PDA

View Full Version : Лещи



Supernaturalfan
03-07-2012, 14:10
Здравейте! Значи..имам доста голям проблем с очите (в момента нося очила) и се чудя дали да пробвам с лещи? На 13 съм и досега като съм била на лекари са ми казвали, да не нося лещи, защото било вредно за моята възраст. Всъщност всеки ми казва различно и не знам..искам да си взема цветни лещи, но кажете недостатъците и предимствата. Всъщност ме е страх да не си изкарам окото ;д но с очила не ми е много удобно..
Благодаря предварително :)

YouAteMyHeart
03-07-2012, 15:22
Не е вредно,но трябва да се грижиш малко повече за тях.Говори с родителите си и решете заедно. :)

Sickness94
03-07-2012, 18:35
Трябва да са ти малко по-малък диоптер,отколкото този на очилата ти,да ги почистваш редовно с дезинфектиращ разтвор и да си възможно по-кратко време с тях..смисъл не е добре на компа да си с лещи,да гледаш телевизия или да четеш с тях. Аз веднага като се прибера ми е навик да си ги махна и ако се наложи слагам пак. Защо искаш да си взимаш цветни лещи? Определено не мисля,че е по-добрия вариант,плюс тва абсолютно всеки цвят на очите е красив сам по себе си,но ти си решаваш :) Иначе трябва да си много внимателна като цяло,падат често и почти не се виждат по пода..слепват се и ако се изнервиш може да ги скъсаш без да искаш,така че само с разтвор ги отлепяй. Ако диоптрите на очите са ти различни,внимавай да не размениш лещите :D И винаги ги слагай под формата на паничка/купичка към окото,другата форма е като чинийка,но така драска и дразни...ако си купиш и ги разгледаш ше разбереш за какво ти говоря :D Аз съм с лещи от миналия юни и съм почти на 18 ...колкото по-късно сложиш лещи,толкова по-добре според мен...като че ли станах по-сляпа или просто прекалено много свикнах с тях,но много добре те разбирам с очила е ужасно (нямам периферно зрение :D) и имам навика да се пипам рязко по лицето или нещо от сорта и си ги забивам понякога.. а с лещи виждам целия свят повече от перфектно. Дано не ти се увеличава диоптера с времето,ако сложиш,но така или иначе очите ни вече са увредени..

SunT
03-07-2012, 19:11
Недей цветни.Моята приятелка има 2 чифта и е страховита с тях :D

Hayashi
03-07-2012, 20:24
Лещите не са вредни. На мен са ми много удобно и за навън определено са супер, защото не се зацапват като очилата. А и зрението не ти е ограничено от рамката.
Цветните лещи изобщо не са удобни. И аз имах голямо желание да нося, но са адски неудобни и се вижда много зле с тях. Да не говорим, че въпреки че казват, че имат диоптър аз пак почти нищо не виждах.

Има безцветни лещи, които са двустранни и няма значение от коя страна ще си ги сложиш.

Така че ако искаш да пробваш с лещи, давай. Но те съветвам да си вземеш безцветни. Между другото, ако имаш астигматизъм лещите са доста по-скъпи от нормалните.

Supernaturalfan
03-08-2012, 18:56
О, имам късогледство. Щом са вредни цветните лещи, добре. Аз и без това имам зелено в окото ;д (имам пъстри очи). Но ме е страх както казах да не си направя нещо на окото. А и като отворя тема пред майка ми тя казва: ''След 18 години тогава'' защото лекарите така казаха, но не знам защо, имам просто късогледство и нищоо няма да ми стане! А и имам още един въпрос: при спорт може ли да съм с лещи или не?

XpressMusic
03-08-2012, 19:42
О, имам късогледство. Щом са вредни цветните лещи, добре. Аз и без това имам зелено в окото ;д (имам пъстри очи). Но ме е страх както казах да не си направя нещо на окото. А и като отворя тема пред майка ми тя казва: ''След 18 години тогава'' защото лекарите така казаха, но не знам защо, имам просто късогледство и нищоо няма да ми стане! А и имам още един въпрос: при спорт може ли да съм с лещи или не?

Да може няма никакъв проблем, аз съм момче на 15 и от една година нося лещи ( и на мен докторите не ми препоръчваха бил съм малък окото не е развито и т.н ,но не до сега не съм се оплаквал от някакви проблеми с лещите ) когато ходя на вън ,а у дома си стоя с очилата. Не се притеснявай можеш да спортуваш и с тях аз ходя по басейни и морето с лещите и до сега не съм получавал възпаления или някакви други проблеми. А относно поставянето няма нищо страшно няма какво да направиш на окото си просто поставяш лещата горе долу по средата и когато премигнеш тя се центрира сама. Успех : )

broken-barbiee
03-08-2012, 19:48
Лещите задържат микроби в очите и затова са вредни, но всеки за себе си. И внимавай от къде си ги взимаш, че да не стане от късогледство - ослепяване.. :)

SunT
03-08-2012, 19:56
Е чак да плуваш с тях... Ако ти изпадне никъв шанс да я намериш.

