PDA

View Full Version : Къде искате да учите висшето си образование? В България или в чужбина?



D1esel
03-25-2012, 17:47
Какво искате да учите? Защо точно това? Къде? Защо точно там?

EinGutesKind
03-25-2012, 17:57
Където и да учиш, стига да имаш желание, можеш да се заринеш с книги :lol: Друг е въпросът дали искаш да те късат по всичко в чужбина или "елитен университет", или да си взимаш всичко от първия път с 5-ци и 6-ци

D1esel
03-25-2012, 18:01
^ Наси, не е съвсем вярно това. Според мен образованието в чужбина е по-добро, най-малкото, защото ще си мотивиран да останеш да работиш там.

EinGutesKind
03-25-2012, 18:06
А според мен няма "по-добро" и "по-лошо" ... и в България има книги, които можеш да изчетеш и да научиш наизуст :wink:

Иначе по темата - Сега уча бакалавър за педагог, и ако е рекъл Господ - магистър-психолог :grin:

montana6
03-25-2012, 18:08
А според мен няма "по-добро" и "по-лошо" ... и в България има книги, които можеш да изчетеш и да научиш наизуст :wink:

Иначе по темата - Сега уча бакалавър за педагог, и ако е рекъл Господ - магистър-психолог :grin:

Много ми е интересно, ако станеш някой ден учител, на какво ще учиш децата. :D :D

EinGutesKind
03-25-2012, 18:09
На БЕЛ, и философския цикъл :grin:

D1esel
03-25-2012, 18:25
нека тази тема бъде сериозна :) очаквам сериозни коментари :)

sladk0t0odidi
03-25-2012, 18:28
Естествено, че в чужбина е по-добре, но пък искам да уча в УНСС.

michel1
03-25-2012, 18:30
В момента уча в БГ, но по-нататък се надявам в чужбина. Там настина образованието е по-добро.
Те тия с 5 и 6 от БГ университети само тук могат да работят нещо и то с много условия, а една западна диплома ти дава повече възможности. Тук масово се гледа количеството, а не качеството на завършилите. Някой дето 4 години все виси по купони пак може да завърши с 5-ци и 6-ци.

pitfall
03-25-2012, 18:31
Бих искала да уча в чужбина, но просто така се стекоха обстоятелствата, че останах в България, не съжалявам, защото знам че имам и други възможности, но определено в чужбина образованието е на много по-високо ниво от българското.

assd
03-25-2012, 18:33
учете само в УНСС бе!
може с дипломата от унесесетенцето да не си оправите живота,щото 95%от завършилите пак бачкат за по 600 лв., но поне ше си оправите половия живот, което не е малко :D
срещу 130лв ако още семестъра е толкова получавате яко мацки за 4 месеца, в кой бардак освен унсс ще ви стигнат 130 лв. за повече от час?

psychopath
03-25-2012, 18:36
ако си олигофрен... шанса до към 30 да не си девствен не е голям, дори да си единственото момче в целия факултет/поток. :)

D1esel
03-25-2012, 18:37
Аз също исках в чужбина, но наще фалираха :(

Monnie
03-25-2012, 19:10
В България (:

DieselBlood
03-25-2012, 21:05
В България.Ако имах пари за чужбина,не само висшето,ами и средното щях да си изкарам в чужбина.

ohluv
03-25-2012, 21:31
Вкъщи, естествено, защото мама и тате ще се грижат, а иначе си изселен роб.

Да а в България си какъв?Коренен роб?

PainMonopoly
03-25-2012, 22:06
Да а в България си какъв?Коренен роб?
Господар.

......

ledenakrasota
03-26-2012, 09:07
Колко българи завършили Харвард или Оксфорд не могат да си намерят работа у нас, защото са с висока квалификация,а ? :lol: Просто нямам думи. Зависи за какво става въпрос мога да кажа, че за доста неща образованието е по-добро у нас. Въпросът е после реализацията.
Българите си оставаме едни от най-добрите чуждестранни студенти в редица страни, защото си късаме гъза от учене. В същото време представителите на мързела седят у нас и плюят образованието ни, а трети не могат да се реализират въобще колкото и да искат. :( Тук всичко е на обратно и си мислим, че така трябва. Болна нация и болна образователна система като цяло. В същото време има и супер кадърни хора у нас, които компенсират с доста неща.
Много може да се говори, но нито сме много зле, нито много добре. Едни абсурди има. :lol:

psychopath
03-26-2012, 09:27
Всичките проблеми от това естество са свързани един с друг.
Не може на входа (приетите студенти) и на изхода (завършилите студенти) да има почти еднакъв брой студенти. Това никъде го няма, аз съм ЗА европейския модел, който наподобява фуния.
Реализацията не може да се осъществи, защото работодателите няма да назначат висококвалифициран кадър (и да му плащат висока заплата), ами ще назначат някой с по-ниска квалификация, който обаче ще върши (колкото може) работа изиксваща висока квалификация.
Другата теза е тази със свръхобразованието - Предвид прекалено големия брой 'висококвалифицирани' (на диплома/сертификат), работните места не са достатъчно за тази квалификация и по-този начин се наблюдава едно изместване от своеобразната пирамида. Груб пример - висшистите са прекалено много, няма достатъчно работни места за тях => започват да работят работа изискваща средно образование, за тях няма достатъчно работа и остават дори безработни (ако не са находчиви).
Има огромна пропаст между средното и висшето образование. А средното образование в България е в много критично състояние.

