PDA

View Full Version : Кисти/ секс



casuall
03-15-2012, 22:32
От доста време иамм проблеми с кисти и на двата яйчника, като ми предписаха дуфастон от който получих всички възможни нежелание реакции и след няколко месеца употреба спрях да го пия с надеждата, че кистите няма да се появят пак (водеше се,че дуфастона трябва да е махнал кистите и да ми е нормализирал цикъла). За известно време всичко беше наред, но миналия месец имах много слабо течение и почти половината дни от нормалната ми менструация, а преди 2 дни прокървях и помислих,че ми е подранило, но си беше този един ден и сега нищо.. Въпросът ми е някой друг имал ли е проблем с кистите и подобни нередовни и от нищо и никъде прокървявания.. През тези два месеца съм правила секс, веднъж без предпазни средства и въпреки, че не е свършил в мен си ме човърка отвътре, защото не мога да пресметна и кога съм в овулация и кога не с нередовния цикъл.. Питам ви само за мнение, да споделите ако сте имали подобни 'преживявания' и тн.. Не очаквам компетентни медицински мнения, но просто ми писна всеки месец да ходя на гинеколог...

DragonLady
03-15-2012, 22:36
И аз съм имала няколко фала да правя секс без презерватив и то в овулация, но да чукна на дърво, не е имало последици и винаги ми е идвало, даже и подраняваше с 1 - 3 дни. Тоест това, което искам да кажа е, че дори да си била в овулация шанса е малък, но го има.

djipsito
03-15-2012, 22:51
Аз имам поликистозни яйчници. И на мен ми изписаха дуфастон, каза ми да ги пия 4 месеца и като ги спра, ако се нормализира, добре. Пих и някви хормони, отделно ми изписаха и вагинални капсули..
Спрях ги, почна да ми идва нормално няколко месеца и сега пак се ебава с мен. Или само ми цапа или никъв го няма. Меструацията докато не си свършила хапчета не е "менструация". Предизвикана е изкуствено, така да го кажем. Общо взето като при противозачатъчните. Резултата от цитонамазката ми излезе съмнителен - Папаниколау 3та степен. Казаха ми, че съм за биопсия. Така и не ми я направиха.

Общо взето си дойдох тук и реших да тръгвам по лекари, които не правят нищо, освен да ме размотават и от края на ноември чакам да ми се обадят за резултати от 2ра цитонамазка, за да знам ще има ли нужда от биопсия или въобще от нещо друго, преди да ми лепнат диагноза рак или стерилитет.

Секс не съм правила от миналия юни и въобще даже не си и помислям да правя.

Не искам да те плаша, ама доколкото съм чела в други форуми (бг мама най-вече), има много жени с поликистозни яйчници, доколкото разбрах ефикасно лечение, което да отстрани проблема, няма. Т.е, всички тези регулиращи хапчета са само да замажат положението, не и да лекуват. Въпреки че води до стерилитет, има много случаи, в които жени са зачевали. Трудно, ама пак..

Не знам кво да те посъветвам точно. Тези проблеми идват от нередовно хранене и подобни неща, за тва гледай да се храниш добре, да си засилваш имунната система и гледай да не си набиваш филми и да умираш от притеснения. Едва ли точно аз мога да го кажа тва, след като по цели нощи не съм спала от притеснения, ама успявам да се успокоявам сама и да мисля позитивно.

За всеки случай иди да те прегледа друг гинеколог, щото има много овчари, дето ти лепват нещо и те тъпчат с хапчета, а после се оказва, че ти няма нищо.

