да го уважаваш, щото в противен случай ще те прати по дяволите... И замисли се какво каза - "мил, грижовен, бла бла бла..., ама той БИВШИЯТ беше точно такъв" Няма да стрелям в тъмното защо е бивш, че да не те гръмна, макар че си слабичка, но ако съм много близо, където и съм, няма да избегнеш куршума.


ЕДИТ: umri съм. Не съм видял, че ми се е логнала в тва. Сега, ако цитира собствения си коментар и сама си даде отговор ше се застрелям аххаахха

едит2: И не мрънкай за запетайките.. !

x7aZzy
02-11-2012, 21:34
Няма такава трагедия. Първо някой си не знае столицата на Румъния, сега пък друг не може да каже кога е избухнала Втората Световна. И това било нормално? А поне коя година сме знаете ли? О, забравих, то не е важно - и без това през 12 месеца се сменят. Или аз остарявам, или тук нещо наистина е сбъркано.

toad
02-11-2012, 21:43
Искаме cat fight ;]

anonymous708973
02-12-2012, 05:55
Трябва жената да знаеш как да я хванеш, как да я изчукаш, как да я накараш да си го иска, как да я доминираш.

И обясненията тип " ама те са милички, грижовни, и тн." няма лошо един мъж да е такъв, но донякъде. Трябва да знаеш, че има и друга страна и я показва. Да знаеш, че на главата не можеш да му се качиш и да го командваш както си искаш. Да си знаеш границите и да го уважаваш, щото в противен случай ще те прати по дяволите...


Я, колко съм права :D

DisappointedDreamer
02-12-2012, 06:44
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/422868_380206205339078_166854740007560_1518965_891 228250_n.jpg

NomNomNom
02-12-2012, 07:38
Няма такава трагедия. Първо някой си не знае столицата на Румъния, сега пък друг не може да каже кога е избухнала Втората Световна. И това било нормално? А поне коя година сме знаете ли? О, забравих, то не е важно - и без това през 12 месеца се сменят. Или аз остарявам, или тук нещо наистина е сбъркано.

Като ги знаеш, да не би да си повече от останалите?



Никога не съм дискриминирала по този признак. Искаме, не искаме - все нещо от някъде ни влиза в главата.
Задължително е да имаш обща култура, защото другите те изолират и ти правят живота по-труден.
Започват да се възмущават, или решават, че няма какво да си говорят с теб.
Съответно се дават разнообразни доводи: За какво да си говоря с този човек, не може да не може да се ориентира в еди какво си в днешно време, Левски е много важна личност от нашата история, не може да не се знае кога е роден.

И трябва да съществува този тип контрол - хората между себе си да се съдят и да регулират спазването на моралните закони, за да може обществото да функционира една идея по-хармонично.

Но, общата култура не е нищо повече от това. ( Говоря за информацията различна от случаите, когато ти е интересно)

Та, не се шашкайте толкова.

Niakoitam
02-12-2012, 07:56
И аз да си изкажа мнението въпреки че не съм дочел цялата тема.

Явно има жени,които харесват добрите момчета и такива,които харесват лошите момчета.
За съжаление в днешно време май с превес са тези фенки на лошите момчета.
После има оплаквания ли оплавния как мъжете били свине,как ги лъжели,как ги използвали,за нищо не ставали,не им давали лично пространство,правели си каквото си поискат,някой дори им изневерявали и/или ги биели,но те много ги обичали и за това им тичали по гъзовете.

Ето това стихотворение е точно като за тази тема:

Богомилско стихотворение

Камелия Кондова

Добрите хора лесно се обичат.
Магията е да обичаш лошите.
С един от тях — най-лошият от всички,
да споделиш пробитите си грошове.

Да ти почерни погледа и празника.
Да ти преседнат глътката и залъкът.
А в нощите, в които му е празно,
да те вини, че си му дала ябълка.

Да те обича, ала само тялото.
Да го откъсва хищно от душата ти.
И да те иска — прокълнато ялова —
да не родиш на някой друг децата му.

А ти сама да се затвориш в клетката.
Да му подхвърлиш ключа на победата.
И нежно да го милваш през решетките,
когато е дошъл да те погледа.

И да мълчиш. Дори да се запали,
дори да се взриви над тебе здрачът.
Додето не реши да те погали
най-лошият човек... и не заплаче.

Веднъж сълза проронил, е обречен
добър и свят, пред теб да коленичи.
Тогава можеш да си тръгваш вече.
Добрите хора лесно се обичат.

Та това е за голямо съжаление тъжната действителност на днешното време...

А относно мен.Аз се причислявам към добрите момчета,но наскоро отново и за пореден път се убедих че действията ми зависят напълно от човека срещу мен.Може да ме е срам да докосна момиче по ръката,а мога и да я изтаковам по средата на пълно заведение ако ме предразположи за това. :D

DisappointedDreamer
02-12-2012, 08:33
^Хубаво. Но не искам мъж до себе си, които се сдухва и сгушва в себе си при всеки изпречил му се проблем. Както Пантерката каза, искам мъж, които да излъчва мъжественост и сила, пък и да притежава сиви клетки. Предпочитам такъв, който е съчетание межу двете - физическа и умствена сила - отколкото някой, който знае всичко по дадена тема, но да ме оставя аз едва ли не да му бърша задника, аз да се застъпвам за него, аз да бъда мъжа във връзката ни. Такива мъже "под чехъл" просто не ме привличат.


Трябва жената да знаеш как да я хванеш, как да я изчукаш, как да я накараш да си го иска, как да я доминираш.

И обясненията тип " ама те са милички, грижовни, и тн." няма лошо един мъж да е такъв, но донякъде. Трябва да знаеш, че има и друга страна и я показва. Да знаеш, че на главата не можеш да му се качиш и да го командваш както си искаш. Да си знаеш границите и да го уважаваш, щото в противен случай ще те прати по дяволите... И замисли се какво каза - "мил, грижовен, бла бла бла..., ама той БИВШИЯТ беше точно такъв" Няма да стрелям в тъмното защо е бивш, че да не те гръмна, макар че си слабичка, но ако съм много близо, където и съм, няма да избегнеш куршума.

^Макар и грубо, Пантерката се изказа най-добре.

umri
02-12-2012, 08:39
^Хубаво. Но не искам мъж до себе си, които се сдухва и сгушва в себе си при всеки изпречил му се проблем. Както Пантерката каза, искам мъж, които да излъчва мъжественост и сила, пък и да притежава сиви клетки. Предпочитам такъв, който е съчетание межу двете - физическа и умствена сила - отколкото някой, който знае всичко по дадена тема, но да ме оставя аз едва ли не да му бърша задника, аз да се застъпвам за него, аз да бъда мъжа във връзката ни. Такива мъже "под чехъл" просто не ме привличат.



^Макар и грубо, Пантерката се изказа най-добре.

Бахти грубата пантерка. Шо си толко груба, ма?

anonymous708973
02-12-2012, 08:47
Мечтателката, провери пак най-отдолу кой го е писал това. :D
Аз съм абсолютно невинна.

И нежна... къде ми е ореолът?

П.П. Окей, майна, вече напълно сигурно мога да кажа, че имам тип. :д intellectual badass. Йес бе.

DisappointedDreamer
02-12-2012, 08:49
Невидим ти е ореолът. 8-)

P.S. Сега видях, че умри го е писал -.- Ех, няма значение. Просто исках да кажа, че съм съгласна с това, което каза/хте.

Омитам се 8-)

x7aZzy
02-12-2012, 09:05
Трябва жената да знаеш как да я хванеш, как да я изчукаш, как да я накараш да си го иска, как да я доминираш.

И обясненията тип " ама те са милички, грижовни, и тн." няма лошо един мъж да е такъв, но донякъде. Трябва да знаеш, че има и друга страна и я показва. Да знаеш, че на главата не можеш да му се качиш и да го командваш както си искаш. Да си знаеш границите и да го уважаваш, щото в противен случай ще те прати по дяволите... И замисли се какво каза - "мил, грижовен, бла бла бла..., ама той БИВШИЯТ беше точно такъв"

Напълно съгласна с Пантерката/Умри. Естествено, това не важи за всички, има си изключения. Но една уважаваща себе се жена иска стабилен, отговорен мъж, а не "асоциален", "притеснителен", "малко инфантилен". Същото важи и за мъжете - те искат независими, сигурни, уверени жени. Не категоризирам, само обобщавам от моя гледна точка и опит.


Като ги знаеш, да не би да си повече от останалите?
Дали съм повече от останалите, или не съм, няма нищо общо с общата ми култура.

SisiStrange
02-12-2012, 09:19
Уоу, колко само тесногръдо мислите. За сведение, винаги съм имала хубави оценки по история. Сядала съм и съм си учила. Запомнила съм нещата, които са ми привлякли вниманието НА МЕН. Съответно имам познания на самата война в аспектите, които са ме засегнали и са ми били необходими. Знам за биологичните експерименти, за въпросните оръжия, които сам спомена, за концентрационните лагери (благодарение на Ремарк, ако някой тук е чувал въобще за него) и всъщност доста други неща. Това, че не си спомням дата и точна година заличава ли тези познания? Явно за вас - да. Интересно. Някак се изумявам как хората си запечатват списъче с тяхната представа за обща култура и го сервират като точно нейно определение. Ако не съм се интересувала никога досега от точни дати и хронология, няма да ги знам хубаво. Ще имам обща представа. Това не ме прави кръгла 0 по история. Нито маха знанията ми за конкретни събития. Но сигурно, ако някой някъде седне да ви говори за въпросната война в рамките на половин-1 час, накрая ще кажете: Ей, простия, къде ти е годината? Тя е най-важното. Защо? Защото аз така казах. Защото аз това знам. Ок.
Примерът го дадох точно заради това заяждане. Може да важи за всяко, ама абсолютно всяко нещо. За всяка специалност. Ако щете за лития като елемент или за по-важните свойства на медта. Или за това какви лекарства пие човек. Или за името на някой политик, за когото се говори. Все тая какво точно.
Но не, някой във форума е решил, че точно това, което той помни, точно това, което на него му е било важно, е мерител за това какво всеки е длъжен да знае, за да не се води тъп. Изумително е, наистина.

