PDA

View Full Version : Задача по информатика...



lalalal
02-20-2012, 12:04
Имате ли някаква представа как се решава тази задача:
Да се състави програма, която въвежда редицата от 10 цели числа и намира и извежда произведението от нечетните числа и борят на положителните елементи.
Много ще съм ви благодарен ако ми представите решението! :)

npp
02-20-2012, 12:13
за редицата от 10-те числа можеш да направиш целочислен масив от 10 променливи, но какво значи положителни елементи?!, целочислените стойности в плюс безкрайността или.....?!

lalalal
02-20-2012, 13:51
Според мен са точно тези - в плюс безкрайността. Но проблема ми е в това че не знам как да я направя и искам да видя просто как става.

npp
02-20-2012, 14:03
първо се дефинира едномерен целочислен масив с десет променливи, след това цикъл с генератор на случайни целочислени числа примерно от -1000 до +1000 за всяка една от десетте променливи, след това цикъл с условен алгоритъм за намиране на нечетните числа от масива чрез процес на прогресивно умножение, като в същият цикъл може да се вмъкне и условен алгоритъм за намиране броят на положителните елементи, за което ще ти трябват още поне две променливи т.е. за двата условни алгоритъма

lalalal
02-20-2012, 15:38
Първо благодаря, че си правиш труда да отговаряш. Това го учим от 2 месеца и то доста опростено. Не го разбирам за това търся помощ. Бих искал ако имаш възможност и ти се занимава да съставиш самата програма, защото аз не мога, а утре ми предстои доста важен тест. Ако не ти се занимава те разбирам, но ще съм ти много благодарен ако ми помогнеш.

npp
02-20-2012, 15:48
на някакъв конкретен програмен език ли трябва да бъде?, защото аз не владея конкретен

vesi_358
02-20-2012, 16:42
ами ще ти дам най-основното......въпреки, че нямаше да е лошо да кажеш на какъв език ти трябва и какво може и на може да се използва, но карай.. да предположим, че е c++... ако не ще си го попреправиш, то логиката е същата
1. Декларираш си редицата, т.е. масив с 10 елемента, цели числа
int array [10];
2. Въвеждаш от клавиатура някакви стойности на елементите на редицата като минаваш всеки елемент с помощта на цикъл
for(int i=0; i<10;i++){
cout<<"array["<<i<<"]"; // подсещаш се какво въвеждаш
cin>>array[i]; // инициализираш i-eлемент с някаква стойност
}
вече си имаш редица с определени числа
сега ще я обходиш пак, като търсиш специалните числа, к-то се искат от теб, т.е. нечетните и положителните
int p=1; // в p накрая ще имаш произведението на нечетните
int br=0; // накрая в br ще имаш броя на положителните
for(int i=0;i<10;i++){
if(array[i]%2==1) // проверяваш дали i-тия елемент на масива е нечетен, т.е какъв е остатъка му при делене на 2
p=p*array[i]; // ако е нечетен, го вкл към произв на неч елементи
if(array[i]>=0) // пров дали елемента е положителен
br++; // ако е положителен, увеличаваш броя на полож ел с 1
}
cout<<"Произведението на неч числа е "<<p<<endl;
cout<<"Бр на полож елементи е "<<br<<endl;

някои неща не са на сто процента коректни, като например писането на бг и ползването на явно число за броя елементи на масивите, но да не задълбаваме

lalalal
02-20-2012, 16:43
Езикът е Паскал...

lalalal
02-20-2012, 16:46
Благодаря Веси! До някъде го разбрах..

vesi_358
02-20-2012, 16:54
Хъъ, сори, аз с паскал съм скарана, но доста прилича на C++
май синтаксиса е доста подобен, но кажи си въпросите

lalalal
02-20-2012, 17:09
Просто не знам какви въпроси да ти задам при положение, че C++ дори не бях го чувал до сега, а с тоя Паскал и аз съм доста зле .. Благодаря все пак!

Chacho
02-20-2012, 17:10
program asdf;

type arr = array[1..10] of real;

var
a: arr;
i, count: integer;
P: real;

begin

count:=0; P:=1;

for i:=1 to 10 do
begin
write('a[',i,']=');
readln(a[i]);
end;

for i:=1 to 10 do
begin
if (i mod 2) = 1 then
P:=P*a[i];
if a[i]>0 then
count:=count+1;
end;

writeln('P=', P:5:2);
writeln('Broi polojitelni elementi: ', count);

readln;
end.

ohluv
02-20-2012, 17:19
Просто не знам какви въпроси да ти задам при положение, че C++ дори не бях го чувал до сега, а с тоя Паскал и аз съм доста зле .. Благодаря все пак!

lal надявам се не се занимваш с нещо свързан,с информатика

lalalal
02-20-2012, 17:23
Супер много ми помогна Chacho .. Мерси

lalalal
02-20-2012, 17:24
lal надявам се не се занимваш с нещо свързан,с информатика

100 % няма да е с информатика :d

ohluv
02-20-2012, 17:49
А защо имаш изпит върху масиви ? (чисто любопитство просто :D )

vesi_358
02-20-2012, 19:19
Що да го има, сигурно някой го мори в училище, пък не може нищо да им обясни, ама иска

lalalal
02-21-2012, 07:14
А защо имаш изпит върху масиви ? (чисто любопитство просто :D )

По принцип в моето даскало засилено изучаваме информатика. Но даскалката ни е под всякаква критика.. много е заблудена горката. И да искаш да научиш, да разбереш нещо просто е невъзможно. Та тя дори не знае главни команди и операции в Word, а какво остава за тия сложни програмни езици.. :Д

Chacho
02-21-2012, 08:19
По принцип в моето даскало засилено изучаваме информатика. Но даскалката ни е под всякаква критика.. много е заблудена горката. И да искаш да научиш, да разбереш нещо просто е невъзможно. Та тя дори не знае главни команди и операции в Word, а какво остава за тия сложни програмни езици.. :Д

Двете неща са много различни, от едното не може да се прави заключение за другото.

kpackapgo
02-21-2012, 16:13
ти сериозно ли хаха положителни елементи + отрицателни - :Д

K_O_L_E_V
02-21-2012, 18:24
Ех, още ли го преподават този паскал.....