PDA

View Full Version : Как да разберем дали ни лъжат?



AnzaRe
03-17-2012, 08:22
Ако знаеше,че знам,че ме лъжеш..
Ще започна темата с тези думи,защото много интересно се получава когато знаеш,че даден човек те лъже и стои пред теб,и си мисли,че те изиграва.Знам какво е да те лъжат в очите и то не кой да е човек,а любимия!
Няма нищо скрито рано или късно всичко се разбира,светът е малък!Аз лично се научих да разбирам кога ме лъжат дори мога да ви кажа,че дори и през програмите за интернет писане или сайтове можете да хванете кой ви лъже,но затова ще ви кажа по-късно.

Когато възрастен човек лъже, неговият мозък нарежда на ръката му да се вдигне и да прикрие устата си, като по този начин се опитва да възпре лъжливите думи – точно както постъпва мозъка на пет-годишно дете или на подрастващ младеж. Но в последния момент ръката се дръпва то устата и се получава докосване по носа.
Хората, които рядко лъжат, биват много бързо и лесно разобличавани.
Издайнически белези, показващи, че човекът, който ви говори, ви лъже са неволно потрепване на някой лицев мускул, неподлежащо на контрол разширяване и свиване на зениците, леко изпотяване по веждите, порозовяване на бузите, по-често мигане на клепачите.
Но когато някой използва жест на докосване на лицето, това не означава, че непременно ни лъже. Наблюдавайте внимателно останалите жестови снопове, които могат да потвърдят или опровергаят прозренията ви. Важно е да не тълкуваме жестовете на докосване на лицето изолирано то другите жестове.
Прикриването на устата, когато палецът е притиснат до бузата, защото ръката е получила подсъзнателна инструкция от мозъка да се опитат да възпре измамните думи. Жестът може да бъде направен, ако до устата се допрат няколко пръста или свит юмрук, но това не изменя смисъла, че човекът се опитва да ви излъже. Мнозина се опитват да замаскират този жест с престорено покашляне.
Ако човекът, който говори, използва този жест, това е показателно, че той ви лъже. Но ако прикрива устата си, докато вие говорите, това означава, че той усеща, че вие го лъжете.
Докосването на носа е по-дискретен вариант на прикриването на устата. Може да бъде съставен от няколко леки потривания под носа или да е едно бързо, незабележимо докосване до самия нос. И този жест може да бъде използван и от говорещия (за да прикрие собственото си коварство), и от слушащия (който се съмнява в неговите думи).
Потриването на окото е жест, чрез който мозъкът се опитва да блокира коварството, измамата, съмнението или лъжата, които забелязва, било да избегне да гледа в очите онзи, когото мами. Мъжете обикновено трият очите си силно, а ако лъжата е особено тлъста, често отклоняват поглед встрани то лицето на събеседника си, най-вече надолу към пода.
Жените използват леки докосвания точно под окото. Те също отбягват погледа на човека, който ги слуша, но обикновено вдигат очи нагоре към тавана.
Потриване на ухото – Слушателят сякаш казва:” не чувам лошите неща” и се опитва да блокира коварните думи, като слага ръката си в областта около ухото или върху него. Други разновидности на този жест са потриване зад ухото, подръпване на меката му част или прегъване на ушната мида. Последният жест е сигнал, че съответния човек е чул достатъчно и не иска да слуша нищо повече или че иска са вземе думата.
Почесване по врата – Характерен жест за хра, които биха казали: “Не съм сигурен, че съм съгласен”. Сигнал за съмнение и неувереност. Жестът е твърде очебиен, когато е в противоречие с думите. Например, ако в момента той казва нещо като “Разбирам как се чувствате”.
Подръпване на яката – в моменти на лъжа, при който съзнанието, че мамиш, предизвиква усещане за неприятно напрежение в деликатните тъкани на лицето и шията, което се уталожва при потриване и почесване. Но хората използват същия жест и когато са ядосани, отчаяни или имат чувството, че се задушават, и за това подръпват яката.
Когато видите някой да прави този жест, помолете го да повтори какво е казал току-що. Ако е имал намерение да ви мами, това обикновено ще го накара да се позамисли, преди да повтори лъжата си, а в някои случаи може дори да го разубеди.
Един от най-удачните начини да открием дали даден човек е искрен и открит с вас, или не, е да наблюдаваме позициите, които заемат дланите му по време на разговор. Когато хората искат да бъдат възприети като напълно открити и искрени, те протягат едната или двете си отворени длани към онзи, с когото говорят. Този жест е напълно несъзнателен и именно той създава усещането, че съответния човек говори истината.
Когато някое дете лъже, или се опитва да прикрие нещо, ръчичките му са скрити зад гърба. Точно по същия начин, ако някой съпруг иска да скрие къде е ходил и какво е правил посред нощите, той обикновено мушка ръце в джобовете си или ги скръства пред гърдите си, докато се опитва да обясни къде е бил. но именно скритите длани подсказват на жена му, че той премълчава част от истината.
Интересното е, че на повечето хора им е трудно да лъжат, когато дланите на ръцете им са отворени и са изложени на показ. Нещо повече, ако използвате жестове с отворени длани при разговор с други хора, това може до известна степен да ви предпази от невярна информация. Защото тези сигнали на вашите длани, насърчават събеседника ви също да бъде открит с вас.