Ето за това говорех в началото. Като човек, който чете супер много и хобитата му варират къде ли не, се считам за човек с висока обща култура. Независимо, че не възприемам това за чак толкова важно. Незнанието на един определен факт, обаче, ме определя според някои хора за "тъпа" или за "човек с ниска обща култура". Защо? Т.е. защо точно този факт? По такива смешни и разбираеми само за вас критерии, отписвате хора, от които могат да се научат много неща.

Както и да е, този спор лека полека става безсмислен. Всеки има право да мисли/съди/възприема другите по каквито критерии той си иска. :)

NomNomNom
02-12-2012, 10:34
Дали съм повече от останалите, или не съм, няма нищо общо с общата ми култура.

Точно, защото не си, си пасивно-агресивна и се опитваш да създаваш напрежение.
"Или аз остарявам, или тук нещо наистина е сбъркано."

x7aZzy
02-12-2012, 10:46
Примерът ти е много хубав, но няма нищо общо с интелигентността. Както казах и в предишен пост - интелигентността (поне за мен) не е пряко свързана с количеството знания, които даден човек притежава т.е. можеш да знаеш ВСИЧКО за ВСВ (не че някой може да знае всичко за нещо, но това е друг въпрос) и пак да си ограничен. Но не може да се смяташ за умен и да не знаеш кога е избухнала ВСВ (например) - ако това ме прави тесногръда, да, тесногръда съм.
Аз също не мога да запаметявам точни дати, въобще по история съм много зле, като цяло не ми беше интересно да уча за войни и т.н. но си направих труда да науча най-важното от материала в училище, не само това, което ми е интересно (специално ВСВ си беше интересна тема, но невърмайнд). И сега ако стане въпрос за ВСВ (което често се случва, при положение, че съм в Германия), не ме е срам да се включа в разговорите, защото имам минималните познания.

А що се отнася до общата култура като "списъче", може би си права. "Списъче", което се налага не от някаква си група "умни" хора, а от научните среди като цяло (пак мое мнение). Например когато искам да се съсредоточа в дадена област, най- напред започвам с основата (пример: във връзка с биологията, първо трябва да знам, че тялото е съставено от клетки, че водата е съставна част от човешкия организъм, откъде идват бебетата и т.н. - все неща, които не ми бяха особено интересни, нито приятни за учене, но ги разбирам, защото са основа.) Абсолютният минимум, който трябва да усвоя, ако искам да се развивам. Идеята ми е , че тази основа не си я избирам аз или ти, тя си е утвърдена, аз избирам какво да науча, какво е важно за мен, какво не. От опит знам, че човек не може да се ограничи само в областта, която му е интересна - всичко е взаимно свързано (малко или много).
Не казвам, че всички трябва да сме някакви гении и да знаем от всяка област най-малките подробности. За мен е достатъчно да знам основата, защото ако знам основата, мога да реша да се развивам в дадена област, а колкото повече неща научавам, това си е за мен - само за мен, не за някой, който ще ме съди по общата култура.

Ако преди 4 години някой ми беше казал, че ще защитавам ученето като процес, щях да се изсмея. Но от сегашната си позиция просто не мога да се сдържа, когато някой едва ли не с гордост твърди, че не знае елементарни неща (да, елементарни са, и това не го налагам аз). Тесногръда или не, не съм съгласна, че общата култура "не е нищо повече от това" да има за какво да си говорят хората. Общата култура (поне според мен) е основа - не е достатъчна, за да се наречеш умен, но без нея, не можеш да се развиваш пълноценно.
Мисля, че един човек като се изолира (съсредоточи) само и единствено в едно нещо и не обръща внимание на света около него (примера с президента на САЩ по-горе), е кон с капаци - може да е страхотен човек, да го обичам и ценя много, но си остава кон с капаци.
Искам да уточня нещо - не разделям хората на умни и тъпи (никога не съм го правила), а на будни и коне с капаци. За мен нърдовете, които НомНом описа, са коне с капаци (и пак - не всички, има изключения), може да са супер образовани, да знаят много в дадена област, да са гении, но аз не мога да ги приема за пълноценни индивиди, щом доброволно се изолират от глобалните процеси (даже не говоря и за минали събития, а за това, което става тук и сега). Хора, които не се интересуват от ставащото около тях в глобален план, за мен са хора, които бягат от света.

Доста се отклоних от темата, за което съжалявам. И все пак жалко е да видя, че масата се състои от коне с капаци - без съмнение много умни, четящи, знаещи и все пак коне с капаци (не визирам никого от потребителите, нито се опитвам да "създавам напрежение", изказвам лични наблюдения) - но май винаги е било така. Та, аз - тесногръдата, ограничената, неразбиращата и пасивно-агресивната излизам да изпуша една цигара и да премисля светогледа си. Може в края на краищата да се окаже, че не е важно коя година сме.

DisappointedDreamer
02-12-2012, 10:53
Наистина са неща, които трябва да знаеш, независимо дали ти харесват или не. Както примера с Барак Обама. Може да не го харесвам като президент, обаче знам кой е. Както примера с ВСВ. Може да не ти е била интересна откъм хронологическа гледна точка, но трябва да се знае кога е избухнала.

Харесва ми темата обаче. Накарахте ме да се замисля за това какво означава "обща култура" и кой/какво определя дали я имаме. В началото на тази тема наистина бих била разачорована, ако някои не знаеше столицата на Гърция, но сега отворих погледа си за друга гледна точка към въпроса.

SisiStrange
02-12-2012, 11:23
Аз пък за себе си лека полека открих, че наистина съм остаряла за този форум. Всичко е толкова еднозначно... Сякаш има само 2 крайности за абсолютно всяка тема. Нищо по средата. Или знаеш еди кой си факт *вади списъчето*, или си кръгъл, неначетен профан. Дали на същата тема знаеш нещо друго няма значение. *затваряне на папката*. Един мъж трябва да може да знае как да изчука една жена, да я доминира и тн. (съгласна), тъй че нърдовете да се скрият, няма кой да ги хареса. А това, че хората далеч не са толко еднообразни и предсказуеми личности не е от значение. Един човек, който се отнася с огромна нежност и уважение към своето момиче и на външен вид и първо впечатление е срамежливо момченце, не може да те хване и да те на*бе като все едно си там, за да го задоволиш и точка ли? Те понеже се изчерпват с това, което се вижда отстрани. И естествено те имат желе вместо топки. Нямат такова нещо като нагон. Галят те все едно си порцелан и ги е шубе да го вкарат, нали? Просто изумителни сте. Ужасно ще се изненадате някои от най-скромните в ежедневието си момчета колко див и мръсен секс могат да правят. Как, открили правилно момиче, се отпускат на макс. Наистина ли си мислите, че едно добро момче не си пада по това да се налагате с възглавници, че не се сърди, когато сгафиш и едва ли не седи навел пишка, докато се катериш на главата му и го унижаваш? Откъде ги вадите тези представи? От американските тийн филми ли?

За общата култура абсолютно за последно.

Кон с капаци е човек, който си въобразява, че може да си се докоснал в дълбочина до нещо, но ако не си спомниш нещо точно определено, значи си тъп. Кон с капаци е човек, който си мисли, че основата изчерпва смисъла на думата обща култура. Кон с капаци е определно и човек, който не чете, а си говори ли говори на общи основания. Кой е казал да се завираш изцяло и само в своята област? А? Въпрос на съвсем друго е кое точно си ДЛЪЖЕН да знаеш. В хобитата ми фигурира ботаника, зоология, химия, молекулярна биология, фотография, психология, психиатрични състояние и лечението на шизофрения, рисуване (бих казала доста добре развито), четене на всевъзможна литература на какви ли не тематики, писане на разкази, по едно време на стихотворения и още доста различни неща. От всяко от тях знам определени неща, хич не малко неща. Това не значи, че някой не може да ме засече с нещо, което не помня, което ми е било далечно или не ми е хванало интереса дотолкова. От вашите писания се вижда, че ти можеш да знаеш МНОГО, да имаш понятие, да ти е интересно, но ако не знаеш точно определен факт, значи си идиот (пардон, кон с капаци). Аз също мога с кеф да се включа в дискусия за Втората световна. Правила съм го не веднъж, дори и във форума. Имам какво да кажа. Но ето, че то не е важно, защото липсвала някаква си дата.

И впрочем си мислите, че знаете основите на всичко. Едва сте се докоснали до нещо и вече го водите разбрано ли? Откъде идват бебетата, какво е водата за човека... Това ли е основата? Имате ли си въобще на идея колко огромна и всеобхватна е само основата на тези науки? Казала си два-три жалки факта. И вече имаш страхотна обща култура. До тях редом стои толкова много, че въобще и не мисля да се опитвам да го описвам. И съм повече от 100%, че не можеш да се включиш в биологичен разговор и да си сигурна, че не казваш глупост. Не говоря за разговор на висше ниво.

И никой не говори за датата днес. Едва ли съществува човек, който не знае коя година е сега. Ето какво имах в предвид относно крайностите. Че постоянно се завирате в тях. Я, някой не знае еди коя си година, значи не знае коя дата сме днес, значи живее в мазето вкъщи, брои растения и не излиза навън. Ок.