casuall
03-15-2012, 23:25
Ходих при три различни и миналата година ми мина цялата само по гинеколози и сега направо си имам страх.. не съм ходила от ноември,когато и за последно се тъпках с някакви уж нови противозачатачни, защото дуфастона не бил достатъчно силен.. и аз изчетох много, а съм на едните му 18 години и всичко ми е малко нереално и някак не ги възприемам нещата. Ако това ще те успокои до някаква степен сестра ми също има поликистозни яйчници и сега е щастливо женена и бременна в петия, почти шестия месец! Мен на този етап най-много ме притеснява нередовната менструация и фактът, че няма.. просто няма начин да преценя кога съм в овулация, а имам приятел от вече 2 години.. От единия му страх лишавам и него и себе си от секс и вече се чудя да започна ли да се тъпча пак с противозачатъчни, защото ми е пределно ясно,че ако отида на гинеколог ще ми предпишат точно това.. или дуфастона който ми действа повече отрицателно,отколкото положително.. А за самите причини за кистите .. не знам и аз какво да направя, наистина се храня нередовно и съм едните му 45 килограма, но съм си била такава запетайка цял живот,не е от някаква фикс идея за слаба фигура.. ох не знам и аз вече, какви ли не глупости ми се въртят в главата.. Колкото повече чета статии и мнения в интернет, толкова повече се уверявам, че на мъжете живота е песен..

djipsito
03-16-2012, 00:30
Аз и 45 кг не стигам, ама като теб, никога не съм качвала повече от 43, колкото и да съм искала и да съм се опитвала да кача. Диетолози, психолози.. не ми помагат, имам чувството, че ме викат само за да си поприказваме, без да ми казват нищо конкретно или ми казват неща, които вече знам. И се отказах. Принципно искам да кача килограми, ама знам, че го искам заради хората, не защото не се чувствам добре или защото не се харесвам така, просто в кофти периоди ми втръсва, когато някой намери да се захване с "Колко си слаба, ще се счупиш, яж повече". И се дразня, че не знаят ям ли не ям ли, ама трябва да се отчете.

Изследвания, хормони, жлези, здрава съм като бик, като изключим поликистозата. Настинка пипвам веднъж годишно и бързо се оправям.

Много е гадно да те травмира тва, че имаш някакъв гинекологичен проблем. Аз като разбрах, че имам проблеми с яйчниците ме обзе някакъв ужас. Секса си го представях като гадното ръчкане на гинеколога, направо се отвратих. Сега ги нямам тези филми в главата, ама пак не мисля за секс, а и либидото ми е на 0. Много ме е страх с тва проточване на нещата тук да не се усложни нещо, супер гадно е да си в неведение и никой да не ти обеснява. Последния път при гинеколога не издържах и се развиках в кабинета. Само нерви троша. Не знам дали ще мога да успея да се отпусна, ако имам приятел.

Мен ако питаш, говори с гинеколога за някакви противозачатъчни. Въпреки че аз имам голям страх от тези химии, да не би само да доразвия стерилитет. Панирам се. Сигурно много оплетено пиша, може и нещата да нямат много смисъл, като не съм спец... Не искам да те филмирам допълнително. Консултирай се да ти кажат кои колко силни са.. абе всичко, което те интересува. Питай за странични ефекти и щуротии.

kalpazanka
03-16-2012, 06:16
Момичета, общо взето сте нацелили вярната посока- дефинитивно лечение за съжаление няма.
Заради страничните ефекти на противозачатъчните и пораженията върху млечните жлези /включително и рака на гърдата/, по-малкото зло е Дуфастон /води се брат близнак на естествения прогестерон/ и прави чест на лекарите ви, че са опитали с гестагени, а не са ви тъпкали директно с контрацептиви.
Освен контрацептивите, вариант за лечение са антиестрогените и аналозите на гонадолиберина, но и там има странични реакции като почнете от сухота в устата и високо кръвно и стигнете до топлите вълни и остеопорозата.
djipsito, напълно ти разбирам опасенията за стерилитет. Съветвам те да търсиш и друго мнение- пиши ми на лични, ако искаш да те насоча евентуално.
Поставяли ли сте ребром въпроса на вашите гинеколози какъв е смисъла да тъпчете контрацептиви, когато изобщо няма трайно излекуване?
И още- ако сте пили контрацептиви, на всеки 6 месеца се консултирайте с мамолог. И се проследявайте!
Поставете въпроса и за изследването на системата на кръвосъсирване преди прием на контрацептиви /ако се стигне до тях де/.

