PDA

View Full Version : Дали помага?



hesoyam
03-08-2012, 10:04
Здравейте. На 13 години съм и от 2 месеца ходя на фитнес. И така да дойдем на въпроса. Един мой познат също, който се занимава с фитнес ми каза, че ако всеки ден ям по 5-6 лъжички захар и малко сода бикарбонат за 4-5 седмици ще имам оформени коремни мускули без да правя нищо. При него има ефект т.е има плочки, но се съмнявам да е от тази "рецепта". Сода, защото премахвала мазнините и защото се използвала в изделията, като набухвател, демек тоя моя познат ми го препоръча точно заради това. А захарта, защото давала енергия. Незнам дали може да стане така. Не ми се вярва да стане, но все пак съм сигурен, че има доста по-разбиращи по тази тема хора тук. :)

ccdesigns
03-08-2012, 10:07
глупости...

Todor_Markov
03-08-2012, 10:12
Хахах захарта единствено може да те умазни...Тя е бърз въглехидрат,за момента наистина дава енерггия,но нивата на инсулина после рязко падат,при което се наблюдава често хипогликемия (ниска кръвна захар)..Това е един от митовете,че сладко преди тренировка давало енергия...

Chacho
03-08-2012, 11:25
Нисък инсулин и ниска кръвна захар едновременно?

kosich
03-08-2012, 13:27
Bullshit е според мене, но може да го пробваш, нищо не губиш xD

ccdesigns
03-08-2012, 15:42
Губи, губи ;)

awerw
03-08-2012, 15:49
ника хораааааа :razz: ника е код от играта сан андрес, който ти дава пари, броня и ти увеличава здравето :lol:

ccdesigns
03-08-2012, 16:47
Пхахахахахахах, чак сега се заглеждам :D :D :D

DownloadVirus
03-08-2012, 16:55
Не съм играл САН АНДЕАС..Явно тук тези под тийн възраста си казват думата.. :D

А това за захар и сода и да стоиш..Пробвай бе,сам ще се увериш(че нищо няма да стане)

awerw
03-08-2012, 17:01
ей сладур и ти не си много възрастен !

DownloadVirus
03-08-2012, 17:46
За САН АНДЕАС времето отдавна ми е минало :) GTA-ките на 8-9 ги цъках за няколко месеца..Защото е проста игра и ако си над 11-12 год и играеш все още,значи си доста изостанал

ccdesigns
03-08-2012, 17:50
Ooo аз съм изостанал. На 13 я играх Сан Андреаската :D

DownloadVirus
03-08-2012, 19:48
Тамън :D Закъснял пубертет,кво да го правиш... :D:D

ccdesigns
03-08-2012, 21:31
То аз и кат излезна я играх, ма са така повече :D Глупав геймър съм аз ей ! :D :D Лъжа ви аз, че ходя на фитнес, ставам от компа само за да практикувам сране.

Chacho
03-09-2012, 01:09
Лъжа ви аз, че ходя на фитнес, ставам от компа само за да практикувам сране.
Ти па и ставаш

ccdesigns
03-09-2012, 10:34
В момента се обмисля проекта да сложа кенеф вместо стол, така че и тва няма да е нужно скоро.

Todor_Markov
03-09-2012, 11:10
При въглехидратите с висок ГИ се наблюдава следния процес...рязко повишаване нивата на инсулина,вследствие на което спад на кръвната захар.Разликата между въглехидратите с нисак и висок ГИ,е при отделянето на инсулин,т.е че при въгл с нисък ГИ имат по-удължена секреция на инсулин,докато при въгл. с висок ГИ е обратното.Именно заради това при храненето с въгл. с висок ГИ малко след това пак изпитваме глад.

Chacho
03-09-2012, 20:02
Да, но рязкото повишаване на инсулина и спада на кръвната захар не са ли свързани с усвояването на глюкозата от мускулите? Високата кръвна захар предизвиква секрецията на инсулин, но същевременно храни мускулните клетки, та въпроса ми е, ако се вземат въглехидрати с висок ГИ 15-20 минути преди тренировка, няма ли да издържи организма 1 час физическа дейност преди да удари ниските нива на кръвна захар и да се появи глада? Въглехидратите с нисък ГИ задоволяват ли нуждите на мускулните клетки или опира и до горене на мазнини поради бавно разграждане на захарите? Последен въпрос, за високо-интензивните интервални тренировки не е ли подходящ по-висок приток на въглехидрати към мускулите и в този случай може ли да се подберат бързи, вместо бавни въглехидрати?


