PDA

View Full Version : Първо впечатление - грешно и последно



Irti
03-15-2012, 17:36
Днес бях на една 4 часова презентация с доста непознати хорица. Докато този с главно Т разтягаше локуми и обясняваше.. сиреч лектора.. на мен ми шареха очите през "публиката" и претеглях любопитните им физономии. На такива места винаги има лица, които си заслужава да изучаваш.

Кьорнах една видна компания от няколко човека и в тази компания забелязах едно много нежно, мило, плахо на пръв поглед момиче. Със сини очи и много красиво лице без грам грим. Много елегантна в облеклото, но в същото време и скромна. Доста красноречиво се отразяваше от хората покрай нея. Продължих да я претеглям с белтъка на очите и по едно време тя също ме качи на везната. Намигнах й един път с мигача на окото.

Казах си на акъла "Мама му и пичка.. с тази трябва да се запозная.. само да свърши тази идиотщина!"

Но...

.... забелязах, че постоянно се смее на сериозните работи казани от този дето опява отпред. Забелязах също, че се смее само и само, защото всички покрай нея се смеят, а не защото й е смешно. Сиреч........... подвежда се. Хем искаше да слуша какво й се говори, но в същото време не искаше да се цепи от тези кретени. Веднага я усетих и оттам нататък вниманието и желанието ми към нея.. изчезна. Отказах се от запознанство.

Случвало ли ви си е някога? Случки?

ПС: Малко ме е яд да го еба (да я еба).. бахти натуралната п*тка (много вулгаризми).. мислех, че си заслужава за нещо сериозно, ама се оказа, че и тя е от стадото. :D

xoxi
03-15-2012, 18:33
Случвало ми се е много пъти.
Както казват хората "Втори шанс за първо впечатление няма".
И при мен е така. Грешно или правилно, остава си.

Имало е случаи, в които такива дребни неща са ме отказвали от запознанства с някой или продължаване на някаква приятелска връзка. Лошото ми на мен е, че съм много злопаметна и веднъж прецака ли се човек да се покаже в лошата си страна пред мен, малка е вероятността да го забравя.

Друг е въпроса, че сменям настроенията от време на време.
Имам и случаи, в които съм продължавала да поддържам връзка с хора, с които попринцип не бих, точно заради тези малки неща, които правят и които всъщност показват много за самия човек.
С една от най-близките ми приятелки се започна така. Първото ми впечатление беше лошо. Не исках да имам абсолютно никакви контакти с нея, но така се стекоха обстоятелствата, че година след това се наложи по-често да се засичаме и да прекарваме повече време заедно. Когато се познавахме толкова добре, че да можем да си кажем всичко в очите, аз й казах за първото си впечатление от нея. Не остана очарована, но пък се погрижи да оправи това, което създава лошото първо впечатление в нея. Не го направи заради мен, направи го заради себе си.

ivcheto0o
03-15-2012, 19:22
В много случаи първото ми впечатление се е оказвало грешно,така се научих и да давам втори шанс на човека отсреща.
Може и ти да грешиш за това момиче.

jghgh
03-15-2012, 19:32
И моят опит сочи като горната потребителка. Преди си мислех, че много ги чаткам, и че каквото съм си помислила, това е, и то така се оказваше чисто и просто защото съм се навивала, че е така. Като гледаш през някаква своя си призма, в крайна сметка виждаш света такъв, какъвто го виждаш, но не какъвто е.
По-малко по-прост начин: не трябва човек да е предубеден и с предразсъдъци.
Така като казваш, твоето не е предразсъдък, ами по-скоро си я видял, че няма собствено мнение и това не ти е харесало - особено ако е качество, с което не правиш компромиси.
Но мой съвет е да избягваш бързото преценяване тип: "Тоя с един поглед вече ми е ясен". Щото има такива хора. И твърдят, че винаги познавали. Ама то предразсъдък и интуиция не са едно и също...
За себе си знам, че хора, които на 1в поглед съм смятала за смешни, тъпи или недостойни за вниманието, ми в последствие са ми ставали толкова добри приятели! И вътрешно съм се разкайвала, че по бързата процедура съм ги осъдила.

Така че не съди. Налагай си го като подход. Давай втори шанс на човека, освен ако фрапантно се е изложил при първото впечатление.

valdesbg
03-15-2012, 20:15
Нещо не ти разбрах въпроса/ситуацията... Пробвай да обясниш отново.