Hayashi
03-08-2012, 20:02
За плуване със сигурност не. Но за всеки друг спорт са идеално решение!

XpressMusic
03-09-2012, 06:35
Не ме разбирайте грешно, когато плувам под вода естествено ,че си слагам очила за плуване ,случвало ми се е просто да съм в басейна и да ми влезе малко вода в очите и нищо ми няма, а пък самата леща не може еи така да ти излезе от окото и да падне във водата.

SunT
03-09-2012, 06:58
Ааа, пада, пада...

kitty02
03-09-2012, 07:54
Аз страдам от далекогледство. Нося очила от 2 годишна и дьоптера ми е +4 :( Много ми е гадно. Постоянно трябва да ги нося. Дебелината на стъклото (на очилата) е 0.5см. :( Не знам какво да правя. Постоянно ми викат "Цайсмен", "Цайсгърл", "Очилатка", "Четириколка", "Четириочка". Не им обръщам внимание, но всеки ден ме закачат. Вече 13 години ми го натякват. По принцип със кротичка и спокойна, но вече не се издържа.. Всеки път като почнат да го говорят, ми избива на рев.. :( Какво да правя? :cry:

Supernaturalfan
03-09-2012, 11:07
Аз страдам от далекогледство. Нося очила от 2 годишна и дьоптера ми е +4 :( Много ми е гадно. Постоянно трябва да ги нося. Дебелината на стъклото (на очилата) е 0.5см. :( Не знам какво да правя. Постоянно ми викат "Цайсмен", "Цайсгърл", "Очилатка", "Четириколка", "Четириочка". Не им обръщам внимание, но всеки ден ме закачат. Вече 13 години ми го натякват. По принцип със кротичка и спокойна, но вече не се издържа.. Всеки път като почнат да го говорят, ми избива на рев.. :( Какво да правя? :cry:
Смени си очилата или си сложи лещи :)

zlatit0o
03-09-2012, 12:53
И моя диоптър скочи на -2.50... побърквам се. От 1 месец си нося очилата постоянно. Тези които нямате никакви диоптри трябва да сте супер щастливи!! Да имаш ограничено зрение е едно от най-лошите неща които могат да ти се случат.
Аз съм на 15, преди година супер много мрънках за лещи, но ми казаха да не си взимам понеже ми е ранко,та такааааа.. пък и диоптъра ми беше сравнително по-малък. Предлагам ти и ти да изчакаш малко, всъщност колко ти е диоптъра?

А някой случайно да си е правил операция, понеже аз сериозно го обмислям след време?

Hayashi
03-09-2012, 14:51
Аз също обмислям операция. Моят диоптър също се вдигна, но със съвсем малко от колкото беше първоначално.
Чувала съм, че диоптърът при късогледство се стабилизира до 20 години, така че е нормално да се променя и то все към по-лошо.

zlatit0o
03-09-2012, 18:45
Да! И аз така съм чувала от много хора. Дано се оправи, дано...

XpressMusic
03-09-2012, 19:53
Операцията е добре да се прави примерно на 20-25 години когато окото се е развило напълно. Иначе и майка ми е била с такива големи диоптри много години ( около 15 някъде ) тук в България докторите и викаха ,че не може да се лекува и т.н носеше очила и лещи ,но отиде в чужбина там докторите изобщо не казаха така може да се лекува късогледството нужно е време в момента от големите диоптри сега е с 0,75 и носи рядко очила.

kitty02
03-09-2012, 21:21
На мен ми правеха операция на лявото око, когато бях някъде на 8-9 години, понеже то беше кривнало настрани..

Rebirthing
03-10-2012, 01:43
Ако на 13 можеш да се справиш със слагането и почистването на лещи, давай, но ако не, по-добре ги остави за по-късна възраст.
Цветните лещи могат да бъдат много удобни, аз не ги усещам в очите си. Всички видове лещи като цяло не са подходящи за някои видове спорт. За плуване - в никакъв случай. Избери лещи които пропускат повече кислород към очите, така ще си спестиш сухота или друг дискомфорт.

flowerlina
03-10-2012, 08:32
Не мисля, че ще ти е удобно с лещи на тази възраст. Според мен няма да се справяш достатъчно съвестно с грижите за тях. Пък и като цяло специалистите не ги препоръчват. Какъв диоптър имаш?
zlatit0o моят диоптър беше -1.5. Откриха ми го на 15 някъде. Сега е -0.5. Нито съм правила упражнения за очите, нито по- малко компютър.. нищо. Нося си очилата като се налага и така. Много е вероятно/поне, както ми обясниха/ след пубертета да спадне диоптъра, защото хормоните се нормализират или поне, ако не спадне да спре да расте. Така че не се притеснявай. А и не знам защо толкова мн се притеснявате от носенето на очила, на мен никога досега никой не ми е казал нещо, че съм очилата или някакви подобни дивотии. Приятелят ми даже в началото повече ме харесваше с очила. Както и да е.. отплеснах се

ledenakrasota
03-10-2012, 08:42
всъщност е вредно, защото зависи от годините, диоптрите и другите проблеми, които имаш. На мен не ми дадоха да сложа на 12г., защото рязко качвах. В същото време на мой приятел дадоха, но той беше с нисък диоптър.

Аз нося от 8-ми клас. Не мога да живея без лещи и съм с много голям диоптър. Преди да изявяваш претенции за цветни лещи, първо отиди на лекар и слушай какво ще ти кажат, защото си малка и нищо не разбираш. Забрави да искаш някакви екстри. Това са очи. Ако може и цветни с диоптър, и ако не ти е голям, нямаш никакъв проблем. :)

kitty02
03-10-2012, 11:21
Ааа, забравих да кажа, че нося очила от 2 годишна :(

zlatit0o
03-10-2012, 19:22
Не, аз изобщо не се притеснявам как изглеждам, но си мисля че по-удобно ще ми е с лещи.. благодаря иначе за инфото :-)

lubovvv
03-10-2012, 19:33
И аз съм за очила, но не искам да ходя с очила, нямам добри спомени от детството, когато носех очила. Иска ми се лещи, но мисълта, че трябва да си бърникам в очите постоянно не ми дава мира

___mimity___
03-11-2012, 08:58
Здравейте :) Не успях да прочета всички мнения, но сега ще ви попитам. Значи нося очила от 1 година и половина някъде. Късогледа съм , диоптер на лявото око -1,25 :( а на дясното -0,50 .. Първоначално не носех очилата и доптера съответно се увеличи , след което лекарката ми забрани да ги свалям. Сега искам,не искам ги нося постоянно. Миналата година зимата бях на преглед след постоянното носене и тя ми каза , че диоптера не се е променил , което е добър знак ( а ги носех от лятото до сега и продължавам ) , аз започнах да настоявам за лещи, тя ме попита кога е рождения ми ден, а аз и отговорих , че е на 28 юни и тя Слава Богу, накара майка ми да ми ги купят за рождения ден. Според вас ще ми е удобно ли с лещи ( с този диоптер, недай си Боже да съм го увеличила) . Много искам лещи наистина, дано да са удобни. Има ли възможност, ако ги нося цял ден очите ми да се увредят или да ослепея?? ( сори за тъприя върпос , но някъде прочетох и това) и другия въпрос - Възможно ли е ако спазвам всичко стриктно, пак диоптера да ми се увеличи и пак да се наложи очила? Ако има значение на 14 съм сега , на 28 юни правя - 15 :)
Спирам да пиша , че много дълго стана , надявам се някой да ми отговори точно и се извинявам, ако има грешки. хохо!

Hayashi
03-11-2012, 16:06
С лещите всичко е строго индивидуално. Също не е гарантирано, че от първият път ще уцелиш твоята марка лещи, които да са ти удобни и да не усещаш.
Да вдигането на диоптъра, възможно е да си го вдигнеш и без да ходиш с лещи. Както казах, диоптърът до 20 години се стабилизира, но дотогава може да се променя.
От лещите шансът да ослепееш е почти равен на този да си бръкнеш в окото с нож и да си го извадиш. (: Но, ако не спазваш необходимата хигиена е възможно да си докараш инфекция.

Моят диоптър в момента е 1.25 и 1.50 като до преди година ми беше почти същия като твоя. Просто като ми се вдигна и го открихме колко точно е си смених и очилата и лещите. И, да възможно е дори ако поддържаш необходимата хигиена да ти се вдигне диоптърът, но това няма да е от лещите. Всъщност дори и да не си носиш очилата не е гаранция, че веднага ще ти се вдигне диоптърът. Аз три години след като ми го откриха (и поне от още една преди да ми го открият) може да се каже, че изобщо не си носех очилата и не ми се беше променял диоптърът.

Надявам се да съм помогнала.