PDA

View Full Version : Тая по БЕЛ



eilhar
02-26-2012, 20:54
пфф заради тая по БЕЛ съм още будна, седя и си преписвам тетрадките :@

EinGutesKind
02-26-2012, 20:59
"Тая по БЕЛ" е жена-филолог, и същевременно моя колежка. Така че повече уважение!

eilhar
02-26-2012, 21:06
"Тая по БЕЛ" е жена-филолог, и същевременно моя колежка. Така че повече уважение!

Откъде си сигурнО, че е филолог?

EinGutesKind
02-26-2012, 21:14
А какво да е?

NightGuardian
02-26-2012, 23:32
много ти е гадно :lol:

БожиятАгнец
02-26-2012, 23:46
Дай на мен,бе, да те еба... Мен пък много ме е яд, че при нас не се отнасят толкова сериозно към БЕЛ и не стоим будни, за да се образоваме на тази прекрасна тематика. :)

DarkTemplar
02-26-2012, 23:48
а към кво се отнасят сериозно при вас?

БожиятАгнец
02-27-2012, 01:28
а към кво се отнасят сериозно при вас?

В училището по принцип към един език, който е основната гордост и специалност...
И към по-сухите науки, математики, химии, физики, геометрии, алгебри и етц.
В моят клас - обща паралелка, почти към нищо.
Ние сме ретарди и не смеят да ни възлагат сериозни задачи. 8-)
Иначе масово съм забелязвала, че по БЕЛ учителите действат много безчувствено, както и учениците.
А, каквато ми е слабост, не мога да си представя как може така...
Защото в крайна сметка, ако можеш да боравиш с думите и го правиш, ставаш безсмъртен. :)
А, като се опитам да съм активна в час съучениците ми най-много да ме напсуват (и госпожата, де)..Слава Богу, че сама си се образовам. 8-)

DarkTemplar
02-27-2012, 01:44
Мда, училището не е единствения начин за трупане на знания и умения. Има още много, само на човек да му се занимава. Само дето имам чувството, че на хората все по-малко им се занимава. :D

Предполагам са безчувствени, щото БЕЛ-а го възприемат като нещо банално и лесно усвоимо, все пак роден език, всеки си мисли, че му знае тънкостите, а често хич не е така. С литературата нещата са още по-зле. Масово не се четат произведенията, нито пък се обръща внимание от кво направление са авторите, какви са им убежденията и интересите. Оттам разбирането на творбите е химера и се раждат бисерите. ;)

Да ти кажа познавам доста хора, които умеят да боравят добре с думите (и го правят), "ама са си смъртни", даже често и те си патят. Иначе е полезно дам.

А ти филолог ли мислиш за ставаш?

БожиятАгнец
02-27-2012, 02:03
Мда, училището не е единствения начин за трупане на знания и умения. Има още много, само на човек да му се занимава. Само дето имам чувството, че на хората все по-малко им се занимава. :D

Предполагам са безчувствени, щото БЕЛ-а го възприемат като нещо банално и лесно усвоимо, все пак роден език, всеки си мисли, че му знае тънкостите, а често хич не е така. С литературата нещата са още по-зле. Масово не се четат произведенията, нито пък се обръща внимание от кво направление са авторите, какви са им убежденията и интересите. Оттам разбирането на творбите е химера и се раждат бисерите. ;)

Да ти кажа познавам доста хора, които умеят да боравят добре с думите (и го правят), "ама са си смъртни", даже често и те си патят. Иначе е полезно дам.

А ти филолог ли мислиш за ставаш?

Точно това имах предвид... 8-)
Иначе, чрез литературата човек се развива, духовно, емоционално и интелектуално - как да очакваш от училището (системата) да ти помогне да просперираш в тези области?
Всъщност и за грамотността също не може много да се разчита.
И все пак, който има желание да се развива в тази област в крайна сметка успява.

