PDA

View Full Version : Jurnalistichesko Ese pomosht!!!!!!!!!!!!



goreshto_mace
03-14-2012, 14:33
trqbva mi info ili primerno ese za izpita po jurnalistika kakvo trqbva da znaem kak da izglejda daite malko info vsqkakva pomosht shte mi e ot polza blagodarq

password
03-14-2012, 15:51
виж това

http://forum.kaprizen.eu/viewtopic.php?f=12&t=55

goreshto_mace
03-14-2012, 16:08
mnogo blagodarq (bow)

gabriela6354
08-04-2012, 20:41
Може ли мнение за едно мое есе , есето трябва да журналистическо , но това е само опит ,ако може градивна критика и се извинявам за допуснатите правописни грешки.

Темата на есето е ''боклук ''

Живеем в България и на всеки читател би му станало ясно за съдържанието в следните редове. Боклуци-част от рутината,всеки член на Република България е приел тази дума , като част от ежедневието си.Няма да се изненадам ако в тази седем милионна държава - член на европейския съюс,тази дума се споменава поне 4 милоина пъти в деня.В едно журналистическо есе трябва да дам мнението си по поставен проблем и да разреша този така задълбочен проблем в нашата родина . Отговорът ми е ,че и аз самата не знам . Не мога да изчистя сама боклука по улиците или да накарам хората да не изхвърлят отпадъците си по шосетата .Този проблем е на цялото общество и само ние жителите на България можем да го разрешим и проблема не е в устройствота на държавата или в нашите управници , проблемът е у нас.
Отиваме в чужбина , съзърцаваме прекрасните алеи (не натруфени от смет) ,като за крале, тротоари като за принцеси и си блъскаме главите в същите така прекрасни бордюри, мислейки ,че и ние искаме държавата ни да прилича на другите републики , монархии...Лесно е да обвиним парламента , кмета или партиите за това , че на където и да попадне крайчето на окото ни , все се натъкваме на кутйки от Coca Cola или целуфан от една или друга вафла. Сърцевината на проблема е в нас . Ценностите ни са загинали още много преди тези хартийки , фасиве или кутйки да се появят . Най-лесното , което може да кажем е, че пред парламента няма нито една люспа от семни , а по покрайнините на кварталите ни е всякаш,сеедно сме попаднали в Суходол.
Нали уж ние българите или една голяма част от нас сме патриоти и трябва да пазим , зачитаме и обичаме родния си край или това е само на теория , а на практика главта ни казва '' щом всички хвърлят , защо и аз не-един боклук няма да промени нищо '' Ало е така и аз съм права - нямаме право да се оплакваме , че живеем в сметище.

Chacho
08-06-2012, 17:42
Радвам се, че пишеш, това е хубаво. Но текстът не ти се е получил и имам сериозни забележки:

1. Идеята на журналистическият текст е да е провокативен и затова не трябва да пестиш откъм цинизъм, чувство, оригиналност, силна лична позиция. Не наричай хората "проблемът", наречи ги "боклукът, който трябва да се почисти", в духа на текста. Напълни го с емоция, за да не е сив и монотонен текста. Еди кое си е страхотно, но друго пикае отгоре му, а смисълът е в еди-кое-си, докато от друго ти се свива стомаха и избутва храната обратно.

2. Тези теми имат много потенциал и текстът е журналистически. Имаш две задачи:
Първата е да се разходиш из съвременната ситуация и да демонстрираш познания за текущите събития, като ги навръзваш към текста. Така думата "боклук" може да се превъплащава в столичен проблем от времето на бойковото кметство, през кампанията за изчистването на българия, през боклучивите хора и политици, до хората които живеят в кофите за боклук и същевременно се хранят от там, т.н.
Втората е да измислиш нещо оригинално, около което да завъртиш текста. Например някаква метафора с това как пишеш журналистическо есе и късаш, и изхвърляш хиляди листове в опити да го напишеш, като всеки лист олицетворява някакъв реален проблем, който отговорните хора просто хвърлят зад себе си и не поглеждат повече. Едно време на тези оригинални ноти в текста наричахме пирони, които бодваш в средата на текста и всичко се върти около тях.

3. Трябва да се опиташ да заставаш една крачка пред мнението на останалите. Когато стана популярен сред нас Фейсбук, всички скочиха да се регистрират и бързомислещите критици почнаха да плюват по новата мода да се регистрира и показва всеки сульо и пульо. Твоята задача е да зарежеш тези вече изказани идеи и да предложиш новият поглед върху нещата - регистрирането във ФБ е стара мода, плюването по ФБ е последната тенденция.

4. Не на последно място, след като дадеш на читателите тази нова гледна точка, твоя работа е да оцениш нещата през нея - погледнато по този начин, за добро или за лошо е това, което пишеш. Дали има полза от критиките по ФБ или има повече вреда. Работата ти е да отвориш очите на читателя и да го поучиш. Може да не му го казваш директно, може да му оставиш риторичен въпрос и да се заблуди, че сам мисли над нещата.