Последните 1-2 месеца писане из тийнпроблем ме наведоха на различни мисли. Когато започнах си мислех, че форумът е нещо изключително полезно, че може да откриеш гледни точки, да поспориш на места, да опознаеш хората още мъничко. Лека полека сериозно се разочаровам. Последните няколко спора из този и съседния раздел ме накараха да осъзная, че тук реален спор не може да се води, защото никой не чете какво му пише другия. Всеки гледа в своята собствена паничка и никога не вдига поглед, колкото да премисли аджеба "Какво ли бих казал, ако гледах през очите на еди кой си?" Всичко е до форумно его. Всеки поддържа определен имидж, на толкова много места преувеличава, че представата за него се губи из буквите. Мисля си, че ако се запозная с много от вас на живо бих се шашнала. Къде в добрия смисъл, къде в лошия. Две мнения на една тема няма. Ако има, те са 2те възможно най-крайни, че и изопачени отгоре за още малко драматизъм. В другия случай, само това, през което един човек е минал, съществува. Щом еди кой си не му се е случвало, значи няма такова нещо. Дали някой разказва и си спомня същото нещо няма значение. То не съществува. Който не влиза да пише с идеята да си излее гнева на някоя 13-годишна, влиза с целта да покаже кой е и колко го бива. Хората постоянно се слагат в точно определени рамки и каквото и да кажат, се губи. Изключенията са толкова малко...
Затова и лека полека премислях доколко си струва да убивам време точно тук. И лека полека започнах да осъзнавам, че вече дори не е интересно и не си струва да давам такава голяма част от времето си за това. Не мисля, че повече ще пиша из тези раздели. Съжалявам за лирическото отклонение, но реших, че нищо не ми пречи да напиша всичко това тук вместо да отварям нова тема, както направи w0sh. А и не виждам смисъл. Току що осъзнах, че имам "Химия на елементите" до мене и че след това спокойно мога да си полея растенията, да нахраня костенурките и да се захвана с нещо продуктивно.

x7aZzy
02-12-2012, 11:59
И впрочем си мислите, че знаете основите на всичко. Едва сте се докоснали до нещо и вече го водите разбрано ли? Откъде идват бебетата, какво е водата за човека... Това ли е основата? Имате ли си въобще на идея колко огромна и всеобхватна е само основата на тези науки? Казала си два-три жалки факта. И вече имаш страхотна обща култура. До тях редом стои толкова много, че въобще и не мисля да се опитвам да го описвам. И съм повече от 100%, че не можеш да се включиш в биологичен разговор и да си сигурна, че не казваш глупост. Не говоря за разговор на висше ниво.


Нито си мисля, че знам повече от другите, нито, че разбирам от всичко. А жалките факти ги дадох като пример за абсолютен минимум, който всеки, по мое мнение, трябва да знае. Точно защото основата е "огромна и всеобхватна", човек трябва да се развива постоянно, а не да се ограничава до няколко факта (лично мнение).
Не знам защо реши, че те нападам, може би не съм се изразила правилно. Не съдя никого и не поставям хората в категории - както казах, може един човек да е кон с капаци (това, което аз разбирам под понятието), да е изключително ограничен и незаинтересован от света, но да е страхотен човек и аз да го обичам с цялото си сърце - за мен липсата на обща култура у някого не ми пречи да го обичам.

Дотук с темата от мен.

Относно личната нападка за биологичния разговор - следвам невробиология. Не твърдя, че съм специалист, но без проблем мога да се "включа в биологичен разговор". Не ми се спори, но ми направи наистина лошо впечатление как ми лепваш етикети без да ме познаваш.
Със здраве, и не забравяй, че не си единствената с много хобита и всестранни интереси.

ColdColdNight
02-12-2012, 13:32
йъп :Д доста радват

Niakoitam
02-12-2012, 14:47
И аз съм напълно съгласен с това че има неща,които не знам как може да не се знаят и трябва да се знаят.Най-малкото,защото постоянно ни ги набиват в главите чрез телевизия,радио,интернет, новинарски сайтове,форуми, а напоследък и чрез социалните мрежи.Как може например да не знаеш че столицата на Румъния е Букурещ като в по-голямата част от новините,за които се говори нещо свързано с Румъния първата думичка е Букурещ.Как може човек да не знае например че столицата на Белгия е Брюксел като това е централата на ЕС, в който и ние членуваме и ни го повтарят сигурно минимум по 10 пъти на ден по изброените от мен места.Поне европейските столици не е зле да се знаят.Как може да питат една жена кога сме влезнали в ЕС и тя да се чуди и мае.Хем беше нова година...логично е да е 1ви януари.Сигурно две седмици след нова година се споменаваше за това навсякъде.А кога. Сигурно 5-6 години се борехме за влизане в НАТО и в ЕС и дълги години това беше една от водещите новини.А датата беше 2004.Само дето тогава ни взеха само в НАТО, а за ЕС взеха другите членки, а нас и Румъния ни оставиха да чакаме 1 януари 2007г. За Барак Обама се говори и пише постоянно.За Ангела Меркел също.За Берлускони,папа Бенедикт,Моамар Кадафи,Осама Бен Ладен,Свободан Милошевич и войните на Америка и т.н. Миналата година ми идваше да почупя всичко,защото ми набиваха в ушите постоянно как принц Уилиам и Кейт Мидълтън щели да се оженят, а после се оженили.Как сестра и се казвала Пипа.Един куп Холивудски актьори и актриси се споменават навсякъде и т.н. и т.н. Постоянно и навскяъде те заливат с информация дори и с огромно недоволство от твоя страна.Нещата,който споменах са една хилядна от всичко.


Един мъж трябва да може да знае как да изчука една жена, да я доминира и тн. (съгласна), тъй че нърдовете да се скрият, няма кой да ги хареса. А това, че хората далеч не са толко еднообразни и предсказуеми личности не е от значение. Един човек, който се отнася с огромна нежност и уважение към своето момиче и на външен вид и първо впечатление е срамежливо момченце, не може да те хване и да те на*бе като все едно си там, за да го задоволиш и точка ли? Те понеже се изчерпват с това, което се вижда отстрани. И естествено те имат желе вместо топки. Нямат такова нещо като нагон. Галят те все едно си порцелан и ги е шубе да го вкарат, нали? Просто изумителни сте. Ужасно ще се изненадате някои от най-скромните в ежедневието си момчета колко див и мръсен секс могат да правят. Как, открили правилно момиче, се отпускат на макс. Наистина ли си мислите, че едно добро момче не си пада по това да се налагате с възглавници, че не се сърди, когато сгафиш и едва ли не седи навел пишка, докато се катериш на главата му и го унижаваш? Откъде ги вадите тези представи? От американските тийн филми ли?


За това съм напълно съгласен и го подкрепям с две ръце.:)


И никой не говори за датата днес. Едва ли съществува човек, който не знае коя година е сега. Ето какво имах в предвид относно крайностите. Че постоянно се завирате в тях. Я, някой не знае еди коя си година, значи не знае коя дата сме днес, значи живее в мазето вкъщи, брои растения и не излиза навън. Ок.


Има има.Ако си гледала Отечествен фронт за едни баби джуджета.Те не можаха да отговорят на Мартин Карбовски нито коя година е сега и мислеха че още Тодор Живков управлява.А не е като да няма хора като тях.


Всеки гледа в своята собствена паничка и никога не вдига поглед, колкото да премисли аджеба "Какво ли бих казал, ако гледах през очите на еди кой си?" Всичко е до форумно его. Всеки поддържа определен имидж, на толкова много места преувеличава, че представата за него се губи из буквите. Мисля си, че ако се запозная с много от вас на живо бих се шашнала. Къде в добрия смисъл, къде в лошия. Две мнения на една тема няма. Ако има, те са 2те възможно най-крайни, че и изопачени отгоре за още малко драматизъм. В другия случай, само това, през което един човек е минал, съществува. Щом еди кой си не му се е случвало, значи няма такова нещо.


Странно. Не че нещо,но това писание малко ми напомня на темата Пари пари пари.Само дето там не ти а аз ги говорех тези работи и накрая взе че се стигна до извода че освен че ми е адски неправилна позицията отгоре на това защитавам и момчето,защото се припознавам с него. Шанс.:)

Sh@d0w
02-12-2012, 15:10
^Именно, не е правилно да не си работил през живота си и да спориш за нещо такова.

Ама да не се отклоняваме от темата.

Niakoitam
02-12-2012, 15:21
Първо: Ако се отнася за мен...работил съм срещу заплащане даже и дa e малко.
Второ: Сега общата култура ли искаш да си мерим? В това съм по-добър от в работата...предупреждавам.:D

NomNomNom
02-12-2012, 15:25
Първо: Ако се отнася за мен...работил съм даже и дa e малко.
Второ: Сега общата култура ли искаш да си мерим? В това съм по-добър от в работата...предупреждавам.:D
Мда, знам ви вас, дето сте отлични в кръчмарските спорове.
Тук говорим за нещо различно.

Niakoitam
02-12-2012, 15:34
Тихо тихо! Нали подкрепям тезата ти в различното, за което говориш :D

NomNomNom
02-12-2012, 15:35
Тихо тихо! Нали подкрепям тезата ти в различното, за което говориш :D

Добре, мързеше ме да чета, тогава подкрепям какво казваш :D

DisappointedDreamer
02-12-2012, 15:42
До тях редом стои толкова много, че въобще и не мисля да се опитвам да го описвам. И съм повече от 100%, че не можеш да се включиш в биологичен разговор и да си сигурна, че не казваш глупост. Не говоря за разговор на висше ниво.

Как така беше над 100% убедена, че тя не може да води такъв разговор?


Относно личната нападка за биологичния разговор - следвам невробиология. Не твърдя, че съм специалист, но без проблем мога да се "включа в биологичен разговор". Не ми се спори, но ми направи наистина лошо впечатление как ми лепваш етикети без да ме познаваш.

