PDA

View Full Version : Ако трябва да избирате...



GregoryHouse
02-08-2012, 05:34
кое бихте избрали.

1. Да cпасите автубус пълен с деца, но да умрете.
2. Да живеете, но да не спасите автобуса пълен с деца.

Бонус върпос:
Защо?

Wax
02-08-2012, 07:35
Чесно казано, ако всички в автобуса са непознати, доста бих се замислил дали бих помогнал, а малък е шанса тва да стане.

yakuza_
02-08-2012, 08:20
Има ли начин да спасим половината (по - готините бъдещи девойки), а ако няма, ако съм на колкото сега, предпочитам аз да живея, защото съм егоист и едва ли бих се хвърлил в нещо, като знам, че ще умра, за да дам живот на автобус пълен с потенциални ноздри.

GregoryHouse
02-08-2012, 10:02
Умишлено съм поставил въпроса така и съм дал само тези варианти :)

Glamour92
02-08-2012, 10:28
По-скоро да спася децата и да почина след това мирно и тихо
Защо? От една страна,защото така загубеният живот ще е само един,респективно-опечалените ще са по-малко,второ-на мен така или иначе ще ми остава по-малко за живеене като цяло и житейските уроци,които е трябвало да науча частично ще съм си ги усвоила,децата тепърва има да се развиват,преживяват и учат и трето-най-така егоистичната причина-ако предпочета другия вариант-да оцелея, в своите собствени очи след това ще изглеждам като себичен звяр и съвестта ми ще ме изяде...а,и друго-спася ли ги,за известно време ще съм национален герой xDD

ScarlettS
02-08-2012, 10:33
Зависи. Аз ли съм причината те изобщо да са в опасност? Например ако аз съм карала автобуса, и ако ги зарежа, за да спася себе си, после не само че ужасно много хора и главно родителите им ще ме обвиняват, но и може да ида в затвора, което не знам какъв живот изобщо е. Мисля, че не си струва особено да жертвам техните живота, за да живея аз така или иначе зле.
Вече ако някой друг е карал и няма да имам никаква вина или отговорност пред никого, бих спасила себе си. Няма причина, която да напиша, която да звучи поне малко добре или неегоистично, така че ще си спестя това. Интересно ми е, дали ще изпитвам вина, която да тормози мен самата, ако ги оставя да умрат, което може би било причина да много хора да пожертват себе си, но не мисля честно казано.

nIkEnCeTy_bE
02-08-2012, 10:36
Впредвид възрастта и способностите ми за момента, не виждам как ще мога да помогна. Ако видя катастрофирал автобус с деца, сигурно ще се втурна да помагам, ама зависи в какъв смисъл да ги спася. Попринцип Най - вероятно, няма да помогна и не мисля, че ще ми тежи на съвестта, един вид и аз съм дете все още. Ако примерно съм на 40-50 ще избера да си спася естествено, все пак голяма част от живота ми вече е минал, а и това са деца.

D1esel
02-08-2012, 10:41
Предпочитам да спася себе си. Не защото съм егоист, а защото имам близки, които мисля, че не заслужават скръб.

Thrombocyte
02-08-2012, 10:48
Хипотетичното никога не е обективно.

GregoryHouse
02-08-2012, 10:51
Избора е проcт - или автобуcа c децата е cпаcен или вие. Не можете да изберете друго. Не е нужно да помагате. Да речем, че луд ви държи над моcта и вие трябва да направите избора. И което изберете той ще го изпилни безпрекоcловно.

nIkEnCeTy_bE
02-08-2012, 10:54
Е добре, човек, колкото и да звучи егоистично, аз.

EinGutesKind
02-08-2012, 11:08
Разбира се че бих спасил себе си

Claymore
02-08-2012, 11:17
моя милост

Сиромахкиня
02-08-2012, 11:18
Зависи откъде са децата.

GregoryHouse
02-08-2012, 13:42
Зависи откъде са децата.

