PDA

View Full Version : За децата от 90-те



mlakniwe2
03-18-2012, 10:40
Помните ли какво беше чувството:

Да отидеш до телевизора и да го включиш от копчето
Да чакаш да получиш писмо в истинската си поща
Да имаш тамагочи
Да събираш картинките на дъвки турбо, без значение дали си момче или момиче
Да слушаш Уолкмен
Да си купуваш аудиокасетки
Да ядеш дъвка шок
Да гледаш покемон, ЮГИО и тем подобни
Да караш колело
Да ближеш ледено сокче и да ти се оцвети езика
Делта – върхът на сладоледа
Да станеш рано събота и неделя за да гледаш анимации
Лятото да ти трябват пари за сладолед , не за алкохол
Да гледаш видеокасети с любимите си филмчета
Да играеш на Криеница, Народна Топка, Ръбче, Стражари апаши, Топчета/Лимки/, сляпа баба и други до късно вечерта
Да попълваш лексикони
Да караш колело с контра, вместо спирачка
Да се качиш на някое дърво и да береш джанки череши и др
Да прекарваш летата си при баба и дядо
Да гледаш Том и Джери, Ну погоди, Fox Kids и тем подобни
Да скачаш на въже и ластик
Да играеш с някого едни смешни игри с ръце, дето се пляска и се пее или с едно въженце, дето се връзват ръцете.
Да звъниш на звънците на хората и след това да тичаш да се скриеш
Да ядеш захарен памук и да лепнеш целият
Да чакаш с нетърпение предаването „Милион и едно желания”
Да те изгонят от час по трудово защото нямаш лепило Рила
Да играеш семейни игри със зарчета
Крилатата фраза "Майтап бе, Уили"
Да гледаш Банани с пижами или Телетъбис
Да викаш Дама Пика, Каспър и всички производни духове
Да си пишете бележки в час и да си ги предаватe от ръка на ръка тайно, вместо просто да пращаш смс
Да рисуваш с цветни тебешири по асфалта, при липса на такива и с керемида и всякакви камъчета, които да оставят следи
Да гледаш Риск печели, Риск губи с Къцито
Да играеш вечер до късно в дерето или някой парк, целият да си изподран и да се правиш, че не чуваш, че те викат да се прибереш, защото вече е късно
С часове да редиш лего
Да станеш целият в кръв и рани, но да не се прибереш, за да не ти забранят да излезеш пак
Да пиеш вода от чешмичките, а не от пластмасови бутилки
Да имаш атари и да играеш Супер Марио, Тетрис, Танкчета/Battle City/ и много други
Ако някой ти трябва да отидеш у тях без да му се обаждаш
Да си имаш таен език с приятелите си
Да слагаш снимките в найлоново албумче, не във фейсбук
Рождените ти дни да преминават със много игри, смях и радост, а не с алкохол



Всичко през 90-те си беше много яко, без компютри, смартфони, плейстейшъни и тем подобни, но времената се прооменят, липсват ми тия времена
Кажете още някви яки неща, които помните от 90-те и ви липсват

bog4eto
03-18-2012, 13:46
Еххххххх, тази тема искрено ме натъжи. Ужас. Толкова неща са се променили. :/
Помня като ходехме да си взимаме касети от видеотеката и дебнехме намаления, особено за доброто старо "Сам вкъщи", хахах.

BrainDamage'
03-18-2012, 15:13
Като се сетя за всички тези неща ме наляга носталгия .. ;(

DarkTemplar
03-18-2012, 15:38
Хубави времена бяха.

Lilly777
03-18-2012, 15:43
Жалко,че сегашното поколение знае само какво е да седиш пред компютъра....

DarkTemplar
03-18-2012, 15:50
Да си правиш къщи и бази по дърветата.
Да вземаш нечие колело назаем за "едно кръгче".
Да се играе на обущар, трактор и т.н. пред нечий вход.
Да се ядат ледени сокчета.
Да се играе футбол блок срещу блок/махала срещу махала.

Ukhtar
03-18-2012, 17:13
Аман бе.

Колкото по-отдалечено във времето е миналото, толкова по-идеализирано е то в съзнанието на индивида.

Кой иска да е сополиво хлапе с вечно ожулени колене и лакти и минимален акъл?

