PDA

View Full Version : НОВИТЕ ПРОМЕНИ В УЧИЛИЩЕ?!?!?



PLEYGIRL
02-16-2012, 09:58
Здравейте ... аз съм ученичка в 10 клас и вече чух по новините за настъпващите промени в училищната ни система и искам да видя мнения по въпроса..... е какво мислите за новите идеи?



ето видео с новината .... http://vbox7.com/play:774b10ca23

maximxxl
02-16-2012, 11:39
Мм нз...и да, и не. Не, защото до 4-ти клас учениците трябва да свикнат с оценките и оценяването. Ако ги няма оценките и повтарянето на класовете до 5-ти клас учениците няма изобщо да учат, ако нямат свестни родители. Учителите ще са безсилни да карат децата да учат. Нещото, което най-много плаши децата и ги кара да учат е именно 2-ките и повтарянето на класовете. Според мен, ако те не си изградят такъв страх към ниски оценки и повтаряне на класа те няма да полагат нужните усилия и в по-горните курсове. Да, защото до 10 клас е достатъчно за някои да завършат...За какво им е по-нагоре, ако няма да следват някъде а ще отидат в най-близкия завод или предприятие, в което ще си изкара животеца там. Аз съм в 11-ти клас и си уча по старата програма и по старите учебници. Е трябва да ви кажа, че си ми е перфектно! Не знам защо променят всичко?!

scrooper
02-16-2012, 12:07
Не съм съгласна за детските градини, освен ако не се осигурят достатъчно места за всички деца. Иначе е все тая.

LookAtMeNow
02-16-2012, 12:13
Адски объркано мислене имаш..

sunnyt0
02-18-2012, 20:35
Добре де тия промени демек няма да засегнат учениците които сега са в 8ми 9ти 10ти и 11ти клас а ще са за тези които през 2013-2014 ще са 1ви и 7ми ?

Lucho
02-18-2012, 21:11
Новата реформа няма да е нищо особено по мое мнение. Много шум се вдига, но накрая нищо няма да има налице. Не трябва да се правят козметични промени, а всичко да се реорганизира наново. Защото да направиш от едно СОУ "обединено училище до 10 клас" не е реформа. Това е регрес.

По отношение на засилването на профил-обучението - това е добре, но ще видим до колко ще се спазва - защото никога не е изключено под формата на СИП/ЗИП дори в 11 и 12 клас да продължи да се изучава друг, ненужен за конкретен профил предмет, само за да може да не се закрива щат или просто някой да получава заплата.

По отношение на целодневната форма на обучение до 7 клас - не я одобрявам лично, но така пък родителите ще са по-спокойни и малките ще имат редовни занимания. По-скоро е добре да бъде до 5 клас задължително, а в 6 и 7 - по желание. Но трябва да се създадат и съответните условия.

И до тук беше козметичното. Ако ще се прави реформа, то трябва да се изчистят учебниците и учебните планове от всички глупости, които само утежняват учебния план. Дори с цената на това всички учебници да трябва да се препечатат наново. Трябва да се помисли и върху квалификациите на учителите (тъй като от СБУ искали възпитателният елемент да се засили в новият проектозакон).

Според мен също така МОМН трябва да въведе сурови и строги наказания за ученици, които системно отсъстват/бягат без уважителна причина от часовете, които не спазват съответната дисциплина и такива, които пушат и употребяват психотропни вещества на територията на училището - тъй като в момента наказанията са смешни, а както на всички е известно, по делегираните бюджети всеки ученик "носи" определена сума пари на училището. Затова за нито един директор "не е на сметка" да изключва или премества провинили се ученици, което не е правилно.

От РЗИ по райони също трябва стриктно да следят натовареността на ученическите програми, а не както е в момента училищата да им замазват очите с едно, а реално да е съвсем друго.

