PDA

View Full Version : Две задачи по математика



Uplo1d3r
02-29-2012, 19:02
Хора, утре имам тест по математика. Задачите горе-долу ги разбирам, обаче тия двете нещо не мога да ги реша...

зад. 1/ Даден е триъгълник ABC със страни AB = 14 cm., BC = 13 cm., CA = 15 cm. Докажете, че триъгълникът е остроъгълен. Намерете:
а) дължината на височината към страната AB;
Б) радиуса на описаната около триъгълника окръжност.

зад. 2/ В триъгълника ABC: a = 4 cm., b = 4√2 cm, α = 30 градуса. Намерете третата страна и ъглите на триъгълника.

Chacho
02-29-2012, 20:14
За първа задача:
С косинусова теорема можеш да получиш остри ъгли за трите ъгъла и по този начин да докажеш. Щом си получил косинусите, можеш да намериш и синусите. За подточка а) ползваш sin<A в триъгълник AHC (или съответно sin<B в ВНС); за подточка В ползваш синусова теорема

За втора задача:
Косинусова теорема, за да получиш третата страна. След това прилагайки още 2 пъти косинусова или ползвайки синусова теорема за другите два ъгъла ти решава останалата част от задачата.



ПС: Пускай си задачите в раздел "Училище и приятели" във важната тема за математика, там повече хора гледаме и решаваме.

Uplo1d3r
03-01-2012, 08:51
Да, ама нещо не ми се получават...

Chacho
03-01-2012, 08:54
Пусни ги и ще видим

Uplo1d3r
03-01-2012, 10:02
Ами за първата задача не ми се получава косинусовата теорема, иначе нататък се сещам как да я реша.
Айде ако обичая да ми я напишеш, че след 20-ина минути съм на училище и имам контролно... :(

Благодаря предварително!