PDA

View Full Version : Висше в чужбина?



wildsoul
02-08-2012, 20:39
Здравейте! Скоро ми предстои кандидатстване и твърдо съм решил да уча в чужбина, но изпитвам доста остра липса на информация. Не говоря за това кой е най-добрият университет или какви специалности има(за тези неща е изписано достатъчно в нета). Говоря за неща свързани със самото преживяване там. Та, започвам с въпросите: Къде учите? Какво? Скъп ли е животът на съответното място? Оправдаха ли се очакванията ви за качеството на образованието и това на студентския живот? Как ви се струват хората(като манталитет и възпитание)? Цялото кандидатстване беше ли толкова трудно колкото си мислехте? Повлиявате ли се от липсата на близките и приятелите и как го преживяхте? Имате ли време да учите, работите и да се забавлявате? Къде намерихте приятели (курса, работата(ако имате такава)), друго място?
Благодаря, на всички за отговорите, предварително!

Noja
02-08-2012, 23:38
Аз съм бил в Англия една година, сега съм в Австрия като транспортните разходи и разходите за живот в Австрия са една идея по малко. Квартира от 250-500 Евро, храна 100-300 Евро, транспорт 15-30 Евро, като цените са за месе. Диапазона на посочените суми е такъв защато до голяма степен разходите зависят и от самия човек, но грубо едно 500-600 Евро на месец те оправят в Англия малко повече, но пак казвам много зависи и от самия човек. Кандидатстването и приема и на двете места бих го определил като поносим и лесен, като самото подаване на документите си има някои особеностти, ако някои има интерес да каже и ще се опитам да съдеиставам и да напиша каквото знам. Аз където съм бил образованието си има и своите предимства и своите недостатаци, важен фактор според мен си остава желанието на дадения човек да учи и да се развива. Под студентски живот незнам какво разбираш, ако това са партита и купони тях ги има, зависи точно по какви ти си падаш. Хората като цяло са възпитани и отзивчиви. Аз лично съм повлиян от липсата на близки и приятели, това дали и как ще го преживееш зависи от теб, лично на мен не ми е многого приятно, но трябва да се правят някои жертви. Време за учене има, за забавление и работа също има време, абе има ли желание и труди ли се човек. Приятели ами от курса се запознаваш с нови хора, хората с които живееш и така, зависи и от страничните ти занимания, за момента не работя иначе за работа понякога коментирам с приятели и познати и обяви във вестниците и интернет.

wildsoul
02-09-2012, 12:02
Аз съм бил в Англия една година, сега съм в Австрия като транспортните разходи и разходите за живот в Австрия са една идея по малко. Квартира от 250-500 Евро, храна 100-300 Евро, транспорт 15-30 Евро, като цените са за месе. Диапазона на посочените суми е такъв защато до голяма степен разходите зависят и от самия човек, но грубо едно 500-600 Евро на месец те оправят в Англия малко повече, но пак казвам много зависи и от самия човек. Кандидатстването и приема и на двете места бих го определил като поносим и лесен, като самото подаване на документите си има някои особеностти, ако някои има интерес да каже и ще се опитам да съдеиставам и да напиша каквото знам. Аз където съм бил образованието си има и своите предимства и своите недостатаци, важен фактор според мен си остава желанието на дадения човек да учи и да се развива. Под студентски живот незнам какво разбираш, ако това са партита и купони тях ги има, зависи точно по какви ти си падаш. Хората като цяло са възпитани и отзивчиви. Аз лично съм повлиян от липсата на близки и приятели, това дали и как ще го преживееш зависи от теб, лично на мен не ми е многого приятно, но трябва да се правят някои жертви. Време за учене има, за забавление и работа също има време, абе има ли желание и труди ли се човек. Приятели ами от курса се запознаваш с нови хора, хората с които живееш и така, зависи и от страничните ти занимания, за момента не работя иначе за работа понякога коментирам с приятели и познати и обяви във вестниците и интернет.

