PDA

View Full Version : НЕМСКИ ЕЗИК



Allex
02-15-2012, 17:57
Така..от тази учебна година започнах да изучавам и немски..проблема не е в това че нe го разбирам, а в това че тая по немски не ни дава транскрипцията на думите и понякога ми е трудно да ги прочета :( Сега ще кажете ми кажете и.. да казвали сме и.. тя напише на 5-6 думи, а за един час вземаме по най-малко 15 тъй като за първи път уча немски и може ли всеки път да и казваме да пише транскрипции.. та въпроса и има ли някъде в нета речник, да си го изтегля на компа където може да има всички думи, как се четат ала бала.. като SA Dictionary по английски така и по немски ?
Благодаря на отзовалите се :)

breathless
02-15-2012, 19:22
Не знам, но в Google Translator можеш да чуеш как се произнася дадена дума, ако е от помощ.

whitediamond
02-18-2012, 13:17
Не знам, но в Google Translator можеш да чуеш как се произнася дадена дума, ако е от помощ.

Да и аз правя така. Иначе можеш да вземеш някаква книга или учебник със CD и така да слушаш произношението.

Не се сещам за друг вариант.

RainBerry
02-18-2012, 13:26
Още в началото на годината не ви ли обясни кои комбинации от букви как се четат и тн. Примерно, сега се сещам за:

tsch - ч
chs - кс
qu - кв
ie - дълго "и"
ei - ай
eu - ой
w - в
s - з, когато е преди гласна или в началото на думата
ß = ss - с

За това се сещам, но то по принцип, ако си внимавал/а поне мъничко от началото на годината, до сега да си схванал/а за какво иде реч.

UnkNoWn12
02-18-2012, 15:31
Освен това,което RainBerry каза се сещам и за
ch-х
sch-ш
äu-ой
s-в началото на думата може да се чете и за "ш",ако е пред "p" и "t" например :)

scar.ss
02-18-2012, 19:18
UnkNoWn, вярно е написаното, но по-лесно по-вярно (според мен) е да се "обясни" така:
sp- шп, като sprechen
st- щ, като Stimmung

http://de.thefreedictionary.com/
Иначе използвай този речник. Много е богат, много. Има обяснения на думите, граматика за съответната дума + много примери. Мисля, че в 9.клас щв ти е по-полезен, но като за начало можеш да го използваш само за транскрипцията. Обясненията на думите ще ти трябват по-късно.

anonymous708973
02-18-2012, 19:34
Сефте чувам да се пише транскрипция на немска дума, а уча немски от бая години.
Научи си съчетанията от букви и няма да имаш нужда от речници и глупости.

dream1707
02-18-2012, 20:06
Немския е точен... четеш това което виждаш. Имаш да учиш единствено буквосъчетанията, които ти изредиха по-горе.

Gerry905
02-19-2012, 11:42
Аз не уча немски, а италиански, но понеже една приятелка учи в Немската знам, че има определени буквосъчетания, които се четат по различен начин. Или ако някоя буква е пред гласна или нещо такова. И ако в действителност е така и четеш, това което виждаш, то трябва само да научиш кое как се чете. ;)

Allex
02-19-2012, 13:17
Мисля си че точно тези съчетания от букви като ги видя.. и блокирам..

whitediamond
02-20-2012, 17:07
Хора някой от вас знае ли правилото за "р" .

В смисъл в какви случаи се чете и кога се изпуска. Все не намирам нищо по този въпрос...

vqra
02-20-2012, 17:24
Ами аз в момента уча немски (в среда) и за такова правило незнам. Но ако не си сигурен за трянскрипцията купи си един свестен речник на Понс. Мноого е полезен. Поне на мен помага. А и за google не мисля че той е един от полезните речници в нета. В Euro dict има интересни неща и е безплатен.

UnkNoWn12
02-20-2012, 19:38
Whitediamond, уча немски втора година (като не претендирам за ниво по високо от А1), но не съм чувал за такова правило..

whitediamond
02-21-2012, 10:47
Whitediamond, уча немски втора година (като не претендирам за ниво по високо от А1), но не съм чувал за такова правило..

Като почнах да го уча търсих съчетанията от букви,поотделно как всяка се чете,повечето успях да намеря.

Обаче правилото кога се чете "р" и кога се изпуска никъде го няма !

Някой по-опитен да ни светне ?!?

ParadOx
02-21-2012, 12:04
Някой по-опитен да ни светне ?!?

В началото на думата и след съгласна се произнася по-твърдо нещо като френско, в средата на думата е "глътнато", а в края на думата е ясно, че се произнася като а/ъ: Mutter, Vater и т.н. Почти невъзможно е да докараш произношението ако не си в такава среда и не говориш с немци макар че и самите немци имат 8734837432943 диалекта..

xoxi
02-21-2012, 13:30
Сефте чувам да се пише транскрипция на немска дума, а уча немски от бая години.
Научи си съчетанията от букви и няма да имаш нужда от речници и глупости.

Подкрепям това мнение.
На мен дори ми стана малко смешно като прочетох за транскрипцията.

На немски най-бързо се учи произнасянето. Научаваш си в началото съчетанията и упражняваш с четене. След това вече няма да имаш никакви проблеми. А цялата тази философия може да се научи за седмица-две.

BrOkEnBrAiN
02-21-2012, 15:47
Също от личен опит държа да отбележа, че немския не са учи с "тва не мога, онова не мога". Подкрепям горното мнение, че ако отделяш време за езика няма да имаш абсолютно никакви проблеми.
Предупреждавам те (с добро!) седни си на г*за докато си в подгответо, защото виждам отделни хора от класа ми, които на магия минаха 8ми клас сега в 11 не могат да кажат 5 свързани изречения на немски...

princo90
02-21-2012, 16:10
Разбира се, че има транскрипции на немски, просто в повечето случаи не е нужна такава. Най-вече се използват при чуждиците, произлизащи от френски и английски. Ако искате отворете кой да е речник в някой магазин и ще видите, че всяка дума си е с транскрипция.


В началото на думата и след съгласна се произнася по-твърдо нещо като френско, в средата на думата е "глътнато", а в края на думата е ясно, че се произнася като а/ъ: Mutter, Vater и т.н. Почти невъзможно е да докараш произношението ако не си в такава среда и не говориш с немци макар че и самите немци имат 8734837432943 диалекта..

Абсолютно съм съгласен. Дори и нашето българско "р" (gerolltes R) да казваш не е голям проблем, тъй като в Австрия и Бавария примерно го произнасят така. Иначе в останалата немскоговоряща част "р"-то наистина бие на френското, произнася се в задната част на гърлото, като езикът в предната част стои неподвижен.

RainBerry
02-21-2012, 20:41
За произношението, наистина си има диалекти, особено в северната част (ако помня правилно), според г-жата ни е било доста по-различно, с времето се свиква, но абсолютно точно произношение се съмнявам да ти каже някой. А за думите навлезли от френски - пр. ресторант, карат ни да го произнасяме, така да се каже, на френски. Някакво преплитане на езика ии.. общо взето нищо. :D

therichbitch
02-22-2012, 20:21
В доста региони "р"-то се произнася по-твърдо отколкото си го мислите :) не мисля, че е голям проблем дори да не го признасяш точно както са ти го казали или писали в учебника (знам ли, може пък да са описани движенията на езика, докато се казва)