PDA

View Full Version : Дискусия на тема:



machoka
03-24-2012, 13:57
Сетих се да ви попитам, разяждан с последните 10 минути от повик за справедливост :D

за или против принципа на плоският данък или аджеба, трябва ли 'богатите' да плащат едни и същи данъци и такси като 'средностатистическия българин' или пък кво от това, че съм богат - да си имАл акъла и ти да го постигнеш, ще плащаме наравно...

Въобще, трябва ли заможните хора да бъдат товарени с по-голяма отговорност към държавата?

п.с. ако искате може изначално да се изясни понятието богат-беден за по-голяма достоверност на дискусията.

D1esel
03-24-2012, 14:24
Аз съм съгласен за плоският данък, но мисля, че още не му е дошло времето да бъде въведен... е, вече е въведен. Но освен това си мисля, че ако човек, който получава заплата 270 лева трябва да плати глоба от 200 лева, то човек, който получава заплата 540 лева - трябва съответно да плати 400 лева. Ако доходът на някой е 100000000 на месец, то глобата му трябва да бъде също с толкова нули, ако човек с минимален доход плаща почти толкова, колкото заплатата му. Иначе така, ако глобите за мутрите са джобни пари, а за нормалните хора са много- става доста латиноамериканско. Всъщност ние сме си латиноамериканска държава, да.

ledenakrasota
03-24-2012, 14:56
Когато го узакониха, имаше едни неточности по него. Един пенсионер има имот повече от 200 кв. м. и плаща същата сума като богаташа със същата площ . :?

Над не знам колко си квадрата, без значение социалния статус, си плащаш. По медиите се излагат нещата по един начин, а еди коя си точка или алинея от този закон е нещо съвсем различно. :lol:

PainMonopoly
03-24-2012, 22:12
Икономически клоня наляво. Богатите трябва да плащат повече, иначе не виждам смисъл в съществуването им.

NightGuardian
03-24-2012, 22:18
Въпроса е на кой можеш да кажеш богат?

NaOH
03-24-2012, 23:41
Въпроса е на кой можеш да кажеш богат?

Кого*

Богат е човек, който изкарва по-висока заплата от средностатистическия българин.

Проблемът на тази държава е, че всеки гледа как да избегне данъците и затова всичко е умиращо и едвам кретащо. Затова всичките заплати са толкова ниски. Хората масово укриват данъци, работят повече, отколкото им пише в трудовия договор. Непълнолетни работят извън договор.....
Тук във Финландия законът е много добре измислен. Плащаш според това каква заплата получаваш. Ако получаваш до 16 хиляди евро годишно (~1300 евро месечно), се водиш социално слаб, не плащаш данъци и държавата ти праща помощи. До 24 хиляди годишно (2000 месечно), плащаш 6.5% на държавата. И така докато стигнеш над 70 хиляди годишно (6000 месечно), където плащаш почти 30% на държавата.
Чужденците плащат 35% данъци, без значение каква им е заплатата.
Ако си търсиш работа, 100% ще намериш, държавата ще ти предложи.
Тук здравеопазването е безплатно, образованието също - до 25 години се водиш учащ.

На мен лично вече от 2 различни фирми едва ли не ми предложиха платено стажантство и после евентуално full-time job, при това аз съм все още студент...


Иначе в България с тези ниски заплати и високи цени (за стандарта), не знам как ще се оправим. Просто не виждам изход от ситуацията...

montana6
03-24-2012, 23:59
Аз съм "за" прогресивния данък и съответно "против" плоския. Мисля, че така е най-справедливо - колкото повече печелиш, толкова повече задължения към държавата да имаш. Много данъци са на този принцип. Например при автомобилите - колкото повече конски сили ти е колата, толкова по-висок данък плащаш за нея.

Плоският данък на практика облекчава богатите и нанася сериозен удар върху малкия и среден бизнес, което си е огромна загуба за нашата страна, понеже голяма част от икономиката се крепи именно на този вид бизнес. Те затова и повечето укриват данъци и са в сивия сектор, щото иначе трябва да фалират. Най-малкото можем да вземем пример от развитите страни и въобще от света - почти всички държави са въвели прогресивния данък, плоският е на почит най-вече в държавите от бившия съветски блок.

