PDA

View Full Version : Матура по Философия - 2012



dmfreaky
03-20-2012, 16:32
Здравейте! До последно (до днес във 3:45) не бях решил коя матура да запиша. История или Философия? Принципно Историята никога не ми е била силна страна. Изкарвам високи оценки, единствено и само като зубря уроците (изречение по изречение) и разбира се ги забравям след няколко дена. Години и датя помня така: запомням ги много бързи и ги забравям още по-бързо. За това се колебаех до последно! Най-много ми се отдава литературата (изобщо не уча и изкарвам предимно шестици, само като си водя записки в час), но за съжаление Литературата е задължителна. И с 1 съученик доста се колебахме какво да изберем (решението взехме днес в последния момент пред канцелариата на училището с игра на "камък-ножица-хартия"). Родителите ми ме разубеждаваха много за Философията и ме съветваха да пиша История. Бях наистина много объркан. Като цяло философията винаги ми е била интересна (жалко, че никога не съм я учил както трябва, тъй като не попаднах на свестни преподаватели). Учителката ни беше млада (на 23 - 24 години и долу/горе беше на нашия акъл). Часовете по Философия, всички си правиха каквото изкат, а учителката идваше само за да напише отсъствията и после започваше да говори по мобилния, а когато въведоха камерите да си говори простотии с учениците. На контролни диктуваше отговорите направо и пишеше 5ци и 6ци. На практика нищо не знам по философия (аи никога не съм се стремял да уча, тъй като не съм предполагал че ще упра до нея). От 10 клас бях сигурен че ще държа матура по История и се готвих, но проблема е че колкото и да уча тази суха теория бързо я забравям и напрактика се отказах. Исках да кандидатствам право в СУ или УНСС, но вече се разобедих отдавна. Сега на практика съм супер дизориантиран (мисля, че искам да следвам психология, но още не съм на 100% сигурен).
Искам да попитам има ли някой който ще държи или е държал матура по Философия? Каква е стратегията му за учене. Какви помагала или записки е използвал (освен учебниците), на кои издания и т.н. Остават около 2 месеца до матурите, а аз още не съм започнал да се готвя...

screw the rules
03-20-2012, 16:38
И аз също като теб се чудих до последно, география или философия или пък английски ;д голяма дилема.. ноо писах география.. едно че я чаткам в смисъл през тия години г/д съм си я учил пък и успеха ми от всичките години по география като се събере е над 4.50 .. а и ми казаха че матурата по география се набляга главно на материала от 10 клас , е и от другите години влиза, но най много от 10 клас, а и са отменили на компонент А въпрос за света да се развива, вече е само за България. Философия не писах поради 2-3 причини.. направих няколко пробни матури от минали години и вярно имаше някои въпроси дето ми се струваха супер лесни и смешни , но повечето такива са направени с уловка защото има 2 близки отговора, а иначе имаше и такива имена които за пръв път ги прочетох.. и просто се отказах, защото колкото и лесно да ми се вижда това по философия, предпочитам да си пиша географията която съм учил като хората през годините и знам че поне едно 4 сигурно ще изкарам. Иначе за философия мн мн не знам какъв съвет да ти дам, защото не съм наблягал толкова много на нея, просто по едно време не знам ми хрумна че може би там ще ми е най-лесно ама съм сбъркал ;д. Успехх.. и после да кажеш как е било, че ми е интересно тая година матурата по философия как ще е като вариант.

Cold_Tearsss
03-20-2012, 16:42
Ще Ви споделя една тайна. Най-лесната матура е по Биология. ;)

screw the rules
03-20-2012, 16:45
Ще Ви споделя една тайна. Най-лесната матура е по Биология. ;)
Казваха ми 100 пъти това нещо, ама как да отида на матура по биология, като през годините буквално не съм научил сигурно и 1 урок ;хх

Cold_Tearsss
03-20-2012, 16:51
Какво ти пречи да научиш? Супер лесно е. Учебника не бях отварял през целия 12 клас и накрая точно след матурата по БЕЛ ги прочетох, и трите, и с отличен я взех. От матурата няма нужда да се плашиш, то е като олимпияда само дето лесно и приятно. Пък и да не знаеш с логика пак можеш да стигнеш до отговора, като стани богат, само че без жокери. Да добавя, че преди си учех уроците. ;) Пък ти имаш два месеца.

screw the rules
03-20-2012, 16:53
Какво ти пречи да научиш? Супер лесно е. Учебника не бях отварял през целия 12 клас и накрая точно след матурата по БЕЛ ги прочетох, и трите, и с отличен я взех. От матурата няма нужда да се плашиш, то е като олимпияда само дето лесно и приятно. Пък и да не знаеш с логика пак можеш да стигнеш до отговора, като стани богат, само че без жокери. Да добавя, че преди си учех уроците. ;) Пък ти имаш два месеца.

Мене по БЕЛ не ме притеснява.. имах предвид за тая биология.. там материала на влиза ли от 9-12 клас? за 2 месеца абсурд да наваксам за 3 години.. имах предвид че биология и химия през тия години.. хич не съм и отварял.. само преписвах.. просто не ме влекат нз.

Cold_Tearsss
03-20-2012, 16:59
Тази година пълните двойкаджии я изкараха с 4 четери и нещо. Положението е до квесторите, ако се паднеш с някои стриктни, се уповавай само на знания, ако ли не използвай преписване с GSM, IPAD и по-старите технологии. То така е и в университети същата калпава работа, в повечето.

dmfreaky
03-20-2012, 22:29
Е... някой все пак писал ли е Философия?

monityY
03-27-2012, 04:34
Да, вземи си помагалото "Матура за отличен". Имаше и още едно помагало с тестове, което не помня как се казваше, но винаги можеш да питаш. Виждаш план конспекта за ДЗИ по философия и започваш по него. И не се шашкай, аз уча от декември пък нищо не знам. А по БЕЛ почти не пипам и там имам съмнения, че всъщност изобщо ще я изкарам ..

Fere
05-03-2012, 07:31
Zdraveite,
Maturata po Filosofiq ne e nai - lesnata, no tova ne biva da ni otkazva ot neq! Az sashto mislq da darja matura po Filosofiq i se gotvq usileno poveche ot polovin godina. Hodih na izpit v SU za da proverq znaniqta si, no temata, koqto se padna ne beshe ot silnite mi strani. Izkarah 4, no tazi ocenka ne me zadovolqvashe i dori se pritesnih za maturata. Zapochnah da hodq na chasni uroci i edin mesec se zanimavah samo s tova. Sega ima 20 dni i az vse oshte se pritesnqvam dali shte uspeq na maturata. No chovek nikoga ne se chuvstva dostatachno podgotven za kakvoto i da e bilo, poradi tova moqt savet e da ne se otkazvate ot matura po Filosofiq! Po - dobre da razberete edno neshto po Filosofiq, otkolkoto da nazubrite hilqdi neshta po Istoriq :)

maniche1993
06-18-2012, 08:35
Az durjah matura po filosofiq beshe lesna razbira se bqh sednala da ucha osnovnite ponqtiq i nachina na formirane na eseto zashtoto to dava nai-mnogo tochki izkaarah 4 i sum dosta dovolna :)