Видял си синеока пичорана, ама щото се е хилела с другите пък по незнайни критерии ти си решил че не иска си и бил печата?

Не че нещо, ама... поне някакъв довод (или подобие на такъв) за ситуацията нямаш ли? А и откога конформизма винаги е лошо нещо?

Разбирам да е чоплила семки и да е плюла звучно.. окей, ама... нещо ми се чини че не космоса е виновен тука.

anonymous708973
03-15-2012, 20:31
Изключително рядко съм се подвеждала и то в случая, когато първото ми впечатление е добро, а се окаже, че съм си губила времето, общувайки с някого. Обратният вариант - рядко. Ама като цяло... за много малко хора имам супер добро или супер лошо мнение, повечето са в някаква средна безлична категория.

babity
03-15-2012, 21:49
Аз много държа на първото впечатление. Колкото и да ми е тъпо, не съм толкова добра, колкото Пантерката, но се справям някакси. Но и аз, като автора, често преценявам някои хора по външния вид и ако ми направят лошо впечатление ги игнорирам. Понякога давам шанс да ми се докаже, че първото впечатление е било грешно, но рядко.

Едит: Валдесбг, какъв е този език от теб? Шокираш ме!

Chacho
03-15-2012, 21:55
Не се сещам да ми се е случвало.

valdesbg
03-15-2012, 22:10
Бейби - случва се.

И все пак ако става въпрос дали вярвате първото впечатление - да. На 101 % :) Втори шанс за първо впечатление няма.

Не се е случвало да бъркам досега, щото знам как правилно да чета хората.

Irti
03-16-2012, 03:34
Нещо не ти разбрах въпроса/ситуацията... Пробвай да обясниш отново.

Видял си синеока пичорана, ама щото се е хилела с другите пък по незнайни критерии ти си решил че не иска си и бил печата?

Не че нещо, ама... поне някакъв довод (или подобие на такъв) за ситуацията нямаш ли? А и откога конформизма винаги е лошо нещо?

Разбирам да е чоплила семки и да е плюла звучно.. окей, ама... нещо ми се чини че не космоса е виновен тука.


Ами не може аз да ти обяснявам за чернодробна трансплантация примерно с видео, а ти отсреща да ми се смееш.

И я видях как гледа и че й е интересно и се опитва да слуша, но в момента в който я сръчкат.. тя почва да се смее с глас и този й прави забележки.. нормален човек щеше да се премести и да си гледа внимателно (места имаше), ако има акъл и не се подвежда..

Щом момиче слуша и се подвежда по метреците, с които дружи.. то отпада за мен.

valdesbg
03-16-2012, 07:11
Семинара безплатен ли е бил? Ако да - аргумента ти отпада. Ако не - космоса не е виновен.

Между другото пак питам - от кога конформизма е нещо лошо?

Гледаш доста едностранчиво на нещата. Ти в твойта компания също се съобразяваш с другото мнение и заедно правите някакви неща. Без значение колко всъщност ти е приятно. Щот ако се цепиш винаги.. нали знаеш.

Пропускаш важния факт че когато са в компания хората се държат различно от тогава, когато са сами.

Всичко което се опитвам да кажа е че си я преценил все едно е сама. А тя не е била такава, и правилата се менят. there is no I in the team.

Glamour92
03-16-2012, 07:27
Meh.
Да отсвириш някого,поради едно-единствено и то толкова повърхностно впечатление е меко казано глупаво.
Не знам,при мен първото впечатление също е доста трайно и устойчиво,да,но то е по-скоро комплексно и е съвкупност от няколко елемента... няма как да съдя за даден човек само по една проява/признак.

И винаги допускам,че първата ми представа за някого може и да не е чак толкова обективна,колкото ми се е сторило в началото.

Ти си знаеш,де...обаче си подходил доста прибързано.

Irti
03-16-2012, 08:56
Семинара безплатен ли е бил? Ако да - аргумента ти отпада. Ако не - космоса не е виновен.

Между другото пак питам - от кога конформизма е нещо лошо?

Гледаш доста едностранчиво на нещата. Ти в твойта компания също се съобразяваш с другото мнение и заедно правите някакви неща. Без значение колко всъщност ти е приятно. Щот ако се цепиш винаги.. нали знаеш.