Евала!

something
02-12-2012, 17:32
Да харесвам нърдовете.
От всеки човек има по нещо, което може да се научи. От бройкаджиите, от нърдовете, от кифлите, от емотата, от всички. Независимо от културата, субкултурата, суб-субкултурата и т.н., към която се приписваш.Двама човека може да знаят едно, но да го разбират по различен начин. Точно малките нюанси в хората си струват да се видят/чуят. Може мненията и знанията да са еднакви, може да са коренно различни. Може да те дразни с говора/визията си, може да е твое пълно копие. Винаги си струва да чуеш другия.


офф топик: Представям си, как в един задълбочен разговор за ВСВ, в който хора споделят собственото си мнение за случилото се, x7aZzy, с нейната ЗАДЪЛЖИТЕЛНА основа, се изцепва на висок глас: 1939г.!
Нямам за цел да нападам никого, просто си го представих.

Кое е задължително да се знае? И кой изобщо го определя?
Ако сега кажа, че се наложи да потърся годината в гуугъл? Ако сега кажа, че не мога да се включа в "биологичен" разговор? Това прави ли ме глупав? Прави ли ме "кон с капаци", това че тези неща не са ме вълнували в даден момент?
Клише, но всеки е уникален. Всяко съзнание е различно и определя кое е важно да се запомни и кое не, по различен начин.
Разговорът между двама (или повече) е двустранен процес. Може да е спор, може да е обсъждане, но винаги има какво да научиш от човека срещу теб.
Нямам си хал хабер от биология, ок, кажи ми твоите виждания, научи ме на нещо ново.Ако реша, че ми харесва, ще разширя познанията си и ще имам собствено мнение за нещата. Цял живот човек се учи. Може да не знам нищо по биология, но да искам да науча. Или е по- добре да знам много и да отказвам всяка гледна точка, различна от моята?

Пример: Всеки ден снимаш с фотоапарат(дори и телефон), нали? А знаеш ли принципите на фотографията? Ами ако те попитам дали знаеш правилото на "трите"?
Не те прави глупав, това че не знаеш. Глупав си, когато отказваш да научиш.

Водил съм разговор за фотография с момче, прекарало целия си (макар и кратък) живот на улицата. Момче, което не е стъпвало в училище. Момче, което не знае годината, в която е започнала ВСВ, нито че Обама е президент на Щатите. Същото глупаво, нямащо обща култура дете, гледаше снимките, които му показвах и попиваше жадно всяка моя дума, докато му обяснявах, за напълно непонятно и още по- непотребно за него нещо.
Същия разговор съм опитвал да проведа с човек изкарал 2300 точки на SAT, човек учещ в едно от най- "големите", частни училища в България. Този невероятен и умен човек, с огромна обща култура, отказваше и да чуе за нещо извън неговото полезрение. Отказа да научи нещо просто, дори само за тръпката, от това че си научил нещо ново.
Според мен втория не отстъпва по нищо на първия.

Няма едно мнение по даден въпрос, има много и все различни. Защо тогава "общата култура" трябва да е една, ясно дефинирана и непроменяема?

w0sh
02-12-2012, 17:36
Усещам, че в тая тема много ме четкат.

BrokenInnocence
02-12-2012, 17:51
Тезата на Номномката издиша. Да кажеш, че вече жените били привлечени от кротки асоциални и затворени заклети геймъри и хакери... аре моля ти се. Винаги жената ще бъде привлечена от силата и мъжествеността. Това твоето е, все едно аз да кажа, че мъжете някога ще бъдат привлечени от дебели грозотии. Много голяма част от мъжете ще предпочетат красива и тъпа, отколкото грозна и умна. А тези, които биха се задоволили с грозна и умна, го правят, само защото не могат да си намерат от другия тип. И не, не разделям жените на 2 типа, а просто давам примери.

Трябва жената да знаеш как да я хванеш, как да я изчукаш, как да я накараш да си го иска, как да я доминираш.

И обясненията тип " ама те са милички, грижовни, и тн." няма лошо един мъж да е такъв, но донякъде. Трябва да знаеш, че има и друга страна и я показва. Да знаеш, че на главата не можеш да му се качиш и да го командваш както си искаш. Да си знаеш границите и да го уважаваш, щото в противен случай ще те прати по дяволите...

Абсолютно съгласна съм. Това е и една от главните причини да не харесвам т.нар. "нърдове" като нещо повече от приятели. Някой по-горе каза, че това, че някое си момче било тихо и срамежливо не означава, че като срещне подходящото момиче не може да прави див и мръсен секс. Сигурно може, но лично за мен едно от най-привлекателните неща в един мъж е увереността, а на повечето (предполагам не всички) от тия момчета им липсва, поне извън WoW. Границата между уверен и нахалник, който не разбира от "Не" е тънка, но я има. Аз не харесвам и мускулести мачовци, които си мислят, че като ми се усмихнат и вече съм им в краката защото блъскат по цял ден във фитнеса, но за мен е изключително важно един мъж да е мъж на място, достатъчно уверен в себе си, за да може да дойде, да ме погледне в очите и да ми каже "Искам те." и ако все пак кажа "Не." да се оттегли с усмивка и да ми пожелае приятна вечер, а не това да му смъкне самочувствието до под нулата и да се свие като охлюв. "Нърдовете" също може да ми го кажат, но докато си го смънкат под носа, гледайки си в краката и сменяйки три нюанса на червеното аз вече ще съм изчезнала, пък ако ще да са богове в леглото.

DisappointedDreamer
02-12-2012, 17:54
^Мдам

Confidence is sexy

x9xgxn
02-12-2012, 18:09
Кажете, че обичате нърдовете, и ето ти самочувствие.

Abigoria
02-12-2012, 18:17
Същия разговор съм опитвал да проведа с човек изкарал 2300 точки на SAT, човек учещ в едно от най- "големите", частни училища в България. Този невероятен и умен човек, с огромна обща култура, отказваше и да чуе за нещо извън неговото полезрение. Отказа да научи нещо просто, дори само за тръпката, от това че си научил нещо ново.
Според мен втория не отстъпва по нищо на първия.


Е сега осени ли те що е то "кон с капаци"?
Цитат от социолог: "Обща култура" означава сборно понятие с представителен характер, което изразява коефициент от знания, съпоставени на база културата на обществото, в неговата цялост и съвкупност.

Като не си специализиран в някоя си област, не си тъп. Но си тъп и ако си съсредоточен в ЕДНА ЕДИНСТВЕНА област, като си нямаш хал хабер за какво иде реч в света около теб.

Отивам да готвя, лека вечер.
Не ме кефите нещо.

something
02-12-2012, 18:49
Abigoria съчинение по картинка (в случая цитат) ли беше това ? Да речем, че сборът от знанията на даден човек в една единствена област превъзхожда цялата обща култура на друг ? Пак ли би го определил/а като тъп? Просто има друг подбор на приоритети.
И защо изобщо има нужда някой да е квалифициран като глупав, тъп и производните им?

Torn
02-12-2012, 18:57
На всяка тенджера похлупак , някои ги харесват други не . Имам такива приятели и не са нищо по различно от останалите , като изключим , че немога да ги накарам да заговорят момиче ...

jghgh
02-12-2012, 19:17
Знаете ли какво.. Вие само обобщавате. И привеждате доста крайни примери (BrokenInnocence). И съдите. И все много знаете.
Като се замисля през живота си, най-добре съм общувала точно с нърдове, сещам се за поне 2ма човека, с които ми беше изключително приятно да комуникирам, защото това не са чак толкова по-различни хора от останалите, като изключим игрите и по-специфичния хумор.
Странно, но по вашите логики значи аз съм страшно грозна, безинтересна и отчаяна личност. А не е така. И човек не избира в кого да се влюби. Много голям респект за Умри и за мненията, които пише, но гледа много едностранчиво на нещата. Според мен истината за живота се корени много дълбоко в дуалността, ин-ян, двойствеността на нещата.
Момчето, с което ми е било най-приятно и от което съм била най-пленена, и все още значи много за мен, не беше от тия яки типове, дето слагат жената на място и пр. И съм се чувствала добре с него. Сигурно ми беше. Имам си афинитет към такива хора, с които ми е сигурно. С които се чувствам Ок, а не на ръба, щото са играчи и видиш ли, не знам си какво.
И тва не значи че не общувам и с нормални, обикновени хора и т.н.
Както и самите "нърдове", много е крайно да се мисли че са заобиколени и те само от такива като тях, крайно е, и не е дотам вярно.
И има и степен на nerdiness, напр., компанията с която движа (хора, с които се чувствам добре и прекрасно) не са по компютрите, имат разностранни интереси, но в някаква степен отговарят на модела, защото се смеят на миймове и всякакви интернет шеги, които, да кажем, обществото което е "нормално" (ако има такава дефиниция) не би схванало.

Не знам. Съжалявам, че така си пиша разбъркано мнението и не е систематизирано и ясно, но не съм спала днес много и ми е мътно в главата.
Искам просто да кажа, че.. не трябва да се мисли крайно, и да се поляризира, и да се привеждат екстремни примери за хората, които са нърдове, както и за хората, които са им почитатели. Човек има различен набор от най-различни приятели, нещата варират. Да хейтвате по "нърдовете" (тъпо ми е да използвам тая дума), само защото си представяте мега неадекватни, напълно затворени в себе си типове, просто е глупаво. Или да се отнасяте пренебрежително към тези, които имат афинитет към по-затворените, "добри", ако щете, момчета, и от това да се правят генерални преценки, псих. профили и т.н.
И обобщението как НЯМА КАК една жена да се влюби в такъв, мъжът мечта е само самоуверен, слагащ на място, не много мил, респектиращ пич. Да, уважавам такива мъже, готини са, и с тях е приятно, но аз си имам друг тип. Аз харесвам интелигентни, приятни и адекватни хора, и бтв, не е казано че всички нърдове са с ниско самочувствие. Аз може да харесвам и творчески личности (това е така!) и когато съм заобиколена с такива всичките първични и примитивни теории за алфа мъжкари, привличане и самци ми се струват просто смешни, защото аз съм по- друг човек, обичам да ми витае главата във въздуха, да философствам, да бъда странна, да общувам със странни хора.
И тия неща за самеца просто не важат. Не отричам, че тези мъже са секси и уверени, просто моите предпочитания включват много по-различен тип мъже.

