PDA

View Full Version : Според вас кои са най-големите проблеми на България?



D1esel
03-09-2012, 19:54
Според мен не са нито циганите, нито турците, нито ниските заплати. Всичката тиня, в която тънем, поне според мен, произлиза още от бай ви Тошо, който изключително много е разглезил българския народ. На времето например много лесно е могло да вземеш жилище, ако се запишеш, че живееш в някаква къща, която следва да бъде разрушена, за да бъде на нейно място построен блок. Дори и да не я притежаваш - просто трябва да се пишеш, че живееш там. Днес целокупният български народ има жилища, за които нито те, нито родителите им, нито бабите и дядовците им са си мръднали пръста дори за тях. A когато човек получи нещо наготово - става боклук. (По селата апартаменти например не са се раздавали и вероятно заради това мога да ви кажа, че все по-често оставам приятно изненадан от момчета и момичета, които живеят в малки градове и села и идват да учат и работят в София.)Народ съставен предимно от прости селяни, идиоти и нещастни тролчета като мен (като последните сме най-преебани, а първите две групички наистина живот си живеят, защото им трябва само цица, чалга и една кола)
И другият голям проблем е шуробаджанащината - прости селски жени, които нямат качества да са фризьорки дори, стават ейчарки в фирми, защото все някой от простия и род ще се пръкне малко по-умен и ще не ще - тегли с него целия селски мегдан с него, защото просто роднините му са нахални. (Думата селски я употребявам метафорично).

В резултат на Бай Тошо - интелгетните българи са смазани и очилати зубари, със самочувствие няма и за 2 стотинки, а автомонтьорите нагло лъжат и мажат и живот си живeят.

Затова сме на това дередже според мен! Ако някой не е съгласен или иска да добави нещо - сега е момента, че след малко си лягам.

yakuza_
03-09-2012, 20:13
Българите /тхреад

D1esel
03-09-2012, 20:20
Българите /тхреад

А според теб някога ще се променят ли българите към по-добро, за да се промени и държавата? Аз все още не виждам как ще се променят, но наистина много вярвам, че някой ден това ще се случи. Виждам голяма разлика към по-добро между моето поколение (аз съм на 20) и тези, които сега са 15-16. Поне така ми се струва. Не всички, но свестните хора от по-малките мисля, че ще се повече, отколкото от нашето поколение. А от тези, които сега са на по 25-30 - повечето са много зле - потънали са в комплекси и злоба.

PainMonopoly
03-09-2012, 20:32
Аз виждам като проблем това, че хора без реални проблеми смятат, че имат такива и на всичкото отгоре обвиняват държавата за несъществуващите си проблеми.

D1esel
03-09-2012, 20:43
Аз виждам като проблем това, че хора без реални проблеми смятат, че имат такива и на всичкото отгоре обвиняват държавата за несъществуващите си проблеми.

съгласен съм с теб. А и има много такива, които си мсилят, че основното, заради което са нещастни, е че нямат пари. Не че не сме бедни блъгарите, но трябва да признаем, че повечето българи не си правят никаква сметка на парите. Видят ли заплата в началото на месеца - харчат за каквото им падне, айфони, молове, ала-бала и после - държавата да ни даде паааааааааари :D

psychopath
03-09-2012, 20:52
Гражданското общество, мисленето на хората...
Всичко е следствие от това.

Приоритетите на средностатистическия българин, материалните ценности са изместили от върха духовните такива.
Отношението към образованието, към знанието, към "общото", към света. Важното е да си се наял, да има за водка, покрив...
Образователната система. Свръхобразованието. Пазарът на труда. Липсата на средна класа... (но "много богатите" са около 1% от населението, а останалите са бедни). Чалга-културата и селяните (в широкия смисъл на думата, по-интелигентните ще ме разберат без да обяснявам допълнително)...
Съгласявам се с това, че българинът никога не търси вината в себе си... все му е виновно нещо (държавата, т'ва, он'ва...)

Мога още доста неща да кажа, но да се заформи някаква дискусия. : )

psychopath
03-09-2012, 20:54
Мързелив е съвременният българин. Мързи го да учи, мързи го да работи...ако може мама и тате да те издържат до 40 години - най-добре :)

D1esel
03-09-2012, 20:55
Гражданското общество, мисленето на хората...
Всичко е следствие от това.