Нямаш грам идея.

toad
02-08-2012, 13:50
Със сигурност автобуса с децата .

Това ще осмисли живота ми повече от всичко друго . А и ако избера да спася себе си , нали после ще се обвинявам цял живот , ще полудея и ще съм бреме и за близките си и за обществото . В първия случай губя само себе си , във втория губещите са всички . Хората трябва да са по-малко егоисти ;)

Сиромахкиня
02-08-2012, 14:09
Нямаш грам идея.

От какво?

........

yakuza_
02-08-2012, 14:12
От какво?

........

ajhahhahahhahhahahhahahhahah бавна мн

Сиромахкиня
02-08-2012, 14:14
никога не съм била от схватливите 8-)

което е тъжно де, отнасяла съм подигравки

БожиятАгнец
02-08-2012, 14:16
Ще се поколебая, но ще спася тях, разбира се.
Защо? Преди време държах в джоба си листче на което пишеше "ценности и морал",защото бях на косъм да ги загубя напълно, вече не нося листчето в дрехите си, а в себе си, вътре в мен. Колкото лигаво и блудкаво да звучи.
Няколко детски живота са далеч по-важни от моят.
Пък и така донякъде смятам,че ще компенсирам за всички пъти в които съм била егоист или съм се страхувала.
Ще бъда нечий герой. Ще съм направила нещо наистина смислено през живота си.
Има шанс да се подхлъзна в банята и да умра всеки ден, както и да ме блъсне кола, да ме убият, когато се прибирам или да ми открият рак- да рискувам да не направя такова добро дело, за да умра по подобен нелеп начин след N дни/месеци/години? Рано или късно ще умра. Нека поне да е по героичен начин. Ако не го направя, а е имало как (било то и с цената на животът ми) ще съжалявам толкова, че накрая сама ще се самоубя. Не от гузна съвет, а защото до края на животът си ще нося етикет "страхливец", "егоист" и няма да мога да се погледна в огледалото.
Ако не го направя ще съм животно, което следва примитивните си инстинкти за самосъхранение.

До тук добре - ще го направя. Обаче един бонус въпрос от мен: Как, по дяловите, ще стане? Как се спасява автобус с деца, така че ти да умреш, а те не?

nIkEnCeTy_bE
02-08-2012, 14:29
^^ И аз това питам.

toad
02-08-2012, 14:34
Това не е важното в темата

ShtrudeL
02-08-2012, 14:42
2. Да живеете, но да не спасите автобуса пълен с деца.

БожиятАгнец
02-08-2012, 14:44
Ми, то на фантазия и теория всеки би казал, каквото му е удобно, нека има поне капка реализъм. Ако не може да се случи наистина темата е много безсмислена и въобще няма нищо важно в нея. :)

machoka
02-08-2012, 15:07
На практика има доста възможности, при които може да се случи такава ситуация или ти, или всички деца в автобуса:

1. Автобусът е на ръба на пропаст, а ти по някаква причина си вързан с въже за някъде и за автобуса и с някакви нечовешки усилия задържаш на ръба автобуса докато децата излязат, но накрая понеже тях ги няма тежестта накланя автобуса надолу и той пада в пропастта, а ти вързан с въжето след него. Могъл си да се развържеш, но така целият автобус с всички деца ще падне.

2. Може да се е запалил и ти да ги измъкваш едно по едно и да ги подаваш на хората отвън, но точно след последното нафтата се възпламенява и той избухва, а ти си вътре и си отиваш славно, спасил всички с цената на живота си.

има и други.

nIkEnCeTy_bE
02-08-2012, 15:10
2рото е по възможно, защото за първото просто не виждам логика. Поне досега не съм срещала такъв случай с въжето. А и при второто не мисля, че някой ще зареже децата ей така, всеки ще гледа да ги спаси, защото вероятността е много по - голяма.

yakuza_
02-08-2012, 15:36
смърт за чаветата !

awerw
02-08-2012, 15:47
няма да ги спася, попринцип съм и леко егоист, така че...... на всеки му се живее, почти никой не би си заложил главата за непознат човек пък и деца да са пак е малък шанса......