1n5ub0rd1na73
03-18-2012, 17:17
Е аз някои от тези още ги правя.

Noja
03-18-2012, 17:31
Да помня, екстра си беше, леденето сокче и оцветения език беше класика на скоро пак пих та ме върна в спомените. Иначе аз помня как се кефехме на пиратките ако се сдобием с тях мисля, че пропускате и картинките с кечисти и сабирането на миришещи/парфиумирани листчета нищо, че бяха малко по късно, играта на кибритчета, фуники, пистолетите с пластмасови топчета и капси, тук таме някои неуспешен опит за риболов на реката или бликия канал, екскурзиите и Коледните тържества с класа, бе все приятни работи.

П.С. Ми снежните войни и пързалянето с шеини, наилони и подобни.

П.С. 1 Иначе да и аз ги правя някои, все още.

BrainlessROCKBABY
03-18-2012, 17:36
oo, милион и едно желания <3

nIkEnCeTy_bE
03-18-2012, 18:19
Беше просто едно... истинско детство. На село беше толкова хубаво, всички тези лета, в които стояхме до 11-12 и идваха да ни викат да се прибираме. Пф, носталгия, да. :(((((((

StolenBliss
03-18-2012, 18:21
- За животните с любов.
- Да те сложат да спиш на обяд и ти да чакаш да си помислят че си заспал/а и да станеш и да пуснеш телевизора. В детската градина пак, само дето там чакаш леличките да излезат да пушат и всички почвате да скачате по леглата.
- Да караш от тия ролери дето ти ръбят на краката и по асфалта ти правят центрофуга на мозъка.
- Вечер да се опитвате да хванете някоя светулка.

halfbloodangel4
03-18-2012, 19:02
Да ходиш да търсиш приятелите ти по домовете, а не по телефона.

thegreenzombie
03-18-2012, 19:14
awww.. много обичах дъвките shock...и покемон.. и да викаме дама пика.. и да чупя тамагочето на сестра ми :д

forside1
03-18-2012, 20:22
Ехх, хубави хубави времена. Ходихме по изоставени къщи, уж да търсим духове. Вечер бутахме казаните в съседните махали и после се криехме :D . 4 човека събирахме пари за едно колело :D . Невероятни времена, радвам се, че най-добрите ми приятели се запазиха същите, същите тези с които правихме всички страхотни неща :) . И въпреки, че всички сме в университети из цяла България и Европа, поддържаме връзка всеки ден и пазим всичко лудо и детско в нас !!! :)

GreenFairy
03-19-2012, 07:22
От всичко изброено не ми се е случвало единствено да ме гонят от час по трудово защото нямам лепило Рила. Беше хубаво време преди 15 години... Но е отминало и сега от нас зависи да си направим настоящето също толкова забавно и цветно. Все още не всичко е смартфони и фейсбук. Който има желание ще може да си прекарва времето и без тях, по същия начин както сме се правели като малки. :) Сладката носталгия е доста приятно чувство.

DieselBlood
03-23-2012, 18:56
Дааааа,хубави времена бяха.Жалко е да чуеш,че хлапе на 5 години иска компютър от майка си и от баща си,а не да му купят сладолед.

berrynia
03-25-2012, 09:29
аз още звъня по вратите от време на време

BlackWings
03-26-2012, 14:28
Тези носталгични теми никога няма да ми омръзнат :)
Напомнят ми колко съм стара за тоя форум вече . Детството ми беше през 90-те , помня всичко изброено. Но и сега не е лошо време , да си го живеем пълноценно.

DarkTemplar
03-26-2012, 14:49
^
Айде бе стара, кой набор си?

BlackWings
03-26-2012, 15:18
Е имах предвид за форума - не съм тийн :)
И все пак , според мен започва много да се преекспонира с това , че днешните малки деца нямало да имат истинско детство , само компютърни игри и пр. , масово се ожалват за злощастната съдба :) Е така е , но те не са виновни , че са родени в ерата на бързоразвиващите се технологии - адаптират се , възползват се от предимствата на времето си , както ние сме се възползвали от нашите. Освен технологиите и обществото се развива , нормално е времената да се променят .Аз съм настроена оптимистично , че днешните деца също имат истинско детство , по малко по-различен начин истинско . Само родителите да се постараят потомството им да не стане жертва на краен материализъм и комерсиалност , това си е вече предизвикателство :)

Gerry905
03-26-2012, 18:30
Ааа хубави времена бяха... Липсват ми. Аз даже още си пазя видеото и имам много видеокасети и често си пускам да гледам - полoвината, от които са анимационни филмчета ("Спящата красавица", "Пепеляшка", "Пинокио" и т.н.). Беше хубаво детство...