Най-лошото нещо на този свят е лъжата,но ако успеете да разберете тези думи по-горе ще ви стане по-лесно да преодолявате такива моменти.
Например когато сте в начало на връзка и още от самото начало половинката ви лъже,вие ще знаете,че ви лъже и затова ще сложите край още когато не сте се привързали.

anonymous708973
03-17-2012, 08:44
Не го прочетох, видях само, че става дума за сигналите. Статията е пълна с абсолютно неприложими глупости. При съмнение се разчита единствено на интуицията (тя се базира на това колко познаваш човека отсреща и т.н.), погледа и интонацията. Това е.

TheBeliever
03-17-2012, 08:56
Като ще копирате дословно, поне давайте източника.

MonnyMonsterr
03-17-2012, 10:39
Вярно е това, жестовете много точно показват дали някой лъже, признак също е и начина по който човек говори. За мъжете знам, че ако гласът им стане по-нисък лъжат.

Chacho
03-17-2012, 10:55
За мъжете знам, че ако гласът им стане по-нисък лъжат.
Тва не е вярно.

Има един подход в четенето на хора по жестовете, който за мен е най-правилен. Трябва да отделиш това, което изразяват отделните жестовете от начина на мислене на човека.

Давам бърз пример, за да разберете за какво говоря. Когато гледаш надясно и нагоре означава, че използваш въображението си. В контекста на въпрос, в който трябва да си спомниш ситуация от преди 10 минути, такъв жест ще означава лъжа. Ако го тълкуваш по-време на разказване на виц, очевидно няма нищо общо с лъженето.

За да разчетеш лъжата на един човек, може да ти се наложи да се вгледаш малко по-навътре. Ако той има самочувствието да те излъже, без да му мигне окото, очевидно няма да следиш за жестове, които издават лъжа. Може да провериш дали излъчва такива за увереност (спокойствие, жестове на откритост, липса на заинтересованост, доминиращо събеседване, т.н.). Така може да си изградиш представата дали е притеснителен или не, особено като вземеш предвид и думите, които си подбира. Но това е ограничено до самата ситуация (можеш да имаш самочувствие пред приятели, но не и пред шефа си). Така по жестове и думи си градиш бърза представа и вече чрез дедукция или по аналогия с други такива хора си сформираш съмненията и намираш начини да ги провериш.

Какво искам да кажа със всичко това? Ако видите някой да се почеша по носа или да си обърше устата (макар че попипванията са едни от най-издаващите), не си казвайте веднага "той лъже". Още повече, при липсата на сигнали, не бива да си казвате "той не лъже". Обмисляйте ситуацията и преценявайте всичко. Оставете си една вратичка, че може да сте сбъркали и си пробвайте тезата.