Mi6inka
02-09-2012, 09:59
Сигурно децата ще спася, защото ако не спася тях, а собствения си гъз, после няма да мога да живея нормално, понеже ще мисля само за това как съм убила един автобус с деца, ще се депресирам, ще се пропия и продрусам ( което не знам дали е толкова лошо) и накрая пак ще умра и то тъжна...

NaOH
02-09-2012, 10:24
Децата ще спася, главно защото ако аз оживея, а те не, цял живот ще ме мъчи съвестта и най-вероятно ще реша, че единственото решение е да се самоубия. А ако помогна на децата и после умра, хората ще си спомнят с добро за мен и ще бъда национален герой, а и пък да кажем 50 деца са много по-важни от живота на някой дърт. Така че първото :)

Canis_Dirus
02-09-2012, 15:04
Значи спасявате 2-3-5 деца там, а останалите да мрат. Така хем сте герой, хем сте жив. Профит - girls want to be with you!

psychopath
02-09-2012, 15:08
При всички положения ще се опитам да помогна, но ако това означава самоубийство... не : )

Иначе така поставен въпроса...не изисква особено задълбочени отговори. :D
Реално няма как да си сигурен, че можеш да спасиш всички

Mi6inka
02-09-2012, 16:19
Децата ще спася, главно защото ако аз оживея, а те не, цял живот ще ме мъчи съвестта и най-вероятно ще реша, че единственото решение е да се самоубия. А ако помогна на децата и после умра, хората ще си спомнят с добро за мен и ще бъда национален герой, а и пък да кажем 50 деца са много по-важни от живота на някой дърт. Така че първото :)

Създадени сме един за друг, не го ли разбра най-накрая ?

burpp
02-09-2012, 16:42
Независимо какви хора са, бих си жертвал живота. Да знам че съм могъл да спася автобуса, а съм предпочел себе си вмест о това, тази мисъл ще ме гони до край. И не само, егойстично да е дори мисълта да оставиш хората да загиват, а ти да си живееш спокойно.

flawless_
02-09-2012, 16:49
Всичко бихте направили за егото си
и за вашето либидо
искате да си задоволите нагона
но не това е начина.
Няма как да знаете
дали ще умрете
защото винаги има надежда
Но планетата и без това е пренаселена
тъй че няма надежда!!!!!

princo90
02-09-2012, 16:56
Независимо какви хора са, бих си жертвал живота. Да знам че съм могъл да спася автобуса, а съм предпочел себе си вмест о това, тази мисъл ще ме гони до край. И не само, егойстично да е дори мисълта да оставиш хората да загиват, а ти да си живееш спокойно.

Не само мисълта, ами и законът ще те гони до край. Доколкото знам, в нашето законодателство, ако станеш свидетел на подобен инцидент, при който човек е в беда, си длъжен да предприемеш действие. Най-малкото трябва да се обадиш на 112, иначе после могат да те съдят за бездействие. Далеч не само заради това, но и от човещина бих помогнал, но това пък не означава, че трябва задължително да умирам...

fluffy_^
02-09-2012, 17:11
Ще ги спася.А защо ? По-добре да умра като герой отколкото да живея като страхливец ! :)

NaOH
02-09-2012, 21:45
Създадени сме един за друг, не го ли разбра най-накрая ?

Сори мацо, зает съм, нЕкой друг път :(

djipsito
02-09-2012, 21:52
Ще направя квото трябва, за да спася който мога, дори тва да значи, че ще умра. Поне ще си задоволя любопитството кво става и дали става нещо като умреш ;д

Ashenvale
02-09-2012, 23:28
Ще си продам якето.