PDA

View Full Version : Ако спя по 4 часа



distance
02-28-2012, 18:30
Ако спя по 4 часа на вечер 5 дни в седмицата, а събота и неделя се наспивам колкото искам, има ли вероятност да халюцинирам? Защото спането така ми се очертава за в бъдеще, а съм чувала, че някой хора започват да халюцинират от недоспиване. Та, какво ще стане?

DisappointedDreamer
02-28-2012, 18:32
Ще си прецакаш целия организъм, което може да доведе до сериозни психични заболявания, като да халюцинирането.

scrooper
02-28-2012, 18:46
ти пък... не си струва, защото в един момент ще се окаже, че дълготрайната ти памет, схватливостта, концентрацията ти и работоспособността ти (и целите ти здраве и психика) са пред разруха. И в крайна сметка няма да постигнеш нищо стойностно, даже напротив. Но пробвай, за да видиш дали си изключение :р

kuklichka_bg
02-28-2012, 21:11
Нищо няма да ти стане,поне на мен ни ми,а спя по-малко даже. :D

slavito007
03-02-2012, 14:40
Зависи от човека, но не можеш да спиш по 4 часа през седмицата и да си мислиш, че като спиш по 12 събота и неделя например, ще си наваксаш и всичко ще е ок. Изгубеният сън си е изгубен и не се наваксва.
Но ако се чувстваш добре след 4-часов сън... аз например не мога да спя повече от 9 часа, защото през деня ще ми е изморено.

Chacho
03-02-2012, 14:46
Не си го причинявай!

xoxi
03-02-2012, 16:42
Зависи сега по колко спиш.
Ако сега спиш по 8-9, рязкото спадане до 4 може само да те направи на парцал.
Както каза някой и в началото, изгубеният сън си е изгубен и спането през събота и неделя няма да помогне.
По-добре е постепенно да свикваш с по-малкото спане. Примерно от 9 да свалиш на 7 часа, после на 6, 5.. и накрая вече да си позволяваш по 4 часа. Но и това трябва да е временно, защото продължителното недоспиване не води до нищо добро.

broken-barbiee
03-02-2012, 17:18
Пробвала съм го това. Исках да стоя възможно най-много на компютъра и да си пиша с повече хора. Както знаем всички в по-малките часове има повече интересни хора. Тогава бях на 11 и спях по 3-4 часа /защото ходех и не училище/. Трябваше ми една седмица и бях като пребита. 1.Всичко започна да ме боли. 2.Постоянно ми се спеше, т.е. бях като парцал. 3."Не приемам-не предавам", т.е. не разбирам нищо и не реагирам така както по принцип. 4.Спрях да ям. 5.Абсолютно всичко ми се наруши като цяло. Най-добре недей да си правиш такива експерименти. От личен опит ти казвам, че резултата няма да ти хареса изобщо! :)

scar.ss
03-02-2012, 19:06
По принцип зависи как си свикнала. На някой хора са им достатъчно 4 часа, а на други дори 12 не. Иначе не знам със каква цел си скъсяваш така съня, но е много вредно. На мен ми се наложи преди време за известен перидо така да спя по по- малко, но не защото аз исках така, а просто се налагаше. Бях скапана, постоянно ми беше уникално криво и бях непълноценна. И всъщност нещата, заради които си отказвах съня, се оказаха изгубени каузи заради некачественото им вършене. Храненето, пиенето и сънят са едни от най-важните физиологични потребности, не ги прецаквай.
И да, могат да се появят халюцинации.

bloodyF
03-02-2012, 21:07
аз халюцинирам от недоспиване, повръща ми се, гадно ми е, губя равновесие и изобщо ми е тегаво, недей си го причинява, защото първо няма да изкараш много така и второ ще ти е кофти постоянно.

Lucho
03-02-2012, 21:13
Възможно е.

Като цяло го избягвай.

PullMeCloser
03-02-2012, 21:35
Нямаше ли такава тема преди време? Дори май бях писала в нея.