Благодаря ти! ? Би ли споделил къде точно в Англия си учил и какво и защо се премести в Австрия? Беше ли разочарован от Англия? Ако е нещо лично не се чувствай длъжен да отговаряш. За кандидатстването ползвал ли си услугите на фирми от рода на Интеграл ?
Благодаря отново за честните отговори :)!

slicky
02-10-2012, 11:01
Струва си да учиш в чужбина, но трябва да решиш къде искаш да живееш и работиш.

Noja
02-10-2012, 12:17
Няма проблем. В Англия бях в Есекс, специалността ми беше Бизнес Мениджмънт бих казал доста масова според мен поне там където бях, причината мога да се кажа, че е комплексна имам не взети изпити, търсех и можеби все още търсех и може би още търся правилната сфера на реализация както и някои лични причини. Иначе там живота е добър като цяло, хубави общежития, подредено и нагласено, социална среда, малък недостатък е храната и времето, но все пак съм бил там да уча, а не на почивка. Защо в Австрия пак е компекс от няколко причини, качеството и традициите в образованието, преди това съм идвал и ми хареса, макар че бях много за малко, стандарта и интеграцията които се предлагат, бях изненадан от толерантността към чужденци, таксата за семестър е 17 Евро, та те така. Същите неща важът и за Англия, само дето таксите са по скъпи. Не се оплаквам и от двете места, бих казал приятни за учене с възможности за развитие. Това е основно ако се интересуваш от още нещо, каквото и да е питаи, ако искаш и с документите бих ти помогнал или дал съвети, аз ползвах фирма Дарби и за двете места, но ако искаш да кандидатстваш специално за Австрия можеш спокоино да се оправиш сама и да си спестиш някои лев, доста лесно и подредено е всичко. И колегата по горе много добре е казал добре да си направиш сметка, каде, какво, защо искаш да учиш. Ти на колко и си и насочила ли си се вече към дадена страна или специалност.

webmast3rche
02-10-2012, 12:27
Noja, изпратих ти лично съобщение, ако не е проблем, отговори! :)

Govnyo
02-10-2012, 12:29
Бизнес мениджмънт в Есекс е общо взето английския еквивалент на Гражданска отбрана в Свободния.

slicky
02-10-2012, 13:18
Бизнес мениджмънт в Есекс е общо взето английския еквивалент на Гражданска отбрана в Свободния. Нали беше завършил в Англия? Я кажи кои са добрите аграрни уни-та, защото един приятел се е насочил такова да учи там.

Govnyo
02-10-2012, 13:23
Аграрни? Нямам представа, ако ми кажеш специалност мога да проверя в Таймс, плащам си за него.

Предполагам, че УЕА е добър изцяло на базата на факта, че там са всички фермери.

PainMonopoly
02-10-2012, 13:24
Здравейте! Скоро ми предстои кандидатстване и твърдо съм решил да уча в чужбина, но изпитвам доста остра липса на информация. Не говоря за това кой е най-добрият университет или какви специалности има(за тези неща е изписано достатъчно в нета). Говоря за неща свързани със самото преживяване там. Та, започвам с въпросите: Къде учите? Какво? Скъп ли е животът на съответното място? Оправдаха ли се очакванията ви за качеството на образованието и това на студентския живот? Как ви се струват хората(като манталитет и възпитание)? Цялото кандидатстване беше ли толкова трудно колкото си мислехте? Повлиявате ли се от липсата на близките и приятелите и как го преживяхте? Имате ли време да учите, работите и да се забавлявате? Къде намерихте приятели (курса, работата(ако имате такава)), друго място?
Благодаря, на всички за отговорите, предварително!

Уча информатика в RWTH Aachen. Това е в Германия. Животът не е скъп и ако наема не ми беше 180 евро, дори разходите щяха да са толкова, колкото биха били в София - за ежедневни разходи не давам повече от 300 евро на месец. Качеството на образованието е наистина много високо, просто е на съвсем друго ниво в сравнение с България. Нещата, които преподават идват директно от опита на професорите и асистентите в научната им дейност и те са много добри специалисти в областта си (за самата научна дейност се отделят баснословни суми пари). Студентския живот е на ниво, стига да искаш, ако искаш партей, е желателно да се движиш с еразмуси, тогава никога няма да ти е скучно. :D Организират се достатъчно събития и партита за да има за всички.