И бтв, разграничаването ме дразни, защото стават недоразумения. Всеки под нърд си визира своето. А нещата са с големи нюанси, разлики и субективности. Защото зарибен човек, който само цъка УоУ и нищо друго не знае, бие си чекии и не е адекватен на реалността не е приятен, да. Не е и приятен (поне за мен) и фитнес маниака, който само блъска цял ден и се е фиксирал твърде много в една област (фитнеса). Баланс. И двамата са неадекватници. Просто единия в днешното общество има по-големи шансове за успех - не с мен, но с някоя друга жена (фитнес маниака, предполагам.)

x7aZzy
02-12-2012, 19:19
Да харесвам нърдовете.
От всеки човек има по нещо, което може да се научи. От бройкаджиите, от нърдовете, от кифлите, от емотата, от всички. Независимо от културата, субкултурата, суб-субкултурата и т.н., към която се приписваш.Двама човека може да знаят едно, но да го разбират по различен начин. Точно малките нюанси в хората си струват да се видят/чуят. Може мненията и знанията да са еднакви, може да са коренно различни. Може да те дразни с говора/визията си, може да е твое пълно копие. Винаги си струва да чуеш другия.

Напълно съм съгласна. Човек се учи докато е жив, от всичко и от всички.



офф топик: Представям си, как в един задълбочен разговор за ВСВ, в който хора споделят собственото си мнение за случилото се, x7aZzy, с нейната ЗАДЪЛЖИТЕЛНА основа, се изцепва на висок глас: 1939г.!
Нямам за цел да нападам никого, просто си го представих.


Радвам се, че има място за мен в твоите "представи". Не си ме обидил по никакъв начин. Но ми се струва, че намекваш как не съм способна да водя "задълбочен разговор". Жалко, ако оставям такова впечатление у околните. Не разбирам само защо реши, че за мен е важно човекът насреща да знае само и единствено датата на избухването на ВСВ. Не искам да издребнявам, но пак ще го повторя, ако не съм била ясна - общата култура е основа за по- нататъшно развитие, а не критерий за интелигентност.



Кое е задължително да се знае? И кой изобщо го определя?
Ако сега кажа, че се наложи да потърся годината в гуугъл? Ако сега кажа, че не мога да се включа в "биологичен" разговор? Това прави ли ме глупав? Прави ли ме "кон с капаци", това че тези неща не са ме вълнували в даден момент?

Ох, пак четете през редовете. Или аз не се изразявам правилно. Отново: Не си глупав, ако не можеш да "водиш биологичен разговор", глупав си, ако твърдиш, че "биологичният разговор" не е значим само защото ТИ не се интересуваш от него. Кон с капаци си, ако не се вълнуваш от нищо, освен от това, което ти е интересно. Тук не казвам, че трябва да се мъчиш да зубриш факти и дати, които са ти скучни, само и само за да впечатлиш някого - за мен умен е този, който е отворен към нови неща, а не да се съсредоточи само в едно или две, и да повтаря как другото не е важно, защото не му било интересно.



Клише, но всеки е уникален. Всяко съзнание е различно и определя кое е важно да се запомни и кое не, по различен начин.


И тук съм съгласна.



Пример: Всеки ден снимаш с фотоапарат(дори и телефон), нали? А знаеш ли принципите на фотографията? Ами ако те попитам дали знаеш правилото на "трите"?
Не те прави глупав, това че не знаеш. Глупав си, когато отказваш да научиш.

Водил съм разговор за фотография с момче, прекарало целия си (макар и кратък) живот на улицата. Момче, което не е стъпвало в училище. Момче, което не знае годината, в която е започнала ВСВ, нито че Обама е президент на Щатите. Същото глупаво, нямащо обща култура дете, гледаше снимките, които му показвах и попиваше жадно всяка моя дума, докато му обяснявах, за напълно непонятно и още по- непотребно за него нещо.
Същия разговор съм опитвал да проведа с човек изкарал 2300 точки на SAT, човек учещ в едно от най- "големите", частни училища в България. Този невероятен и умен човек, с огромна обща култура, отказваше и да чуе за нещо извън неговото полезрение. Отказа да научи нещо просто, дори само за тръпката, от това че си научил нещо ново.
Според мен втория не отстъпва по нищо на първия.


Страхотен пример! Но пропускаш един факт - момчето не е прекарало доброволно живота си на улицата, не само е избрало да не ходи на училище. Затова не знае "годината, в която е започнала ВСВ, нито че Обама е президент на Щатите", а не защото не иска.
За разлика от много други хора (като другото момче със САТ точките), които съвсем съзнателно се "забучват" в нещо си и отричат всичко останало - тези хора за мен са коне с капаци (както и обясних в преден пост).



Няма едно мнение по даден въпрос, има много и все различни. Защо тогава "общата култура" трябва да е една, ясно дефинирана и непроменяема?

Никой не е казал, че общата култура е "една, ясно дефинирана и непроменяема" - точно обратното, почти всяко мнение досега се опитва да каже, че общата култура на индивида зависи от средата, която обитава (примера с иранеца).

И отново ще се повторя - да, общата култура е важна; не, общата култура не е това, което ти е интересно на теб, а това, което става в света (затова се нарича и обща); да, субективно понятие е, но не чак толкова субективно, че да твърдите, че за умен човек не е важно да знае какво е станало през 1939; и да - обществото съди индивида по общата му култура - колкото и да не ви се иска, е така. Не казвам, че е правилно, а че е факт!

umri
02-12-2012, 20:51
Уоу, колко само тесногръдо мислите. За сведение, винаги съм имала хубави оценки по история. Сядала съм и съм си учила. Запомнила съм нещата, които са ми привлякли вниманието НА МЕН. Съответно имам познания на самата война в аспектите, които са ме засегнали и са ми били необходими. Знам за биологичните експерименти, за въпросните оръжия, които сам спомена, за концентрационните лагери (благодарение на Ремарк, ако някой тук е чувал въобще за него) и всъщност доста други неща. Това, че не си спомням дата и точна година заличава ли тези познания? Явно за вас - да. Интересно. Някак се изумявам как хората си запечатват списъче с тяхната представа за обща култура и го сервират като точно нейно определение. Ако не съм се интересувала никога досега от точни дати и хронология, няма да ги знам хубаво. Ще имам обща представа. Това не ме прави кръгла 0 по история. Нито маха знанията ми за конкретни събития. Но сигурно, ако някой някъде седне да ви говори за въпросната война в рамките на половин-1 час, накрая ще кажете: Ей, простия, къде ти е годината? Тя е най-важното. Защо? Защото аз така казах. Защото аз това знам. Ок.
Примерът го дадох точно заради това заяждане. Може да важи за всяко, ама абсолютно всяко нещо. За всяка специалност. Ако щете за лития като елемент или за по-важните свойства на медта. Или за това какви лекарства пие човек. Или за името на някой политик, за когото се говори. Все тая какво точно.
Но не, някой във форума е решил, че точно това, което той помни, точно това, което на него му е било важно, е мерител за това какво всеки е длъжен да знае, за да не се води тъп. Изумително е, наистина.

Ето за това говорех в началото. Като човек, който чете супер много и хобитата му варират къде ли не, се считам за човек с висока обща култура. Независимо, че не възприемам това за чак толкова важно. Незнанието на един определен факт, обаче, ме определя според някои хора за "тъпа" или за "човек с ниска обща култура". Защо? Т.е. защо точно този факт? По такива смешни и разбираеми само за вас критерии, отписвате хора, от които могат да се научат много неща.

Както и да е, този спор лека полека става безсмислен. Всеки има право да мисли/съди/възприема другите по каквито критерии той си иска. :)
Като цяло съм съгласен с теб. Коментарите под този не съм ги чел. Ако горе-долу знаеш кога е войната, например да знаеш приблизително годината, фактите около нея и горе-долу знаеш какво я е причинило, тогава, както аз, така и повечето хора, биха сметнали, че общата ти култура в тази сфера е добра, като се има предвид, че не учиш специалност, която се занимава с подобен тип материя. От друга страна, много грубо ще е, ако някой "обичащ страната си българин" не знае какво е станало 1878. Това е пример за година, която е недопустимо да не бъде знаена. За българина е нормално да не знае какво е станало на 4ти юли 1776, но задължително трябва да знае за 3март 1878. Ти си човек, който смятам, че има добра обща култура от това, което съм прочел, така че не се чувствай засегната.

едит; ЕваЛонгория нешо ми не отговаря на коментара. Чувствам се дълбоко засегнат и с наранени чустфа.