За мен да спя по-малко от 10-11h.=недоспиване.
Случвало ми се е да спя 4-5 часа, редовно се случва, всъщност. Когато уча до късно, налага се понякога. На другия ден съм абсолютно неадекватна, а ако е няколко вечери подред- повръщам от умора и съм припадала дори. Зачервяват ми се очите, също така.
Ако имаш възможност да спиш повече- не се мъчи, няма смисъл, ще ти е зле.

Всъщност като цяло си зависи, де, аз имам приятел, който се наспива за 4-5 часа, абсолютно достатъчни са му, чувства се супер бодър. Не знам.

flawless_
03-02-2012, 21:49
БЛЕСТЯЩИТЕ БОГОВЕ ОТ ХОЛИВУД ДА НЕ МИСЛИТЕ ЧЕ СПЯТ ПО ЦЯЛ ДЕН В РАЙСКИТЕ СИ ПОКОИ И ИМ МЯТАТ С ПАЛМОВИ КЛОНКИ И ПЕРА ОТ ПТИЦИ?!?!? ТЕ НЕ ЗНАЯТ ЩО Е СЪН, ПРОФЕСИЯТА ИМ ИЗИСКВА ЖЕРТВИ! НИКОЙ НЕ Е УМРЯЛ ОТ НЕДОСПИВАНЕ.

Chacho
03-03-2012, 00:18
Бе то не само тяхната изисква жертви, на много от нас се налага да не спим някои вечери. Не знам колко дълго ти се е налагало да поддържаш такъв режим, но бързо ти става ясно, че такива жертви винаги трябва да се избягват.

Nakadah
03-03-2012, 05:39
Драги ми авторе, доспивай си докато можеш, защото веднъж като порастнеш такъв лукс като сън няма да имаш!

anonymous708973
03-03-2012, 07:45
БЛЕСТЯЩИТЕ БОГОВЕ ОТ ХОЛИВУД ДА НЕ МИСЛИТЕ ЧЕ СПЯТ ПО ЦЯЛ ДЕН В РАЙСКИТЕ СИ ПОКОИ И ИМ МЯТАТ С ПАЛМОВИ КЛОНКИ И ПЕРА ОТ ПТИЦИ?!?!? ТЕ НЕ ЗНАЯТ ЩО Е СЪН, ПРОФЕСИЯТА ИМ ИЗИСКВА ЖЕРТВИ! НИКОЙ НЕ Е УМРЯЛ ОТ НЕДОСПИВАНЕ.

Марша Крос си ляга в 9 часа вечерта :)

joannalof
03-03-2012, 10:07
Аз като спя по 6 час и сутрин се чувствам ужасно,главата ужасно ме боли,раздразнителна съм иии ужасно е :Д После ако легна следообед ми трябват поне 3 часа,за да се почувствам добре :Д

БожиятАгнец
03-03-2012, 11:38
Хрумва ми, че искаш да го направиш, за да предизвикаш халюцинации. 8-)
Има си други начини за това. 8-)

Иначе звучи много добре. Ще се научиш да се преборваш с физическите си нужди и ще станеш по-здрава и издръжлива.
Стига поне да преполовила пубертета, де. 8-)

ccdesigns
03-03-2012, 11:55
Аз тая седмица от понеделник до петък спах по 7 часа на вечер само сряда с/у четвъртък - 9 часа и бях умрял цяла седмица, даже фитнес тренировките не си направих като хората, пък ти искаш по 4 часа да спиш... Сега си се наспах, де :D Обаче от другата седмица задължително почвам поне по 8 часа да спя, че иначе съм бахти заспалия. И на теб ти го препоръчвам. В никакъв случай не започвай да спиш по 4 часа...

MsMiracle
03-03-2012, 14:34
Не ти препоръчвам да го пробваш това. Особено, ако си свикнала да спиш по 8-9 часа.

Hayashi
03-03-2012, 15:37
Случвало ми се е често и да спя по-малко през седмицата, ама ми става адски криво в един момент. Когато съм първа смяна много рядко спя по повече от 7 часа вечерта. Но гледам да си отспивам през деня.

