PDA

View Full Version : Скоростно четене



Nqkuf
02-22-2012, 17:04
Някой владее ли скоростното четене. Споделете техники и упражнения за усвояването на този метод.

Allex
02-22-2012, 18:34
ако става дума за бързо четене.. на български.. чета почти всичко, което трябва да се чете пред класа.. :D

paradosou
02-23-2012, 10:41
На мен ми се получава естествено ;d

Nqkuf
02-23-2012, 19:12
Всъщност става въпрос за четенето с плъзгане на погледа по редовете, без думите да се изговарят наум... Наречено е още фото четене...

CnpauT
02-23-2012, 20:45
ми аз това си го правя без да съм учил нещо по специално...чак пък и техника...става с много четене :D

Chacho
02-23-2012, 20:52
Сега тренирам, но съм още пресен. Забелязва се някакъв напредък, но сигурно ще ми трябват години. Комбинирам го и с нормално четене, за да не свикна да изпускам прекалено много информация. Ползвам две разновидности, едната ми помага да ускорявам нормалното четене, а другата е за тренировка на скоростно четене.

Първата: Ползвам химикалка или пръст на абсолютно всеки текст.
Втората: Пея си нещо на глас или говоря произволни щуротии, докато чета някакъв текст и после сверявам колко процента от материала съм разбрал.

Nakadah
02-24-2012, 04:33
Аз като цяло не прочитам цялата дума като чета. Не е точно както ти го описваш. Чета първите 2-3 букви на по-дългите думи, а думите състоящи се от няколко букви ги прескачам. Не съм правил нищо по този въпрос... На ден чета 100 страници поне обаче, така че искаш не искаш....

Chacho
02-24-2012, 06:55
То всеки е така и онзи пример с:

мжоеш да порчтеш този тксет

е показателен, че не четеш думите цялостно. Става на въпрос за нещо друго, да прочиташ цели абзаци по този начин. Идеята е, че когато четеш един текст, изричаш думите, дори и наум; а целта на скоростното четене е единствено с визуалното възприятие да работиш, без да ги премисляш. Както като видиш патица не изричаш наум патица, така да привикнеш и към думите. Имаше някъде публикувани разни фрапантни резултати, как хората четат хиляди думи в минута с ~60% усвояване.

anonymous708973
02-24-2012, 08:26
Някой може ли да ми обясни за какво точно става въпрос и каква е целта на упражнението?

Иначе аз чета изключително бързо попринцип. Не съм сигурна, но не мисля, че изговарям думите на глас, а и ми се струва абсурдно да следя всяка дума с пръст.

Chacho
02-24-2012, 08:32
Следенето е защото очите ти шават из страницата, а не вървят праволинейно и се изгубваш понякога. Иначе ето за това говорим:

http://en.wikipedia.org/wiki/Speed_reading

kitty02
02-26-2012, 09:12
Има един от моя клас, който още не може да чете (учи се) :D

LoupGarrou
02-26-2012, 09:17
Има един от моя клас, който още не може да чете (учи се) :D

Не е смешно. Постът ти само показва колко си ограничена. Всеки се научава да чете, независимо дали е от някакво малцинство. Шансовете са, че твоят съученик има някакъв проблем/"заболяване" като дислексия, да речем ...

Иначе: попринцип си чета по-бързо от повечето хора. Преди се занимавах известно време, после спрях с това. Нямах достатъчно време, а може би и желание, да се упражнявам. В крайна сметка се получаваше, че не поглъщах "достатъчно информация".

Allex
02-26-2012, 18:36
С малко повече четене всичко се получава.. и при мен се получи естествено..

kitty02
02-26-2012, 18:58
Не е смешно. Постът ти само показва колко си ограничена. Всеки се научава да чете, независимо дали е от някакво малцинство. Шансовете са, че твоят съученик има някакъв проблем/"заболяване" като дислексия, да речем ...

Иначе: попринцип си чета по-бързо от повечето хора. Преди се занимавах известно време, после спрях с това. Нямах достатъчно време, а може би и желание, да се упражнявам. В крайна сметка се получаваше, че не поглъщах "достатъчно информация".
Няма никакво заболяване. Просто е от ромско семейство и не му се е учило .. ;)

Chacho2
02-27-2012, 10:58
Доста е смешничко да се налага дете само да си открие ценностите, а да не са му сдъвкани и изплюти в смилаем вид от родителите.

DisappointedDreamer
02-27-2012, 11:16
Има един от моя клас, който още не може да чете (учи се) :D


Не е смешно. Постът ти само показва колко си ограничена. Всеки се научава да чете, независимо дали е от някакво малцинство.

Наистина си доста ограничена. И ти ако беше на негово място, щеше да си в същото положение. Момчето поне е започнало. А това винаги е нещо.

По темата: звучи ми доста интересно. :) Аз по принцип винаги съм четяла доста по-бързо от всички мои приятели, но това е направо 8-) ще се поинтересувам допълнително

Chacho
02-27-2012, 11:26
Мен ми се струваше шарлатанство и не го взех насериозно, но пък един доста умен човек го подкрепя, затова реших да му дам шанс. Ще видим докъде ще стигнем.

DisappointedDreamer
02-27-2012, 11:31
Абе, звучи интересно. Надали ще седна да го изуча, но ще се поровя по-дълбоко в темата и каквo всъщност представлява техниката.

kitty02
02-27-2012, 20:56
Наистина си доста ограничена. И ти ако беше на негово място, щеше да си в същото положение. Момчето поне е започнало. А това винаги е нещо.
Не казвам, че сега е започнал.. Започна още от 3 клас, вече 5-та година срича. Просто споделих.

Chacho
02-28-2012, 11:13
Направило ти е впечатление и ти е смешно, това не одобряваме.

DisappointedDreamer
02-28-2012, 14:12
Има един от моя клас, който още не може да чете (учи се) :D

Прочети си поста отново. Дано сега поне срам те хване, че ги пишеш такива.

AceOfSpade
06-22-2012, 11:58
Такам... първият ми пост във форума ще е много положителен. Значи, от много отдавна се интересувах за бързото четене (още като ученичка). Много ми беше интересно и исках да се науча. Иначе, не че не четях бързо, но просто исках да постигна заветните 800-1000 думи в минута, за които бях чувала. Та в крайна сметка за бала ми някакви роднини ми подариха Курс по бързо четене. От него научих всичко! Разбрах, че упражненията, които ги има в интернет не са достатъчни. С курса аз се научих за около месец и половина. Не е важно само да си посочваш редовете (въпреки че е от голямо значение). Важни са неща като стойката, разстоянието на книгата от очите, концентрацията и т.н и т.н. А също и нещо, за което не съм виждала да се споменава, а именно зрителното поле. Това е просто казано колко символа виждаш отляво и отдясно, когато погледнеш в средата на даден ред. Обикновено харата виждат около 8 символа общо. В самия курс правихме упражнения за развиване на зрителното поле до 16-20 символа. Това ще рече, че докато четеш погледът ти може да минава само през средата на страницата (вертикално), но ти реално виждаш и си прочиташ цялата страница.
Уфф... много се отнесох. Но накратко: много е полезно и с това бързо четене се запомня много по-лесно прочетеното. След като завърших курса заминах за студентка в чужбина и като уча за сесии ми е много по-лесно.
Дано да съм помогнала :)

TheBeatles
06-22-2012, 12:03
Майка ми го владее още от години. Постигна го с една програма - eyeQ Представлява компютърна програма с упражнения за скоростно четене. Наскоро я пробвах - наистина действа. Но трябва доста постоянство и да се отделят поне 30 минути на ден. Вижте сайта им - http://www.eyeqadvantage.com/ . Програмата е платена, но я има в тракерите безплатно ако се разровите. Горещо я препоръчвам на всеки, които иска да владее скоростното четене. :)

zlatko98
06-22-2012, 12:10
Стана ми интересно и ще се разровя. Дано се науча.

heartshapedbox
06-22-2012, 21:08
Определено е интересно, и аз ще потърся програмата.

ImmortalSportFreak
06-22-2012, 21:13
Четеш всеки ден по около час и ще свикнеш да четеш по-бързо. ;Р

Филанкишията
06-22-2012, 22:07
Тва нещо ми се струва някъв шит. Гледах един път един пич ни обесняваше и направи демонстрация. Тоа все едно беше мега напушен. Някъв гледа неадекватно и сменя страниците. Дори не е фокусирал нищо. И "прочете" една книга с това фоточетене и после вика "аз я прочетох ама трябва да се наспя и след това може да ме питате неща от книгата и аз ще ги знам". Колко си беше повярвал не е истина, иначе тва е няква шашма за мен.

dreamwalker
06-23-2012, 14:29
Чувала съм за скоростно четене, даже преди няколко месеца се бях наканила да си поръчам една книга, в която са описани техники. Тази тема ми припомни, че е крайно време да си поръчам книгата. ;]]

zlatko98
06-24-2012, 11:32
Чувала съм за скоростно четене, даже преди няколко месеца се бях наканила да си поръчам една книга, в която са описани техники. Тази тема ми припомни, че е крайно време да си поръчам книгата. ;]]

Как се казва книгата, ако не е тайна?

AceOfSpade
06-25-2012, 12:03
Многото четене наистина увеличава скоростта. Четете, защото колкото повече, толкова повече (както е казал Мечо Пух ;-)). Въпреки това ми се струва, че има един праг от около 300 думи в минута, който много малко хора (повечето надминали нашата възраст) могат да преминат със самообучение. Аз например, вчера вечерта седнах и за 2 часа си прочетох 200 страници от любимата ми книга на ужасите (happy) и то само с метода, на който са ме научили :)

dreamwalker
06-25-2012, 13:18
http://www.helikon.bg/ebooks/573/10000000000253_cheti-po-barzo!-rakovodstvo-za-barzo-chetene-(speed-reading)-na-pechatni-i-virtualni-tekstove.html