PDA

View Full Version : малък диоптър



radiwwww
03-01-2012, 11:55
Здравейте, преди няколко дни ходих на очен преглед и изследването показа +0,25 на дясното око и +0,50 на лявото. В оптиката ме посъветваха, че нямало смисъл да слагам очила за толкова малък диоптър, а да съм чакал да се увеличи и тогава да сложа. За мен това е малко странно, не трябва ли да се опитам да запазя диоптъра възможно най- малък. Надявам се да помогнете.

dimitar_ak
03-01-2012, 12:16
Корекцията може да увеличи проблемите. Прави са

radiwwww
03-01-2012, 12:30
Е да и това го има, но аз не мога да прочета една страница от книга без да ми се разплачат очите да не говорим, че всичко, което гледам на разстояние по- малко от дължината на ръката ми се вижда двойно, а филмите със субтитри са направо мъчение.

dimitar_ak
03-01-2012, 13:19
Сигурен ли си, че това е диоптър? Да не е Cyl в рецептата?

princo90
03-01-2012, 16:58
Не съм лекар, за да те посъветвам адекватно какво да правиш, но мога да ти споделя моя опит. Мен в началото като ме прегледаха излезе -0.50 Cyl астигматизъм и на двете, но също първоначално не взех очилата, за да не се увеличил диоптъра, и съжалявам за което. Известно време след това започнах да усещам как очите ми ставаха все по-изморени, сутрин бяха адски подути и имах чести главоболия. Само след час на компа или ТВ буквално започвах да виждам двойно. И в крайна сметка след почти две години пак ги взех очилата, само дето очите ми вече бяха станали на понички, страдах от сухи очи, поради което допълнително трябваше да слагам капки за някъде година, а и диоптъра ми беше по-голям.

Та затова според мен е тъпо това заради някакви митове, че корекцията би влошила състоянието ти, да се мъчиш напразно. Напротив аз като си взех очилата направо прогледнах, очите постепенно ми се успокоиха напълно и забравих за всичко.

@dimitar_ak: Дали ще е sph (сфера) или cyl (цилиндър) или и двете заедно, все е диоптър, просто представляват различни видове корекции. :)