Пропускаш важния факт че когато са в компания хората се държат различно от тогава, когато са сами.

Всичко което се опитвам да кажа е че си я преценил все едно е сама. А тя не е била такава, и правилата се менят. there is no I in the team.

Безплатен беше, да, но това не означава да идеш там и да се лигосваш. Мразя прекалено лигави хора. Да има смях - ок, ама някой постоянно да ми се лендзи.. ще има шамаризъм.

Конформизъм? Да се нагаждаш нарочно в компанията в която си и да правиш неща, които не ти допадат под натиска на групата? Тъпотия..

Не се съобразявам с моята компания и така сме се напаснали, че ако един не иска нещо - не го правим. Или го правим отделно. Не си пречим по никакъв начин и никой не разсейва другия, когато правим нещо.

Да се държиш различно и да вадиш друг образ пред други хора е доста безсмислено. Да показваш едно лице пред друг, а пред трети да си различен лицемер един вид. Или те приемат такъв и такъв си оставаш, или.. к'во ти пука, ако не те приемат? Трябва да си болен, за да си зависим от компанията в която си, а ако това си приятели.. думите са излишни и никой няма да ти бута неговото мислене.

Правилата не се менят, когато се говори нещо сериозно и тя нарочно да се мъчи да се смее.. само и само компанията да не я отбичи. Хората покрай нея бяха онези ми ти кифли и гримирани мъжленца (бе хора 20+ може ли така да ходят..). Щом се подвежда по такива... за в бъдеще няма да излезе нищо по-добро и различно.

Един човек, ако няма мозък и трезва преценка и не разчита само на себе си, а разчита на другите и се командори по тяхното мислене.. не е пълноценен човек.

Glamour92, може би си права, но аз съм свикнал да си правя мигновена преценка и в повечето пъти тя не се мени след време.

Избързал не избързал.. да се спасява.

Chacho
03-16-2012, 09:16
Може да харесва някого от тях и да не иска да му направи лошо впечатление. И ще се опитам да вкарам малко по-различен поглед върху идеята на Влади. Ако един човек си гледа собствените желания и не се съобразява с другите, го смятаме за естествено, неподправено държание, а всичко останало е изкуствена маска, която съзнателно си сложил и избираш да носиш. Но според мен е по-нормално хората да не са самостоятелни в мисленето и действията си, да се съобразяват с обкръжението си, щото тва са ни естествените социални привички. Иска се самосъзнание и смелост, за да бъдеш себе си безусловно. Опира си до човека, но аз бих направил компромис за тея качества. Мацката може да е много добра, печена, умна, забавна, т.н., но просто да има проблем да изразява себе си. Не е болка за умиране.

valdesbg
03-16-2012, 10:09
Ирти, нещо се засягаш и се опитваш да се защитиш, макар и никой да не те напада. Явно проблема е в твоя телевизор, но го проектираш върху мадамата.

Нека обясня още един път по друг начин използвайки последния ти коментар.

Първо щом е безплатен значи е нормално да има куцо и сакато там. И не би трябвало да се сърдиш и да лаеш, ако идват лиготии. Щом е безплатно това означава свободно. Следователно мога да си доведа цялото семейство и жена ми да кърми примерно. Видно е че ти си доста агресивно нетолерантен към чуждото поведение. Тук няма да навлизам в подробности.

Конформизъм означава да се съобразяваш с общото мнение на групата, в която сам си избрал да членуваш. Няма начин всеки да се прави каквото си иска и да не се изпокарате. Друго - щом сте група значи сте заедно, и малко или много се съобразявате един с друг. Ето пример - ти казваш че в твоята група ако някой не иска нещо - не го правите. Ами точно това е конформизъм. Тук не става въпрос да играеш роля, става въпрос да не налагаш своята гледна точка и поведение на другите, когато всички сте равни. Да не говорим, че както Чачо каза - възможно е да се притеснява, какво ще кажат другите. Може да има хиляди причини не свързани с характера и.

Отново съдиш базирайки на нищо. Нека дам още един пример ти по един и същи начин ли се държиш с майка си и баща си? Абсолютно същия ли е начина, по който се държиш с приятелите си? Еднакво ли е поведението ти пред преподавателя в университета, или пред шефа ти? Можеш ли с ръка на сърцето да кажеш че ти навсякъде се държиш по абсолютно един и същи начин, без никакво значение кой е отсрещната страна?