+ Реформата ще засегне всички, които догодина ще са първи, пети и седми клас.

granger
02-19-2012, 11:02
Фабрика за малки идиоти!Точно в това се превръща българското училище. Този процес се развива в продължение на доста години , но като че ли сега ударихме дъното с новия законопроект.
До 4ти клас без повтаряне-да,нека влизаме неграмотни в 5ти клас. Какъв е смисълът едно дете да кара 4 години,например, без да се научи да пише и чете, след което да влезе в 5 клас?! Никакъв. После учителите се чудят защо работят с неграмотничета.
5клас вече сме достатъчно тъпи ,но минаваме с 2ка! По проект,ако едно дете има среден успех 4 по всички останали предмети, то може да премине в по-горен клас и с 2ка.Да предположим ,че 2ката е по БЕЛ...за какво говорим тогава?
Но това е просто върхът на сладоледа. Сега положението не е толкова по-различно.Сега също се пишат 3ки по милост,реално българското училище е завод за неграмотни , на всичкото отгоре надути , със самочувствие до небесата, хора,чиято единствена цел е да дойдат на училище , за да се наядат.
Тази реформа удари дъното.Даже го издълба.
Тук -там се намират и можещи ,и знаещи хора. Да,но в един клас съставен от 25 ученици, рядко се намират повече от 3-4 , които да са над средното ниво.
Грозна,грозна картинка.

smiirnoff
02-19-2012, 16:59
Само мислят как да направят българските деца по - тъпи. То не стига, че сега повечето са толкова неграмотни, а и с новите промени ще станат още по - зле. Въобще няма нужда да коментирам, малко ли групи има във Facebook, където родители се оплакват от новия закон ...
Аз само имам един въпрос: след като сега съм в десети клас, това означава ли, че накрая на годината ще държа изпити по всички предмети? Или изпитите след 10 клас ще бъдат въведени догодина?

4o4ina
02-19-2012, 17:05
Ами не съм съгласна,почудиха се как да усложнят образованието,защото цял ден седят и си клатят краката! :?

mlakniwe2
02-19-2012, 17:21
Това е план за затъпяване на нацията-прост народ лесно се управлява-нека да минават с двойки, нека да взимат средно 10 клас-САМО ТАКА!!! Чудят се ква простотия да измислят-добре, че завършвам след 2-3 месеца и поне няма да видя кво ще стане, а то със сигурност е по-зле от преди-особено за по-малките-да не говорим, че сега на никой не му пука, че децата нищо не знаят и ходят да даскало да спят и да ядът, като дойдат на проверка от министерството искат само документация, и не ги интересува дали знаят учениците-и даскалите ни викат ся лекарите и даскалите само ги карат да пишат един куп документи и всички искат документи-не ги интересува нищо друго

ще дам пример тая година съм 12 клас и ми е последна+тва ще имам държавни изпити за професия и директорите решили, че уредите с които работим по практика са много стари и тряя да купят нови и да напраят малко ремонт през лятото-до тук добре, но почна учебната година и влизаме в кабинета по практика и той е празен, само го боядисали в зелено и е абсолютно празен,-само маси и столове-нито уреди нито нищо и понеже и сложили няква нова госпожа тя ни каза ,че ще купят материална база до няколко дни-и тия няколко дни се оказаха месеци и така целият първи срок нищо не правихме, щото кабинета по практика празен, а имаме над 10 часа там на седмица-и решихме да кажем да директорката и тя дори се учуди, че кабинета бил празен/много странно/ и каза добре че ми казахте ще задействам нещата и вторият срок сигурно ще купят нови уреди-дойде и 2-рият срок пак същото кабинета празен и нищо не можем да прайм-миналата седмица най-накрая купиха някои нови неща, които обаче стигат за 5 човека да работят, а ние сме 13-та въобще практиката тая година е нищо и на никой не му пука, че ще имаме държавни изпити по практика и теория-дори се оказа че директорката не знае-егате даскалото, егати образователната система