Но има ли смисъл да продължавам по темата?

D1esel
03-26-2012, 09:31
^ Tи чуваш ли се :lol: Точно пък Харвард и Оксфорд завършилите дори не са се и върнали в България :lol: Това, че много българи завършват пикливи колежи по чужбината и идват тук да се представляват е едно, а съвсем друго е Харвард, Оксфорд, Сорбоната... И там как се учи... Познавам хора, които със сигурност не са лигльовци и са ги завършили тия университети и в САЩ и изобщо не са си и помислили да си търсят работа в България. Все пак те кредити имат да изплащат най-малкото, за образованието си. Имай предвид, че и много лигльовци, които не могат да изкарат тук кандидат-студентските изпити отидоха направо в Дания и се върнаха, защото видяха, че без учене, нещо, което на тях не им се отдава, не може. И разбира се записаха отното тук и пей сърце...

D1esel
03-26-2012, 09:32
Психопатх е напълно прав.

Тарикатче
03-26-2012, 10:11
Кво висше бе батенце... Недей така.... Хора с по 5 такива бачкат за 20 лева надница..... Няма файда от ученето... Особенно в бг пък не е нужно и да коментирам...... Средно и тва е.. Ако имаш акъл пак може да ти е лесно в живота и джоба винаги да е баница.. ;)

psychopath
03-26-2012, 10:47
хахаха ами учи до 9ти клас, като "няма файда от ученето"...

Нужно ли е да споменавам, че при глобализацията, в която се развиваме...всичко се променя толкова интензивно, че са налага постоянно усъвършенстване на уменията, знанията и квалификацията на всеки един индивид, който иска да се развива. "Учене през целия живот" нищо ли не ви говори? По свят и личност не се ли учи за това (а би трябвало)
По тази тема много може да се изпише...

Аз лично държа на общата си култура, държа да имам достатъчно познания, за да не допусна да бъда пионка, да ме манипулират и да стана поредния от консуматорското общество. Не съм материалист, държа на по-висши ценности, затова аз не уча заради самото висше, за да се реализирам или да взимам повече пари (защото пряка зависимост между двете неща няма), аз уча за да си обогатя знанията, да контактувам с други хора от други среди.

PainMonopoly
03-26-2012, 13:33
Груб пример - висшистите са прекалено много, няма достатъчно работни места за тях => започват да работят работа изискваща средно образование, за тях няма достатъчно работа и остават дори безработни (ако не са находчиви).
Аз пък мисля, че увеличаването на приема в университетите се прави най-вече точно заради това, че във фирмите си има доволно работни места и те мрънкат за това. Само че проблемът е, че в университетите като цяло нищо съществено не се научава и накрая излизат некадърни кадри, които просто няма какво да правят във фирма.

ledenakrasota
03-26-2012, 14:20
^ Tи чуваш ли се :lol: Точно пък Харвард и Оксфорд завършилите дори не са се и върнали в България :lol: Това, че много българи завършват пикливи колежи по чужбината и идват тук да се представляват е едно, а съвсем друго е Харвард, Оксфорд, Сорбоната...


Говоря както от опит, така и от лични контакти. :) Много българи се връщат. Не може момче завършило Оксфорд да започне със заплата 400 лв. в банка. :shock: Останалите абсурди ги гледам по телевизията. :lol:

Това, че броят на завършилите е еднакъв с броя на приетите, поне аз за сега не съм видяла такова нещо. :) Много хора се отказват още на втората година и се преориентират. Не знам кои специалности ми визирате или говорите като цяло, но имам обратното впечатление. :)

M265
03-26-2012, 17:30
Вкъщи, естествено, защото мама и тате ще се грижат, а иначе си изселен роб.


Да а в България си какъв?Коренен роб?
Ами ако вашите се грижат, се намалява значително работата или напълно изчезва и не си роб.
А пък ако не ти харесва страната, се замисли защо е в това положение и направи нужното, за да се промени. Замислял ли си се примерно, че на запад в доста по-малко форуми биха търпели такова отношение към потребителите си? Може на пръв поглед да ти се вижда, че няма връзка между тези неща, но всъщност има доста голяма връзка. Точно този манталитет тук води до това, което се случва в страната.
Всички развити страни се основават на принципи. И хората защитават тези принципи. Затова и са развити страни.

michel1
03-26-2012, 17:38
M265, на запад не живеят с родителите си по-късно от 17-18, това е масовия случай.