BrokenInnocence
02-12-2012, 23:40
Знаете ли какво.. Вие само обобщавате. И привеждате доста крайни примери (BrokenInnocence). И съдите. И все много знаете.
Като се замисля през живота си, най-добре съм общувала точно с нърдове, сещам се за поне 2ма човека, с които ми беше изключително приятно да комуникирам, защото това не са чак толкова по-различни хора от останалите, като изключим игрите и по-специфичния хумор.
Странно, но по вашите логики значи аз съм страшно грозна, безинтересна и отчаяна личност. А не е така. И човек не избира в кого да се влюби. Много голям респект за Умри и за мненията, които пише, но гледа много едностранчиво на нещата. Според мен истината за живота се корени много дълбоко в дуалността, ин-ян, двойствеността на нещата.
Момчето, с което ми е било най-приятно и от което съм била най-пленена, и все още значи много за мен, не беше от тия яки типове, дето слагат жената на място и пр. И съм се чувствала добре с него. Сигурно ми беше. Имам си афинитет към такива хора, с които ми е сигурно. С които се чувствам Ок, а не на ръба, щото са играчи и видиш ли, не знам си какво.
И тва не значи че не общувам и с нормални, обикновени хора и т.н.
Както и самите "нърдове", много е крайно да се мисли че са заобиколени и те само от такива като тях, крайно е, и не е дотам вярно.
И има и степен на nerdiness, напр., компанията с която движа (хора, с които се чувствам добре и прекрасно) не са по компютрите, имат разностранни интереси, но в някаква степен отговарят на модела, защото се смеят на миймове и всякакви интернет шеги, които, да кажем, обществото което е "нормално" (ако има такава дефиниция) не би схванало.

Не знам. Съжалявам, че така си пиша разбъркано мнението и не е систематизирано и ясно, но не съм спала днес много и ми е мътно в главата.
Искам просто да кажа, че.. не трябва да се мисли крайно, и да се поляризира, и да се привеждат екстремни примери за хората, които са нърдове, както и за хората, които са им почитатели. Човек има различен набор от най-различни приятели, нещата варират. Да хейтвате по "нърдовете" (тъпо ми е да използвам тая дума), само защото си представяте мега неадекватни, напълно затворени в себе си типове, просто е глупаво. Или да се отнасяте пренебрежително към тези, които имат афинитет към по-затворените, "добри", ако щете, момчета, и от това да се правят генерални преценки, псих. профили и т.н.
И обобщението как НЯМА КАК една жена да се влюби в такъв, мъжът мечта е само самоуверен, слагащ на място, не много мил, респектиращ пич. Да, уважавам такива мъже, готини са, и с тях е приятно, но аз си имам друг тип. Аз харесвам интелигентни, приятни и адекватни хора, и бтв, не е казано че всички нърдове са с ниско самочувствие. Аз може да харесвам и творчески личности (това е така!) и когато съм заобиколена с такива всичките първични и примитивни теории за алфа мъжкари, привличане и самци ми се струват просто смешни, защото аз съм по- друг човек, обичам да ми витае главата във въздуха, да философствам, да бъда странна, да общувам със странни хора.
И тия неща за самеца просто не важат. Не отричам, че тези мъже са секси и уверени, просто моите предпочитания включват много по-различен тип мъже.

И бтв, разграничаването ме дразни, защото стават недоразумения. Всеки под нърд си визира своето. А нещата са с големи нюанси, разлики и субективности. Защото зарибен човек, който само цъка УоУ и нищо друго не знае, бие си чекии и не е адекватен на реалността не е приятен, да. Не е и приятен (поне за мен) и фитнес маниака, който само блъска цял ден и се е фиксирал твърде много в една област (фитнеса). Баланс. И двамата са неадекватници. Просто единия в днешното общество има по-големи шансове за успех - не с мен, но с някоя друга жена (фитнес маниака, предполагам.)

Давам примери с това, което ми се е случвало на мен. Ти може да си попадала в друга ситуация, аз вадя примерите от собствения си опит. Освен това не съм казала, че са лоши като хора, въпроса беше "Харесвате ли такъв тип мъже?" като... мъже, не като приятели, компания и т.н, отговорът ми е "Не." Не схванах само кое ме прави "много знаеща", това, че не мисля като теб?

Niakoitam
02-13-2012, 08:58
Добре, мързеше ме да чета, тогава подкрепям какво казваш :D
Хайде тогава стискаме си ръцете.:)
Поздрав с една песничка:
http://vbox7.com/play:6d3ce40e
:)

BrokenInnocence съжалявам че трябва да го кажа,но ти показваш една типична част на много жени,които не знаят какво искат, а после реват че ги използвали мъжете и колко били гадни. Да бил уверен,но не нахален. Да бе. Сърби ли ме или ме боли.Първо и ние мъжете не сме чак такива извънземни същества както някои жени ни обявяват и далеч не владеем четенето на мисли така че дали една жена ни харесва или не само можем да предполагаме.Докъде се опира увереността. Ако някой те хареса и дойде при теб и ти каже: "Мацка искам те!" и ти го харесваш ще е ебати и увереният тип. НО ако ти не го харесваш ще е ебати нахалният тип.Да не говорим и че някои решават и да се правят на леко или повече недостъпни и тази граница, за която говориш отива някъде...на майната си. Да действително ако се поинтересуваш малко от такова момче и не чакаш само на готово някой алфа мъжкар да ти помпа самочувствието с "досадните" си свалки може и да намериш много неща,които ти харесват в даден неуверен тип. Но нали е по лесно някой мен да иска да ме сваля и аз да не трябва да си мръдна пръстта и да се унижавам...нищо че тоя някой често иска само да спи с мен.И после се четат разни теми от рода на имало ли свестни мъже.Ами след време понякога и свестните стават такива,които просто искат да те боднат,защото така и така обектът на желанията им няма да откликне най-вероятно та ще започнат да се хвърлят уверено на посоки. Та така :)

BrokenInnocence
02-14-2012, 11:12
BrokenInnocence съжалявам че трябва да го кажа,но ти показваш една типична част на много жени,които не знаят какво искат, а после реват че ги използвали мъжете и колко били гадни. Да бил уверен,но не нахален. Да бе. Сърби ли ме или ме боли.Първо и ние мъжете не сме чак такива извънземни същества както някои жени ни обявяват и далеч не владеем четенето на мисли така че дали една жена ни харесва или не само можем да предполагаме.Докъде се опира увереността. Ако някой те хареса и дойде при теб и ти каже: "Мацка искам те!" и ти го харесваш ще е ебати и увереният тип. НО ако ти не го харесваш ще е ебати нахалният тип.Да не говорим и че някои решават и да се правят на леко или повече недостъпни и тази граница, за която говориш отива някъде...на майната си. Да действително ако се поинтересуваш малко от такова момче и не чакаш само на готово някой алфа мъжкар да ти помпа самочувствието с "досадните" си свалки може и да намериш много неща,които ти харесват в даден неуверен тип. Но нали е по лесно някой мен да иска да ме сваля и аз да не трябва да си мръдна пръстта и да се унижавам...нищо че тоя някой често иска само да спи с мен.И после се четат разни теми от рода на имало ли свестни мъже.Ами след време понякога и свестните стават такива,които просто искат да те боднат,защото така и така обектът на желанията им няма да откликне най-вероятно та ще започнат да се хвърлят уверено на посоки. Та така :)

Първо, аз от мъже не съм се оплаквала никога, даже напротив, не веднъж съм казвала, че се чувствам добре и съм изключително доволна от отношенията си с мъжете. Много добре си се разбираме даже. Границата между уверен и нахален е там където, когато аз кажа "Не" момчето ме разбере от първия път, кажем си "Чао" и това е, след като веднъж съм казала "Не", всякакви други продължения и убеждавания ама точно той колко бил страхотен и не съм знаела какво изпускам са нахалство. Освен това, "Но нали е по-лесно някой мен да иска да сваля и аз да не трябва да си мръдна пръстта и да се унижавам" може да важи за повечето жени, които ти познаваш, но в случая много бъркаш. Обичам да правя първата стъпка и не ми е проблем да го правя когато достатъчно харесвам някой. И накрая... свестни мъже има, познавам не малко от тях, самия факт, че си избирам мъжете достатъчно добре, за да не говоря след това колко било гадно мъжкото племе и да... как го каза ти... рева, че нямало свестни, показва, че знам достатъчно добре какво искам. И това не са мъже, които започват с изречението "Вие, жените не знаете какво искате." и смятат това да идат и заговорят някой към когото имат интерес за унижение. Та така... :)

callia
02-14-2012, 14:23
Такаам..
1) Темата е много хубава, защото няма да се изчерпи за 2-3 страници
2) Он топик: ако ми се наложи да избирам м/у двата типа, бих избрала 'нърдовете'. Никога не бих излязла с човек под моето интелектуално ниво, т.е. прост. Мразя нахакани 'мачо' типове. просто са ми противни. Е, нямам предвид като излезем някъде и някой ме нападне, той да си стои мирно в ъгъла и да се прави, че нито чува, нито вижда. Не понасям такива мижитурки. Иначе - по-скоро към това, което ти описваш, не точно златната среда. Ето как бих го описала:
1. Да е мил, добродушен
2. Нямам абсолютно нищо против видеоигрите (И аз цъкал ЦС понякога)
3. Да е романтичен (не като някой извънземен робот, който не знае що е целувка)
4. Да си гледа училището - да е умен. Не да се 'спуква от учене', но да си учи уроците, да взима участие...
5. Не е нужно да е денонощно навън с приятели, но да не е анти-социал
6. Нямам нищо против футбола и изобщо спортовете (стига да не играя аз), но да не е празноглаво футболистче (като един от моя клас)
7. Да обича да чете
8. Да има разнообразни хобита - да е интересен, а не някой, забатачил се в изучаването на молекулярната система на нещо си...

callia
02-14-2012, 14:41
Ааа, и още нещо. Всъщност две неща. Трябва да е грамотен. Да не допуска пункт., грам. и правописни грешки. Не знам защо е толкова важно за мне, но просто не понасям неграмотните хора. Сигурно такова ми е възпитанието. Това, че някой е неграмотен, показва, че не е научил българския език. А това е единствено от мързел... и второто: Ако ми каже нещо от типа на 'Пази се! Жена шофьор!' или ми се пр на мн отворен, то...
еми, чао-бао.

