PDA

View Full Version : Литературно есе



LeDa
02-28-2012, 11:50
Това не е тема, в която ще моля някого да ми помага да пиша каквото и да било. Та имам да напиша литературно есе на тема "Вината на Едип" и нямам никаква идея как точно да свържа есето си (в което между другото трябва да изразявам главно своите мисли, нали, а не самата творба?) с факти от "Eдип цар". Ще съм благодарна, ако някой може да ми каже дали трябва да спомена творбата и т.н. чак в аргументацията или трябва да обвържа и тезата си и увода с творбата?

LoupGarrou
02-28-2012, 15:58
От моя личен опит е по-добре всичко да се върти около творбата като правиш паралел между собствените си разсъждения и съдържанието на произведението. Някои учители харесват едно, други - друго. Не всеки ще ти пише "6" за отлични разсъждения и креативен подход, но дори "консервативните" биха одобрили доброто познание на материята. Пиша сносни есета, но философските повече ми се отдават, защото там имам по-голяма свобода и не съм ограничен от света на автора. Също така внимавай да не стане така, че всяко второ изречение да ти е препратка и накрая да се поучи все едно преразказваш (не, че ще го направиш). Иначе аз не бих споменал творбата в увода.

irrationalDecision
02-28-2012, 17:32
В увода името на творбата не бих споменала и аз. Формулираш си тезата, в която вече споменаваш и произведението, след което в частта с аргументацията паралелно разкриваш твоите собствени виждания по темата и ги подкрепяш или пък съответно ги противопоставяш на тези, които внушава творбата.В заключението бих писала отново само от свое име, без да се позовавам на произведението.

LeDa
02-28-2012, 21:34
Аз си написах вече есето. Горе долу добре стана. Ще си постна работната версия, ако някой има желание да я прочете.
Познато ли ти е онова чувство, което не ти позволява да заспиш нощем? Онова чувство, което превръща съзнанието ни в убежище на мисълта за неправилната непоправима постъпка? Вина. Властно и неусетносетно се настанява в душата ни, но тя никога не идва сама. Тя е гостенка на грешката. Така и Едип, макар и невиновен за стореното от него, бива принуден да подслони вината и да й бъде подвластен. Той счита себе си за отговорен за станалото, а не осъзнава невъзможността си да се опълчи на събитията, предречени да се случат.
Участта на Едип е предопределена от самото му появяване на бял свят. Той се ражда виновен и няма как да промени това, безсилен е пред отредената му от безсмъртните съдба. Но предначертана от боговете е всъщност природата на човека. Какво ще се изрази от нея – добрата или лошата й страна, зависи от него. В стремежа си да избегне съдбата си, Едип ускорява сблъсъка си с нея. Узнавайки, че му е предопределено да стане убиец на баща си и да встъпи в брак с майка си, той е ужасен и решава да избяга от орисията си. Опитвайки се да надхитри боговете, царят на Тива ги предизвиква. Но не отцеубийството и кръвосмешението са нещата, от които Едип трябва да се срамува и да изпитва вина, а гневливостта и неконтролируемата ярост. Именно тези негови черти от характера му го тласват към неподозирано нарушаване на моралните норми. Тънейки в духовна слепота, той се подиграва с незрящия прорицател Тирезий, неосъзнавайки, че не сетивата са тези, които водят до познанието. След като разбира грешката си, Едип се опитва да изкупи вината за отцеубийството и кръвосмешението като избожда очите си. Той поема вина за нещо, което е било отредено да се случи, защото знае, че признанието за стореното е единствният начин да спаси народа си. Това показва, че често хората подценяват някои свои грешки, а си внушават вина за други - дали самонадеяността му не е истинското “престъпление”? Едип се бори срещу негативното в себе си, но отрицателните страни на характера му го повеждат по грешен път. Така съдбата му се оказва предопределена и то не толкова от боговете, колкото от самия него.
Едип сам отваря портите на съзнанието си за нежеланата гостенка, вината, като позволява на гнева да го завладее и да го подтикне да извърши неща, за които по-късно горещо ще съжалява. Именно затова не трябва да позволяваме емоциите да замъгляват съзнанието ни – едно недоосмислено действие може да ни коства много.