PDA

View Full Version : ЗАДАЧИ ЗА 9ТИ КЛАС ВЪРХУ ПОДОБИЯ! СПЕШНО!!!!



SHADEFFECT
03-12-2012, 13:32
Имаме 6 задачи за домашно, но не мога да реша нито една. От 5 дена се мъча, но не мога да се справя. АКО НЯКОЙ ГИ РАЗБИРА, МОЛЯ ДА МИ ПОМОГНЕ! Ето ги и задачите:

1) Ъгълът при върха C на равнобедрения триъгълник ABC е 120градуса, а точките M и N разделят основата на 3 равни части. Докажете, че триъгълник CMN е равностранен.

2) В равнобедрения триъгълник ABC е построена ъглополовяща AL; Sacl=2Sabl. Да се намерят BL и CL ,ако Pabc=15cm.

3)Бедрата на трапец са 12см и 8см, а голямата му основа е 27см. Единия диагонал разделя трапеца на 2 подобни триъгълници. Да се намери този диагонал и малката основа.

4) Страните на триъгълник са 13,14 и15 см. Права, успоредна на средната по големина страна разделя триъгълника на две фигури с равни периметри. Да се намери отсечката от тази права, заключена между страните на триъгълника.

5) Права, успоредна на основата на триъгълник дели другите страни в отношение 5:3 считано от върха, а лицето на триъгълника на части, чиято разлика е 56кв.см. Да се намери лицето на дадения триъгълник.

6) Основите на трапец са 36мм и 64мм. Да се намери отсечката, ако има, успоредна на основите, която ги разделя на два подобни трапеца.

Та, това са задачите. Ще съм ви изключително благодарен, ако ми помогнете. Не казвам, че трябва да решавате всичките. Дори и да ми помогнете с 1 от задачите, това би означавало много за мен. Надявам се, че все още има хора, които биха ми оказали помощ.