Обаче не всичко е розово. Програмата е ужасно теоретична, а аз съм по-скоро по практиката. Хората са яко в академичния филм, има доста нърдове и повечето са много спрели. Това се отнася особено за германците, които се възбуждат от теоретична информатика. Като изключим това, че са нърдове, германците са услужливи и възпитани. Когато има конфликтна ситуация, първо търсят проблема в себе си. Изключително ефективни са и имат време както да учат (нещата, които никак не са прости), така и да се занимават със странични дейности. Почти всички спортуват и са физически много здрави.

Кандидатстването беше сравнително лесно и ме приеха без да съм особен академичен атлет. Така е в Германия като цяло, лесно се влиза, трудно се излиза.

Още когато пристигнах направих приятели (хора от общежитието и еразмуси). Не съм легнал да умирам за близките и приятелите си, знам, че ще са там и когато се прибера. Обаче България ужасно много ми липсва, липсва ми езикът и азбуката ни, познатата обстановка и т.н. и до ден днешен не съм намерил заместител. Да не забравяме, че и немския ми не е много добър, започнах да го уча само година и половина преди да замина, което е ужасно недостатъчно. За щастие повечето материал ми е на английски, а английския ми е добре, но в ежедневието имам трудности заради недостатъчното владеене на езика. Не разбирам какво ми говорят хората, не разбирам какво си говорят помежду си, а когато трябва да говоря с някого ме е срам от счупения ми немски и силния акцент.

Нямам никакво свободно време и през семестъра съм под стрес. Не смогвам да си напиша всичките домашни, защото често не разбирам материала. На всичкото отгоре и работя по 10 часа на седмица. Надявам се това да се подобри с течение на времето, защото това ми е само втория семестър.

Това май са отговорите на всичките ти въпроси.

slicky
02-10-2012, 13:30
Аграрни? Нямам представа, ако ми кажеш специалност мога да проверя в Таймс, плащам си за него.

Предполагам, че УЕА е добър изцяло на базата на факта, че там са всички фермери.

Май се води Agriculture and food.

Govnyo
02-10-2012, 13:32
една секунда, ще видя

Govnyo
02-10-2012, 13:37
топ 20:

1 Nottingham 81 2.8 385 62.0 100.0
2 Reading 80 2.1 345 76.0 96.2
3 Harper Adams University College 86 0.9 310 80.0 91.4
4 Newcastle 86 1.8 329 52.0 90.2
5 Aberdeen n/a 3.0 n/a 36.0 88.5
6 Aberystwyth 86 2.1 253 43.0 82.7
7 The Queen's 55 1.4 303 80.0 78.7
8 Bangor n/a 1.8 n/a 38.0 78.5
8 Plymouth 80 0.5 324 43.0 78.5
10 Lincoln 71 0.7 327 53.0 78.3
11 West of England n/a 1.8 279 34.0 76.5
11 Royal Agricultural College 82 0.5 265 49.0 76.5
13 Greenwich n/a 1.3 202 52.0 71.4
14 Cumbria n/a 0.1 304 n/a 71.2
15 Nottingham Trent 76 n/a 259 45.0 69.3
16 Sheffield Hallam 75 n/a 271 35.0 67.6
17 Bournemouth n/a n/a 216 52.0 65.8
18 Worcester n/a n/a 227 43.0 63.7
19 Highlands and Islands

slicky
02-10-2012, 13:37
Мерси за инфото, ако имам още въпроси ще ти пиша на ЛС.

princo90
02-10-2012, 13:48
Уча информатика в RWTH Aachen. Това е в Германия. Животът не е скъп и ако наема не ми беше 180 евро, дори разходите щяха да са толкова, колкото бих ...........................................
и напиша всичките домашни, защото често не разбирам материала. На всичкото отгоре и работя по 10 часа на седмица. Надявам се това да се подобри с течение на времето, защото това ми е само втория семестър.

