PDA

View Full Version : Бракът по сметка по-устойчив от бракът по любов...



bezplatno
03-09-2012, 18:48
В последно време все повече се акцентира върху тенденцията,
че бракове по сметка са по устойчиви от бракове по любов.
Мислите ли, че има резон в подобно твърдение?


Обяви (http://www.bezplatno.bg) от Bezplatno.BG

jghgh
03-09-2012, 18:51
не.


//поне десет букви! (уф, разваля се ударността на поста ми!)

little-bad-girl
03-09-2012, 18:52
При положение, че няма любов кое да е опората, за да бъде устойчив брака? В това няма смисъл. Тези бракове са докато има изгода, а тя не е прекалено дълга точно поради простата причина, че този тип бракове се градят на едното голямо НИЩО. :)

ledenakrasota
03-09-2012, 18:55
Нещата са много индивидуални. Защото на запад или там, където се ценят традициите, бракът по сметка е нещо съвсем нормално. Прави се, защото така трябва. Пример е Англия с нейните вековни закони и стриктно им спазване векове без да се променят. :) Също така бракът по задължение просто изисква да се продължи рода, а после всеки от съпрузите може да си има личен живот.
Нашият манталитет е доста по-различен. :-D

Бракът по сметка не предполага никакви чувства или могат да се зародят такива. Бракът по любов, особено, ако е бурна, може да прерасне в чиста ненавист. Примери много. :) Но нещата, които пиша са доста общи и зависи как ще го погледнеш.

jghgh
03-09-2012, 19:12
^е де?!
ти май не знаеш, че и в нашето общество е (или поне е било) традиция да се уреждат бракове по сметка. във всички общества с патриархално минало (фолклор) нещата стоят по този начин. не се избира жена или мъж по любов, а по материалното му състояние. за жените е имало и други изисквания - да могат да износват деца и да копат на нивата. т.е. имаме естетически идеал за тънката снага, но реално се е предпочитала дебелата, яка снага, здравото тяло. животът на българите (преди време, разбира се) се е свеждал до практически неща, дори е имало доста дълбок прагматизъм в привичките на хората. предпочитано е здравото тяло, произхода от богат род and so on... мога и още да развивам с примери от бг произведения, но ме мързи!

ще кажа само, че това не са празни приказки, тея неща ги изучавахме по БЕЛ, а учителката ни е една много ерудирана, прекрасна личност, която изигра голяма роля в това да ме изгради като човек. и е много веща по фолклорните въпроси : )

BrokenInnocence
03-09-2012, 19:13
Зависи... Ако в един брак по сметка парите са единственото нещо, което задържат двама души заедно, не е по-устойчив от всеки брак по любов - в началото всичко върви, после малко по малко нещата се разпадат. Ако обаче има някакво доверие и разбирателство, дори и да няма любов, брака по сметка ще е по-устойчив според мен.

granger
03-09-2012, 19:17
Естествено че -да! Когато в една връзка двама души са по сметка и единия, и другия имат изгода да продължат съвместните си отношения, никой няма да се откаже да продължи облажва! Какво ли не правят хората за пари.
Това е въпрос на прагматизъм.
В никакъв случай не значи ,че ми харесва бракът по сметка,но ако погледнем нещата по-обективно , така се получава ,че всяка от страните си натиска парцалките и си трае , защото има изгода!

valdesbg
03-09-2012, 19:31
Granger - това неминуемо ще води до идеята "А не мога ли да го прееба и да взема всичко за мен?" Това, което описваш са едни бизнес отношения, а както знаем в любовта, бизнеса и войната правила няма. Ако уважението между двама човека липсва, техните отношения са стабилни точно до момента, в който някой първи се сети как да изпържи другарчето си.

Бракът по сметка е нестабилен но практичен. Ако изобщо можем да го наречем брак де.

granger
03-09-2012, 19:39
Така да се каже, ако могат да изкярат един от друг , ще го правят възможно по-дълго време. Нещата са субективни в случая,защото ако е само заради пари няма да издържи наистина много дълго. Но пък в друга ситуация,ако си имат уважението и си имат някакви правила , и си ги спазват-защо да не издържи. Това е един подпис,който дава сигурност,както и да го погледнеш. Може и като договор или сделка да е приеме,защото в голям процент от случаите е точно така.
Не мисля да навлизам в темата в брака по любов. В случая на финансова обвързаност , бракът е договорът между двама души,които може и да не са семейство в прекия смисъл на думата,но на практика съществуват като такова.

ledenakrasota
03-09-2012, 19:40
^е де?!
ти май не знаеш, че и в нашето общество е (или поне е било) традиция да се уреждат бракове по сметка. във всички общества с патриархално минало (фолклор) нещата стоят по този начин. не се избира жена или мъж по любов, а по материалното му състояние. за жените е имало и други изисквания - да могат да износват деца и да копат на нивата. т.е. имаме естетически идеал за тънката снага, но реално се е предпочитала дебелата, яка снага, здравото тяло. животът на българите (преди време, разбира се) се е свеждал до практически неща, дори е имало доста дълбок прагматизъм в привичките на хората. предпочитано е здравото тяло, произхода от богат род and so on... мога и още да развивам с примери от бг произведения, но ме мързи!

