PDA

View Full Version : Искам съвети по Матура



anonymous682486
02-27-2012, 10:37
Здр! на всички.Аз съм момче на 18г. и половина и тази година ми предстоят матури по БЕЛ.Искам да попитам тези от вас които са правили матури .Въпроса ми е:По Какво да наблягам най-вече за да имам поне малък шанс да изкарам матурите?.Дали трябва да прочета само произведенията на големи български автори или има нещо което пропускам.Ще се радвам ако някои ми отговори.

unknowname
02-27-2012, 15:20
Ако искаш само да изкараш матурата- трябват ти 25 точки за 3. Трябва да владееш пунктуация и правопис- основните правила. Ако искаш повече- трябва да четеш анализите на творбите от конспекта.Те дават основните неща по литература.И най-важното- решавай тестове!!!!Има в нета тоооолкова много, безплатно е!

mlakniwe2
02-27-2012, 16:14
Втората матура е по-важна, по БЕЛ е срамота ако изкараш под 4-ка, би тряяло да знаеш кои автори и произведения се включват в матурата/материала от 11 и 12 клас/-припомни си някои правила по граматика-госпожата/господина ви по БЕЛ би тряяло да ви подготвя за матура-ние почти свършихме авторите за 12 клас и почваме преговор от 11-ти, а относно граматиката по ЗИП-а ни казва някои работи, които са доста полезни-задължително тряя да пишеш съчинение по последният въпрос-дори и да е 2 изречения пак ще ти дадат точки а и +тва имаш даден текста-не виждам нищо трудно и аз ще прая матури тая година и по БЕЛ хич не съм се подготвял знам за кво стааа въпрос в абсолютно всички произведения от 11 и 12 клас и съм добре с граматиката-наблягам само на 2-рата матура

Mi6inka
02-27-2012, 17:06
Просто виж матурите от предходните години! И не.. не трябва да наблягаш само на големите български автори ( каквото и да имаш предвид под това), защото миналата година противно на всички очаквания ( дори и тези на преподавателката ми, която беше сигурна, че няма да се падне това) се падна Далчев. И както казаха преди мен, срамота е да изкараш под 4 на матура по БЕЛ. Повечето правила и пунктуацията се учат още от 5ти клас. И да, учителката ви не ви ли подготвя за бъдещите матури???

anonymous682486
02-28-2012, 10:19
Значи ние сега сме на Йордан Йовков и учим творби като Андже,Шибил,Серафим и др.Тя казва че още малко и ще правим пробни матури.Иначе как мога да уча за пунктуация и правопис- основните правила,в интернета възможно ли е да намеря нещо подобно и да тренирам мозъка си?

slavito007
02-28-2012, 10:58
Възможно е, но ти препоръчвам да си намериш книжка с граматика по български език за матура. Аз учих от няколко едновременно и колкото и да четях все намирах нещо, което не знаех. Пълен/кратък член и кога и къде има/няма запетайка трябва да ги научиш наизуст. Успех!

Mi6inka
03-01-2012, 15:16
И не само.. има доста неща, които ще трябва да научи наизуст. Разни правила... Вярно е това, че докато се подготвяш за матура намираш все по нещо, което не си знаел преди това. Купи си такива издания с пробни матури. И аз все още не мога да повярвам, че учителката ви не ви подготвя, аз когато бях 12ти клас, нашата преподавателка ни счупваше от правила за правопис, пунктуация и т.н. И колкото и да мрънкахме по време на часовете, това си оказа влияние на матурите. Тя ни даваше ужасни тестове и пробни матури и накрая истинската матура ми се стори лесна.

anonymous708973
03-01-2012, 17:04
Взимай си една книжка с матури и почвай да решаваш. Ако нещо не ти е ясно от въпросите по български език, можеш да питаш на лично.
Това са всички автори и произведения, включени в матурата:

Христо Ботев
поезия: „Майце си“, „Елегия“, „До моето първо либе“, „На прощаване“, „Хаджи Димитър“, „Моята молитва“, „Обесването на Васил Левски“.
Иван Вазов
поезия:„Българският език“; „Епопея на забравените“ - „Левски“, „Паисий“, „Кочо“, „Опълченците на Шипка“; разказът „Дядо Йоцо гледа“; повестта „Чичовци“; романът „Под игото“.
Алеко Константинов
фейлетонът „Разни хора, разни идеали“; книгата „Бай Ганьо“.
Пенчо Славейков
поезия: „Cis moll“, „Ни лъх не дъхва над полени“, „Спи езерото; белостволи буки“, „Самотен гроб в самотен кът“; поемата „Ралица“.
Пейо Яворов
поезия: „Градушка“, „Заточеници“, „Ще бъдеш в бяло“, „Две хубави очи“, „Сенки“, „Две души“.
Елин Пелин
разкази: „Ветрената мелница“, „Косачи“, „На оня свят“, „Чорба от греховете на отец Никодим“, „Занемелите камбани“; повестта „Гераците“.
Димчо Дебелянов
поезия: „Черна песен“, „Пловдив“, „Да се завърнеш...“, „Помниш ли, помниш ли...“, „Спи градът“, „Сиротна песен“.
Христо Смирненски
поезия: „Ний“, „Юноша“, „Старият музикант“, „Цветарка“, „Зимни вечери“.
Гео Милев
поемата „Септември“.
Атанас Далчев
поезия: „Прозорец“, „Болница“, „Стаята“, „Къщата“, „Повест“, „Книгите“.
Елисавета Багряна
поезия: „Кукувица“, „Стихии“, „Бретан“, „Ръцете“.
Йордан Йовков
разкази: сб. „Песента на колелетата“ - „Песента на колелетата“, „Последна радост“; сб. „Старопланински легенди“ - „Шибил“, „Кошута“, „Индже“; сб. „Вечери в Антимовския хан“ - „Албена“, „Другоселец“; сб. „Женско сърце“ - „Серафим“.
Никола Вапцаров
поезия: „Вяра“,„Писмо“(„Ти помниш ли...“), „История“, „Завод“, „Кино“.
Димитър Димов
романът „Тютюн“.
Димитър Талев
романът „Железният светилник“.

loveinBrasil
03-18-2012, 16:56
Значи ние сега сме на Йордан Йовков и учим творби като Андже,Шибил,Серафим и др.Тя казва че още малко и ще правим пробни матури.Иначе как мога да уча за пунктуация и правопис- основните правила,в интернета възможно ли е да намеря нещо подобно и да тренирам мозъка си?

Хах просто не се сдържах, ама Андже ли ?! Ти сериозно ли, може ли пък толкова да не си чувал за Индже, все пак е учено и по-отрано ?!
Ееех, ами почни уроци бе младеж, и аз тази година съм на матури,и си ходя на уроци, тъй като, колкото и да си казвам, че ще седна да уча сериозно в къщи, не става, все си отвличам вниманието.
Не те карам системно, вземи около 10 часа, основни правила, обърнете внимание върху литературните произведения и готово. Мисля, че поне 4,50 може да хванеш ако наистина седнеш сериозно. Но всичко зависи от това накъде си се ориентирал , дали ще учиш после, или пък ще започваш работа и ти трябва ей така оценка, но ако си се насочил към първият вариант то тогава ще ти трябва минимум 4,50. ;)