Niakoitam
02-14-2012, 17:01
BrokenInnocence за теб границата може и да е това...само че други жени са напринципа: "Той трябва първо да се побори за мен ако ме харесва и тогава може би ще съм негова" И когато някой мъж им се връзва и го харесват те са много доволни че се бори за тях и е много решителен.Но пък ако не го харесват или са ядосани че "тоя е много нахален" или си галят самочувствието залъгвайки го. Отгоре на това има и други случаи.Аз лично съм бил свидетел на такъв.Момче и момиче мои съученици.4 години се държаха почти като гаджета.И двамата много печени хора. И когато момчето признава чувствата си на момичето тя се прави че изобщо не знае за какво става на въпрос и на много убидена и разсърдена.Него като го питах след това не пожела да ми каже нищо измъквайки се с репликата: "Ние сме просто приятели и нищо повече".Направих се че му повярвах де.Само дето съученичката ми преди това в едно кафе беше споделила пред мен и една съученичка всичко.От нея чух и следната реплика:"Какви са мъжете.Ти ги мислиш за приятели, а те си имат съвсем други помисли (както казах доста..."приятелски" се държаха).От другата пък страна съм попадал на безброй оплакващи се момичета,включително и тук,който хранят мъжете как са се били превърнали вече в нежният пол и ги било страх да направят първата крачка.Та кое по точно да правим ние за да сте доволни вие? Все няма угодия.Е както казах нямаме свръхспособности и понякога ни е доста трудно да разбираме от намеци тип: "Винаги когато ми е кеф може да го обърна че е просто приятелска закачка"
А това че обичаш да правиш първата стъпка,но когато някой не се притеснява да те заговори си е леко...оксиморон. Нещо като смешен плач например. Рядко човек,който не се притеснява да те заговори и не му пука какво ще си помислиш заради това не би направил и първата крачка.Може би не веднага,но пък ако те харесва...
Оооо да...не са мъже,който започват с изречението "Вие, жените не знаете какво искате.".Много правилно.Не че точно този тип мъже не си го мислят най-много.Просто защо пък е задължително да го споменават на глас и да развалят романтичната обстановка.Пък честно казано често въобще не им пука тъй като живеят за мига и такива неща въобще не ги интересуват.Ако си паснете добре.Ако пък не...какво толкова ще си намерят друга...нали имат уменията и не им пука особено.А ако пък бившата се окаже от жените,които обичат да тичат по гъзовете на тези дето ги тъпчат преминавайки като пътни знаци другите,които се държат добре и ги желаят и се стремят да ги спечелят,но те ги слагат в графа приятел без право на обжалване е още по добре.Нали им помпат самочувствието.И бъди убедена,защото ти го казвам като мъж.Точно голяма част от гореописаните от теб мъже са приели по дефоут факта че жените не знаят какво искат само че добрите манипулатори знаят че за да изглеждат перфектни пред половинките и да няма конфликти по тая тема не трябва изобщо да споменават това.;)

MusicalCherry
02-14-2012, 17:42
Да харесвам нърдовете.
От всеки човек има по нещо, което може да се научи. От бройкаджиите, от нърдовете, от кифлите, от емотата, от всички. Независимо от културата, субкултурата, суб-субкултурата и т.н., към която се приписваш.Двама човека може да знаят едно, но да го разбират по различен начин. Точно малките нюанси в хората си струват да се видят/чуят. Може мненията и знанията да са еднакви, може да са коренно различни. Може да те дразни с говора/визията си, може да е твое пълно копие. Винаги си струва да чуеш другия.


офф топик: Представям си, как в един задълбочен разговор за ВСВ, в който хора споделят собственото си мнение за случилото се, x7aZzy, с нейната ЗАДЪЛЖИТЕЛНА основа, се изцепва на висок глас: 1939г.!
Нямам за цел да нападам никого, просто си го представих.

Кое е задължително да се знае? И кой изобщо го определя?
Ако сега кажа, че се наложи да потърся годината в гуугъл? Ако сега кажа, че не мога да се включа в "биологичен" разговор? Това прави ли ме глупав? Прави ли ме "кон с капаци", това че тези неща не са ме вълнували в даден момент?
Клише, но всеки е уникален. Всяко съзнание е различно и определя кое е важно да се запомни и кое не, по различен начин.
Разговорът между двама (или повече) е двустранен процес. Може да е спор, може да е обсъждане, но винаги има какво да научиш от човека срещу теб.
Нямам си хал хабер от биология, ок, кажи ми твоите виждания, научи ме на нещо ново.Ако реша, че ми харесва, ще разширя познанията си и ще имам собствено мнение за нещата. Цял живот човек се учи. Може да не знам нищо по биология, но да искам да науча. Или е по- добре да знам много и да отказвам всяка гледна точка, различна от моята?

Пример: Всеки ден снимаш с фотоапарат(дори и телефон), нали? А знаеш ли принципите на фотографията? Ами ако те попитам дали знаеш правилото на "трите"?
Не те прави глупав, това че не знаеш. Глупав си, когато отказваш да научиш.

Водил съм разговор за фотография с момче, прекарало целия си (макар и кратък) живот на улицата. Момче, което не е стъпвало в училище. Момче, което не знае годината, в която е започнала ВСВ, нито че Обама е президент на Щатите. Същото глупаво, нямащо обща култура дете, гледаше снимките, които му показвах и попиваше жадно всяка моя дума, докато му обяснявах, за напълно непонятно и още по- непотребно за него нещо.
Същия разговор съм опитвал да проведа с човек изкарал 2300 точки на SAT, човек учещ в едно от най- "големите", частни училища в България. Този невероятен и умен човек, с огромна обща култура, отказваше и да чуе за нещо извън неговото полезрение. Отказа да научи нещо просто, дори само за тръпката, от това че си научил нещо ново.
Според мен втория не отстъпва по нищо на първия.

Няма едно мнение по даден въпрос, има много и все различни. Защо тогава "общата култура" трябва да е една, ясно дефинирана и непроменяема?

Изключително много ми хареса твоето мнение и съм почти напълно съгласна с теб. :) Човек цял живот се учи, и няма нещо, което да му е в излишък, но друг е въпроса дали има желание или предпочита да не се занимава с "ненужна информация".

BlizeR
02-14-2012, 17:54
Има разлика между "зубър" и "нърд"

x7aZzy
02-14-2012, 18:40
BrokenInnocence за теб границата може и да е това...само че други жени са напринципа: "Той трябва първо да се побори за мен ако ме харесва и тогава може би ще съм негова" И когато някой мъж им се връзва и го харесват те са много доволни че се бори за тях и е много решителен.Но пък ако не го харесват или са ядосани че "тоя е много нахален" или си галят самочувствието залъгвайки го.

Аз мисля, че всеки трябва малко или много да се бори (каквото и да разбирате под това) за човека, когото харесва. Харесва ми, когато мъжът се опитва да спечели вниманието ми. Но нямам нищо против и аз да направя първата крачка.
И съм съгласна с BrokenInnocence:


Границата между уверен и нахален е там където, когато аз кажа "Не" момчето ме разбере от първия път

Niakoitam
02-15-2012, 08:17
x7aZzy малко че даже и в повече за точно около 5 реда сама си противоречиш.Първо казваш че всеки малко или много трябва да се бори за човека, който харесва и след това слагаш цитат на BrokenInnocence че границата между уверен и нахален е когато тя каже НЕ и момчето не разбере от първият път и даже си съгласна.
Кое по точно? Да се бори малко или много за човека,който харесва или да се отдръпне при първото НЕ. Тук малко сихронизацията ви се губи. Или да се опитва да чете мисли за да разбере когато момичето казва НЕ като Не нищо няма да се получи или като Не, но ако пък се побориш за мен защо пък не. И винаги ако момчето налучка или не ще е егати увереният или пък егати нахалният тип.
А иначе за теб от една друга тема видях че притежаваш едно качество,което доста жени го притежават за съжаление. Не го казвам с лоши чувства и изобщо не ми е целта да те обидя. Това качество се казва жив мазохизъм, но все пак е разбираемо ако приемем за пълна истина теориите на Дарвин и погледнем как при животните женската допуска само най-силният и наперен мъжки да я оплоди и след това догодина пак.Явно хората не сме се отдалечили толкова много от тях. По лошото е че при много жени,които са предимно от по нерешителните този жив мазохизъм прераства и в нещо като Стокхолмски синдром или с други думи казано неистовото желание на жертвата да седи или да тича по гъза на своя насилник.А иначе и на мен вече взима да ми писва.Вчера една 16-17 годишна дето даже и не се познаваме добре реши да ме изкарва големият тъпак незнайно защо (така и не разбрах) и да ми се катери по главата и набързо я пратих да ходи да си изкарва "доброто" настроение на някой друг :)

Thrombocyte
02-15-2012, 09:22
Егоцентричността ми по default прави мненията ви грешни, затова и не си губих времето да ги чета.
Падам си по затворени момичета, така наречените нърдове, само и единствено ако изглеждат добре. По-склонен съм да поддържам продължителна връзка, съответстваща с този раздел с нърд, отколкото с момиче тип "чалга-певачка"(към тях понякога бивам привличан единствено сексуално).

x7aZzy
02-15-2012, 14:43
Съжалявам, ако не съм била ясна. Идеята ми беше, ако харесваш някого, да му го покажеш по един или друг начин. А не да стоиш пред компютъра и да пускаш теми "Харесва ли ме?", да се самосъжаляваш и да мрънкаш защо, за Бога, не ти обръща внимание. Никой не може да чете мисли. Живота не би бил толкова сложен, ако хората казват какво чувстват, а не очакват другите да "се усетят". В контекста на твоето мнение поне аз така разбрах "поборването" за момиче.
А за границата между нахален и уверен - пак цитирам BrokenInnocence


Границата между уверен и нахален е там където, когато аз кажа "Не" момчето ме разбере от първия път


По лошото е че при много жени,които са предимно от по нерешителните този жив мазохизъм прераства и в нещо като Стокхолмски синдром или с други думи казано неистовото желание на жертвата да седи или да тича по гъза на своя насилник.

