PDA

View Full Version : Въпрос за прилагане на expected outcome (статистика)



StringTheoryPracticist
02-26-2012, 01:01
Писах въпроса си в един математически форум, но може и някой от вас да знае отговора, затова ще пиша и тук.

Става въпрос за теорията, че няма разлика между 25% вероятност да спечелиш 20$ и 100% вероятност да спечелиш 5$ (защото 25% от 20$ = 1/4 от 20$ = 5$). Мисля, че е доказано и че се прилага, но не съм сигурен. Въпроса ми е, как да я докажа?

Като цяло, това ми е въпроса, само това ви стига за да ми отговорите, надолу съм писал моята хипотеза - може да ви помогне, но може и само да ви обърка.
(за примера с парите мога да поясня, че са напълно еднакви само в ситуации, в които 20$ са ти 4 пъти по-важни от 5$ - тоест реално в почти всички възможни ситуации, но за по-големите пари може да не важи - надали 100 милиона долара ще ти помогнат 20 пъти повече от 5 милиона долара, защото и в двата случая ще имаш предостатъчно пари; това не прави метода по-малко валиден, просто не трябва да се прилага буквално при парите)

Да приемем, че имам 50% шанс да спечеля нещо. Мога да приема тази вероятност като две алтернативни вселени, като единствената разлика м/у тях е, че в едната от тях печеля нещото, а в другата - не. Естествено, ще попадна в една от тях. Идеята ми е да си представя паралелна вселена, в която и двете неща се случват едновременно, но всяко е разделено на две, тъй като мога да попадна в общо една вселена - затова излиза, че съм попаднал в двете едновременно, само че нещата, които са различни между двете вселени са се случили наполовина - тоест съм спечелил наполовина, което естествено не е възможно, затова си представям някаква степен на полезност на това да спечеля и взимам половината от числото. Въобще не съм сигурен дали миналото изречение е валидно, отворено е към критики. След това взимам този резултат, който е вече само една вселена, и го използвам за да го поставя в ситуация, в която се колебая между две неща, като един от резултатите води до вероятността, за която е резултата - след това съпоставям двете неща и на базата на съпоставката правя решението си. Затова мисля, че не си струва да се играе хазарт - след като събереш всичките вселени и ги разделиш на броя им, получаваш вселена, в която си на загуба, а във варианта в който не играеш хазарт, си с 0$ печалба/загуба, което е по-добре. Същото важи и за тотото.

В математическия форум писах, че всички критики са добре дошли, че не очаквам да се съгласят с мен и, че ако някой ме опровергае, аз печеля от това. Но това не важи за тук - ако не сте съгласни с теорията, но не сте чели нищо друго за нея, тогава не пишете в темата. Ако базирате критиките си на лични разсъждения, тогава може да ги постнете, само ако проверите всичко много внимателно и сте сигурни, че не грешите.

Проблемите със сегашната ми хипотеза са:
1. Трудна е за разбиране и обясняване;
2. Не съм сигурен дали въобще е вярна;
3. Бих предпочел популярната теория, това ще ми помогне да го дискутирам с други хора и да го обяснявам, тъй като в момента даже аз не приемам своята собствена за сигурна. А оттам не съм сигурен дали цялата идея е вярна, не просто дали моето обяснение е правилно.

Ако смятате да напишете, че не са еднакви, защото ако мога да спечеля 20$, тогава или ще спечеля 20, или 0 - няма как да спечеля толкова, колкото е expected outcome-a - по-добре не го пишете, явно не сте разбрали какво съм казал. Не съм казал, че expected outcome предвижда какво ще се случи, а само, че е еквивалентно на нещо, при което не знаем какво ще се случи.