ZaicheNaXeroin
03-26-2012, 18:36
звъняхме си само по домашния телефон,защото нямаше мобилни :D събирахме карти ''Ю ги о'',картинки на разни кечисти и лепенки от кроасани
в махалата имаше само 1 човек с компютър и то без интернет и всички се събирахме да играем Icy Tower и разни други игрички..а всъщност за интернет само бяхме чували и се чудехме какво ли е това чудо :d
филмите и музиката си ги купувахме под формата на едни голееми черни касетки
и още и още..много неща се промениха,но всяко поколение си има своя чар и своите предимства

michel1
03-26-2012, 21:19
Пф музиката от новия век (и тая от 80-те) е по-добра от тая от 90-те според мен. Обаче тогава ме кефеше, че нямаше фейсбук и играехме навън. Писна ми от тия компютри, превърнаха ни в зомбита тогава хората повече се обичаха и излизаха навън, говореха си повече ся само зад монитора.

wwf_list4eta
05-13-2013, 15:01
Чудесни времена бяха доста по-различни от днешните спомняте ли си какво е сутрин да си набереш джанки,сокчета от 10,листчета с кечисти,Кобра,Жмичка,Криен ца,Гоненица,Кральо Порталѝо,игра на футбол,садже, да криеш бележника си когато имаш 2-ка шоколади Кума Лиса,само две програми на телевизора,зимата да се пързаляш с шейна,бой със снежни топки,да береш череши,в нетърпение за лятото на село,да ходиш за риба или да плуваш в реката или язовира,да казваш Другарко или Другарю вместо господине и госпожо да ходиш на училище с по 50 стотинки, с 20-тина лева пълниш хладилника от горе до долу за 1 месец ПРОСТО НЕВЕРОЯТНО БЕШЕ ВСИЧКО,НО И ДНЕС ИМА ДЕЦА,КОЙТО ИЗЖИВЯВАТ ПОДОМНО ДЕТСТВО

GeGaSa
05-13-2013, 15:18
Да хубави времена бяха..
На нас момчетата особено много ни се караха, когато играехме на обяд мач в улицата викахме доста а хората по-това време си почиват, и като вкараме топката в някоя къща дори я пукаха... 8-)
И си помня вечер как хората излизаха пред къщите и си говорят спокойно, а ние играем на стълбовете на жоменки и тем подобни...
Спомени спомени...

ПП: Спомням си една приятелка, как за свети валентин беше дошла до нас и ми пуснала картичка в П.кутия..

Chacho
05-13-2013, 16:03
Времената, в които не бих влязъл в кофа за боклук за хиляда лева, но бих го направил, за да ми не ударят стражарска марка.

looney tunes
05-13-2013, 16:15
Наистина, хубави времена бяха. Спомняте ли си сладоледоте Ежко и Мирела, тва бяха най-яките сладоледи за по 50 -60 ст. Радвам се, че съм изживяла детството си в тези времена, толкова весели и безгрижни... :)

Chacho
05-13-2013, 16:18
A желираните червейчета по 5 стотинки? :D

GeGaSa
05-13-2013, 16:22
Ами фунийките 8-) стоял съм до 1- да ги правя цяла чанта и на другия ден със нетърпение играехме, и със на майка лаковете ги боядисвам от пред за да сърбят повече..

Fisherman
05-13-2013, 17:38
Най са ми смешни тия набор 96 или 98,които също се мислят за деца на деведесетте.Ти си бил бебе кво дете

Ukhtar
05-13-2013, 17:59
Ама колкото повече се отдалечават дадени времена, толкова по-идеализирани стават...