Това не са неотменни правила, но са добри за начало. Като ги научиш, ще разбереш и как да ги нарушаваш. Ако пишеш пак, с удоволствие ще коментирам отново. Не се отказвай и успех!

gabriela6354
08-06-2012, 18:00
Благодаря много за съветите ,със сигурност пак ще пиша дано следващия път се получи по-добре

gabriela6354
08-06-2012, 19:20
Ако може някое мнение и за това


Безброй бездомни животни се шлаят по булевардите . На някой хора пред моя блок им дожалява и отделят от храната си за да ги хранят , а други просто ги подритват сякаш са прокажени , други пък дори не ги отстояват с никакво внимание . С въвеждането на тая глопост с кастрирането на животните,щяло да се намали броя на помярите по улиците , донякъде е така , но остават още безброй бездомни , скитащи се , мъчещи се да преживеят още един ден кучета, надяващи се да получат още едно къстче хляб . Както аз се чудя откъде да извадя пари за някой или друг парцал от мола , кучето се чуди откуде да изнамери някой или друг залък месо. Не е само до яденето или преживяването , поглеждам моето куче , задоволено от хиляди наподобяващи пържоли,кокошки , кокали , заобиколено е от внимание и ласки , в същото време поглеждам през прозореца едно кутре скитащо само по улиците , обикаля блоковете и не е достатъчно да му хвърля един салам и да се чувствам сякаш съм направила нещо кой знае какво . Така седят нещата и с бездомните хора , да не би тях да ги кастрираме или преспиваме? Кучетата са животни , но и са като нас . Както един човек има нужда от храна , вода , внимание и една мила дума така е и с кучетата. Има толкова много по улиците , че сигурно по брой са толкова , колкото и ромите. Вместо да си купуваме породисти кучета от развъдници , защо не си вземем едно от някой приют или дори от улицата? Но не ние трябва да се изтъкнем пред обществото със скъпото ни куче . Нали и то е живо същество , не трябва да съдим хората по външен вид , дрехи , прическа или по колата , не трябва да съдим и кучетата по породата , дали е мопс или булдог или лабрадор , това ли представа за характера на кучето ? БТВ организира кампанията ''Да изчистим България за един ден '' , защо обаче някоя друга медия не организира ''Да намерим дом на бездомните кучета в България за един ден '' ? На кой му дреме за тях . Не знам как да им намеря дом . не знам къде да ги настаня , но подяволите пука ми повече за песовете , отколкото за бездомните пияници седнали под орехите с шише ракия в ръка . Може би не трябва да се чудим каква порода куче искаме , а просто да си вземем едно куче от спирката на улицата . Има ли полза изобщо от приютите след като след ден-два кучетата биват умървявани . Може би те са по-добре на улицата , отколко узовани в някоя клетка, подложени на какво ли не. И кои сме ние , че да решаване дали едно живо същество да има или няма поколение ?

Chacho
08-07-2012, 04:14
Не знам как да им намеря дом . не знам къде да ги настаня , но подяволите пука ми повече за песовете , отколкото за бездомните пияници седнали под орехите с шише ракия в ръка . Може би не трябва да се чудим каква порода куче искаме , а просто да си вземем едно куче от спирката на улицата . Има ли полза изобщо от приютите след като след ден-два кучетата биват умървявани . Може би те са по-добре на улицата , отколко узовани в някоя клетка, подложени на какво ли не.

Ето тази част от текста е общо взето най-добра. Ето това е емоцията, за която говорех по-горе. "Реват за пияниците, но на теб ти пука и за кучетата, някой няма ли да се хване, крайно време е да се свърши нещо." В този дух. Можеш още да поработиш върху това, но мисля, че това е посоката. След това набързо и хапливо стреля по приютите, това също беше добро. Нека се замислят какъв е смисъла от тях.


Но като цяло и този текст има много работа. Малко по-добър е от другия, но имам забележки. Преди да премина към цялостните, само ще се спра на нещо:

"С въвеждането на тая глопост с кастрирането на животните,щяло да се намали броя на помярите по улиците.." Първо, пиши кратки изречения, избягвай много запетаи. Не е от граматическа гледна точка, просто така се следи по-лесно и върви по-плавно текста. Второ, избягвай да изразяваш мнение по този начин - това е глупаво, това е шантаво, това е... Подбери си думите точно, защото читателят не разбира защо го смяташ за глупаво и се получава неуспешен удар. "Това е недообмислено/прибързано" и набързо предлагаш идея защо.


И така, най-важната ми забележка е да направиш текста по-малко предвидим. Върви праволинейно, не се усеща да те води в конкретна посока и му липсва истински пирон. Не се чува да кънти тезата ти през целия текст и със всяко изречение да се набива у главата на читателя мнението и аргументите ти, че чак да помирише посланието ти.

Трябва ти малко повече оригиналност. Като сменим 2-3 думи, Пешо от отсрещния блок също ще си изсмуче от пръстите този текст. Чували сме го много пъти. Трябва да избягаш от общото мнение, да предложиш нещо по-разчупено.




Гледай си и горните неща, които ти казах. Ще ти дам два текста, единият е мой, а другият - на една приятелка, в които се надявам да си личат нещата, за които говоря по-горе. Ето:

Михаела - Акция "България" (http://modestpen.blogspot.com/2010/01/blog-post_13.html)
Чачо - Зелено (http://modestpen.blogspot.com/2011/04/blog-post_16.html)


ПП: Опитай се да сеи редактираш правописните и пунктуационните грешки. Писането и редакцията възпитават дисциплина. А и читателят ще те взема по-насериозно, ако са по-малко грешките ти.

gabriela6354
08-07-2012, 15:19
Благодаря отново за съветите , прочетох тектовете и наистина много ми харесаха .