Авторе, сори, че ти ползвам темата, но ме глождят въпросите :)

redbul2
03-09-2012, 20:22
Това което съм чел и донякъде запомнил. 1.Инсулинът сваля повишеното ниво на стресхормона кортизол и му пречи да се повиши когато се вземат навреме бързи въглехидрати. 2. Инсулинът отваря транспортни канали в клетките,по-специално мускулните в нашия случай. Които иначе са непроницаеми за въглехидратите. 3. Когато нивото на инсулина се повиши веднъж, той вкарва в клетките не само въглехидратите,но и протеините,аминокиселинит .
Тоест 4. Инсулин=анаболен хормон в широкия смисъл на думата. Обаче 5. той води до натрупване на мазнини за разлика от някои други анаболни хормони като (доколкото добре си спомням) хормонът на растежа и тестостерона.

Chacho
03-09-2012, 20:56
Има много въздействия, обвързан е с имунната система и съзнанието. Общо взето му стига, че е анаболен хормон. Интересно ми е колко бързо действа.

Glamour92
03-09-2012, 22:25
Да, но рязкото повишаване на инсулина и спада на кръвната захар не са ли свързани с усвояването на глюкозата от мускулите? Високата кръвна захар предизвиква секрецията на инсулин, но същевременно храни мускулните клетки, та въпроса ми е, ако се вземат въглехидрати с висок ГИ 15-20 минути преди тренировка, няма ли да издържи организма 1 час физическа дейност преди да удари ниските нива на кръвна захар и да се появи глада? Въглехидратите с нисък ГИ задоволяват ли нуждите на мускулните клетки или опира и до горене на мазнини поради бавно разграждане на захарите? Последен въпрос, за високо-интензивните интервални тренировки не е ли подходящ по-висок приток на въглехидрати към мускулите и в този случай може ли да се подберат бързи, вместо бавни въглехидрати?

Това дали ще се стигне до хипогликемия зависи главно от количеството бързи въглехидрати,които са поети.И да,доста си зависи от инсулиновата чувствителност-ако тя е добра,панкреасът ще секретира по-малко количество инсулин,тъй като той ще действа по по-ефективен начин-следователно такива големи количества,каквито биха били необходими за индивид с лоша инсулинова чувствителност просто ще са излишни.А тялото по начало се стреми към икономии.

Това колко време организмът ще издържи,преди да паднат глюкозните нива,пак е индивидуално-при една не чак толкова фрапираща порция въглехидрати с висок ГИ,едва ли ще е чак такъв проблем-дори ако се съчетаят с "бавни",би се получила читава комбинация.От опит говоря.

Въглехидратите с нисък ГИ съвсем добра работа си вършат за обслужване на енергийните нужди на мускулите-по този начин инсулинът се освобождава стъпаловидно и ако са в достатъчно количество и не прекалиш с аеробната дейност,няма да се стигне до горене на мазнини,тъй като инсулинът през това време ще си циркулира из кръвта,за да разкарва глюкозата до където трябва-просто това ще се случва по-плавно.Инсулин има ли,разграждане на мазнини почти не се наблюдава.

За последния ти въпрос...Хм.Ако предпочетеш "бързи" въглехидрати и си си заредил гликогеновия запас от предния ден,да речем,ще получиш един летящ старт,а после ще си използваш материала от предния ден.Горене на мазнини няма да има(освен ако кардиото не е много продължително).Ако пък тия бързи въглехидрати ги внесеш на празен стомах,падане на кръвната захар ще има при всички случаи-пак си зависи от факторите,де(количество , чувствителност на рецепторите към инсулина...).
Избереш ли само бавен въглехидрат,в достатъчно количество-енергия ще си имаш за цялата тренировка.Но тъй като освобождаването на енергията ще стане с малко по-бавна скорост,началото може да е тегаво.

Та,най-добрият вариант според мен,при незаредени депа си остава комбинацията въглехидрат с нисък ГИ+малко количество такъв с висок ГИ за отскок.

Дано да съм го обяснила човешки...че пиша с едно око,заради тоя Сънчо xDD

Chacho
03-09-2012, 23:18
Достатъчно разбираемо, мерси!

ccdesigns
03-10-2012, 06:47
Eгати, накъде се обърна тая тема :D А за мене все едно говорите на друг език :D

DownloadVirus
03-10-2012, 07:22
Да,да..То така лесно се стига до хипогликемия..

Chacho
03-10-2012, 08:33
Прав си, особено за здрав човек. Хипогликемията е сериозен здравен проблем, да кажем че тва нашето е ниско ниво на кръвна захар = глад.

Todor_Markov
03-10-2012, 10:31
Има неща с които съм съгласен,споменати от Glamour92.За ГИ могат да се напишат много нещата и ако тръгнем,темата ще стане много обширна..ГИ на даден въглехидрат в таблицата не може да се приема за чиста монета,т.е ако приемаме белтъчини те понижават ГИ,вследствие на отделеният глюкагон.Друг фактор са фибрите,т.е ако приемаме с дадения въглехидрат зеленчуци ГИ се понижава.3-ти Фактор..Ако приемаме даден въгл. с малко количество белтъчини...ГИ се повишава!Има и момент,в който ако не сме се хранили от порядъка на 6-7 часа и приемем даден въглехидрат,инсулиновата ни резистентност ни е по-голям,в този ред на мисли може да се каже,че ГИ ще е по-висок.Нещата както виждате са много.Не съм съгласен,че трябва да се приемат 2 вида въглехидрати...Горенето на мазнини зависи до колко е сведен гликогена в мускулите и естествено от аеробната тренировка.Категорично съм против бързите въглехидрати,особено преди тренировка..Отделя се прекалено много инсулин,който от своя страна вкарва прекалено много глюкоза в клетката,която в следствие на пренасищане се превръща в мазнини.След това инсулина рязко спада,получават се нестабилни инсулинови нива и ниска кръвна захар.

