PDA

View Full Version : ПРАВО В УНСС ? МАТУРА - ИСТОРИЯ ?



Wolfen
03-25-2012, 17:59
Здравейте, трябва ми конкретна информация ! Решил съм да кандидатствам Право в УНСС! С 2-3 думи ако може някой студент да опише заслужава ли си :) Доколкото съм запознат има всеки месец кандидат-студентски изпити.., какви са те за Правото ? БЕЛ и История на Б-я ? Ако да, то в какво се състои изпита по История на Б-я .. в смисъл какво представлява (ако може линк към изпита от миналата година) и когато се подготвям към какво да се стремя (на кое да обръщам внимание "най-вече" в подготовката .. :) Другото ми запитване е свързано със Матурата по История .. ако може да ми препоръчате някакво помагало, което да ми окаже голяма помощ за въпросите в матурата от "затворен тип" :)

Wolfen
03-26-2012, 20:48
Никой ли не може да ми отговори ?

bloodyF
03-27-2012, 07:24
матурата от история ще те прецака стабилно
режат много, не е трудна, но режат
за унсс е модул 1 -бел и модул 3- бълг.история, по 40 въпроса май бяха
купуваш си книжка с тестовете им и решаваш, ама ако не си учил бг история преди, не очаквай че ще стане от раз
взимаш си учебници за 11 клас по история ПП и четеш
или теми купуваш и учиш
твой избор
аз лично съм избрала темите+тестовете, защото ще ми е като 2в1 за СУ и УНСС

Black.Rose
03-27-2012, 11:11
В момента уча в УНСС. Не е право, но кандидатствах с история. Имам приятели, които са тази специалност и мненията за обучението са в двете крайности (както и за всяка друга специалност). Едните казват, че нивото на обучение е чудесно и наистина се учи, а другите – точно обратното. Личното ми мнение е, че ако наистина имаш желание и се занимаваш сериозно, можеш да научиш доста и да се справяш без проблеми. Поне с моята специалност е така :)
Колкото до кандидатстването – както вече казах аз кандидатствах и ме приеха с история преди 3 години. Не съм се интересувала дали сега са променили формата на изпита, но мога да обясня как беше при мен. Изпита се състои от 3 модула: български език и езикова култура (20 въпроса), математика (20 въпроса) и предмет по избор (40 въпроса). След като ще кандидатстваш право, трябва да държиш два изпита – история и български език и литература, като и на двата отговаряш само на въпросите от първи и трети модул (тоест без въпросите от втори модул - математика).
Специално за изпита по история най-добра работа ще ти свършат учебниците на Димитър Саздов - История на България 681-1944. Том 1 и 2 (http://www.goodreads.com/book/show/7492626-681-1944 ; http://www.goodreads.com/book/show/7492632-681-1944 ). Цената им май беше около 30 лева. Когато аз кандидатствах точно Саздов изготвяше изпитите по история. Ако не се лъжа все още го прави. Тоест хващаш тези два тома, „изяждаш” ги с кориците и си готов за изпита. Също така доста голяма част от въпросите на моя изпит бяха разни исторически подробности. Тоест освен основните факти е добре да знаеш доста дати, имена, събития и т.н. Но както вече казах – всичко това го има в тези два тома. Можеш да си купиш и книжките с тестове, които предлага университета, но не мисля, че биха ти помогнали особено. Те са по-скоро за да свикнеш с формата на самия изпит. Тук има доста изпити от предните години: http://www.myschoolbel.info/Test_VUZ.html Порови се в Гугъл и предполагам, че ще намериш още.
За матурата по история не съм съгласна с bloodyF. Изобщо не смятам, че е толкова сложна. Да, наистина режат, но когато си писал глупости. Ако си знаеш нещата (което се очаква след като си решил да кандидатстваш с история), няма да имаш никакви проблеми. Все пак потърси матурите от предните години и виж за какво точно става въпрос.
Извинявам се за безкрайния пост, но просто исках да обясня всичко възможно най-подробно :) Ако имаш още някакви въпроси – питай.

bloodyF
03-28-2012, 09:35
саздов е добър по-скоро за СУ
за УНСС няма нужда от чак такава подготовка
матурата казах че е лесна, но пък режат много, винаги-не един или двама учители са ми го казвали това..

FantaMen
03-28-2012, 14:49
Бях се подготвил да пиша доста но Black.Rose ме е изпреварил.Написал е всичко от игла до конец както е било..(така си е и сега) Формата книжките учебниците матурите всичко...По добре няма кой да ти го обясни! И BloodyF Саздов е точно за УНСС кадето задават въпроси които не съм ги виждал никаде другаде (а повярвай ми съм чел ужасно много история на България) освен в този учебник.Един съвет и от мен ако сега започваш да учиш шанса ти е около 1 % да влезеш.Ако си 11 клас сега колкото по рано започнеш да ядеш двутомника (учебника на Саздов около 1500 страници) толкова по-добре и след 2 дена да почнеш няма да е грешка.Да се върна на съвета...Една тетрадка химикалче и като сядаш да четеш (като прочетеш 5 пъти 2-я том ще си го и научила) записвай всяка дата и име.Със точност ти ги искат.Изкарай на 1 лист всички ханове министър прецедатели (от коя партия са колко време му е мандата и кабинета ако му изкараш най добре)! Води си записки това е 30 % от материята която ще ти е необходима да изкараш нужната оценка.Успех!