А за другото визирах, че ако имаш дарба 'що се отнася до думите и я използваш правилно можеш да станеш безсмъртен. 8-)

Аз много неща мисля и искам да стана...Не е толкова до мисъл и желание, колкото до възможности в случая.
Иначе филологията е една прекрасна опция, макар, че ако я съпоставим с творческо писане или право (все специалности в които думите са важни) се обезсмисля и шансовете за хубава и успешна переспектива са най-голями с третото (право).

А, ти искаш ли да имаш нещо общо с филологията или БЕЛ, като цяло? 8-)

DarkTemplar
02-27-2012, 02:22
Образователната ни система не я бива, иначе училището като институция може да е много полезно, и то в почти всички области.

В правото има и доста суха материя и като цяло е трудоемко занимание, не е само до добро боравене с думите. Нормативната база, която трябва да се обработи е доста обемна, независимо за кой вид право иде реч. Но да, перспективите са несравнимо по-добри. Който знае и разбира правилата на играта, няма как да не се възползва от това. ;)

За добро или лошо имам общо с филологията и БЕЛ, даже доста общо. 8-)

БожиятАгнец
02-27-2012, 03:53
Ооо, с какво по-конкретно? 8-)

И все пак основите върху, които се гради (и върху, които не случайно са приемните изпити) са БЕЛ и история.
Аз лично съм на мнение, че правото (дебати, информация, благородство и т.н. и т.н.) не са ти в кръвта, колкото и да учиш ще си останеш калпав.
Суха материя има във всичко, в правото обаче без думи си гола вода. А формалностите свързани с него се очаква да станат приятно разнообразие и почивка...Поне според мен. 8-)

А системата ни отвсякъде куца, не казвам,че образованието е нещо лошо..Даже напротив, но има прекалено мнгоо пропаганда и неадекватност.

DarkTemplar
02-27-2012, 11:07
Системата, че ни куца е факт, но точно образователната е доста зле. Работи се по остарели методики, занимават учениците с неактуални неща и се залага на остарели научни концепции (а в съответната област не липсват и нови такива). Като цяло на младите не се предоставя информация за актуални събития и области като обществените науки (право, икономика, социология). Повечето от тея науки наистина са по-скоро за университета, но в училище може да се запознаеш с основни понятия в тях, да имаш някаква база. А не да си мислиш, че гражданското общество се състои от хората, които живеят в градовете. :D

Прави ми впечатление, че младите хора имат все по-ниска обща култура (както казах по-напред не им се занимава). Наскоро станах свидетел на разговор между колеги от университета, първокурсници, специалност политология. Обсъждаха някви си техни въпроси. Стана дума за политиката на Кремъл и едната попита: "Абе кой беше тоя Кремъл?" ...

В правото се учи и реторика, за по-добро и точно изразяване. Все пак терминологията е специфична. БЕЛ-а и историята наистина са в основата. Да не се хващам за думата, но точно "благородството" ми е малко извън картинката, а може би не съм разбрал в какъв смисъл го употребяваш. :?

Да кажем, че сравнително често ми се налага по един или друг начин да участвам в книги, научни статии, доклади, проекти, с филологическа, журналистическа и културологична насоченост. :)

eilhar
02-27-2012, 14:17
Вижте, обожавах българския и литературата.
Имах прекрасен учител, обаче откакто е новата госпожа... всичко тръгна надолу. Кара ни да учим анализи, не можем да разсъждаваме върху произведенията и така нататък..
Не мога така Т_Т

BadAss
02-28-2012, 08:06
Вижте, обожавах българския и литературата.
Имах прекрасен учител, обаче откакто е новата госпожа... всичко тръгна надолу. Кара ни да учим анализи, не можем да разсъждаваме върху произведенията и така нататък..
Не мога така Т_Т

че ти кво си учила по литература кат не сте правили анализи и разсъждения ? :lol:

eilhar
02-28-2012, 12:14
нееее, не.
ПРАВЕХМЕ анализи и разсъждения.
Сега ни карат да учим анализите на изуст едва ли не. И не разсъждаваме. Разбираш ли ме? :д

BadAss
02-28-2012, 13:41
ясно
кофти ;д