Ако самите жестове ви вълнуват, "Езикът на тялото и скритият смисъл на думите" на Алън Пийз и Алън Гарнър е добра и лека за четене.

Sanguine
03-17-2012, 12:57
Много разпространено е вярването, че когато човек лъже, не те гледа в очите. Далеч невинаги е така. Когато някой лъже, той иска да разбере дали другият му вярва, затова следи реакциите по лицето му. Дори да е снел поглед от лицето на другия по време на изричането на неистина, лъжецът ще вдигне поглед в края на думите си, за да види какъв ефект са произвели те върху събеседника. Отклоняването на погледа, от своя страна, може да е резултат от срам и стеснителност, често съпроведи с докосване на челото с ръка.
Chacho, за отклоняването на погледа надясно или наляво съм чувала доста твърдения, главно противоречащи си. Най- често съм чувала, че ако говорещият отклони поглед наляво-настрани или надолу- при положение,че е десняк, значи лъже. И обратно при левичарите.
Друго твърдение, което личният ми опит е потвърдил, е, че ако някой ти разказва лъжлива история(какво е правил снощи), ще изпита затруднение да възпроизведе събитията отзад напред. Това е така, защото той предварително е обмислил в главата си последователността на измислените действия от първо към последно(както всеки разказва история), но понеже не съществува истински спомен, който да преживее наново, мозъкът се обърква.
Не е съвсем вярно, че всички тези твърдения са глупости. Жестовите изразявания на срам, презрение или състрадание са универсални и не зависят от раса,националност,вероизпо ведание и др. Това, което наричаме интуиция при разпознаване на лъжата, често е несъзнателното възприемане и преработване на тези сигнали. Тоест,без да ги търсиш, те оставят в съзнанието ти впечатление.

Chacho
03-17-2012, 13:59
За погледа трябва да е надясно при десничари, тъй като дясната страна на мозъка е тази, която отговаря за креативната и художествена част на личността, лявата е за точните науки и движението на очите съответства на това. За надолу и нагоре май е до човека. Аз лично на очите никога не разчитам да ги чета по това, дали задействаш креативността, щото отместването на очите може да е свързано със срам. Когато имаш цялостен образ на характера е по-лесно да разбереш какво изразява в дадения момент. Без да възприемаш цялостни жестови снопове, смисъл на речта, извънразговорни обстоятелства, няма да можеш да четеш правилно. Пък и интуицията, за която говориш, е много силно развита и можем да четем жестове, без да им обръщаме внимание, за това съм съгласен с теб. Когато се колебаеш, може обективно да прецениш нещата, но житейския опит често спестява и тамошните усилия.

Срамът отгоре на всичкото не винаги е породен от лъжа. Притеснението още повече. Дали си излъгал или не е без значение, въпросът е, че човекът те подлага на дълбоко съмнение и това може да те изнерви.

Мисълта ми е, че не са глупости, но сами по себе си 5 жеста не могат да ти дадат ясна картина, а прочитането на една статия няма да ти подобри уменията. Ако не го практикуваш и не се опитваш постоянно да се подобриш си е загубена кауза.

ilia_92
03-21-2012, 16:47
Много добра тема! Естествено, че не всичко трябва да се приема като чиста истина, но ако всички факти се анализират и осмислят би имало голям ефект. Най-често несъзнателните мимики и жестове ни издават, без да се усетим .

balu4ka
03-22-2012, 09:47
Ако ,някой е решил да те излъже,то ще го направи без да разбереш.Има много хора ,които не изпитват скрупули ,такива изпипани лъжци има..

Chacho
03-22-2012, 13:09
Ако ,някой е решил да те излъже,то ще го направи без да разбереш.Има много хора ,които не изпитват скрупули ,такива изпипани лъжци има..

Горните неща изпъкват много повече, ако провокираш някого, когато имаш съмнения.

ledenakrasota
03-22-2012, 17:53
Ако не ме гледа в очите, когато говори или ми избягва погледа. Става нервен и започва да нервничи. Започва да барабани с пръстите по масата. Говори ми с недомлъвки и се запъва. По интонацията, когато звучи фалшиво и се преструва. :)