В случая отново гледаш от твоята камбанария. Сериозно е за теб, за другите може да е разтуха, забавление или начин да си починат. Аз като отида на изложба някъде не винаги е защото искам да разгледам картините. Примерно. Пак стигаме до идеята че мадамата е отишла там с някаква цел и това в никакъв случай не е задължително да е самата тема на лекцията.

И отново искам да кажа - аз не коментирам това че си я отбичил. Туй си е твое право, никой не ти казва копче. Коментирам факта че и слагаш етикетче, без да имаш никакви подкрепящи тезата ти доводи.

Също така - конфликта е в теб, но го проектираш върху мадамата. Доста често срещано явление е при хората.

И тъй :)

NambyPamby
03-16-2012, 10:38
Коментирам факта че и слагаш етикетче, без да имаш никакви подкрепящи тезата ти доводи.


Младостта си има някои недостатъци, а именно това лепене на етикети и стигане до крайности в съжденията и действията. С времето човек уляга и се учи да не съди за книгата по корицата. Irti е постъпил, както е преценил на момента(което е най-адекватното, което е могъл да направи). Свястна или не, проявила се е по определен начин, който не му е допаднал, отсякъл е, че не я ще и толкоЗ. Нито се познават, нито нищо, така че е нормално да си изгражда някакво повърхностно по вашите критерии мнение. Във форума е същото: винаги има определени потребители, които пускат постове, за да добавят "+1" и поредната истерично хихикаща емотикона от списъка. На база постовете, аватара и ника си вадят някакви заключения, а не на това колко прекрасна личност е Пенка или Драганка на живо, само дето тук се проявява като дебил, уж за разтуха.

И за да отговоря на въпроса на Irti - попадала съм в подобна ситуация, когато видях първоначално чаровен, строен левент и ми се събраха очите(а рядко ми се случва), а после дойде коч компанията му, прости до един. Развали ми се впечатлението, развали ми се желанието и толкова. Може да е бил свестен, може и да не е бил, не пожелах да разбера. Случвало ми се е и обратното - прекрасно първо впечатление и после падение.
Като цяло тая история с първото впечатление, оценките и коментарите ми се вижда малоумна, въпреки, че самата аз на практика оценявам. Вярвам, че всичко е до точното време, на точното място. Понякога, когато се събера с компанията, и мен ме избива на простотия, и навярно съм направила лошо впечатление някому, че съм невъзпитана и елементарна, а аз просто съм се била разлигавила. Друг път човек, поради проблемите в работата/дома се превръща в зъл и мнителен, което също води до грешна преценка, именно поради предубедеността.

Irti
03-16-2012, 11:04
Не се засягам, а просто се изразявам остро в опита си да ме разбереш. Рефлекс.

Когато едно нещо е безплатно това по никакъв начин не означава, че ще ида там и ще мастурбирам на някой върху главата. Това си е типичен Бай Ганьо. Дай нещо, като е без пари в него да се набутат всички угореляци и юбре оро.. щом е безплатно това означава, че тези, които нямат пари искат да научат нещо и да видят нещо ново. Означава, че някой има желание и е направил еди какво си, за да научи друг на еди какво си. Не означава, че щом е безплатно вътре да се омъкнат куп клошари на топло.

Да се притеснява, че тя е по-различна и не иска да се смее на глупостите? Личи си, когато някой се подвежда.

За мен е много глупаво да се опитваш да правиш впечатление на някого и да се мъчиш, ако е отредено той сам ще го види.

Към майка ми и баща ми имам огромно уважение, но откакто се помня съм им казвал каквото съм мислил за тях. Добро, зло, лошо.. всичко. Както и те не ми спестяват нищо.

Шефа ми знае всичко, което мисля и нямам притеснение от уволнение, защото не съм казал и не мисля нищо лошо за него. Ако това се промени ще му кажа. Баща ми работи в системата от 19 години и когато е трябвало е редил шефа си и му е казвал всичко каквото мисли.. режат му от заплатата, но факта, че думите остават пред толкова хора е достатъчно красноречив.