Приоритетите на средностатистическия българин, материалните ценности са изместили от върха духовните такива.
Отношението към образованието, към знанието, към "общото", към света. Важното е да си се наял, да има за водка, покрив...
Образователната система. Свръхобразованието. Пазарът на труда. Липсата на средна класа... (но "много богатите" са около 1% от населението, а останалите са бедни). Чалга-културата и селяните (в широкия смисъл на думата, по-интелигентните ще ме разберат без да обяснявам допълнително)...
Съгласявам се с това, че българинът никога не търси вината в себе си... все му е виновно нещо (държавата, т'ва, он'ва...)

Мога още доста неща да кажа, но да се заформи някаква дискусия. : )

Aбе дискусия ще чакаш :D Aз ако чакам дискусия за всичко, което искам да кажа в този форум - досега 2 реда да имам написани само :razz:

Иначе съм съгласен с всичко, което каза. А решението какво е според теб? Ще се оправят ли нещата?

D1esel
03-09-2012, 20:56
Мързелив е съвременният българин. Мързи го да учи, мързи го да работи...ако може мама и тате да те издържат до 40 години - най-добре :)

Да, така е. Също прави големи краки, като да стават майки и бащи на по 20 години, без да мислят :D

ShtrudeL
03-09-2012, 21:02
Настроението на българите. Някак ми писна да виждам безлични лица, сърдити, невежливи, недоволни, мрънкащи, тъжни, ядосани, агресивни, раздразнителни, заядливи хора. Разбира се има и изключения.

NightGuardian
03-09-2012, 21:05
най-вече мисленето на хората. Комунизма трябва се изкорени.

D1esel
03-09-2012, 21:07
Настроението на българите. Някак ми писна да виждам безлични лица, сърдити, невежливи, недоволни, мрънкащи, тъжни, ядосани, агресивни, раздразнителни, заядливи хора. Разбира се има и изключения.

И изключенията страдаме най-много от цялата тази патардия.

D1esel
03-09-2012, 21:07
най-вече мисленето на хората. Комунизма трябва се изкорени.

Категорично!

psychopath
03-09-2012, 21:08
Започвам от последното - от друга страна проблем може да се посочи и такъв от демографски аспект.
Страната ни, по отношение на естествен прираст е сред водещите (но отзад-напред).
Преобладават еднодетните семейства, по-малко двудетни (при които прираста е нулев), а има доста семейства, които не създават деца, или не могат да имат поради биологични причини. А за да бъде положителен прираста, трябва да има повече три/многодетни семейства, но какъв е процента на такива в българия, които да не са от ромски произход? ;д
Също така емиграцията на немалък процент от младите ( и предимно кадърни ) хора...
Казвам всичко това, защото...в следствие от горепосочените причини - най-просто казано...населението остарява.
А младите хора са бъдещето, те са активните, те имат мотивацията да променят нещата, те са "децата на бъдещето".

Относно решението - много е сложно, трябва да се приложат адекватни политики в различни сфери (образование, икономика и т.н). Но...освен това, най-същественото (и най-трудното) е да се промени мисленето на хората. : )

PainMonopoly
03-09-2012, 21:11
Липсата на средна класа... Това твърдение е силно преувеличено. Има си средна класа, особено в София.


Настроението на българите. Някак ми писна да виждам безлични лица, сърдити, невежливи, недоволни, мрънкащи, тъжни, ядосани, агресивни, раздразнителни, заядливи хора. Разбира се има и изключения.Това е абсолютно вярно и е следствие от това, което казах. На хора, които животът им всъщност се развива сравнително добре, от някъде някой им е набил в главата (медии, родители, приятели) някаква пораженческа философия, че не взимат достатъчно пари, че България не е на три морета, че било мръсно и имало дупки по улиците, че политиците са виновни за всичко и всички са маскари. Накрая всички масово започват да си мислят, че живеят на място по-зле от Сомалия, а всъщност доста хора по света биха ни завиждали за това, което вече имаме.

psychopath
03-09-2012, 21:11
най-вече мисленето на хората. Комунизма трябва се изкорени.Защо смяташ така?
Не казвам, че (не) съм съгласен, просто ми е интересно защо мислите (и 2мата) така. : )

D1esel
03-09-2012, 21:13
Започвам от последното - от друга страна проблем може да се посочи и такъв от демографски аспект.
Страната ни, по отношение на естествен прираст е сред водещите (но отзад-напред).
Преобладават еднодетните семейства, по-малко двудетни (при които прираста е нулев), а има доста семейства, които не създават деца, или не могат да имат поради биологични причини. А за да бъде положителен прираста, трябва да има повече три/многодетни семейства, но какъв е процента на такива в българия, които да не са от ромски произход? ;д
Също така емиграцията на немалък процент от младите ( и предимно кадърни ) хора...
Казвам всичко това, защото...в следствие от горепосочените причини - най-просто казано...населението остарява.
А младите хора са бъдещето, те са активните, те имат мотивацията да променят нещата, те са "децата на бъдещето".

