PDA

View Full Version : малко помощ с perfect continuous / perfect simple?



awesomesheepy
02-19-2012, 16:42
ще ми обясните ли как най-лесно да различавам и да откривам perfect continuous / perfect simple? и как да ги прилагам С:

ще съм много благодарна :)

HolyShit
02-19-2012, 17:39
Уф,тия неща кога съм ги учил :D ..

Едното(continues) трябва да е даден момента на случката.Например I've been waiting here for last 2 hours.
Докато simple акцентира в/у самото действие.Например I haven't made my homowork yet.

Дай примери , ще ти ги решим,ако това е проблемът.

LoupGarrou
02-19-2012, 17:57
^ Кофти, нали ?! Да обясниш нещо по начин, по който другите да те разберат : ).

Аз съм казал на момичето, което седи с мен - "преписвай от мен, колкото искаш на контролната по английски, но не ме карай да ти ги обяснявам" (винаги сме едни и същи групи, с разместени упр). Просто не мога. Тя е от тези хора, които следват всичко по учебник, трябват и' схеми, кое с кое се съгласува, кое време в кое минава, кое е къде се намира в линия на времето. А аз си нямам и идея от такива работи (даже не мога да ти кажа всички времена как се казват на английски), но пък всичко е ток и жица : ) .

LoupGarrou
02-19-2012, 18:05
Към авторката: я кажи какъв друг чужд език учиш ?

Иначе използвай "perfect simple", когато искаш да наблегнеш, че нещо е направено отдавна, предхождащо друго действие.
А за "perfect continuous" като за време, когато се използва за нещо, което се е случило в миналото и е продължавало/продължава до сега или близкото настояще : )

*само да не ме разбереш погрешно, защото обясненията ми не са "като по учебник".

LoupGarrou
02-19-2012, 18:11
Иначе, питаш ни за past, не present, нали ?!

HolyShit
02-19-2012, 18:43
Хаха,супер си ги решавам.Рядко чета теория и точно за това не мога да се изразя добре ;)
Примери мога да направя и избера вярното,просто си го знам.:(

irrationalDecision
02-19-2012, 21:55
Ми не е толкова трудно да се обясни и без завързани схеми и таблици от учебник.И двете времена изразяват действие, почнало в миналото, което продължава и в момента или пък току що е свършило. Разграничаването им е най-вече става на база вложения смисъл и нещото, върху което искаме да падне акцентът. Ако искаме да наблегнем предимно на резултата и други подобни детайли,ползваме Present Perfect. Ако искаме обаче да натъртим точно продължителността на действието, то тогава се спираме на варианта с Present Perfect Continuous.Например:

We have met him twice. Наблягаме на факта, че сме го срещнали два пъти.
They have been writing this project for three hours. Държим да подчертаем ,че цели 3 часа го пишат тоя смотан проект.

Под резултат имам предвид нещо, което е налице като свършена работа.Тогава ползваме Present Perfect.
I have painted the wall. Важното тук е, че съм боядисала стената.
My T-shirt is so dirty, because I have been painting the wall.Тук по-скоро обясняваме, че в следствие на боядисването съм се омърляла така.Но не отдаваме никакво значение на това дали стената е боядисана или не.Все ни е тая.

А и има глаголи, които директно ти подсказват кое от двете времена да ползваш . Kато видиш глаголи като smell, touch, hear, feel, see,taste и т.н, които са свързани с допир, чувство, усещане, възприятие, карай директно с Present Perfect. Същото важи и за глаголите , които изразяват мислене, доверие, знаене , разбиране, а бе с две думи - работа на сивото вещество, такива като think, know, believe, consider, understand,deem, guess, regard и т.н.