Нямам преподавател, защото съм бачкатор и не уча. Когато бях по-малките класове съм си казвал всичко и затова съм бил на поправка по два предмета. Защото истината не им понасяше, ама тя остава вътре в тях. Нали знаеш приказката за мечката и лошата дума? Раната минава, но думата остава!

Мога да съм мил, мога и да съм груб, но не мога да се правя на някакъв друг. И най-мразя такива дето лижат задници. Може да съм правил комплименти, но в момента, когато усетя, че този до мен отива към другата страна на нещата.. то, той отнася доста изречения.

Мястото за почивка не е на лекции. Мястото за смях не е на лекции. Тази лекция макар и да беше глупост (не всичко) аз отидох да науча евентуално нещо ново. Повечето неща ги знаех и затова ми шареха очите. Когато нещо е изцяло ново за мен.. се съсредоточавам максимално. Тогава ми беше леко скучно, но не съм се засмял нито един път и не съм нарушил дисциплината. Мястото за лекции не е място за натискания и тънкопишковци. Това не е място за малки пикли, които търсят малкия господин на някой пич.

Никога не ме е било грижа за това какво казват за мен. Такива в моето обкръжение ги минаваме, като бърз влак - малка гара. Аз затова съм си подбрал хората до мен, да са като МЕН.

Мадамата е отишла явно с целта да чуе нещо, но се отплесва. Значи мадамата няма място там.

Този довод ми беше достатъчен, защото прекалено много съм пострадал от хора, които се вслушват в други хора и които се мъчат да са като тях.

Постоянно се стреми да станеш по-силен духом и да не се влияеш от чуждите думи и не бягай от това, в което се си превърнал.

"Привествай твоето аз. Доразвий го. И никога не ще загубиш поглед върху истински важното."

valdesbg
03-16-2012, 11:11
Оукей :)

Радвам се че в твоята вселена нещата са наредени така както желаеш => си доволен от това. Инак отговорих в темата.

raror
03-16-2012, 15:00
Поне 5безкрайлиона пъти 8-)

Mo6no
03-16-2012, 21:44
Принципно човек би могъл да научи супер много за отсрещния човек още от първоначалните впечатления. Но един млад човек, който все още няма нужния опит в живота, би достигнал до тотално грешни заключения. А повечето хора имат грешни поуки от опита си в живота и така и не достигат до момента на умението правилна преценка никога, и на 50. И много малко са хората, които биха оценили правилно човек, в неговата цялост, още от първите впечатления, а много често и след дълготрайни впечатления. Затова давайте повече шанс на случващите се около вас неща . :) И не си правете прибързани заключения или крайни оценки, защото във времето ще се окаже, че вече виждате нещата, които тогава сте смятали за 100%-ва истина, като тоталната глупост. :)

anonymous708973
03-17-2012, 13:46
Мястото за почивка не е на лекции. Мястото за смях не е на лекции.

Точно. Мразя лигавщини. Голяма мома станала, ще се държи като олигофрен. Безплатно било. Голям праз. Отишъл си там, ще се държиш като човек и ще слушаш. Нарича се етична норма. Отричащият съществуването на такива е глупак.

Sanguine
03-17-2012, 18:42
Разбирам автора и съм съгласна с него. Първите впечатления, особено крайно позитивни или негативни, може често да се оказват неправилни, защото са непълни и зависят твърде много от ситуацията. Казал си нещо по-остро, изрепчил си се или си избухнал и си оставил лошо първо впечатление в някого. Но това дори може да не е устойчива черта на характера ти, а да си дължи на лош ден,седмица,месец или да са засегнали някакво слабо място. Но случаите с лиготия и напълно неадекватното поведение на обществени места почти никога не са единични прояви. Ако не знаеш как да се държиш или не зачиташ никакви норми на етика и възпитание, то ще нарушаваш тези норми почти постоянно. Ако ли пък се водиш по детинския акъл на другите, то няма как да се окачва от теб защитаването или дори наличието на собствена позиция попринцип.
В случая това са неща, които авторът не просто не одобрява, но и презира. И, нормално, те го отблъскват. С това той няма как да се примири, защото такъв е мирогледът му. И далеч не е в грешка съвсем да се откаже от по- нататъшно общуване с човека, който ги е проявил. Други може би ще погледнат по-благосклонно или снизходително на такова поведение, но проявата на други качества или навици ще ги накарат да оставят първото впечатление да е и последно.