виденов, хероин, улични кражби, а-у?

yakuza_
05-13-2013, 18:28
След 10 години, сегашните 10 годишни младежи, ще правят същите теми, както нашите викаха, че едно време нямало цветни телевизори, същата работа сега. Какво очаквате света да не се променя ли ? Бедняшки ФБ глупости.

looney tunes
05-13-2013, 18:32
A желираните червейчета по 5 стотинки? :D
ОООО, а цигари за 1.80 лв

BloodyDreamer
05-13-2013, 18:56
Не се считам за дете на деветдесетте, но ми се иска да бях. Не мога да кажа, че животът сега си няма предимства, още повече че прекарвам 90% от свободното си време на компютъра. И все пак, преживяла съм почти всички неща от списъка. За кратко време, но достатъчно, че да ми се иска да беше за по-дълго. Детството ми си отиде, когато бях в трети-четвърти клас. А още съм дете.

scioquoniamsuccedere
05-13-2013, 18:56
Мися, че повечето неща и днешните деца ги правят.. иначе е уникално ^^

pifiella
05-13-2013, 19:04
Аз помня Сънчо,още когато беше хубаво,с летящото човече на Луната.Имаше и едно куче-дакел,което разказваше истории.
А сега некви роботи се убиват за лека нощ.

klimatronik
05-13-2013, 19:33
Помня всичко описано от автора на темата, въпреки че съм 94-ти набор. Помня,когато никой нямаше мобилен телефон, ходихме на компютърни зали. Нямаше фб.
Като слушам детството на дядо ми - е тогава е било нещо,което никое от днешните деца не може да си го предсави

Marrssi
05-13-2013, 19:44
Аз съм 98, считам ли се към това ;д?

crips
05-13-2013, 21:41
Всяко от тези дето автора е написал с изключение на 1,2 като ги прочета и се сещам все за някоя история, много хубави спомени НЕЗАБРАВИМИ. На село със сестра ми и братовчедите ми ходихме при едни комшии, джанките им бяха в края на двора и стърчаха от оградата и ние берем и като ни види стопанина и като почнеше да ни гони, та даже и си взимаше кучето с него, голямо шоу беше. Има още много ако тръгна да пиша няма да ми стигне форума. Та така хубави времена си бяха, гадно е, че днешното поколение няма как да ги изживеят

tireheb
05-13-2013, 21:50
Аз съм 98, считам ли се към това ;д?

не, считаш се за дете на 2010-те

Fisherman
05-13-2013, 22:58
След 10 години, сегашните 10 годишни младежи, ще правят същите теми, както нашите викаха, че едно време нямало цветни телевизори, същата работа сега. Какво очаквате света да не се променя ли ? Бедняшки ФБ глупости.

hahahahaha

Chacho
05-14-2013, 08:29
Ама колкото повече се отдалечават дадени времена, толкова по-идеализирани стават...

виденов, хероин, улични кражби, а-у?

Каратисти и борци с бухалки, мухахах!

Не твърдя, че е било по-яко през 90-те. Ма си бяха нашите години, имахме хубави спомени.

ПС: Чалгата тогава беше "Тигре, тигре", "Волна пеперуда", "Няма шега". :D И метълите биеха чалгарите. А ъндърграундът висеше в 359. :D

anonymous708973
05-14-2013, 10:27
...

ТАМАГОЧИ! <3 Телетъбис - толкова им беше яка къщичката и оная прахосмукачка ли, кво беше! Семейни вечери на Монополи и "не се сърди, човече". Куцанка, начертана с тебешир на асфалта. Спорене откъде се хвърля камъчето... ех.
Фокс Кидс, омгомг! Лексикони - лелеее, така любов нямаше. Състезавахме се кой ще измисли повече и по-дебилни въпроси, една съученичка имаше с 200+ въпроса, баси. Карахме се у кого е и кой чака за ред. Бележки в час, колело с контра (и до ден днешен се усещам, че искам да върна педала, ама... нъц). Видеокасетки с Мулан, Цар Лъв, Земята преди време. ТОМ И ДЖЕРИ!

Ех, имали сме детство, бе...

Supermassive____
05-14-2013, 14:46
Каквото и да си говорим 90-те години си остават времена на политически и икономически пълен хаос. Дори на дълбоко да ровя в душевността си няма от къде да измъкна носталгия.