Относно решението - много е сложно, трябва да се приложат адекватни политики в различни сфери (образование, икономика и т.н). Но...освен това, най-същественото (и най-трудното) е да се промени мисленето на хората. : )

Съгласен съм, но като цало за прираста - аз имам едно по-различно отношение. Не мисля, че всички трябва да се плодят като зайци, за да повишим прираста. Не е важно количеството, а качеството. Повечето родители, които избират да имат само едно дете го правят, за да направят личност от детето си. Разбира се има и такива, които го правят само от мързел :D

D1esel
03-09-2012, 21:18
Защо смяташ така?
Не казвам, че (не) съм съгласен, просто ми е интересно защо мислите (и 2мата) така. : )

Защото:
1. комунизмът е унищожил интелигенцията в България. Говоря за истинската интелигенция на стара София, към която, не че се хваля, но аз също имам корени от нея. Това в било интелигенция, която се е изградила много трудно, а хората са постигнали всичко с много труд.
2. По времето на комунизма много от бачкаторската класа са решили, че са много велики и до ден днешен в България селяните имат повече самочувствие от интелигентните хора, точно поради тази причина. Както писах още в 1-вия си пост, един като е по-умен в "родата" и всички урежда всичките некадърници роднини.
3. Комунизмът е виновен за това, че е дал блага на селяндурите, с които до ден днешен те разполагат, без да са положили никакви усилия. Говоря за апартаментите. (също споменато вече в 1-ви пост) ;)

shadow4e
03-09-2012, 21:26
Няма лошо хората да имат по едно дете, за момента се счита за лошо тъй като пенсионерите след още някоя и друга година ще умират от глад, а като включим и допълнителното задължително осигуряване пък съвсем. Ако хората решат, че им се живее до 65 и след това да се самоубиват, то тогава няма да има проблем и раждането на едно дете.

Вече дори нямам желание да се включвам с дълги постове, а и тази тема е много по детски. Ако се развии, може и да се включа.

yakuza_
03-09-2012, 21:28
Българина разбира от 3 неща - политика, коли и спорт (дори и кърлинг).

NightGuardian
03-09-2012, 21:41
Защо смяташ така?
Не казвам, че (не) съм съгласен, просто ми е интересно защо мислите (и 2мата) така. : )

защото не трябва да сме коне с капаци и трябва да вървим заедно със света. Ключа към това е интернет. Нещо което са нямали много хора преди нас.

D1esel
03-09-2012, 21:42
Няма лошо хората да имат по едно дете, за момента се счита за лошо тъй като пенсионерите след още някоя и друга година ще умират от глад, а като включим и допълнителното задължително осигуряване пък съвсем. Ако хората решат, че им се живее до 65 и след това да се самоубиват, то тогава няма да има проблем и раждането на едно дете.

Вече дори нямам желание да се включвам с дълги постове, а и тази тема е много по детски. Ако се развии, може и да се включа.

Не е чак толкова сложно - ще взимаме работна ръка от Африка и Азия, които ще плащат данъци тук :)

shadow4e
03-09-2012, 21:48
Африканците идват с куп болести, азиатците пък се плодят повечко, което би ни ощетило нас, тъй като в един момент ще почнат те да управляват/обикновено идват масово от една държава, тъй като трябва ад се проведе спецеална политика за навлизане на масово хора от тази държава поради някаква причина/. Това би било доста временно решение, което не би завършило добре. Идвайки в чужда държава, където можеш да грабиш, че и на всичкото отгоре нямаш националан принадлежност, която да те спре, то си представи какво би се получило.

Разбираш, че няма да дойдат тук японците, които си живеят добре.

D1esel
03-09-2012, 21:52
Африканците идват с куп болести, азиатците пък се плодят повечко, което би ни ощетило нас, тъй като в един момент ще почнат те да управляват/обикновено идват масово от една държава, тъй като трябва ад се проведе спецеална политика за навлизане на масово хора от тази държава поради някаква причина/. Това би било доста временно решение, което не би завършило добре. Идвайки в чужда държава, където можеш да грабиш, че и на всичкото отгоре нямаш националан принадлежност, която да те спре, то си представи какво би се получило.