Мазохистка може и да съм, но за мъж не съм се унизявала - стойностните жени не страдат от Стокхолмски синдром. Признавам си, падам си по силни и наперени, но също така по умни и самостоятелни, организирани и амбициозни. Едното не изключва другото. С мъжете, с които съм била, никога не съм се чувствала "жертва".

Niakoitam
02-16-2012, 08:34
Ами и аз попринцип съм за това. Както се казва: "Право куме у очи". Само дето има едно огромно НО и теорията си е теория, а практиката практика. Първо-много жени имат навика да се правят на адски недоразбрали и да те карат да си мислиш че си мислят че всичко,което лети се яде.Второ-имат навика да се отдръпват ако някой им разкрие чувствата си пък да не говорим ако е малко по напорист и фразата: "Нека да си останем само приятели" е просто за заблуда на "противника". В повечето случай нямат особени намерение да си остават просто приятели. Трето-правенето на убидени,разправиите,присме хът.Четвърто-много жени имат навика да използват даден мъж дори и да не споделят чувствата му, а просто за техен си интерес. Пето-понякога се получава едно размотаване и разиграване,защото много, много и те незнаят какво искат-един ден харесват мъжа, а надругият ден не и обратно.Та така. Не е само: "Когато казвам НЕ."

Впрочем в една друга тема се зачетох в ника ти и малко трудно го разчетох. Но щом прочетох "екстази" незанайно защо в главата ми се завъртяха асоциации че си падаш по силни и наперени мъже. Обаче всъщност съм се замислял нещо. В една мисъл се казва: "Противоположностите се привличат". Обяснявам си го с това че често хората търсят в половинката си качества,който те не притежават.Та оттам ми става чудно.Ако ти си от по-силните и по наперените и търсиш мъж,който е от по силните и наперените как се получава като два остри камъка брашно не мелят и за какво ти е притрябвал силен и наперен? Може би да те защитава от мъжете,които те дразнят например. Но как успявате да се погодите? Всъщност ти каза че трудно щом си сама.Относно останалите неща дето изброи: умни, самостоятелни, органзирани и амбициозни.. Човек винаги може да се промени според дадени условия,който не са му наложени отгоре. Ето например аз. Попринцип съм доста скромен, което често ми пречи да се изказвам по подобен начин, но все пак имам претенциите че съм умен дори повече от някои хора макар че това като всяко едно нещо е относително,защото може аз да знам неща,който като ги заговоря на някой да ме гледа като индианец в пишеща машина, но пък може и да стане обратното.Все пак претендирам че имам и доста добра обща култура.Самостоятелен-не съм...въпреки че понякога страшно ми се иска,но може би ми пречи това че не съм от най-смелите хора, организиран-гледам да държа на думата си и да спазвам обещанията си.Обичам организацията макар че не съм голям организатор, но пък явно просто не съм се пробвал все пак.Преди време реших просто да помогна на едно момиче да организира сбирката на випуска и за малко аз да излезна виновен че съм я развалил пък накрая всички ми благодаряха че аз съм я бил организирал. Та знам ли...като се замисля може и да се справя с организираността,като изключа себе си,защо в мен я имам,въпреки че никога не съм се славел като лидер. По-скоро съм бил по близо до позицията на аусайдера някога пък може и сега да съм по далеч,но не и чак толкова. Амбициозен-какви амбиции при липсата на смелост да си извоювам самостоятелността. Може би по-скоро мечти. Та така. :)

babity
02-16-2012, 09:45
Нърдовете са подходящи за по- пораснали момиченца, чиито биологичен часовник започва да тиктака. На мен нърдчетата ми задоволяват майчинските инстинкти. За кратко ме карат да се чувствам много силна и независима, защото ми позволяват да ги скрия под крилото си. И след като мине това малко... започват да ме отвращават. Мразя пасивността и не искам повече да съм такава, следователно не искам и такива хора около себе си. Ако е затворен в себе си и вглъбен в собствените си неща, няма да ми създава среда за здравословна конкуренция и няма да ме стимулира да се развивам. Пък и в някои аспекти предпочитам да доминират над мен, а такъв човек надали ще успее. В крайна сметка типизирането няма никакво значение. Когато някой си пада по теб или ти по него, това в какво етикетче ще му сложиш, ще е най - малко влияещия фактор.

anonymous708973
02-16-2012, 15:56
Мразя пасивността и не искам повече да съм такава, следователно не искам и такива хора около себе си. Ако е затворен в себе си и вглъбен в собствените си неща, няма да ми създава среда за здравословна конкуренция и няма да ме стимулира да се развивам. Пък и в някои аспекти предпочитам да доминират над мен, а такъв човек надали ще успее.

Все едно аз съм го писала.

BrokenInnocence
02-17-2012, 16:08
А това че обичаш да правиш първата стъпка,но когато някой не се притеснява да те заговори си е леко...оксиморон. Нещо като смешен плач например.

Знам какво е оксиморон. Не мисля, че мнението ми си противоречи. Харесвам уверени мъже, които не се притесняват да ме заговорят. Когато съм в ситуация, в която харесвам даден мъж не съм от девойките, които чакат и се надяват той евентуално да ги забележи и да му се усмихнат два пъти, та той барем реши да дойде, а отивам и действам по въпроса. Не мисля, че двете неща се изключват едно друго, а по-скоро се допълват. Просто всичко зависи от обстоятелствата, а по начина, по който ти виждаш нещата излиза, че абсолютно всеки път, когато един мъж не заговори едно момиче то е задължително и абсолютно, защото той е срамежлив и се притеснява, което не е вярно. Увереността, както аз я описах, не се изразява само в това да отидеш и да заговориш някой (аз просто го дадох като елементарен пример), почти всеки може да събере достатъчно смелост и алкохол в кръвта, за да заговори момиче. Увереността си идва отвътре и жените я усещат, повярвай ми.

Niakoitam
02-20-2012, 11:34
Повярвай ми че в някой ситуации мога да изглеждам толкова уверен че никой да не заподозре че не съм точно такъв.
И да често човек се притеснява да заговори една жена, защото е срамежлив и се притеснява.И често тези неща произтичат от неуверенотта дали ще му върже,дали няма да се изложи,дали няма да го сметнат за едикакъв си и т.н.но това не значи автоматично че тоя човек не става.Ако го предразположиш достатъчно можеш да постигнеш резултати, които ще очудят и двама ви... :)

BrokenInnocence
02-20-2012, 17:34
Повярвай ми че в някой ситуации мога да изглеждам толкова уверен че никой да не заподозре че не съм точно такъв.
И да често човек се притеснява да заговори една жена, защото е срамежлив и се притеснява.И често тези неща произтичат от неуверенотта дали ще му върже,дали няма да се изложи,дали няма да го сметнат за едикакъв си и т.н.но това не значи автоматично че тоя човек не става.Ако го предразположиш достатъчно можеш да постигнеш резултати, които ще очудят и двама ви... :)

Не, не, аз никъде не съм казала, че такъв човек не става. Виж по-горе колко девойки харесват такъв тип момчета точно, нищо против. Както се казва за всеки влак си има пътници. Това, което имах предвид през цялото време е, че това не е точно моят влак. :)

rihanna344
02-22-2012, 11:56
Не разбрахте ли,че всяко момиче има различни критерии ://

Chacho
02-22-2012, 11:59
Не разбрахте ли,че всяко момиче има различни критерии ://

Аз не, ще ми обясниш ли?

bwef
02-22-2012, 17:25
Като цяло харесва нърдовете, но да не обичат домашните купончета от по 10 човека ( мах) .. айде моля, моля има един живот и ще си го изживея кви са тия задръстени истории да си пропилееш младините вкъщи пред тв-то, не благодаря това най-малко ми харесва. о.о

Chacho
02-22-2012, 17:32
Като отидеш 100 пъти на дискотека ще ти писне.

LeprikonA
02-22-2012, 17:38
^ в интерес на истината най-често го казват именно седящи пред тв-то хорица. и само един път в чалготека стига да те откаже от подобни места :Д.

Glamour92
02-22-2012, 17:48
^ един път в чалготека стига да те откаже от подобни места :Д.

http://i.istockimg.com/file_thumbview_approve/5604144/2/stock-photo-5604144-thumbs-up.jpg


...хайде-2 да са,за да се убеди човек напълно

bwef
02-22-2012, 17:59
Като отидеш 100 пъти на дискотека ще ти писне.
Поне сегашното ми мнение относно дискотеките е негативно, не ги харесвам, говоря за събиране с 5-10 човека веднъж ве месеца, нее всяка вечер по някакви ненормални компании.Офф .. пак не се изразих и забравих да добавя, (то се подразбира предполагам) че говоря за събиране в домашни условия.

toad
02-22-2012, 18:21
Не е толкова зле . И метъли с кожени дрехи съм виждал из дискотеките . Тайната им е ясна - много алкохол .

Chacho
02-22-2012, 18:27
Поне сегашното ми мнение относно дискотеките е негативно, не ги харесвам, говоря за събиране с 5-10 човека веднъж ве месеца, нее всяка вечер по някакви ненормални компании.Офф .. пак не се изразих и забравих да добавя, (то се подразбира предполагам) че говоря за събиране в домашни условия.

Е никой не е казал, че става на въпрос за веднъж в месеца. Макар че животът като те догони, няма как да излизаш всяка вечер.