Chacho
05-14-2013, 14:50
Видеокасетки с Мулан

Още знам всички до една реплики от филма наизуст. :D Само тряа се пусне касетата и почвам!

pifiella
05-14-2013, 17:59
Да,Пантерке,Фокс Кидс!
Прибирах се от училище, мятах чантата и от 15:30 застъпвах пред телевизора.А когато имах много домашни пишех с едното око,а с другото в телевизора.
Най-много харесвах Гуус БЪМС.Имаше един епизод е кукли,които убиха едно момиченце и си изхвърлих всичките играчки с очи от стаята.Мега яко! :D

yakuza_
05-14-2013, 19:02
Минали сте покрай 90-те, през 90-те имаше ефир2. През 2000 година стана бтв.

POLLINA
05-14-2013, 19:09
Хубаво ни е било...
а картинките,които събирахме и си размяняхме? Имаше и някакви миришещи:Д

DisappointedDreamer
05-14-2013, 19:46
http://i4.ytimg.com/vi/7VimU-aqFYc/hqdefault.jpg

кой го знае :Д

Djenka
05-14-2013, 21:19
Родена съм 1997, но помня повечето от изброените. Сега като видя някое лапенце 3-4 клас с мини-компютър вместо телефон, направо ми се повдига.
Наляга ме носталгия, детството през 2000-тте също си беше яко :)

Само ме е страх да не ни завземе технологията, то сега каквито сме безчувствени говеда, представям си след около 10-тина години какво ще е... Страх ме е също моите бъдещи деца да не са някакви роботчета, ще се опитам да направя всичко възможно, за да имат и те хубаво и безгрижно детство без комютри, плейстейшъни и производни.

klimatronik
05-14-2013, 21:45
Родена съм 1997, но помня повечето от изброените. Сега като видя някое лапенце 3-4 клас с мини-компютър вместо телефон, направо ми се повдига.
Наляга ме носталгия, детството през 2000-тте също си беше яко :)

Само ме е страх да не ни завземе технологията, то сега каквито сме безчувствени говеда, представям си след около 10-тина години какво ще е... Страх ме е също моите бъдещи деца да не са някакви роботчета, ще се опитам да направя всичко възможно, за да имат и те хубаво и безгрижно детство без комютри, плейстейшъни и производни.

Детството от 2005 на сам е почти едно и също като днешното.

Fisherman
05-14-2013, 23:23
Не може момиче родено 97 да помни нещо и айде стига се правихте на свети Петър,технологията е за да служи на човека,колкото повече научаваме,толкова повече техниката ще навлиза в живота ни

якузата е много прав,само че няма кой да чете

GeGaSa
05-15-2013, 13:20
Когато все още бяхме на cup phone, тогава нямаше iPhone.. :lol: :lol:
http://img541.imageshack.us/img541/1495/cupphonebycarglue.jpg

BlackWings
05-16-2013, 13:11
Когато все още бяхме на cup phone, тогава нямаше iPhone.. :lol: :lol:
http://img541.imageshack.us/img541/1495/cupphonebycarglue.jpg

Ааа това така и не ми се получи , много ме е яд 8-)

Chacho
05-16-2013, 13:13
Минали сте покрай 90-те, през 90-те имаше ефир2. През 2000 година стана бтв.

И гадните му яйца в ъгъла на телевизора :lol:
http://www.predavatel.com/bg/tv/bnt_images/2000_efir2.jpg

granger
05-16-2013, 13:24
И гадните му яйца в ъгъла на телевизора :lol:
http://www.predavatel.com/bg/tv/bnt_images/2000_efir2.jpg

ПОМНЯ ГО!

DeniseWallace
05-20-2013, 08:10
Все едно беше вчера ..

POLLINA
05-20-2013, 08:20
http://cinebum.eu/wp-content/uploads/2012/06/%D0%A3%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%A1%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0%BC.jpg

DieselBlood
05-21-2013, 20:33
Айде да не давате квалификации за това кой какво помни. Аз като съм роден 1993г, да не би да не помня шибаната емблема на Ефир 2, неделните детски (качествени и занимателни, а не като сегашните помии), шоколада в тубичка и още сума ти работи? В интерес на истината, свестни работи имаше до 2002г. От там нататък беше дроп сърма.