Разбираш, че няма да дойдат тук японците, които си живеят добре.

И все пак, има начин вече като не са нужни, да бъдат изпъдени ;)

shadow4e
03-09-2012, 22:00
Гледаш твърде праволинейно. Това, че сме държава и имаме някакъв суверенитет, то не означава, че можем да правим каквото решим, без значение дали сме в или извън Европейския съюз. Държавата ни е малка и сме зависими по много параграфи. Нази година например трябва да изплащаме външния ни дълг, който беше разсрочен.

D1esel
03-09-2012, 22:21
oк - тогава дай всички да се плодят, пък ще ядем мазилките :D

ohluv
03-09-2012, 23:16
Аз виждам като проблем това, че хора без реални проблеми смятат, че имат такива и на всичкото отгоре обвиняват държавата за несъществуващите си проблеми.

Предавано от старите поколение.

Oy7ofCon7roL
03-10-2012, 12:10
Проблемите на България са толкова много и така са преплетени един в друг, че изобщо е трудно да се намери нишката от къде започват

Мързи ме да пиша и ще нахвърля няколко неща на бързо.

Гражданско Общество - Или по-скоро липсата на такова. Всички сме недоволни в къщи пред телевизора, като се съберем някъде на по чашка или пък, когато общуваме в интернет, но реално погледнато няма обществен натиск върху властта. Всъщност единствения натиск върху властта и политиката на правителството е от страна на медиите, а друг е въпроса,че медиите са създадени да манипулират масите и в повечето случаи те защитават нечии интереси. Докато в България силната страна продължава да бъде държавата, а не народа винаги ощетените ще бъдем ние. В края на краищата няма кой защитава нашите интереси по-добре от нас самите.

Двойните Стандарти - Те са на всяко ниво, сблъскваме се с тях всеки ден.Ако почна да ги изброявам трябва да напиша цяла страница. Може би най-лошия е, че за едни има закони , а другите живеят с чувството за безнаказаност.
Разбира се, че във всяка една държава има двойни стандарти, но тук те са придобили извънземни измерения и са засегнали всяка част от живота ни.

Манталитетът на българина - Всеки българин е с различно мнение, но всеобщото мнение, е че Аз не съм виновен за нищо и винаги търсим вината в другия. Всички други са простаци и тъпи селяни освен мен.
Когато съм си в България мога да правя каквото си искам- Ей тва ми е много странно, как като някой българин излезне извън България автоматично става друг човек ! Не си хвърля боклуците където му дойде на акъла, спазва правилата за движение, държи се по-културно, а още при влизането си в България първото нещо е да се изпикае в храстите да си изхвърли боклуците през прозореца и започва да псува всички наред. Дотук и с манталитета, че и тука може да се напише цяла страница.

Монополизмът и картелите между големите фирми - Това определено е един от най-големите проблеми на България, аз лично не виждам как може да се справим с него при положение, че самата държава сама създаде тези предпоставки още от самото начало на извратения преход на България към пазарна икономика.

Сивата икономика - Има хора, които твърдят, че сивата икономика е 2/3 у нас. Ами това са милиарди левове , които се въртят под масата. Сами се сещате кой е ощетен от цялата тази работа.А май се указа, че най-сивия сектор в България са парламента и държавната администрация ха-ха.
Разбира се липсата на държавна стратегия и законите за данъците са направени така, че ако си платиш всичко както си му е реда ще останеш без пари... няма данъчни облекчени за малкия и средния бизнес за да бъде конкурентно способен на пазара с големите фирми, при което те трябва да избират или между сивия сектор или между фалит.
И за да не излезне така, че обвинявам единствено държавната политика ще кажа, че за Бай ганьо заобикалянето на законите е въпрос принцип.

И това са само една малка част от проблемите на България

EinGutesKind
03-10-2012, 12:26
С риск да се повторя, проблеми имат хората, а не България. Не може да даваш на ден по 10 лева за цигари, алкохол, да разхищаваш за куп излишни неща, и накрая да ревеш че нямаш пари .... човек трябва да живее според възможностите си. Колкото и да ти е малка заплатата, винаги ще ти стигне за най-нужното

loveca777
03-10-2012, 12:49
Най-големия проблем е Мачока :D

D1esel
03-10-2012, 13:32
С риск да се повторя, проблеми имат хората, а не България. Не може да даваш на ден по 10 лева за цигари, алкохол, да разхищаваш за куп излишни неща, и накрая да ревеш че нямаш пари .... човек трябва да живее според възможностите си. Колкото и да ти е малка заплатата, винаги ще ти стигне за най-нужното