M265
03-26-2012, 17:31
здравеопазването е безплатно
Сигурен ли си, че преди да стане безплатно всеки не си плаща осигуровка?

Suiadan
03-26-2012, 17:58
Кого*

Богат е човек, който изкарва по-висока заплата от средностатистическия българин.

Проблемът на тази държава е, че всеки гледа как да избегне данъците и затова всичко е умиращо и едвам кретащо. Затова всичките заплати са толкова ниски. Хората масово укриват данъци, работят повече, отколкото им пише в трудовия договор. Непълнолетни работят извън договор.....
Тук във Финландия законът е много добре измислен. Плащаш според това каква заплата получаваш. Ако получаваш до 16 хиляди евро годишно (~1300 евро месечно), се водиш социално слаб, не плащаш данъци и държавата ти праща помощи. До 24 хиляди годишно (2000 месечно), плащаш 6.5% на държавата. И така докато стигнеш над 70 хиляди годишно (6000 месечно), където плащаш почти 30% на държавата.
Чужденците плащат 35% данъци, без значение каква им е заплатата.
Ако си търсиш работа, 100% ще намериш, държавата ще ти предложи.
Тук здравеопазването е безплатно, образованието също - до 25 години се водиш учащ.

На мен лично вече от 2 различни фирми едва ли не ми предложиха платено стажантство и после евентуално full-time job, при това аз съм все още студент...


Иначе в България с тези ниски заплати и високи цени (за стандарта), не знам как ще се оправим. Просто не виждам изход от ситуацията...
То, и в България законът е добре измислен, ама има едни определени прослойки, дето нямат изгода всичко да е наред. Съществуват картели, за които никой не говори; да не говорим за некомпетентното правителство и смешника Дянков, дето съсипва държавата всеки изминал ден. Лошото е, че народът си се кефи на Бойко и на харизмата му, на мъжкарското поведение, и най-вероятно ще го изберат догодина пак, за да досъсипе всичко...

domain
03-28-2012, 22:47
^нали "живееш в момента", копеле! К'фо ти пука?

>Монополи е стара игра, защото има такса "Лукс" и богатите могат да ходят в затвора... /thread

NightGuardian
03-28-2012, 22:53
Кого*

Богат е човек, който изкарва по-висока заплата от средностатистическия българин.

Проблемът на тази държава е, че всеки гледа как да избегне данъците и затова всичко е умиращо и едвам кретащо. Затова всичките заплати са толкова ниски. Хората масово укриват данъци, работят повече, отколкото им пише в трудовия договор. Непълнолетни работят извън договор.....
Тук във Финландия законът е много добре измислен. Плащаш според това каква заплата получаваш. Ако получаваш до 16 хиляди евро годишно (~1300 евро месечно), се водиш социално слаб, не плащаш данъци и държавата ти праща помощи. До 24 хиляди годишно (2000 месечно), плащаш 6.5% на държавата. И така докато стигнеш над 70 хиляди годишно (6000 месечно), където плащаш почти 30% на държавата.
Чужденците плащат 35% данъци, без значение каква им е заплатата.
Ако си търсиш работа, 100% ще намериш, държавата ще ти предложи.
Тук здравеопазването е безплатно, образованието също - до 25 години се водиш учащ.

На мен лично вече от 2 различни фирми едва ли не ми предложиха платено стажантство и после евентуално full-time job, при това аз съм все още студент...


Иначе в България с тези ниски заплати и високи цени (за стандарта), не знам как ще се оправим. Просто не виждам изход от ситуацията...

Данъци се плащат , просто не отиват където трябва.

За това със заплатата не съм съгласен. Може да има по-голяма заплата , но зависи колко гърла храни.

NeSumSuglasen
03-28-2012, 23:37
Кого*

Богат е човек, който изкарва по-висока заплата от средностатистическия българин.