ще кажа само, че това не са празни приказки, тея неща ги изучавахме по БЕЛ, а учителката ни е една много ерудирана, прекрасна личност, която изигра голяма роля в това да ме изгради като човек. и е много веща по фолклорните въпроси : )

Само ще ти кажа да отвориш един учебник по антропология и да се осведомиш какво точно е фолклор. Това е изкуството на колективното съзнание. И докато стигнеш до нивата и т.н. има много неща, които първо да анализираш и възприемеш. :)

jghgh
03-09-2012, 19:42
може да не съм използвала някоя дума както трябва, но това не значи, че коментарът ми е невалиден.
и фолклорът е израз на битието на хората.
във всяко патриархално устроено общество е имало бракове по сметка, и са преобладавали от браковете по любов.

аз не споря с твоето мнение освен с частта "на Запад", все едно тук е било много по-различно.
да не говорим, че и до днес има хора, дето не се женят по любов, а по сметка. просто нещата не се случват толкова примитивно, семейството да те урежда енд соу он.

ledenakrasota
03-09-2012, 19:46
може да не съм използвала някоя дума както трябва, но това не значи, че коментарът ми е невалиден.
и фолклорът е израз на битието на хората.
във всяко патриархално устроено общество е имало бракове по сметка, и са преобладавали от браковете по любов.

аз не споря с твоето мнение освен с частта "на Запад", все едно тук е било много по-различно.
да не говорим, че и до днес има хора, дето не се женят по любов, а по сметка. просто нещата не се случват толкова примитивно, семейството да те урежда енд соу он.

Не съм казала, че коментарът ти е невалиден. Говоря за днес. Манталитетите винаги са били различни, защото гледището запад-изток си го доказва. :) Ти говориш едно, аз за друго. Просто ти препоръчвам да прочетеш и да си обогатиш културата.:)

valdesbg
03-09-2012, 19:53
Грейнджър искам да кажа че дори и да могат взаимно да са си полезни - те няма да са в симбиоза (справка - биология). Просто ще се цакат взаимно, докато единия поддаде. Просто няма как да се случи иначе, хората сме алчни същества.

А ако има уважение.. то значи има и любов, под някаква форма. Туй се опитвам да кажа. Брака се сравнява с бизнеса от скоро време. Според мен това е начин някой да си опази съвестта чиста. Брака никога не е бил сделка. По скоро е обещание.


Съвремието се опитва да го изкарва като бизнес.

granger
03-09-2012, 20:01
Да,склонна съм да се съглася,разбрах какво имаш предвид.Това,което исках да кажа е,че колкото и да се обичат двама души, бракът е давал сигурност,най-малкото след развод и наличие на челяд, на тези деца им се гарантира поне издръжка, така че това с договора е въпрос на лично разбиране.Бракът в днешно време не е това,което е бил , доста изопачен е, но във времената в които живеем,това не е за учудване!

iiordanova
03-09-2012, 20:08
Не мисля,че е по-устойчив. Напротив,обратното е. Тези бракове са за пари,а хората правим всичко за пари! В такъв свят живеем.. Макар и брака по любов да няма гаранция,че ще е по-успешен.. все си мисля,че ще е по-устойчив. Но има и друга тема,брак по любов,но много ниски финанси. Тогава си проличава дали наистина брака е по любов,защото в днешно време масово девойките гледат портфейла на мъжа.

valdesbg
03-09-2012, 20:11
И аз те разбирам. Просто съм малко по идеалистичен в разбиранията си. Бих се оженил за да давам и получавам сигурност по време на съвместното ни съжителство, а не за да имам сигурност като/ако свърши. Просто за да се оженя.. не бих планирал да приключваме.
Отклоних се :)

granger
03-09-2012, 20:19
Да, просто погледнах от друг ъгъл. Аз също не бих се оженила по сметка, падам си идеалисти и малко ,или много консерва в някои отношения.

Cold_Tearsss
03-09-2012, 20:38
/\ Хората се променят заедно с мненията, единици са тези който устояват.
Най-дълго ще се издържи брака комбинация и от двата. :P

strave
03-09-2012, 21:10
Какъв е критерия за устойчивост?Така поставен въпроса отговорът и двата типа брак.Тук всичко зависи до това какво се търси брака-дали само любовта или само парите.Поне за мен обаче и двете вървят ръка за ръка,като и двете когато са в повече носят повече сигурност.

ivcheto0o
03-10-2012, 06:49
Естествено че -да! Когато в една връзка двама души са по сметка и единия, и другия имат изгода да продължат съвместните си отношения, никой няма да се откаже да продължи облажва! Какво ли не правят хората за пари.


За съжаление съм съгласна.Но все пак всичко е много относително и си има край.

umri
03-10-2012, 07:18
Някъв назначен рекламатор разпространява сайт и въобще не го интересува вашето мнение, но всички се връзвате и се впускате в дискусия. Айде стига ъп на долната реклама.

SisiStrange
03-10-2012, 07:25
Би се получило, ако все пак имат общи виждания. В един брак далеч не всички проблеми са финансови. Малко хора биха се справили с това постоянно да им тъпчат нервите, самоуважението и да се налагат нечии чужди възгледи дори над тривиални неща като дизайна на апартамента, къде ще се празнува Коледа, кои приятели може да се канят и тн, та чак до по-сложни дилеми като възпитанието на деца. Не си струва просто за пари. На мен ми звучи като никога да не напуснеш семейното гнездо. Все едно сменяш контрола. До един момент шефовете са мама и тати, после става 1 - мъжО. В един такъв брак винаги този, който предоставя парите остава с чувството, че е по-важният, с по-важното мнение по всички въпроси.