Това май са отговорите на всичките ти въпроси.

Мерси за изчерпателния отговор, точно това и мен ме интересуваше за Германия. Даже пробвах няколко пъти да ти пиша ЛС преди това, но ми даваше грешка..
Та, ако може само още един въпрос. По немската телевизия ZDF гледах един репортаж за това, че в страната се забелязвало много голям недостиг на студентските общежития и колко трудно било да се намери стая. Много се чакало, докато се намери свободно жилище, а сега тепърва започвали да се строят нови. Ти лесно ли си намери твоето, което като гледам е доста изгодно, и въобще в Аахен има ли го този проблем?

PainMonopoly
02-10-2012, 14:04
Мерси за изчерпателния отговор, точно това и мен ме интересуваше за Германия. Даже пробвах няколко пъти да ти пиша ЛС преди това, но ми даваше грешка..
Та, ако може само още един въпрос. По немската телевизия ZDF гледах един репортаж за това, че в страната се забелязвало много голям недостиг на студентските общежития и колко трудно било да се намери стая, много се чакало. Сега тепърва почвали да се строят нови. Ти лесно ли си намери твоето, което като гледам е доста изгодно, и въобще в Аахен има ли го този проблем?

Това е абсолютно вярно и този проблем е доста силно изразен в Аахен. RWTH има над 30 000 студенти, а местата в общежитията са под 5000. Ако искаш да ти е сигурно мястото в общежитие, трябва да кандидатстваш месеци по-рано, дори 1 година. Хубавото е, че няма нужда да си приет, за да кандидатстваш. Аз лично получих стая след 6 месеца чакане и я получих преди да пристигна, с което извадих много много голям късмет.

Един приятел обаче този семестър се премести от Бон и премина през пълния шок и извращения на търсенето на жилище в Аахен. Търси около 2 седмици нещо каквото и да е, дори и временно и накрая си намери някаква пробита къща от която го изгониха в края на същия месец. После си намери Untermiete в общежитие за 4 месеца и чак на 1 март ще се нанася трайно в общежитие. Някои хора нямат и този късмет и им се налага да си търсят квартири в Щолберг, Лангервее, Ешвайлер и други градове, от които трябва да идват с влак на лекции.

Докато търсеше му се е случвало да чака на опашка за оглед на някакъв разбит апартамент с 20 човека пред него. Или си уговаря час и отива на огледа, а като отиде от апартамента излиза някой с подписан договор, а хазяина казва "Вие за оглед ли чакате? Е, вече не чакате."

Когато ходех на курс за ДАФ и горе-долу целия курс кандидатстваше в Германия, беше ноември-февруари и кандидатстваха за следващия зимен семестър. Аз им казах "кандидатствайте за общежитие сега". И всички ме гледаха с недоумение, тип "ти луд ли си" и питаха "ама как така, ама откъде да знам че ще ме приемат, ама откъде да знам къде искам да кандидатствам". Това е често срещан проблем сред българите, че не разбират колко сериозно трябва да се отнесат с търсенето на жилище. Най-късно 9 месеца преди кандидатстването трябва да си подал молби за общежитие. Дори и да не си сигурен, че ще кандидатстваш в даден град, дори и да се откажеш, пак кандидатстваш. Дори само да ти мине през ума да кандидатсваш някъде, първо проверяваш общежитията и подаваш молби. Ако те приемат, не си длъжен да се нанесеш.

wildsoul
02-10-2012, 18:09
Уау, благодаря на всички за отговорите! Не съм очаквал толкова отговори... Ножа и ПайнМонополи много изчерпателно се изказахте, благодаря ви! Очаквам още мнения :) И да се знае мъжко съм :D И един бърз въпрос.. Вчера даваха по новините че холандците доста ни мразят българите .. чак някакви сайтове правят. Как са настроенията в държавите, в които учите? Харесват ли българите? Има ли дискриминация?

