PDA

View Full Version : Спешноо !



ioana150
02-28-2012, 17:03
Моля Ви много е спешно ! :)

vilityyy979
02-28-2012, 17:17
- експозиция /представяне на времето, мястото и участниците в действието/ - “Три деня младите дружини/ как прохода бранят”.
- още в началото на разказа напрежението е доста голямо. То се засилва още повече /възходяща градация/. За това напрежение спомагат и метафорите “трепетно повтарят” , “Бури подир бури”, “рояк след рояк”. Градацията е изразена и чрез възклицателни изречения. Използвани са много епитети – “безумний”, “сърдити”, “гръмовно”, “геройски”, които представят детайлно и образно картината на боя. Битката е ожесточена, на живот и смърт.
- основен похват е антитезата /контрастът/. Пространствен контраст – турците са долу, а опълченците са горе. Опозицията “горе-долу” е свързана с моралната оценка на автора. Долу са поробителите, които защитават властта на потисниците, а горе са героите, които защитават най-святото – родината. За Вазов родината е свръхценност, както за Ботев свръхценност е свободата. Контрастът е и в характеристиката на нападателите и защитниците. Турците – “идат като тигри, бягат като овци.” Опълченците – “кат лъвове тичат по страшний редут”. Турците – “дивите орди”, опълченците – “дружините горди”.
- Метонимия – “Върхът отговори с други вик” /метонимията е пренасяне на названието от един предмет върху друг въз основа на връзка между предметите/. “Желязото срещат”, “гърдите остаят”
- Сравнения – “кат шъпа спартанци под сганта на Ксеркса”.
- метафори – “насипи идат”, “талазите идат”, “бесни и шумещи”, “вълните”, “канари”, “железни гърди”
- поетът представя много емоционално и образно битката, напрежението нараства все повече. Опълченците защитават с всички сили върха. Те са морално отговорни пред родината, пред народа си. Силните чувства на автора са изразени чрез реторичното обръщение “О, геройски час!”, характерно за одата. Боеприпасите свършват, битката се обръща “на смърт и на щик”. Настъпва кулминацията /връхната точка в развитието на действието/ - “Всяко дърво меч е, всякой камък бомба....” Живи и мъртви се бият в защита на прохода. Турците са ужасени от невижданото чудо - “друг път не видели/ ведно да се бият живи и умрели”.
- повторения “всяко дърво.....всякой камък....всяко нещо...всяка душа” – всички с всички средства участват в битката
- метафори –“демони черни над черний рояк”
- сравнения – “героите наши, като скали твърди”
- метафори – “железни гърди”

mon4yy
02-28-2012, 17:17
на мен ми трябва ЕСЕ на тема "разликата между гаврошовците и децата" за утре е и ще ме изпитват моля Ви спешно еееее !!!!
ще Ви бъда много благодарна ако ми го напишете до 22:00 или до 23:00 :) моля ви :)

vilityyy979
02-28-2012, 17:27
но това е толкова лесна тема ....

mon4yy
02-28-2012, 17:30
znam no sega ne moga da mislq za6toto surceto mi tupka super burzo
ne znam za6to.

mon4yy
02-28-2012, 17:31
molq te pomogni mi :)

Bobbyy976
02-28-2012, 17:33
Моля ви трябва ми за утре есе на някоя от следните теми
1.Нашият живот е борба
2.Нищо не миже да застане м/у истински приятели

Sh@d0w
02-28-2012, 18:37
inb4 lock .