Horrificus
03-10-2012, 22:47
инсулинът е най-анаболният хормон и трябва да се спайква постоянно, за да качваш кат свиня. аз съм целогодишно в основен сезон и го спайквам постоянно и качвам кат животно. ей тай кат ми стане скучно ходя ям по 100грама шоколад и по 3-4 банана. пак за тва преди тренировка е много просто: ядеш много глюкоза - примерно мед - дига са нивото на инсулина до небето, нагнетява глюкозата у клетките и те имат енергия мега много. пример: аз ям почти и само бял хляб за въглехидрат, които е бая бърз въглехидрат. кръвната ми захар е падала много рядко и само тогава когато се е случило, че съм ял само месо, щот мъ е мързяло да одя за хляб до магазина.

Glamour92
03-10-2012, 23:06
^ Само това остава - наш Чачо да се юрне да "качва кат свиня" . :(


Todor_Markov,след 6-7 часово гладуване защо клетките проявяват резистентност,както казваш ? Не би ли трябвало те да бъдат по-чувствителни към инсулина?

Todor_Markov
03-10-2012, 23:50
Оле наистина каква глупост съм написал,точно обратнотно е : ) ...Имах впредвид,че са по-чувсвителни

slicky
03-11-2012, 09:34
Този индекс е направен за диабетици за да контролират кръвната захар. Според мен няма никакъв смисъл да се гледа този индекс поради няколко причини(тук ще се позова на резултати от проучвания):няма доказано влияние на храните с различен ГИ върху тренировките; всеки ден реагираме по различен начин на храните(като промените могат да са до 43 процента) Така че аз разчитам на комбинации от храни, които чувствам, че ми дават сила и енергия

Todor_Markov
03-11-2012, 10:33
Как да няма...Наяж се с много сладко например преди тренировка и ще се убедиш :D ...Просто трябва да сте наясно как да контролирате нивата на инсулина...Да си видял в някоя примерна НВД да има въгл. с висок ГИ ...

Chacho
03-11-2012, 11:16
От друга страна, ако тренираш интензивно и захранваш с бавни въглехидрати се получава недостиг на притока на енергия към мускулите, високите инсулинови нива потискат разграждането на мазнините и като резултат се представяш по-лошо на тренировката от липсата на енергия. Второ, въглехидратите с по-висок ГИ се разграждат по-бързо и по този начин кръвта няма да се застои в централната част на тялото (предимно коремната област) и ще има отново по-добро захранване на мускулните клетки.

Колкото до глада от инсулина, докторчетата казват, че за хипогликемията няма нужда да се опасяваме, инсулина действа достатъчно бавно, за да не повлияе на тренировката и при здрав човек единствено ще балансира нивата, вместо да ги свали критично ниско; през цялата тренировка ще има нужното количество енергия; а след нея ще се възползваш от анаболните му качества и можеш да захранваш.

PS: Наш Чачо и той ще качва като свиня идващите месеци, че трябва да кърпи пропуски от последната година нетрениране.

DownloadVirus
03-11-2012, 11:43
Чачо надявам се до 2 месеца да станеш кат Лесуков е .. :D:D:D

Todor_Markov
03-11-2012, 11:47
Чачо...прочети всички постове към темата и направи равмносметка каква глупост си написал :)

Chacho
03-11-2012, 14:27
Кое точно имаш предвид, че е глупост? Според мен поставяш инсулина на много преден план, сякаш трябва да съобразяваме тренировката с нивата на инсулина. Той си е естествен регулатор и ще се секретира повече само ако има по-висока кръвна захар, тоест по-голяма енергия за мускулите. Свободните въглехидрати обаче са приоритетния източник на енергия и преди да я натрупаме като мазнини в резерв, ще можем да я изразходим по време на тренировка. Инсулина не складира толкова бързо, че да огладнеем и омазним по време на тренировка. А алтернативата са бавните въглехидрати, които ще продължаваме да разграждаме по време на тренировка, изгарят се по-малки количества от мускулите (тоест може да са недостатъчни) + организма ни е зает да храносмила постоянно и това пречи на тренировката.
След тренировката, когато тръгне да настъпва глада, вече ще се нахраним и инсулиновите нива ще се променят съвсем (пак ще скочат). Поне мойта логика е такава. Кое имаш в предвид, че е в противоречие с написаното преди това?