Като цяло ако продължиш с този режим ще си скапеш тотално имунната система.

ImmortalSportFreak
03-03-2012, 16:58
Възможно е,но не си го причинявай!

И не мисли,че можеш да си доспиш някои следобеди например. Здравословният сън е между 22 и 12 - извън рамките на тези часове е просто едно дремене и изобщо не си отпочиваш с това. Лягай рано,за да спиш поне 7-8 часа и използвай на макс сега времето,когато можеш да се наспиваш,защото като пораснеш може и да нямаш тази възможност. ;) Сънят е доста ценно нещо и ако максимум към месец продължаваш така - ще го разбереш,ще се чувстваш супер уморен/а и никога няма да си се наспал/а.

DesireToFire
03-05-2012, 11:59
ВИНАГИ като нямам време за нещо си взимам от времето за сън. Просто за нищо го имам. Може да не съм си научила, но съм почнала филм/книга които са ми прекалено интересни. Ще ги довърша примерно до към 12-1 и после ще стана в 5 да уча. Ии да, резултатите не са особено добри :Д Просто си страдам от някакво перманентно недоспиване по време на учебната година, ужасно е, но пък не ми се е случвало чак да халюцинирам, припадам и прочие. Уикендите гледам да спя уж повече, но рядко ми се случва да стана по-късно от 8-9 примерно, просто не съм свикнала да спя много. Но ако до сега си спал по 10 часа, не може да очакваш изведнъж да ги сведеш до 5. Съветвам те да не правиш като мен и да вземеш съня си за приоритет.

scrooper
03-05-2012, 12:28
Възможно е,но не си го причинявай!
И не мисли,че можеш да си доспиш някои следобеди например. Здравословният сън е между 22 и 12 - извън рамките на тези часове е просто едно дремене и изобщо не си отпочиваш с това.
Това не е точно така. Да, м/у 22 и 00:00 ч. е най- ползотворното време за сън, но много "велики личности" (като сме почнали) си дремват следобед към 1 час, за да са по- концентрирани и издържливи. Дрямките са супер зареждащи и не са загуба на време (освен ако не решиш да се излежаваш).

1n5ub0rd1na73
03-05-2012, 12:29
Спането по четири-пет часа вечер и липсата на отпадналост през деня не са взаимоизключващи се понятия. Важното нещо да се разбере е, че човек през съня си преминава през пет етапа, като третият и четвъртият са най-важни (те са дълбокият сън). Петте етапа общо правят един цикъл. Средната му продължителност е около час и половина. Човек през нощта преминава през няколко такива цикъла. Хватката е да се будиш в края на тези час и половина. Тогава няма да ти се спи, нито пък ще имаш нужда от стимуланти, за да стартираш деня си. Трябва да се експерементира в началото, за да се открие кога точно се случва това (краят на цикъла). Това пък от своя страна зависи от температурата на тялото. Когато телесната температура започне да се повишава, човек се събужда. При всеки човек това е различно, защото всеки има различни навици.
Темата е сложна, но не е непостижимо. Основни съвети, които мога да ти дам, са да се движиш колкото се може повече в ежедневието си, да поемаш възможно повече слънчева светлина и да си лягаш винаги по едно и също време. Общо взето колкото повече натоварваш нервната си система (движение и слънчева светлина), толкова по качествен и кратък сън ще имаш.

Поздрави

П.С.: Както се спомена по-горе, дрямката на обяд (ти ще усетиш кога ти се спи -- тогава телесната ти температура пада) е доста важна, ако ще приучаваш тялото си да се аклиматизира към по-малко сън. Дрямка от 20 до 45 минути е за предпочитане. Не бива да се прекрачва тази граница обаче, защото тогава има опасност да навлезеш в дълбок сън и да се парцальосаш, след като се събудиш.

someonerandom
03-05-2012, 13:30
В поста на 1n5ub0rd1na73 има доста истина.А като цяло чак до халюцинации едва ли ще я докараш.Най-много да заспиш някъде през деня(в час,на лекции,на бюрото на работа-не ти знам ежедневието)