Noja
02-10-2012, 18:44
Да и аз пропуснах да кажа, че във Виена го има проблема с общежитията и е подобно както го е описал колегат от Аахен, трябва по от рано да се почне търсенето има надеждни саитове: http://www.jobwohnen.at/?id=198 , пишеш е-маил или звъниш на всеки и така докато се стигне до някъква договорка и внимаваите защото на мен ми се случи да ми искат предварително пари които аз не преведох твърде е съмнително затова се оглеждаите добре. За това как ни приемат немога да кажа със сигурност, но лично според мен зависи много от съответните хора, хазаина ми например харесва българи и има приятели българи, учителя ми също даже е бил в България и не мисля, че приема българите нормално, но винаги човек трябва да помисли за няколкото страни на нещата, за Холандия никаква идея иначе във Виена са отворени хората какот казах толерантни са споредмен, говори се и доста англииски все пак е доста интернациоанален град, в Англия пак намирам отношението което съм срещал за нормалко. webmast3rche писах ти лично, кажи дали си го получил/а?

scrooper
02-10-2012, 19:36
Вчера даваха по новините че холандците доста ни мразят българите .. чак някакви сайтове правят. Как са настроенията в държавите, в които учите? Харесват ли българите? Има ли дискриминация?
Какви сайтове? Аз имам приятели холандци и са много добре настроени към нас. Като цяло има 3 типа чужденци: харесват ни и са редовни посетители на курортите ни, не ни харесват, защото са имали лош опит с нас или наши съседи и най- често срещаните- нямат идея кои сме. Чак за дискриминация, но в чужбина се оформят групи по националности, т.е. има деление, което е в реда на нещата.
PainMonopoly, чувала съм, че в Аахен момичетата си намират по- лесно квартири/ вг-та, защото като цяло момчетата преобладавали. Вярно ли е или да не се надявам :D

wildsoul
02-10-2012, 20:17
Какви сайтове? Аз имам приятели холандци и са много добре настроени към нас. Като цяло има 3 типа чужденци: харесват ни и са редовни посетители на курортите ни, не ни харесват, защото са имали лош опит с нас или наши съседи и най- често срещаните- нямат идея кои сме. Чак за дискриминация, но в чужбина се оформят групи по националности, т.е. има деление, което е в реда на нещата.
PainMonopoly, чувала съм, че в Аахен момичетата си намират по- лесно квартири/ вг-та, защото като цяло момчетата преобладавали. Вярно ли е или да не се надявам :D

Ами сайтове от рода на еди кой си българин ми взе работата и такива глупости.. :O
Noja пиши и на мен лично ако не си видял тва от мен.
edit: за това става въпрос http://bnt.bg/bg/news/view/69786/holandski_sajt_sybira_oplakvanija_sreshtu_bylgari

PainMonopoly
02-10-2012, 23:47
Харесват ли българите? Има ли дискриминация?Аз общувам със студенти основно и те естествено са отворени и толерантни (само един си призна, че не харесва турци и мюсюлмани, но това не ни касае). Не зна какви са нагласите сред дъртите, не общувам с такива.

Колкото до Холандия, аз отскачам до там сещате се за какво и в Маастрихт по принцип не пускат в кофишоповете граждани на държави различни от Холандия, Белгия и Германия. Обаче аз им показах студентската си карта и ме пуснаха. Това са ми преживяванията с холандци. :Д


PainMonopoly, чувала съм, че в Аахен момичетата си намират по- лесно квартири/ вг-та, защото като цяло момчетата преобладавали. Вярно ли е или да не се надявам :DНаистина преобладават, но не виждам как това помага. Има някои квартири и общежития, които ги дават само на момичета. Иначе често апартаментите се наемат смесено от момчета и момичета, дори почти винаги.

wildsoul
02-11-2012, 22:47
Хайде няма ли да се престраши още някой да сподели как е студентството :D