PDA

View Full Version : Олимпиада по химия- 7 клас



neomar12
02-18-2012, 19:33
Здравейтеее.
Има ли хора от форума, които са се класирали за 2-ри кръг на олимпиадата по химия за седми клас? Споделете от кой град сте, какво сте направили на миналия кръг, колко точки сте имали, какви задачи очаквате на 2-ри кръг и като цяло какво ви е мнението. Който има, може и да публикува някоя друга задачка за упражнение :D
Иначе олимпиадата е в ЧЕТВЪРТЪК 23.02. в 09:00
Почвам аз: на 1ви кръг искарах 94 точки, защото бях сгрешил някои работи, от ямбол съм, и като цяло беше трудничко :(.

Pamaa
02-21-2012, 14:07
Аз не, че съм ходила на олимпиада, ама ще кажа за миналата година.
Минах на втори кръг, теста беше супер лесен, даже по-лесен от този на първи.. бях сигурна, че имам най-малко 75, ноо се оказа, че никой от Пловдивска област не е минал. оО Все още ми се струва доста странно, но факт - класирали се нямаше.

neomar12
02-23-2012, 14:20
Как направихте олимпиадата днес?

BloodyDreamer
02-23-2012, 15:48
Елементарно беше. Ще имам минимум 97 точки, с малко повече късмет 99. (проверих си нещата, имам само една отвратително глупава грешка, но не е нищо съществено, така че най-вероятно ще е с малко точки - на втора задача от втора част, подточка Е съм писала, че кислород трябва за образуване на ръжда и за горене на водород ;D карай, че водорода се самозапалва rofl Та това ми е единствената грешка. А, и на две места съм изпуснала стрелкичката, която показва, че водорода е газ и се издига нагоре, но не вярвам да ми отнемат точки там.)
ПП. На първи кърг имах 97 точки, бях написала неземната глупост, че хлорът проявява втора валентност към фосфора и че фосфора може да проявява шеста валенстност. От там и структурната ми формула е грешна. Ама така, като не внимава човек ;D
ПП. От Сливен съм.
ПП. Най - ме е яд, че допускам супер елементарни грешки на неща, които ги знам перфектно! :/
Уупс! Днес разбрах, че всъщност като съм попълвала правилно съм мислила и наистина, за да гори водород трябва кислород. :) Тоест - май нямам грешки!! В момента съм на три метра над небето. If you know what I mean ;D

neomar12
02-25-2012, 08:05
Какво мислиш за вярно на тези въпроси:
11. Кои от твърденията (1), (2), (3) са верни?
(1) Почвата е химично съединение.
(2) Ледът е химично съединение.
(3) Газираната вода в чаша е нееднородна смес.
А) само (1) и (2)
Б) само (1) и (3)
В) само (2) и (3)
Г) и трите са верни


18. В един атом сяра има 16 протона. Колко електрона има в един сулфиден йон S2-?
А) 2
Б) 14
В) 16
Г) 18

Honest
02-25-2012, 12:19
BloodyDreamer, ако нямаш никакви грешки нали знаеш какво следва? ВАААААРНААААА :Р Успех на всички!

BloodyDreamer
02-25-2012, 13:03
На 11. е В, защото почвата е смес, не химично съединение; ледът е вода в твърдо състояние, а водата е химично съединение между водород и кислород; газираната вода е смес между вода и въглероден диоксид като балончетата газ, които се отделят всъщност са въглеродния диоксид, което означава, че той не се е разтворил във водата, следователно сместа е нееднородна. На 18. е Г, защото атома е неутрален, следователно има 16 протона и 16 електрона. За да стане йон с два отрицателни заряда, значи е приел 2 електрона (протоните са в ядрото, само електроните могат да се отдават и/или приемат, понеже са в атомната обвивка). 16 + 2 = 18, simple logic ;) Надявам се разбра нещо, че попринцип не мога да обяснявам.

Honest, не искам нищо да очаквам, защото нали знаеш - надявай се, надявай се, за да бъдат надеждите ти брутално разбити... Обаче аз съм оптимист и силно вярвам в шансовете си! ;D

А аз да питам - на 3та задача от втората част нали не е задължително да използваме всички неща? И на В - Кой процес трябва да проведете, за да отделите получения твърд калиев хлорид от течността в чашата? - какво писа? Аз писах изпарение, но не съм много сигурна.

dreamwalker
02-25-2012, 15:22
^ "Аз писах изпарение, но не съм много сигурна."
Аз писах дестилация.

BloodyDreamer
02-25-2012, 19:55
O.o Защо дестилация? Как получи твърдия калиев хлорид? Аз като смесих калиевата основа и солната киселина, сложих полученото вещество(воден разтвор на калиев хлорид) на тигана и там го пекох ;D Тоест нагрявах го, за да се изпари водата и писах, че солта кристализира - като при получаването на натриев хлорид от морска вода.

koko98
02-29-2012, 18:13
За едно нещо се притеснявам: не съм описал достатъчно разширено задачите с свободен отговор
BTW някой от вас занимава ли се с практическа химия, защото аз много обичам да синтезирам вещества с интересни свойства като KNO3; KClO3; CHCl3;HNO3;H2SO4;NaCH3OO- и много други, в бъдеще планирам синтез на KCN и HCN

BloodyDreamer
03-12-2012, 15:28
Мамка му, КЛАСИРАХ СЕ!! Надула съм си музиката до дупка и не мога да си намеря място. Даже се обадих на татко да ми вземе шоколад. Млечен. С лешници. Голям!!
О, Боже! Варна, чакай ме!