Aбе аз не мога да си представя дори какво е да живееш с 270 лева заплата, при условие, че парното само ми е 300 лева... Но иначе и аз не разбирам как е възможно да ревеш, че нямаш пари, а да пушиш по 2-3 кутии на ден, да пиеш и да седиш по заведенията само.

loveca777
03-10-2012, 13:43
Aбе аз не мога да си представя дори какво е да живееш с 270 лева заплата, при условие, че парното само ми е 300 лева... Но иначе и аз не разбирам как е възможно да ревеш, че нямаш пари, а да пушиш по 2-3 кутии на ден, да пиеш и да седиш по заведенията само.

От твоя профил пишат двама
Единия женкар ,който целта на живота му е да е б е
А другия скромен човек - с буден характер и добронамерен :D :D

D1esel
03-10-2012, 14:13
От твоя профил пишат двама
Единия женкар ,който целта на живота му е да е б е
А другия скромен човек - с буден характер и добронамерен :D :D

a третият е богато глезено гейче :razz:

EinGutesKind
03-10-2012, 15:50
Aбе аз не мога да си представя дори какво е да живееш с 270 лева заплата, при условие, че парното само ми е 300 лева... Но иначе и аз не разбирам как е възможно да ревеш, че нямаш пари, а да пушиш по 2-3 кутии на ден, да пиеш и да седиш по заведенията само.

Много просто - спираш парното, и пускаш духалка/печка, която харчи по-малко. Ако и това е скъпо, все ще намериш 1 одеало, завиваш се и проблема е решен

shadow4e
03-10-2012, 19:04
oк - тогава дай всички да се плодят, пък ще ядем мазилките :D

Не, разбира се. Не се имам за циганка. Трябва да се търсят решения как да ни се увеличи БВП-то и другите показатели. Важно е да се повиши родното производство. В момента предлагаме много услуги, но произвеждаме малко стоки, които да се задържат тук и да задоволяват нуждите на местния пазар.

M257
03-11-2012, 00:13
Вие сте най-големия проблем - че пишете в този форум и не можете да различите добро от зло.



Много просто - спираш парното, и пускаш духалка/печка, която харчи по-малко. Ако и това е скъпо, все ще намериш 1 одеало, завиваш се и проблема е решен
Наско е лесен - и в пещера да го затвориш, ще намери как да живее, и в кенеф да го затвориш - консерви ще ти направи.

Но това вече не е живот, а оцеляване със стискане на зъби, така да се каже. Аз това го определям като инквизиция и концлагер!

На теория може и да звучи възможно, но ти пробвал ли си го повече от 2 часа да стоиш на студено с одеяло? Какво ли е да стоиш така 24/7? Тази бабичка отдясно защо не си седи вкъщи с одеялото, ами излиза, за да се качи в трамвая, да се стопли?
http://vbox7.com/play:7fc4509a

А ти знаеш ли, че на студено аз примерно не мога изобщо да заспя? Това вече разстройва функциите на организма и изобщо всичко.

Вярно, че моят температурен праг е по-висок, но всеки си има такъв. Аз и без това си спя с юрган, а отдолу един матрак, над него одеяло и над него втори матрак, за да не ми е студено отдолу? И така, както си имам парно и е 25 градуса, аз не мога да заспя ако не пусна И печка до мен? Ами какво ще стане ако нямам и парно дори? Ами аз освен, че ще се побъркам, ще се и разболея, а от безсънието няма да приличам на човек, а на човек от концлагер (то аз и сега не си доспивам, а какво остава за иначе).

Т.е. излиза, че според Наско концлагерският живот е нещо напълно нормално.

А какво ще кажеш за тези, които не могат да си купуват месо изобщо? Само хляб ли да ядат? А тези, които не могат да си купуват лекарства? Знаеш ли, че някои хора трябва да плащат по 100-200 лв на месец за лекарства? А знаеш ли, че условие, за да се излекува човек от дадена болест, е да се храни, и то нормално, да спи нормално, да живее при нормална температура?

D1esel
03-11-2012, 00:30
Глобале, винаги си изпчерпателен! Евала, за което! :)

Oy7ofCon7roL
03-11-2012, 00:52
извън темата
Глобале ти в казарма ходи ли ?

M257
03-11-2012, 01:04
Не съм. Що?

Oy7ofCon7roL
03-11-2012, 01:08
А, питам просто, нищо конкретно