Проблемът на тази държава е, че всеки гледа как да избегне данъците и затова всичко е умиращо и едвам кретащо. Затова всичките заплати са толкова ниски. Хората масово укриват данъци, работят повече, отколкото им пише в трудовия договор. Непълнолетни работят извън договор.....
Тук във Финландия законът е много добре измислен. Плащаш според това каква заплата получаваш. Ако получаваш до 16 хиляди евро годишно (~1300 евро месечно), се водиш социално слаб, не плащаш данъци и държавата ти праща помощи. До 24 хиляди годишно (2000 месечно), плащаш 6.5% на държавата. И така докато стигнеш над 70 хиляди годишно (6000 месечно), където плащаш почти 30% на държавата.
Чужденците плащат 35% данъци, без значение каква им е заплатата.
Ако си търсиш работа, 100% ще намериш, държавата ще ти предложи.
Тук здравеопазването е безплатно, образованието също - до 25 години се водиш учащ.

На мен лично вече от 2 различни фирми едва ли не ми предложиха платено стажантство и после евентуално full-time job, при това аз съм все още студент...


Иначе в България с тези ниски заплати и високи цени (за стандарта), не знам как ще се оправим. Просто не виждам изход от ситуацията...
Не съм съгласен!

NaOH
03-29-2012, 09:22
То, и в България законът е добре измислен, ама има едни определени прослойки, дето нямат изгода всичко да е наред. Съществуват картели, за които никой не говори; да не говорим за некомпетентното правителство и смешника Дянков, дето съсипва държавата всеки изминал ден. Лошото е, че народът си се кефи на Бойко и на харизмата му, на мъжкарското поведение, и най-вероятно ще го изберат догодина пак, за да досъсипе всичко...
Защо си мислиш, че когото и да изберат, ще се промени нещо? Тук има индивиди, които умишнено съсипват държавата и възпират икономиката ни. Да не говоря и за типично българският манталитет, където гледаме да разрушим всичко ново и красиво - не умеем да пазим.


Данъци се плащат , просто не отиват където трябва.

За това със заплатата не съм съгласен. Може да има по-голяма заплата , но зависи колко гърла храни.
По-висока заплата = по-голям доход = по-големи разходи = по-големи приходи за фирмите = повече данъци към държавата + по-високи заплати на работниците...

NightGuardian
03-29-2012, 13:09
Между другото размишлявах над това , ако всички Българи в чужбина се върнат с някой друг лев изкаран от там. След време , ако се оправи държавата и всички се върнат с тези пари , които споменах , икономиката на държавата ще скочи драстично и ще сме много добре. Дали обаче някога ще се оправим е въпроса?

DarkTemplar
03-29-2012, 13:31
Няма как да се оправим, чакайки "някой да ни оправи". Средностатистическият българин масово е икономически неактивен, непредприемчив, с елементарна политическа култура и т.н. Казано в прав текст не умее да си отстоява интересите и да упражнява успешно частната инициатива, която е водеща за сегашната (капиталистическа) система. Дори така модерните напоследък протести се правят чак когато ножът вече е опрял до кокала (случаят в Мадан е типичният пример).

И аз съм "за" прогресивния данък, при сегашния сценарий живеем в някаква форма на олигархия, което ощетява както държавата, така и гражданите.

NaOH
03-30-2012, 15:52
Ти си го заслужи, душко :-)

torVPN
03-30-2012, 16:59
Чакам да ме потърсят с призовка, за да си ги платя.

NaOH
03-31-2012, 21:53
Добре, признавам си, искам да те чукам. Ще ми сбъднеш ли мечтата? :(

Pliok0019
03-31-2012, 21:53
В действителност данъците нямат дори и минимален ефект върху икономиката ни. При положение, че нямаме никакво производство, данъците не са фактор и е все едно какъв вид данък ще се наложи.

NaOH
03-31-2012, 22:37
Моооооооооляяяяяяяяяяя? :(

NaOH
03-31-2012, 22:45
Ще бъда нежен, обещавам! :(

NaOH
03-31-2012, 22:59
Да, определено си заслужил! Сега сваляй гащите :oops: