PDA

View Full Version : Хард Диск - малко удрян



NomNomNom
02-23-2012, 15:44
Тъй, направих конфигурация на баща ми, като имах в предвид, че имам работещ сата твърд диск, ама нейсе.
Разбит му е изхода за захранването, но наредих пинчетата, да не се застъпват, нищо не окъси, от време на време не дава контакт, но това вече го оправих. Само в преходника се нагъна всичко, но явно това не е проблем :Д // бях се приготвила да сменям бушон на захранването :Д

Сложих инсталационен диск на седмица, но не пожела да копира файлове на харда.
Сложих Hirens Boot CD, пуснах няколко теста, за сега няма проблемни сектори, нищо и т.н.

Сега тегля нова седмица и ще я пека след малко //нямам нищо готово, освен стари издрани минтове, убунтута.
Предполагам, че старият двд диск е малко надран.

Въпросът ми е - има ли шанс да е прецакано от удар нещо вътре //сигурно има, какво може да е прецакано, защо и т.н. , ако ви интересува ще ви кажа какви тестове правя, след малко ще сложа седмицата да я пробвам, но нета ми е безумно слаб и още се тегли.

И при вас, от личен опит - как сте преебавали твърди дискове, общо взето споделете по темата, че ми е самотно тук и малко объркано, а наистина се надявам да не е особено скапан, защото магазина затвори, а ми трябва преходник от сата към иде за старият диск, а искам да приключа днес :<

xXxAngerfisTxXx
02-23-2012, 16:17
при удар на хард най-честото което става е докосване на четящата глава с плочата - наранява се плочата и ти излизат лоши сектори. (разстоянието между плочата и главата е 65 нанометра, което е малко по-малко от един вирус) Така съм преебавал един WD Caviar SE 250GB SATA 1. Компа ми беше на стенд демек без кутия направо върхо бюрото всичко и като заби един път такъв бой изяде харда докато е пуснат че... после се чудя що ми забива уиндоуса, що като тегля нещо или копирвам ми дава Write/Read Error. Даже не можеше да се преинсталира - не разпознаваше харда. Пускам теста на HDTUNE за лоши сектори и кво да видя - 48% от харда са лоши сектори. Имал съм друг такъв проблем - не ми разпознава хард диск и се оказа R.I.P.-нал сата контролер на дъното. Общо взето харда е най-чувствителното нещо в компа. Едно по-силно разклащане може да го убие, камо ли блъскане в стената докато работи. А твоя щом е с разбити изходи значи не е пазен много и като нищо може да има мъртви секторчета. Windows-а се мъчи да запише инфо върху тях, но понеже са повредени не може да го направи и или дава ерор или забива.

NomNomNom
02-23-2012, 16:56
Истинско чудо, всички сектори са 100% без грешка, сега слагам джама и отлепи да го инсталира, чувствам се доволна.
Предното двд явно е било надраскано повече и заради това беше зацикли.
Но е много много сериозно разбит отзад, и е удрян , ама работи, егати :Д

xXxAngerfisTxXx
02-23-2012, 16:58
то хардовете като са студени са по-стабилни :D

doomkillerr
02-23-2012, 17:16
Важното е хард диска да не е работил, когато е ударен - тогава може да понесе много по голям удър, от колкото когато работи... "xXxAngerfisTxXx" - обясни защо!

xXxAngerfisTxXx
02-23-2012, 17:23
защото като e изключен главата е прибрана - смисъл не е над плочата :)

skozy
02-24-2012, 10:23
ахахах аз моя като забии го пера от всякаде ;дд и не съм се оплакал (да чукам на дърво). Явно кутията му е мн здрава ;дд Ритниците не му стигат.

Wax
02-24-2012, 11:04
Имаше версия на Active KillDisk дето се опитваше (и възтановяваше) някой повредени сектори на едно HDD Чрез директен COM порт, и то само ако HDD-то ти има такъв.
Веднъж ми се е налагало да го правя на един клиент, който като зацепил нещо компютъра го боцал с крак отпред :lol:

xXxAngerfisTxXx
02-24-2012, 20:42
лоши сектори се оправят само чрез Reallocated-ване... ама аз нали съм прост и не знаех как става че на моя WD му изкарах плочите и магнитите и си играх с тях :lol: