PDA

View Full Version : Къде е най-добрата английска филология или лингвистика?



Vesk0u
03-07-2012, 16:36
Къде на най-добро ниво се учи английска филология или лингвистика с първи базов английски? По принцип съм се насочил към Софийския, но някой казват, че не е нищо особено. Някой да има повече информация?

Novobrankata
03-07-2012, 16:52
Във великотърновския и двете специалности са на високо ниво и добри отзиви има...нивото е същото,както в софийския.Лектори от софийския идват тук и обратното,но според мене други по-добри университети в България,няма.

psychopath
03-07-2012, 19:44
СУ. :)

Като ВТУ е толкова хубаво...защо почти всичко живо идва тук да учи (като цяло в София, не само СУ)?!

Novobrankata
03-08-2012, 10:14
Защото повечето са заблудени :D пък и неможеш да отричеш,че във ВТУ има малко студенти.

DarkTemplar
03-08-2012, 10:35
мдаа, не може да отрИче. бягай да копаш нивата, тъкмо времето поомекна. ;]

Софийския.

Chacho
03-08-2012, 11:16
Софийски. Имената на преподавателите си говорят за нивото и скоро друг университет няма да го догони.

Vesk0u
03-08-2012, 16:37
Софийски. Имената на преподавателите си говорят за нивото и скоро друг университет няма да го догони.

Щото аз четох точно във форума СУ някакъв бивш студент (щото темата е от 2007-ма) да се оплаква, че нищо не е научил, че не е доволен от английската филология в Софийския и пр.

А иначе какво мислите за Лингвистиките (първи базов английски + още един /избираем/)? Дали нивото на базовият английски е същото или дали поне се доближава (а кой знае - може би и по-добро) до Английската филология, като изучаване на един-единствен език?

anonymous708973
03-08-2012, 16:50
Нищо не е научил ли? Ми, трудно ще научи, ако е по баровете всяка вечер и лежи на кълката, че английският е лесен и няма кво да учи.
Който твърди, че има по-добро място от СУ за английска филология в България (говорим за държавен университет)... гроздето е кисело, нали знаеш?

Vesk0u
03-08-2012, 19:28
Много съм ви благодарен за мненията и отделеното време! :)

И все пак, ако някой има по-различно мнение или някаква конкретна информация за някой от университетите (само държавните ме интересуват), моля да сподели. Ще следя темата за нови отговори. :)

Chacho
03-09-2012, 01:07
Питай каквото те интересува конкретно, ще се радвам да ти помогна. А и вероятно ще накарам тези дни един по-вътрешен човек да хвърли око на темата, който със сигурност ще ти разясни нещата, така че нахвърляй си въпросите.

umri
03-09-2012, 12:13
Къде на най-добро ниво се учи английска филология или лингвистика с първи базов английски? По принцип съм се насочил към Софийския, но някой казват, че не е нищо особено. Някой да има повече информация?
Софийският е единственото място. Ученето не е толкова, колкото в други специалности, но колкото и английски да знаеш, ако не ходиш на лекциите и упражненията трудно ще вземеш изпит. И английската филология е далеч от учене само на английски език. Имаш английска литература, езикознание на английски, литературознание (на бг), отделно избираеми (задължителни) дисциплини. Английският ти е най-малкият проблем в тая специалност. Като цяло, ако си ходиш често и имаш акъл ще го изкараш. Прекалено много английски филолози има и затова единственият ти шанс да стане нещо от теб е да завършиш СУ с 5 и нагоре, щото английските филолози в момента са повече от общаците и хамалите. Няма университет, в който да я няма тая специалност.

Myrtyr
03-09-2012, 12:38
Тъй като Chacho ме препрати тук, а не искам да му създавам лошо име ще бъда максимално адекватен.
В СУ английска филология има достатъчно хора, база, книги и възможност да научиш лингвистиката доста добре. Ако се интересуваш специално от лингвистика (езикознание), тук е мястото. Има имена, които не си струва да пропуснеш. Има хора, които са предостатъчно адекватни и по-важното: тези хора се интересуват от теб, когато им кажеш, че се интересуваш от лингвистика. Това не са общи приказки, а е каквото ми се случва в момента. Това са хора, които пишат дисертации, преподават в и извън София на 100 места, публикуват articles и книги, които подготвят семинарите си с часове, но в момента, в който разберат, че ни се занимава оставят всичко, проверяват полумалоумните ни разсъждения, дават ни книги и ни напътстват лично.
Каквото и да харесваш в лингвистиакта - тук е мястото. Не всички клонове се учат в бакалвър още, но има предостатъчно адекватни лингвисти, които да ти помогнат с тях дори в първите години. Има достатъчно адекватни хора които се занимават и с генеративизъм, и със смислени течения в лингвистиката. Аз бих ти препоръчал горещо СУ, тъй като тук ще видиш във вихъра им лица, които могат да те накарат да се замислиш за какво ли не.
Що се отнася до успваемост, мога да дам първия пример, за който се сещам: текущия преподавател по историческа лингвистика в семинарите, който има нелеката задача да бъде поне адекватен колкото легендарния си предшественик е написал PhD по тема в областта на морфологията в Оксфорд след завършен СУ. Така че имаме хора и в добри и в лоши универстети. Преподавателите ни са на добро ниво, но много повече ще научиш ако влезеш (или ми пишеш на лична). Надявам се да успея да помогна, но наистина трябва да знам какво те интересува.