Пиша малко хаотично, за което се извинявам.
Ако има нещо неясно- питайте тук в темата или на ЛС.

Местя в Здравни.

cyclops
03-16-2012, 08:49
Аз също съм подобни проблеми. Това е един порочен кръг. И все пак когато става дума за хормони аз винаги търся и мнение от ендокринолог, който се занимава специално с хормони.

snoopyf
03-16-2012, 08:55
И аз имам кисти постоянно и ми изписват дуфастон , но общо взето и да пия и да не пия хапчета, след месец пак ще е същата история?

kalpazanka
03-16-2012, 08:56
Аз също съм подобни проблеми. Това е един порочен кръг. И все пак когато става дума за хормони аз винаги търся и мнение от ендокринолог, който се занимава специално с хормони.

То това е ясно. Ако изскочи и друга ендокринна патология, тя е в бонус и е свързана с поликистозата. Инсулиновата резистентност е ръка за ръка с ПКЯ.

Момичета, забравих да ви питам- щитовидни хормони изследвали ли сте?

casuall
03-16-2012, 09:02
Майка ми има проблеми със житовидната жлеза и всяка година се изследвам, защото май се води наследствено, но досега нищо не са ми открили

cyclops
03-16-2012, 09:34
Аз съм с Хашимото...

djipsito
03-16-2012, 11:50
Аз редовно си правя пълни изследвания - всичко. Всичко ми е в нормата. Даже електрокардиограма, тва психолозите ми го искаха. Първия път като ходих на лекар, тва беше преди година като почнаха тия шантави неща с менструацията, исках час за гинеколог, той ме прати на психо, щото реши, че съм анорексичка. Направо се изсмях тогава, слаба съм, ама чак анорексично слаба, не съм, бахти.

kalpazanka, очаквах мнението ти с нетърпение :)
Аз такива въпроси не съм задавала, защото не бях информирана за нищо. Като почнаха да ме размотават, реших сама да седна да почета в Интернет. Изчетох всичко от ЧПВ до папаниколау, ваксините за рак на шийката на матката, форуми.. Гинеколога в България, понеже нямах време там за биопсия, каза да покажа резултатите на някой тук и направи една рисунка на.. вътрешностите ми ;д с някви пояснения латински, дето едва се разбират. Тук питах кво означават, ама абсолютно нищо не ми казаха, все едно не съм питала. От едно място ме пращаха на друго, после пак обратно. Цитонамазка не искаха да ми правят, щото се правила на жени над 25. Матката се изменяла и един вид се "самолекувала" и било нормално да настъпват разни аномалии, които с времето изчезват и всичко се нормализирало, ама не мога да чакам и да се надявам на някви такива чудеса. Когато ходих последно, като се развиках, бях чела преди тва, че може да се направи цитонамазка и над 18 годишните, ако има някакъв проблем и им го сервирах бясна. Тогава се сетиха да ми кажат да лягам и да отварям краката..

Днес ми се обадиха, че резултатите ми са готови и трябва да чакам до 11 април... мисля да се обадя да питам дали няма по-рано час. Ще пиша тогава, да ви кажа кво са ми казали и ще се радвам ако ми дадеш някой друг съвет, kalpazanka.

kalpazanka
03-16-2012, 14:01
Изследване за наличие на ЧПВ правила ли си? PCR/полимеразно-верижна реакция/ за типизация правила ли си?
Принципно има становище, че редовните цитонамазки подпомагат очистването, подтиквайки имунната система да се бори с процеса там, което има за цел повишаване на лигавичния имунитет, но пък сефте чувам, че не се прави цитонамазка под 25 години...
В България ли прави цитонамазка? А все още ли си в страната?
Ако можеш, щракни с фотоапарат обясненията на латиница, които са ти нарисували и ми ги прати, за да се опитам да ги разчета и да ти ги обясня /евентуално/ на достъпен език.
Относно другите съвети, питай конкретно, че ако почна да те плаша с контрацептиви и странични реакции, изпитани лично на мой гръб... ще те откажа от ходенето по гинеколози и ще ходим директно на ин витро. :D